Gazelle van 't arrondissement IJ; te ren. POLITIEKE BERICHTEN. Mr 33. 25e Jaar. ïkmdag 15» Augusti 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Al voor het geld! 32 miljoen tekort! rLe mogen naar ÜHrussel gaan. De Margarineboter. Bureel': Blxnudedraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden -worden. ABONNEMENT fr. 4-08 's jaars veer de stad fr. 4-50 veor geheel Belgie. Baitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nnmuier. Men schrijft in op al de postbureelen. Zaterdag heeft te Parijs eene betooging plaats gehad van 600 koffie- en restaurant- gargons, die verscheidene wijken hebben doorloopen, de plaatsingsbureele bedreigen de. De politie is tusschengekomen en ver scheidene aanhoudingen zijn gedaan. De Koning van Holland heeft den minister van oorlog gelast zijne voldoening uit te drukken aan al de troepen der bezetting van Amsterdam, voor het zoo stipt nakomen hunner plichten gedurende de laatste wan orders te Amsterdam. Vrijdag avond heeft een banket te Heidel- berg plaats gehad, waaraan omtrent 8000 studenten deel namen. De Groot-Hertog zat voor. Hij heeft eenen heildronk aan den kei zer gebracht. De Groot-Hertog heeft de nafie geluk ge- wenscht. De heildronk werd met groote geest drift toegejuicht. Te Belfast zijn er gisteren namiddag op nieuw wanorders uitgeborsten. De oproer makers hebben op nieuw de politie met steenen aangevallen. Verscheidene agenten zijn gekwetst geworden. De politie heeft geëindigd met meester der plaats te blijven en de volksmenigte uiteen te drijven. Er zijn een vijftigtal gekwetsten. Uit Belfast meldt men nog het volgende: De menigte heeft in de voorgeborgten de politie aangevallen en den toezichter erg gekwetst. 0,500 bijzondere politiemannen hebben heden bezit genomen der in opstand zijnde wijken. Men schat het getal gekwetsten sedert Zaterdag op 300 en de gesneuvelden op 26. De opstand schijnt zich uit te breiden tot de omliggende plaatsen van Belfast. Het gerucht loopt dat er bloedige gevech ten plaats hebben in de wijk van Springfield Road. Men meldt uit Rome aan de Journal (les Dèbats, dat Leo XIU in een uitersten staat van zwakheid is en dat men in zijne omge ving zijn einde als zeer nakend aanziet. Het is waar dat de paus in dit jaargetijde altijd lijdend is en dat eene omkeering in zijn toestand kan komen maar men heeft hem nog nooit zoo terneêrgeslagen gezien. Kolonel Portuondo, republikeinsche afge vaardigde in de spaansche Cortés, heeft te Barcelone eene redevoering uitgesproken, waarin hij een oproep heeft gedaan aan al de klassen der maatschappij ten voordeele der Republiek. Volgens hem, is het de Republiek alleen die de Werkers-kwestie kan oplossen en voldoen aan de wenschen van het leger. Men denkt dat M. Zorila Parijs heeft ver laten om zich naar de Pyréneesche grenzen te begeven, ter gelegenheid eener vereeni- ging van uitwijkelingen die aldaar moet plaats hebben. De keizer van Oostenrijk heeft aan kei zer Wilhelm zijn genoegen uitgedrukt, over den goeden gezondheidstoestand waarin zich den keizer van Duitschland bevindt. Gisteren rond 8 ure hebben de keizer en de keizerin van Oostenrijk het Baden-Hotel verlaten. De keizerin heeft zich naar de villa Mera en de keizer naar het hotel Stroubin- gen, begeven, waar eenige oogenblikken nadien prins Wilhelm van Pruisen een bezoek is komen afleggen aan den keizer van Oostenrijk in naam van den keizer van Duitschland. Om 8 ure en half zijn keizer Frans-Josef en prins Wilhelm, naar het Baden-Hotel te rug gekeerd en hebben thé gedronken bij keizer Wilhelm. Wij hebben dagelijks voorbeelden dat de geestelijkheid al de voorschriften der Kerk overtreedt als zij er maar profijt bij vindt. Voor een lijkdienst van eerste klas zou zij doen gelooven dat de duivel nog in den hemel kan komen met de gebeden der kerk. Wij hebben hier in onze stad personen weten sterven, die openlijk, aan iedereen die hen bezochten, verklaarden van geenen priester te willen weten en burgerlijk te willen begraven