STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Van den 24 September tot den 1 October 1886. Een licht gaat op liandidatmir llomaux. Liberale Associatie van Gent. Ontslag: van het Ministerie. BERICHT. Wij hebben ons dikwijls afgevraagd wat de afgestelde onderwijzers onzer afge schafte gemeentescholen toch wel doen mochten inet hunne 4 000 fr. wachtgeld 's jaars voor onderhoud van zich zeiven en dikwijls van vrouw en kinderen boven dien. Het scheen ons dat zij met die som juist al niet veel redens hadden om niet van honger te sterven. Welnu, het schijnt volgens een geloof waardig klerikaal blad van Antwer pen, De Frijheicl, dat we ongelijk zou den hebben ons over het lot der arme onderwijzers te bekommeren. Zij zwem men in de weelde on voeren grooten trein. Hoort liever en wacht u wel te twijfe len aan de waarheid der inlichtingen van De Vrijheid. Een wachtgeld van 1000 fr.Ge zijt er wel meê. Op het onderwijzers-congres, dezer da gen te Namen gehouden, stelt De Vrij heid het volgende vast De minste jaarwedde, die een der aan- wezige martelaars of martelaressen irekt, werd bestatigd dat die nocli min noch meer beliep dan 5000 fr. Och arme?!!... Diezelfde onderwijzers-renteniers, heb ben op 't banket na datzelfde Congres, volgens de geloofwaardige Vrijheid, aan burgemeester Buis het volgende telegram gezonden Buis, degenen die zich overal als mar- telaars en martelaressen doen doorgaan, en traktementen hebben van 4 a 5000 fr., zuipen en freiten te Namen dat het een plezier is. Is 't niet hemeltergend En ware 't daarmee alles! Maar die bloedzuigers van onderwijzers kletsen 't schoone geld, dat anders zooveel kloos ters uit den nood zou kunnen helpen, nog op andere wijze tegen de muren. Luistert maar voort naar de veropen baringen der Vrijheid Chrysostoma Het schijnt dat er te Oostende, Blanken- i> berghe, Ileyst, Spa niet min dan 2000 on- derwijzers en onderwijzeressen de genoeg- lijkste plezieren en dagen doorbrengen. Och arme Vele van die personagies bewonen de vs bijzonderste hotels. Och arme De toilet die de onderwijzeressen er ten toon spreiden gelijkt aan princessen. Och arme! In de speelkringen zijn het al liberale onderwijzers, die de plaats rond de groene tafels innemen en de bankbriefjes laten dansen dat het een plezier is. Och arme In het kursaal te Oostende ziet men de ss otficiëele onderwijzeressen de eerste plaat- sen bekleeden. Och arme! Men zag onlangs een groot getal van die ofliciëele hongerlijders de wijn met volle teugen drinken, en spottende met minis- ter Thonissen,. die een glas bier durfde drinken!!! Och arme! Allons, brave lieden, een almoes voor y> die martelaars der schoolwet. Zoo gaat hel mijne lieve vriendjes...... volgens De Vrijheid althans, en gelooven moogl gij ze, want zij hegt nooit als ze de waarheid spreekt. En zeggen intusschen 1. Zijne Heiligheid den Paus, Vicaris van Jesus-Christus op Aarde, in het mor sige zwijnskot van het Vaticaan, op zijn nat stroo ligt te rotten Och arme 2. Dat hunne Doorluchtige Hoogheden onze bisschoppen de heiligheid voor hun ambt nauwelijks nog met een halveken boonekamp kunnen ophouden!! Och arme! 3. Dat onze werkzame en overnuttige kanunnikken, door de liberalen met ver lies hunner traktementen.... bedreigd, er van zwoegen en zweeten, mager bij wor den als solferpriemen Och arme 4. Dat onze pasloorkens en onderpas- toorkens na al hunnen ijver om de poli tiek des land in de wegen des Heeren te sturen, nauwelijks genoeg winnen om eenige flescbjes wijn te koopen.voor de heilige diensten Och arme 5. Dat onze broerkens van liefde, on derwijzers naar het hert van de kerk, na dag en nacht gezorgd te hebben voor de ziel en het lichaam der lieve kindertjes, nauwelijks genoeg overhouden van hun heilig ambt, om nu en dan eens, op het onverwachts, een reisje te ondernemen... als het gerecht hen daartoe dwingt!! Och arme 6. Dat onze paters en nonnetjes, na al hun werken en zwoegen voor het welzijn des naasten en de welvaart der steden en dorpen waar zij nestelen, overal verdre ven en vervolgd worden, hunne eigen dommen zien verminderen tot op niets, en er zeiven zoo mager en flauw bij wor- den, dat het is alsof er in de Schriftuur niet te lezen stond: Wie den heer be mint zal vet voorden, spreuken 28 -1— 29)!! Och arme Aan dit alles, en er ware nog veel ergerlijks op te sommen, ziet men dat het hoog tijd wordt aan al die schandalen een einde te stellen. Ook als minister Thonissen gedaan zal hebben met in de