Gazelle va is 't arrondissement IJ péren. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 35. 25 e Jaar. Zondag 2911 Augusti 1S86. Politiek. Stads-, Üunst- en Letternieuws. Versciiiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Met klerikaal ministerie co de openbare wei vaart. Met werk der Mloosiers. Vrede en liefde!!! Bareel: Dixmndcstraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEIV *5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'sjaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgio. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centieuicn het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Uit Konstantinopel wordt gemeldt dat prins Alexander van Bulgarië door den oud-minister Zankoff zou afgezet zijn en hij over de Bulgaar- sche grens zou zijn geleid. Die tijding heeft veel opschudding gemaakt. Er is een voorloopig gouvernement aangesteld die eene proklamatie heeft afgekondigd. Het voorloopig gouvernement van Bulgarië, zegt dat prins Alexander groote diensten aan Bulgarië heeft bewezen in den oorlog. Doch de afzetting was noodig omdat hij in politiek te weinig rekening hield van den toestand van Bulgarië als Slavonischen Staat en ook van de noodzakelijkheid der goede betrekkingen met Rusland. De prins is gevangen te Lampolanka en zal zonder uitstel over de grenzen gebracht wor den. De Times veronderstelt dat de afstelling van prins Alexander heeft plaats gehad met kennis van Duischland en Oostenrijk, Zoo dit het geval is, is 't waarschijnlijk dat Rusland zich voorloo pig met den val van den prins zal te vreden houden Het zal niet zoeken nieuwe belangrijke wijzigingen te brengen in de betrekkingen van Turkije met zijne schatplichtige staten. De proklamatie van het voorloopig gouver nement van Bulgarië verklaart dat het leven en de goederen der inlanders en vreemdelingen zullen geëerbiedigd worden liet leger heeft den eed van getrouwheid aan het gouvernement afgelegd. Karaveloff en de majoor Nicolaïefi'zijn aan gehouden. De russische kandidaat in vervanging van prins Alexander zou prins Alexander Oldenburg zijn. Te Leith (Schotland), heeft eene kiezing plaats gehad; M. Gladstone was daar gekozen geweest, maar had voor Midlothian, waar hij insgelijks gekozen was aanveerd. M. Ferguson, gladsto- nist is gekozen. M. Ferguson bekwam 4204 stemmen, zijn mededinger 1500. De keizer van Rusland heeft eene som van 40,000 roebels (100,000 fr.) gezonden naar M. Pasteur, wegens zijn aandeel in de onkosten van het internationaal gesticht voor personen, die van razernij zijn aangedaan. Deze aanzien lijke gift brengt het cijfer der inschrijvingen op 1,600,000 fr. Eenige weken vóór de kiezing' liet minister Beernaert aankondigen dat de toestand der schatkist merkelijk verbeterd was en dat het huidige jaar waarschijnlijk zou sluiten met een boni. Natuurlijk verhieven de klerikale bladen onzen grooten minister tot in den zevenden hemel; zij zongen op alle toontjes dat de liberalen altijd de schatkist uitputten, maar dat de klerikalen de zaken zoo goed bestuurden, dat weldra eene periode van algemeenen welstand zou aanbreken. De kiezingen zijn nauwelijks eenige weken voorbij, en reeds is het liedje veranderd. In eenen omzendbrief aan zijne collega's maant de grrroote minister hen aan tot be sparingen omdat de Staatsrekening moei lijk in evenwicht zal kunnen gebracht worden. Een goede hoorder heeft maar één woord noodig. Nog eenige weken en de geheele waarheid moet aan den dag komen. De re kening moet niet alléén moeilijk in evenwicht te brengen zijn, maar alles doet veronder stellen dat het te kort minstens 5 miljoen zal bedragen. Dus, dank aan de klerikalen, komen er weldra nieuwe lasten en verhooging van contributiën. En het deficiet zou eigentlijk nog veel grooter zijn, ware de minister niet bezig met eenige maatregelen van spaarzaamheid te verzinnen en in te voeren, zooals alleen de klerikalen dat kennen. De