STADSNIEUWS. VERSCH1LLIG NIEUWS. M.unst» ea Letternieuws. verkocht en aanvaard wordt als boter, zoo zijn de voortbrengers van echte boter genoodzaakt geweest hunne prijzen te verlagen.De landbouw, die, zooals men weet ver is van in eenen welva renden toestand te verkeeren, heeft door deze oneerlijke medewerking zijn lijden nog zien vermeerderen. Wat meer is, in den vreemde, en vooral in Engeland, dat een onzer voornaamste verkoop- markten is, is de belgische boter in minachting vervallen, en onze uitlandsche handel is merke lijk verminderd. Om in dien taat van zaken te voorzien, moet men den koopman dwingen de margarine te verkoopen voor wat zij is. En om tot dezen uit slag te geraken, moet men bekomen van alle gemeenten welke eene botermarkt hebben, dat deze in twee deelen gescheiden worde, het eene bestemd voor de te koopstelling der margarine, het ander tot degene van de melkboter. Deze maatregelen zullen in al hunne strengheid moe ten toegepast worden; aan dien prijs alleen zul len de natuurlijke voortbrengselen hunnen nor malen koers kunnen hernemen, ten voordeele van den landbouw, en waarschijnlijk zonder dat de prijs van de margarine merkelijk vermin derd worde. (Akkerbouw.) Wij vernemen dat het VanGrombrug ghe s Genootschap van Gent, tegen den volgenden winter een grooten wedstrijd van A'eder- landsclie Tooneelletterkuncle en uiterlijke welsprekendheid inricht. Niet min dan 460 fr. geldprijzen, eeremetalen en diplomas worden uitgeloofd. Voor den prijskamp van Tooneelletterkunde wordt gevraagd: Eene oorspronkelijke, deftige alleenspraak, in proza of verzen, geschikt om door heeren en damen te worden voorgedragen. Prijs: 50 fr. en een eerediploma. De wedstrijd voor Uiterlijke Welsprekendheid bevat: A. Voor heeren1* afdeeling, deftige alleenspraken; 2e afd., boertige idem; 3' afd., deftige tweespraken; 4° afd., boertige idem; B. Voor damen, 5® afd., deftige alleenspraken; C. Voor damen en heeren, 6" afd., twee spraken (kleine tooneelstukjes), en 7" afd., prijs van uitmuntendheid, opgelegd stuk (de bekroon de alleenspraak van den wedstrijd van Tooneel letterkunde). De bijtredingen moeten vrachtvrij gezonden worden aan den schrijver van het Genootschap, J. Verschueren, dagbladschrijver, Van Cane- ghemstraat, 22, Gent, vóór 1 September. De handschriften voor den prijs van Tooneel letterkunde moeten vóór 1 November vrachtvrij gezonden worden aan hetzelfde adres, waar alle belanghebbenden het volledig programma van den wedstrijd kunnen bekomen. Uperen, don 14 Au gust i 1886. Zaterdag laatst in den namiddag, heeft men uit onze stadswallen het lijk opgevischt van zekeren Paul Maes,» oud 36 jaren, ge wezen bierbrouwersgast, heden commission- naris, geboren en laatst wonende te Zweve- zeele, gehuwd, en geene kinders. Men heeft enkel 5 centiemen op hem gevonden, geene sporen van geweldadigheden heeft men kunnen vaststellen. Men denkt aan eene zelfmoord of bij toeval in het water gesukkeld. Den genaamden Paul Maes was sedert langen tijd van zijne vrouw, en ver keerde in eenen betreurden toestand. De kostelooze volksvertooning door de Vlaamsche Ster gegeven, den 3 Augusti, heeft veel bijval gehad. Gelijk voorgaande jaren was dit punt van het kermisprogram- ma eene der grootste aantrekkelijkheden voor het volk. Ook was de schouwburgzaal stampvol. De heeren tooneelisten hebben zich wel uit den slag getrokken. Ons stadsmuzeum is met een nieuw tafe reel verrijkt: l)e Burger en de Dood, door Gustaaf Coppieters. Deze schilderij, die het jaartal 4876 draagt, werd over een tiental laren te Antwerpen ten toon gesteld.Gustaaf 'Coppieters, onlangs te Brussel