worden en nogthans, eens door de dood getroffen,kwamen de geeste lijken naar het sterfhuis geloopen en zochten door het een of ander middel de familie te overhalen, een dienst te doen celebreren voor de rust der ziel van den overledene. Heden hebben wij te Brussel nogmaals een sprekend voorbeeld, wat de geestelijk heid voor het geld doet. Een rentenier heeft zich om het leven gebracht, na gepoogd te hebben zijne vrouw te ver moorden, op wie hij verscheidene revol verschoten heeft gelost. Ehwel, die zelfmoord en die poging tot moord, heelt de geestelijkheid niet belet den overledene eene prachtige kerkelijke begrafenis te bezorgen en een lijkdienst van eerste klas te celebreren. De familie kon betalen en van dan af bestaat er geen reden om een lijkdienst te weigeren. V/are het een arme kerel ge weest, men zou hem in den verdoemden hoek hebben gedolvenzooals de kleri kale dagbladen zeggen. Wat schoone zedeles geeft toch de geestelijkheid aan het volk Wij vinden in la Gazette van verleden Zaterdag eene erge mededeeling, die voor zeker geen genoegen zal doen aan dege nen, die voor de klerikalen hebben ge stemd, in het vooruitzicht dat de belas tingen zouden verminderen, zooals het Nieuws- en andere dompersbladen beloofd hadden. Een volksvertegenwoordiger tot de lin kerzijde beboerende, is de verledene week bij M. Thonissen geweest, om hem de uitvoering van een werk te vragen ten voordeele van het arrondissement welk hij vertegenwoordigt. De minister heeft hem al weenende geantwoord, dat er voor het oogenblik niet aan te denken is voor het gouverne ment, eene nieuwe uitgave te doen, de schatkist heeft van heden af een tekort van twee-en-dertig miljoen Gij leest goed'; TWEE-EN-DERTIG MILJOEN, waarvan de heer Thonissen al zuchtende de bijzonderheden heeft doen kennen. Dit tekort spruit voornamelijk voort uit de groole vermindering der op brengst van de rechten op den alkooi en op het bier. Kom, groole verstanden uit de Boler- straat, legt nu eens al uw kwezelaars verstand bijeen, om aan de kiezers wijs te maken hoe gij ze schandelijk bedrogen hebt, door ze te doen gelooven, dal het klerikaal bestuur handel en nijverheid ging doen bloeien en de belastingen zou doen verminderen. Volksmisleiders, gij hebt het woord. NOODLIJDENDE GEESTELIJKEN. De Moniteur bevat heden wederom eene menigte besluiten (en voordeele der geestelijken en onder ander doet de mi nister van justitie een geschenk van 1100 fr. aan drie noodlijdende geestelijken!!! Die giften aan onbekende noodlijdende geestelijken hernieuwen zich zoo dikwijls en wij vragen te vergeefs, dat men eens die geestelijken welke noocl hebben zou aantoonen. Wij begrijpen niet hoe de bisschoppen niet beschaamd zijn, zulke giften te vragen voor de geestelijken, ter wijl in de bisschoppelijke kassen miljoe nen liggen opeengestapeld, waarmede zij zeer wel hunne geestelijken, als er wezen lijk ongeiukkigen zijn, kunnen ondersteu nen De socialisten hebben eindelijk de toelating bekomen om heden Zondag naar Brussel te gaan manifesteren. De heer Buis, burge meester van Brussel, heeft aan den secreta ris der Werkliedenpartij den volgenden brief geschreven. Mijnheer de Secretaris. In antwoord op de verschillige mede- deelingen, welke gij mij hebt laten geworden aangaande de betooging van 15 Oogst, heb ik de eer u te laten weten dat ik deze niet zal verbieden. Nochtans, ik zal niet toelaten dat de stoet voorbij het paleis des konings ga. Gij zult dus uwe richting moeten veran deren, en de betooging geleiden 't zij langs den boulevard du Regent of dien van het Observatorium en van den Botanieken hof, tot aan het punt waar hij moet uiteen gaan, tenzij u richten, te beginnen van den boule vard van Waterloo, langs de Quatre-Bras-, de Regencie- en Koningstraat, om aldus den boulevard aan de Schaarbeeksche poort af te gaan. Gelief mij dus in tijds te laten weten, welke dezer twee richtingen gij zult verkie zen. Aanvaard, mijnheer de sekretaris, de verzekering mijner volkomene