ambtenaren van den Staat zelve zullen de eerste slachtoffers zijn; de minister zal wel bet middel vinden om alle verhooging van jaarwedde, zelfs die waarop men het grootste recht heeft, tot de volgende jaren te verschuiven. Het materieel zal ook nog wel «at kunnen wachten; men zal altijd ge bruiken en verbruiken, aan de nakomelingen de zorg latend om de kosten te dekken, door deze verwaarloozing veroorzaakt. Men zal ook wel eenige credieten, die nochtans reeds gestemd zijn, naar de volgende jaren over brengen. Nijverheid en handel zullen er door lijden, maar dat maakt de zaal. der klerikalen met; als hunne politiek er maar niet door lijdt, dat is alles. Daarbij zal de minister wel zorgen dat zijne brave vriendjes, de priesters, paters, broêrkens en nonnetjes die besparingen niet moeten bezuren. Al zijn er 5 miljoen te kort, al moet de geiieele Staatsdienst verwaarloosd worden, al moeten vele werken van openbaar nut, uitgesteld worden, daarom zal toch niet één ceniiemtje te min gegeven worden aan de kerk en hare vertegenwoordigers; daarom zal niet te min de Monüeur regelmatig vol staan met subsidies voor kerkfabrieken, toe lagen aan pastoors en onderpastoors, aan neming van vrije scholen en de vele andere manieren van de geestelijken te bevoordee- ligen. De klerikale beloften!! Denk op de spreek wijze A.ls de vos de passie preekt Boertje wacht uw ganzen. De Commission du Travailheeft bijna hare rondreis geëindigd ze heeft althans de voornaamste steden bezocht en liet is reeds mogelijk eenige gevolgtrek kingen uit de openbare verhooren opge maakt. In bijna iedere stad is onder andere de klacht geuit, dat het werk in de gevan genissen en in de kloosters eene onmo gelijke mededinging uitmaakt. Wij twijfelen niet of het Staatsbestuur zal de noodige maatregelen nemen om aan de onwettige mededinging der gevangenis sen een einde te stellen; men moge daar tegen inbrengen wat men wil; de goede en brave werklieden moeten niet lijden terwille van degenen, die de maatschappij uil haar midden heeft gebannen, en tel kens een werkman zonder werk is, zijnen prijs moet verlagen, omdat de gevangen- huizen hem daartoe dwingen, wordt eene schandelijke onrechtvaardigheid begaan, die niet langer mag geduld worden. En de mededinging der kloosters? Dat in de kloosters gewerkt wordt, dat de kloosters handel drijven, dat de kloos ters eene belangrijke mededinging doen aan het werk en de nijverheid en den handel der burgerij, kan niet meer ge loochend worden. Alles wat men nu durft, is dit werken op eene geloofbare wijze uit te leggen en te verschoonen. De heer Lammens, kle rikaal senator en lid der Commission du travailis meer dan eens van zij nen zetel recht gesprongen, wanneer de werklieden hem in het aangezicht kwa men zeggen, dat de kloosters eene plaag en een kanker waren en zij de werklie den, de kloosters onder hunne gevaarlijk ste vijanden lellen. In den beginne loochende hij kortaf, en zegde dat de kloosters aan de werk lieden geen kwaad deden. Weldra echter moest hij voor de geslaafde getuigenissen terugwijken; De kloosterlingen hebben zoo goed het recht om te werken als eenig an der burger, zegde hij. Zoo zij niet werkten zou men ze voor lediglöopers uitschelden. Dat schijnt heel juist; maar gelukkig- lijk had de werkman, die als beschuldi ger optrad, het ware woord gereed. De kloosterlingen werken zelve niet maar doen werken, zegde hij. Niet al leen doen zij ons eene schandelijke mededinging aan, aangezien zij voor geene familie te zorgen hebben, maar wat zij verkoopen is zelfs hun eigen werk niet en alleen het werk van kin deren, die zij exploiteeren. Dus een dubbel kwaad, een dubbele onrechtvaardigheid bet werk van an deren, van kinderen exploiteeren, en be neden de prijzen leveren omdat onrecht vaardig werk aan den man le brengen. Zoo zij niet werken zou men hen voor leegloopers uitschelden, heeft M. Lammens gezegd Dat hij zelf de gevolgtrekking make. Over