overleden, was oud-leerling van Portaels en schilderde in zijne ledige uren uit liefhebberij. In de wereldtentoonstelling voor schoone kunsten in 1885 te Antwerpen gehouden, had hij ook eene schilderij gezonden: n° 87, getiteld, Terugkeer van de Vischvangst. Het uoek, dat ons rnuzeum geschonken werd door Mevrouw Coppieters, in uitvoering van den laatsten wil haars betreurden echt- o-enoots, bevat vijf panneelen elk een afzon derlijk tafereeltje voorstellende: I. Een diklijvige burger zit voor eene wel voorziene tafei, terwijl de Dood, een afzich telijk wezen, met eene zeis in de hand, hem nadert en uen verbaasden man eenen zand- 100per of uurglas toont, hem doende verstaan dat zijn laatste uur welhaast zal slaan. U De burger, die het leven nog niet moede is, en'het «langste koordeken wil zoeken tracht de Dood te overhalen om met hem mede te eu-n en doet hem den geut- van het versch gebraden kieken, dat op tafei staat, opsnuiven. Hl Pietje de Dood heeft zich laten over kappen en zet zich ter tafel bij. Terwijl hij lustig de volle bekers ledigt, draait de Bur- I ger den zandlooper om tijd te winnen. IV. Pietje is zoo zat dat hij op zijne beenen alleen niet recht houdt en op 's Burgers schouder leunt. Terwijl hij de overige flesch rondzwaait ontneemt de Burger hem zijnen hoed en zeis. V. De Dood verlaat waggelend de burger- woon, steeds de overgeblevene flesch opste kend, terwijl de Burger, kalm zijn pijpje rookend en de zeis behoudend, van den dor pel zijns huizes, Pietje's zwarte schim lachend nakijkt. Het geheel is oorspronkelijk opgevat en geniet bij de bezoekers van het muzeum veel bijval, vooral omdat de schilder Pietje de Dood in de kleedij onzer IJpersche lijkbidders of krijsschers gestoken heeft. Teekening en koloriet zijn keurig afgewerkt en het geheel is vol natuurlijkheid. De heer Oscar Poupart, Gemeenteraads lid, kunstschilder-liefhebber, heeft aan ons stadsmuseum eene schilderij geschonken, die het Bolwerk Nr 2 voorstelt, welk men nu bezig is met af te breken. Die schilderij, van eene ontegensprekelijke gepastheid voor het oogenblik, verbeeld het Bolwerk in zijn voormaligen staat.Men ziet er de wandeling, den gracht en de treinen in de statie. Dat onderwerp is volkomen goed behan deld. Teekening, kleurmenging, alles is juist en feilloos en het penseel, die het geschetst heeft is een meester penseel. Wij zeiten alle liefhebbers aan om het Museum te gaan bezoeken, dat eene groote hoeveelheid ouder- en nieuwerwetscbe schil derijen en eene verscheidenheid van allerlei voorwerpen bezit, tot zelfs oude koffers wier snijwerk van verschilligetijdstippen dagtee- kent. Ernstig jammer is het dat het Museum j zooveel te klein is het is op verre na niet ruim genoeg om al de kunstvoorwerpen, die er in opeengestapeld zijn, ten toon te stellen zooals zij het verdienen. Men zegt, en wij verhopen het, dat het stadsbestuur voornemens is den gelijkvloers van dat gebouw, die nu voor vleeschhuis i dient, daarvoor te bestemmen en gereed te maken. Wordt dat ontwerp eene werkelijk heid, dan zal er voldaan aan de begeerte, door hen allen geuit, die belang in die leer rijke en zeldzame verzamelingen stellen. Ps-SJsdeeUEtsew. Woensdag laatst woonden wij op de gewo ne Hailezaal de prijsuitreiking bij aan de leerlingen onzer betalende stadsmeisjes school, bestuurd door Mej.Vander Haeghen. Talrijk was de schaar ouders en vrienden, die de prijsuitdeeiing bijwoonden. Het mu ziek onzer Pompiers voerde er eénige mooie stukjes uit en hief het vaderlandsch lied aan, toen de heeren Burgemeester, Sehepe- ne, Raadsheeren, Leeraren, Onderwijzers, Officieren van 't Garnizoen en der