badsteden, onder de spotternijen der afgestelde onderwijzers, zijn aartsvaderlijk pintje bier tc drinken, is men verzekerd dal hij zich recht naar Brnssel zal begeven, met twee tranen in ieder oog, om, zonder aarzelen, de wacht gelden der onderwijzers af te schaffen en er de armoê der kloosters mee te verhel pen. De tijden van gerechtigheid naderen I De Liberale Associatie van Brussel, heeft beslist de kandidatuur van M. Ron- vaux voor te dragen, in de kiezing,welke eerlang te Brussel moet plaats hebben in vervanging van Vandersmissen. Van eenen anderen kant vernemen wij dat men in de Ligne libérale, van Brus sel, er ook aan gedacht had, dit voor stel ledoen. De Liberale Associatie van Gent, heeft eene protestatie gezonden aan den heer Ronvaux, tegen zijne onwettige afzetting; waarin onder ander gezegd wordt Gij hebt in eene krachtdadige taal en derwijze om den openbare geest levendig te treffen, een der schaadelijkste wreed ste punten van de politiek onzer tegen strevers, doen uitschijnen. Het was stellig den Koning niet be- leedigen, door uit te roepen, dat hij niet verantwoordelijk kon gesteld worden, voor de verwoestingen welke die politiek in het land ©peenslappelt. Zonder eenige wettige reden uwe afzetting uitspreken, dat verheft u, en verlaagt, in de openbare achting, enkel degenen, die,, om u te treffen, zich de staaflijke werktuigen gemaakt hebben van den klerikaal haat. Dit krachtdadig adres is onderteekend door den heer H. Lippens, voorzitter en Jozef Dauge, hulp-sekretaris. Men schijft uit Brussel aan den Jour nal de Charleroi, dat de koning, de on wettelijke afstelling van M. Ronvaux af keurende, de minister zich hebben veree- nigd, om daar over te beraadslagen en er kwestie zou zijn van hun ontslag. Wij kunnen dat niet gelooven de kle rikale ministers zijn niet gewoon hun ontslag te geven, zij moeten het KRJI- GEN Jacobs, Woeste, en de overige mi nisters weten er van te spreken. Men mag ze alle affronten aan doen, die men wil, zij zullen zich toch aan hun ne portefeuillen vasthouden als aan eene redplank dat zijn van die lieden, die men brutaal aan de deur moet zetten, an ders gaan zij niet weg. Daarom gelooven wij niet aan hun ont slag. IJperen, den 2 October 1886. Ronvaux, geen troef Sn Nienwsbladjcs kaart Het Nieuwsbladje, gelijk al de klerikale bladen ten.andere, en kan maar niet door zijne maag krijgen dat schepene Ronvaux, op 't onderwijzers-congres te Namen, het durven wagen heeft op 's Konings gezond heid te drinken en met dien dronk, in eene gloedvolle taal, den wezentlijken toestand der onderwijzers af te schetsen en het hate lijk gedrag, de verfoeilijke handelwijs der klerikalen zoo meesterlijk te schandvlekken. Daarom ook heeft het j.l. Zondag al zijne gal tegen hem uitgebraakt en niet achteruit gedeinsd voor de grofste onwaarheden. Waarom ook? Kan het niet altijd zwijgen dat het zich dood zweet, wanneer de eene of andere affreuze liberaal zijne waarhe den weerlegt Kan het niet altijd stom blijven als een visch, wanneer het met op gezetten wille iets geschreven heeft, dat alle eerlijk man herroepen zou, wanneer er klaar en duidelijk bewezen is geweest, dat hij den bal misgeslagen heeft Iedereen kent reeds 's Nieuivsbladjes kieschheid op dat punt. En wij zijn zeker dat het nooit aan zijne lezers kenbaar maken zal dat de heer Ron vaux een der ijverigste schepenen van 't land is, bij wie de baatzuchtigheid een doode letter j is en die, verre een wachtgeld voor zijne vrouw op të strijken, nog de 2000 fr.waarop hij als schepene recht heeft, jaarlijks in de gemeentekasse laat. Noem eens zulke onbaatzuchtige klerikale schepenen, Nieuwsbladje? Met eenen lanteern op klaren dage zoudt ge nog geen eenen vinden, niet waar Maar ge moet de heer Ronvaux lasteren, omdat ge niet verkroppen kunt, dat hij het f, was, die te Namen dë klerikalen omver wierp, eerst met eene stem meerderheid en in 1884 met eene heel groote meerderheid; omdat hij te Namen zoo hoog in de achting zijner medeburgers gestegen is en zoo zeer hunne genegenheid geniet dat de klerikalen daar voor goed van 't stadhuis blijven zullen; omdat hij liet was, die in 1884, toen de Na- mensche Normaalschool afgeschaft werd door Thonissen,diezelfde school herinrichtte en met de medehulp van zijne vrouw en de overige regentessen er in gelukt is haar in eenen toestand van bloei te brengen, waar van men de weêrga nooit gezien heeft. Natuurlijk, zulke ijvervolle liberalen en zijn geen troef in 's