achting. De burgemeester, Bul». De werkliedenpartij heeft den weg, door 31. Buis aangeduid, aanvaard. De stoet zal zich om 10 ure vormen op den Boulevard van Antwerpen en zal aan de Schaarbeekschepoort uiteen gaan. Hen denkt dat alles om 2 ure 's namiddags zal geëindigd zijn. De burgemeesters der voorgeborchten, door 31. Buis bijeen geroepen, hebben zich Woensdag om 3 ure, ten Stadhuize van Brussel vereenigd. De vereeniging heeft maar een kwartier geduurd. De heer Buis beeft aan zijne collegas laten weten, dat hij de betooging van 15 Oogst toelaat en dat hij de noodige maatregelen heeft genomen om de orde te handhaven. De burgemeesters der voorgeborchten zullen van hunnen kant ook voorzorgmaat regelen nemen. Men is het algemeen eens om den heer Buis gelijk te geven dat hij de betooging heeft toegestaan. Op die wijze zullen er drie betoogingen hebben plaats gehad: de eerste door de liberalen, de tweede door de kleri kalen en nu de derde door de socialisten. Zaterdag laatst wierd te Brugge een regle ment gestemd op den verkeop van vervalschte boter en kunstboter. Vele personen kennen die stoffen slechts van name. Ziehier nadere inlichtingen daarover, die onze lezers zullen welkom zijn De margarineboter is nog maar onlangs Hit gevonden en nochtans zijn er maar weinig per sonen die er niet van hooren spreken hebben. De handel van dit voortbrengsel heeft zich met eene buitengewone snelheid uitgebreid: fabrie ken van margarineboter zijn langs alle kanten opgerezen en leveren tegenwoordig miljoenen tonnen van hunne koopwaar. Wij stellen ons voor te onderzoeken welke de gevolgen geweest zijn van de invoering dier margarine in den handel der voedselkoopwaren. En vooreerst, wat is dit voortbrengsel? waar uit wordt het getrokken? In de hedendaagsche goed bekende en wel ingerichte fabrieken wordt de margarine uitslui tend uit ossenvet getrokken. De bewerking is noch ingewikkeld noch moeilijk. Het vet der dieren, ook roet geheeten, wordt gesneden bij middel van werktuigen daarna langzaam ge smolten boven vaten lauw water, met eene kleine hoeveelheid soda. De vloeistof wordt zachtjes afgegoten in eenen bak, verwarmt bij middel van water, om eene nieuwe zuivering te bekomen; vervolgens doet men ze loopen in kleine ijzeren bassijns waar zij langzamerhand verstijft tot eene doorschijnende gele stof. Deze onderwerpt men in lijnwaden omslagen aan eene voldoende waterpersing, ze behoudende op eene luchtgesteltenis van 30° h 33°. Dat vet scheidt zich alsdan in twee voortbrengselen, het eene vast, dat in het lijnwaad blijft, is eene onzuivere stearine die verkocht wordt voor de vervaardi ging van bougiën; het ander vocht loopt uit de persing: het is eene olieachtige vloeistof, met eene schoone heldere kleur; men vangt ze op in tonnen welke men in kelders met eene gewone luchtgesteldheid bewaart. Deze stof, in massa genomen, in geelachtig en ofschoon een weinig doorschijnend, gelijkt, ze veel aan de boter wat betreft het zicht, de kleur en den smaak. De margarine bezit echter nooit dien geur, dien bijzonderen smaak dien men aantreft en zoo zeer waardeert in onze vermaarde botersoorten. De handel van die koopwaar is volkomen toe gelaten; maar men heeft zich niet bepaald tol den verkoop van de margarine onder haren oorspronkelijken vorm; men heeft de margarine willen karnen met melk en eene kleine hoeveel heid olie van aardnolen om een nieuw voort brengsel te bekomen dat alsdan aan de boter gelijkt derwijze dal het zeer moeilijk is om te onderscheiden Als men bij het verkoopen dier stof den koo- per over haren waarachtigen aard waarschuwt dan is er niets tegen dien handel in te brengen' maar ongelukkiglijk doen kooplieden, en men moet het wel zeggen, weinig eerlijke landbou wers, deze koopwaar voor echte boter doorgaan en deze handelwijze heeft de jammerlijkste gevolgen te weeg gebracht. Het is mogelijk geweest dit voortbrengsel tegen eenen lagen prijs te leveren, cn daar lm! DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1