Burge- wacht, Leden van den Schoolpenning en menig ander overheidspersoon hunne in trede in de zaal deden. De vervelende afroeping en uitreiking der belooningen werd nu en dan onderbroken door en afgewisseld met eenen lieven koor zang of een bevallig kindertooneeltje, die alle met veel zorg,samenhangen talent uitgevoerd werden en die telkenmale de gewelven der ruime zaal van het herhaald handgeklap dreunen deden. Een gul proficiat voor de moedige onder wijzeressen. die met zooveel talent, takten goeden uitslag die kleine juffertjes weten op te leiden en onzen oprechten dank voor de aangename uren, die binst die plechtigheid ons aandeel waren. 's Anderdaags werden op de zelfde plaats de belooningen ter band gesteld aan de leer lingen van ons Stadskollegie, bestuurd door den heer Van Heugen. Onder de aantrekkelijkheden, die deze prijsuitdeeiing oplevert, tellen wij enkel eene redevoering door eenen heer leeraar en de lieve muziekstukjes, door de Pompiers uitgevoerd. Het overige is eene stroevige en vervelende naamafroeping. En niettegen staande de geringe aantrekkelijkheid, door die plechtigheid opgeleverd, zien wij van jaar tot jaar eene talrijker menigte ze bij wonen. Dat alleen zegt ons dat de Uperlingen ons wereldlijk, officieel onderwijs goedkeuren en hoogschatten. '4 Moet Saet Lckcssaaees Wij zijn onnoozel(onderstreept a. u b zegt 't Nieuwsblad je, omdat wij bekend hebben dat er oneenigheid bestaat onder de heeren leden van onzen Gemeenteraad.Wel nu, Niéuwsbladje, gij zijt ons in dien staat van onnoozelheid veertien dagen voorge gaan en wij teilen dus nog altijd veertien maal 24 uren min onnoozelheid, dan gij. Is begrepen, vriend Voor wat het kraken van ons stadhuis aan gaat, zullen wij liet Nieuiosbladje enkel nog zeggen dat de krakende wagens het langst loopen en dat de bouwvalligste gebouwen het best aan den storm weer staan, 1 Tijd en ondervinding zullen wel zoo goed willen zijn aan 't Nieuwsbladje te leeren dat wij waarheid spreken. Maar waaraan wij ons niet verwacht heb ben dat is aan de bekentenis van 't Nieuws- bladje dat IJper de minst belaste gemeente van gansch Vlaanderen is. Wij dachten dat het daarover zou gestapt hebben zooals het reeds zoo menig werf over argumenten stapte die het niet weerleggen kon, met te schrijven dat «ons gezeever geen antwoord weerd en was. Wat zullen uwe dutsen van lezers zeggen die u zoo dikwijls reeds hoorden gewagen van IJper, een liberaal eilandje, als zij u nu boeren bekennen dat het juist dat liberaal eilandje is, dat het minst van al gemeente lasten te betalen heeft Het kan wel gebeuren dat zij allen bij die bekentenis niets beter werischen dan hunne gemeente ook in liberaal eilandje te zien herscheppen en er hunne handelwijs in de naaste kiezing naar regelen. Gij zult daar door uwe klerikale patronen eêne duchtige oorveeg helpen geven hebben ten ware alle gezond oordeel en denkkracht bij uwe lezers uitgedoofd zij, hetgeen wij verhopen, niet zoo te zijn. Nog eenige zulke artikeltjes, en wij zul- len niet meer moeten schrijven, te onzen voordeele, ingezien het Nieuwsbladje, het doet in onze plaats. Hei klerikaal bladje uit n' 66 der Boter- straat,zegt verder dat wij geen enkel woord reppen over de publieke werken en dat bet dank is aan de afwezigheid van alle open baar werk dat onze ingezetenen zoo weinig- te betalen hebben. Vooreerst moeten wij zeggen dat de nieu we schrijver X, (k.lote en Cie hebben nu ze ker te veel werk om naar eene schepene van j Openbare Werken uit te zien) ons artikel, j dat nogtans niet ellenlang was, niet geheel gelezen heeft en juist datgene overliet dat sprak over de