de manier waarop in de kloosters gewerkt wordt, hebben wij reeds veel in dit blad geschreven. In niet eene stad wordt dat op zoo groote schaal gedaan als Brugge de kloosters waar gewerkt wordt zijn hier ontelbaar en ieder inwo ner van Brugge weel dat zeer goed Ziehier eenige staaltjes van onderkrui perij, die verdienen gekend te worden. In een klooster der Annonciadenstraat wordt eene gevaarlijke mededinging aan gedaan aan de behangers.Daar huist eene Association de I'adoration perpë- tuelle die aan verminderde prijzen en in zeer voordeelige voorwaarden vlaggen en vaandels verhuurt. In een vrouwenklooster der slad wor den wekelijks geheele koffers weggevoerd wet allerhande witgoed. Men heeft ons stellig verzekerd dat zeer voorname da mes der stad, wiens naam men genoemd heeft, daar alle witgoed laten afwerken en vermaken. Er worden ook geheele coslu- men gemaakt; men noemt eenen dokloor wiens vrouw en dochter geene andere kle dingstukken dragen, dan door dat kloo ster geleverd. Niet lang geleden is een juffer getrouwd wiens bruidskleed in dat klooster was afgewerkt. Een liberale handelaar uiteen der voor naamste straten der stad heeft zijne bur gerlijke werksters moeten opzeggen. Het deed hem veel spijl, maar anders was bet hem onmogelijk de mededinging met ande re winkels vol le houden. Een "cijfer! voorschootjes, die gewoon lijk 60 centiemen betaald werden, maken de kloosters voor 25 en 30 centimen. Ze gaan zelf hunne diensten aandieden, en moeten wel aanvaard worden, zelfs door liberalen. Wij kennen eenen klerikalen beambte, wiens vrouw trachte eenig geld te verdie nen met zulke voorschootjes en kinder hemdjes. Over drie weken heeft men haar gezegd, dat een nieuw aanbood gekomeu was, dat den prijs tot min dan de helfd verlaagde ze verslijt meer naalden en ga ren. Ziehier nu echter het schoonste Wij houden het uit den mond van iemand die ooggetuige was. Er is eene soort van nonnen die 's Zater dags, onder den dekmantel der liefdadig heid bij de beenhouwers vet en afval gaan schooien. Dat vet wordt hersmolten en eene non heeft in eenen winkel der slad dal vet, beneden den prijs te koop aange boden. Zij voegde er bij, dat zij veel zulk vet verkoopt en noemde zelfs twee pastei bakkers die, zegde zij, haar vet gebruik ten. Dus, ze gaan het vet afschooien en ver koopen benevens de beenbouwers, die hel hun schenken en beneden den prijs. Wat denken de beenhouwers daarvan Die nog zulke feiten weet, zal altijd on ze kolommen open vinden. Vrede en liefde zouden over Bel gië heerschen met de klerikale partij. Dit werd beloofd met plechtigen eed. Maar, niet waar, 'tziel er lief uit; nooit was er zooveel tweedracht en strijd in de harten; nooit het misnoegen algemeener. Voorspoed en nijverheid gingen alles doen herleven en zie, nimmer was er zulke krisis die de geesten verlamt cn de karakters doet buigen. De nijverheid verkwijnt, de handel gaal niet en het werk ontbreekt. Wat hadden wij dan de schijnschoone klerikale belofte van noo dig, wanneer alles tegenovergestelde za ken aan het daglicht brengt. Zij gingen alles redden en brengen integendeel nog alles in den put. Afschaffing van belastingen dit zou ook zeker en vast komen. Eli waar treft men die blijde lijding aan, wanneer bijna alle gemeenten hunne belastingen opslaan en het klerikaal gouvernement dien weg ook zal volgen om het te kort in de ont vangsten te dekken die dit jaar veele mil joenen zal bijdragen. Dal is andere peper dan belastingen afschaffen alhoewel de klerikalen, over twee jaren, de liberalen op allen wijzen beschuldigden dat de schat kist de nieuwe belastingen niet noodig bad en de eerste daad van M. Beernaert zijn zou eene aanmerkelijke ontlasting le verleenen. Ja zoekt er naar, gij zult verloren moeite doen. Eendracht en verzoening zou le vens in sleden en dorpen als bij loover- slag ontstaan. Zeg wat is er veranderd DE TOEKO

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1