uitgevoerde werken in en rond de stad, die alle bezoldigd geweest zijn zonder daarvoor nieuwe lasten te moeten heffen of de reeds bestaande te verzwaren. Zoo spraken wij van de vele steenwegen, de nette voetpaden langs die steenwegen, de effene en sierlijke voorlanden binnen stad. het stadswater, de overdekte markt, het af breken van de oude vesten, enz., enz, Dat alles is niets, zijn geene publieke wer ken voor 't Nieuwsbladje. Maar dat het eens eene klerikale gemeente opnoeme die er meer gedaan heeft en wij zullen dan eens vergelijken, kunnen. Doch wat baat het, t het zijn de slechtste blinden die niet zien willen. Gelukkiglijk dat de IJpersche kiezers niet ziende Dlind zijn en de bestuurderstalenten onzer liberalen weten naar waarde te schat ten. Geboorten. Mannelijk geslacht8: Vrouwelijk id., 5. Huwelijken Baelen, Hendrik, landbouwer, eri Dethoor, Victoria, kantwerkster. Vanacker, Karei, daglooner, en Dezitter, Stephania, kantwerkster. Kerrinckx, Emiel, meubelmaker, en Mote, Louisa, kantwerkster. Sterfgevallen: Vandennarliere, Clemencia, zonder beroep, 33 jaren, echtgenote van Julianus Vandendries- sche, Dixmudestraat. Beckaert,Isidoor,zon der beroep, 39 jaren, echtgenoot van Paulina Prevosl. Vleeschhouwerstraat. Sliers, Isabel la, dagloonster, 69 jaren, ongehuwd, Meenen- straat. Timmerman, Julianus, meubelmaker, 27 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Demev, Valentina, schoolkind, 7 jaren, Tiggelstraat. Ryckeboer, üesideria, zonder beroep. 75 jaren, weduwe van Romanus Vlaemynck, Rijselstraat. Talon, Simoen, gepensionneerde stadsbe- diende, 73 jaren, echtgenoot van Francisca Lauwyck, Beestenmarkt. Van den 6 tot den 13 Augusti 1886. Geboorten. Mannelijk geslachtS. Vrouwelijk id., 4. Huwelijken. Preud'homme, Alphonse, luitenant bij het 3" regiment lanciers, en Cordonnier, Leon- tina, zonder beroep. Samyn, Theophiel, agent van politie, en Vanmaeleghem, Maria, zonder beroep. Servais, Clement, leeraar in natuur- en wiskundige wetenschappen, en IJgy, Leonia, zonder beroep. Sterfgevallen. Verack, Jacobus, hovenier, 79 jaren, echt genoot van Maria Waterbley, St-Jacobs-bui- ten. Verhaege, l'olydoor, hovenier, 34 jaren, echigenoot van Amelia Creve, St- Pieters-buiten. Bossaert, Adela, zonder beroep, 78 jaren, echtgenote van Joannes Dezitter, Meenenstraat. Maes, Paulus, koophandel vertegenwoordiger, 36 jaren, eciitgenoot van Sidonia Vermeulen, St-Pie- ters-buiten. Zeuryck, Virginia, kantwerk ster, 38 jaren, ongehuwd, Groote Markt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0. Verleden week is te Meenen een werkman van Poperinghe werk komen zoeken. Toen hij bij den laatsten baas voor antwoord gekregen had dat er geen werk was, heeft de man, ten einde raad,'geantwoord: «Wat moet ik nu gaan doen, nergens kan ik werk vinden Dinsdag middag heeft men het lijk van een manspersoon uit het water der Lei gehaald. Het was dat van den ongelukkigen werkman. Men heeft aan het water zijne klak met zijn werkboek erin gevon den. Het slachtoffer is 44 jaar oud en vader van verscheidene kinderen, zegt men. HH. MM. den Koning en de Koningin van Belgie,vergezeld van Prinses Clémentine, zullen een gedeelte van het seizoen te Oostende gaan overbrengen. Het zal na den 15 Augusti zijn. Z. M. wil eerst de manifestatie der socialisten te Brussel afwachten. De Hertog en de Hertogin van Wellington, komende van Carlsbad, zijn Vrijdag te Oostende aangekomen. Een blad meldt dat de graaf van Vlaande ren Vrijdag reeds van Blankenberghe te Brussel is teruggekeerd. Verleden week, des avonds rond 7 ure, heeft men de genaamde Francisca Verstraete, oud 75 jaar, echtgenote van Karei DeClercq, kleinen landbouwer te Ichteghem, wijk Geuzen- bosch, in hare woning dood gevonden. Zij zat op de knien voor eenen stoel waarop haar hoofd rustte. Denzelfden dag rond 4 ure namiddag bracht zij een bezoek bij hare nicht, aan wie zij zegde ais ik sterf zal het geene natuurlijke dood zijn en klaag het alsdan aan het gerecht aan. Sedert langen tijd leefde dit huisgezin in oneenigheid. Gezien deze verklaring, heeft de gemeenteoverheid het parket van Brugge ver wittigd, dat ter plaats is geweest. Vrijdag heeft het parket vergezeld van twee wetsdoctors nog maals ter plaats geweest en zijn tot de lijkschou wing overgegaan. De openbare denkwijze ge looft dat deze dood het gevolg is van eene ver giftiging. Wat er van zij, het gerecht zal wellicht het geheim ontsluieren. De minister van oorlog komt een uitmun tend maatregel te nemen. Het is algemeen gekend dat een groot aantal onderofficieren-vrijwilligers bij het verlaten van het leger geen bestaan vinden. Van den anderen kant kunnen zij bij het leger niet blijven, dan door eene nieuwe verbintenis aan te gaan van minstens 2 jaren. Ten einde daarin te verhelpen, heeft de mi nister beslist dat de soldaten van deze categorie die eene nieuwe verbintenis zuilen aangegaan hebben, in onbepaald verlof zullen gezonden worden zoodra zij eene plaats in een openbaar bestuur kunnen bekomen. Kiezing te St-Nicolaas. M. Vilain XIV is Dinsdag; senateur gekozen van St-Ni- kolaas, met 358 stemmen.Er was geen strijd, maar er ziin ook weinig kiezers opgekomen om mijnheer de burggraaf hunne slem te geven. De reizen in Zwitserland. L'Ex cursion biedt ons gedurende de vacanciën eene reeks goedkoope reizen aan, en die tege lijkertijd heel nuttig zijn. Den 22 Augusti gaat men de boorden van den Rhijn en der Moezel bewonderen. Prijs: 290 fr. lien 23 Augusti vertrekt men naar Zwitserland en bezoekt men: Bazel, Lucern, de Rigi. het Vier-Woudsteden Meer, Brunig, Interlaken, Lauterbrunnen, het meer van Thoune, Bern, Vrijburg, Lausanne, het meer Leman, Geneve, Chamounix en de ijsbergen van Mont-Blanc. Een verblijf van 8 dagen,kost 160 fr.; 11 dagen, 225 fr.; 14 dagen, 320 fr. al de kosten inbe grepen. Den 26 Augusti volbrengt men de schoone reis van Londen en zijne omstreken, dewelke elk jaar een schitterende bijval bekomt lien 4 September, eindelijk, heeft het groot vertrek plaats naar Oostenrijk-Hongarië, Con- stantinopel, Athene en Smirna, met terugkeer langs de Tyrol, de doorgang van Brenner, de tunnel van Arlberg, Zwitserland en het Zwart- woud. Het programma dezer reizen wordt kosteloos gestuurd aan al de personen die er de aanvraag van doen (al zijne verkozene reis aan te duiden) aan M. Ch. PARMENTIER, bestuurder der ExcursionAnspachlaan, 409, Brussel. Gedurende de maand Juli zijn 10,198 brieven niet op bun adres kunnen besteld worden, uit hoofde van onvoldoende op schrift. 7,771 daarvan, werden na de opening, op hunne plaats gesteld, of terug gestuurd aan de schrijvers; 2,427 zijn niet kunnen besteld worden. Gedurende dezelfde maand zijn er 967 telegrammen niet kunnen besteld worden. Van dit getal zijn er 493 op hunne bestem ming kunnen gebracht worden, dank aan de opzoekingen van het bestuur of door tus- schenkomst der posterij. De anderen zijn onbesteld gebleven. POPERIKGHE. Men moet bekennen dat onze Poperingsche Staatsmannen een hoop kluchtigaards' zijn die met geweld de stad en de lasten betalers willen ruineeren. Ziehier er eene onweder- roepelijke proef van. Als zij over tijd eene Ycrdz'oeskfcM. i 0— BURGERSTAND Van den 30 Juli tot den 6 Augusti 1886. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2