Nieuwsbladjes kaart en dat om reden. En dan, als men onder zeker opzicht niet al te kiesch is en zich om de beoordeeling der deftige en eerlijke lieden bekreunt als een boer om de maanvelden, dan deinst men niet en nooit achteruit voor laster en logen en dan ook werpt men maar ongestoord zijne zwadderschichten naar al 't gene wat ons in den weg staat, Is 't zoo nietNieuwsblad je? Gelukkiglij k dat de openbare meening dan daar is om uitspraak te doen en hare achting en genegenheid te schenken aan .wie 't behoort. De tijd is voorbij, in welken men priet praat, Nieuwsbladjes geratel en laster voor klinkende munt kon doen aanveerden; nu beoordeelt men de personen naar hunne da den en handelwijs, tot spijt en schande voor zekere katholieke orgaantjes. Prijskamp. Op Zondag, 17 October aanstaande, zal er eene groote prijskamp met kaart spel plaats hebben, in de herberg DE STER, onder de bescherming van den Burgerkring van IJperen. Ten bui'tele van dit blad iï verschenen DE WARE I .SPERLING, almanak voor 1887. De Ware IJperling is een boekje van 64 bladzijden; buiten deD volledigen alma nak, bevat nog: alle inlichtingen aan burger en werkman onontbeerlijke kluchten, dicht stukjes, weervoorteekens, eene ijperscbe kronijk, daadzaken uit IJperen's verleden van af zijn eerste ontstaanvoorschriften tot het verkrijgen en behouden eener goede gezondheid, eenvoudige manieren om goed en smakelijk de spijzen gereed te maken en fruiten en groenten in ta leggen; in een woord, het is een gulden boekje, aan ieder een hoogst nuttig en dat in alle huizen dient aangetroffen te worden. Zorgvuldig blijft de politiek er uit verbannen. Men kan een afzonderlijk boekje bekomen aan den nietigen prijs van 15 centiemen. Aan de boek- en gazetverkoopers en alwie ter verspreiding medehelpen wil, zal er een mooien afslag toegestaan worden. BURGERSTAND Geboorten. Mannelijk geslacht7; Vrouwelijk id., 4. Huwelijken Onraet, Julianus, landbouwer, en Berten, Sidonia, landbouwster. Sterfgevallen. Béatse. Apollina, dagloonster, 52 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Dal- mote, Irma, zonder beroep, 18 jaren, onge huwd, Sterrestraat. Fertinel, Florentia, strijkster, 49 jaren, ongehuwd, St-Jacob- straat. Bulteel, Bernardina, zonder be roep, 67 jaren, echtgenote van Ludovicus Braem, Weninckstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk gaslachl, 2. Vrouwelijk id., 3. Men schrijft uit Aalst, 23 September f886: Verleden week werd den heer Van de Vyver, gewezen onderwijzer van de stadsschool alhier, begraven. Eene groote menigte volgde het lijk van den diepbetreurde doode naar de laatste rustplaats. Het was een der bekwaamste en ge- achste onderw ijzer des kantons. Zes jaren gele den kwam hij als hoofdonderwijzer ad interim te Eembodegem daarna wierd hij bestuurder van de stadsschool nr 3 te Aalst. Zijne inigste wenschen waren vervuld zijn vader en zijn moeder, twee ouderlingen kwamen met hem wo nen om hunne laatste jaren vreedzaam bij hun nen geliefden zoon te slijten. Helaas de gehate wet van 1884 kwam tot stand,de school nr5 werd afgeschaft en de heer Van de Vyver in beschikbaarheid gesteld. Die slag was te hard, de voortijds moedige jongeling ging aan 't kwijnen. De arme moeder besefte al de uitgestrektheid van hun ongeluk, zij wierd ziek en twee maanden geleden begelijdden wij haar lijk, waar tans van den zoon is heen ge dragen. De grijze, rampzalige weent alleen op het graf van den dierbare doode. Twee redevoeringen werden op het graf van den heer Van de Vyver uitgesproken door den heer Franckx, voorzitter van den Werkmans kring, in den naam van de leden Yan dien Kring en door den heer Vracken, oud-onder wijzer, opsteller van het Verbond, beiden hebben de loensche handelwijze der klerikale partij tegenover den heer Van de Vyver gelaakt en gegeeseld, het gedrag der partij waarvan de helden tot voor den gapenden grafkuil hunne bespottelijke gebeden komen prevelen voor dit slachtoffer van haat, dweep- en hebzucht. Im mers ze worden betaald. —Maandag avond kregen twee gebroeders,in de Kerkstraat,te Ledeberg twist tsn gevolge van een bolspel. Van woorden kwam men tot vech ten en de eene broeder bracht den andere eene messteek toe. Zondag is te Meirelbeke een treurig onge luk voor gevallen. Het was feest op het kasteel van den heer Beartsoen, en men schoot er een vuurwerk af. Een der kanons ontplofte en de vuurwerkmaker de heer P. De Witte, bekwam de volle lading in het aangezicht. Vreeselijk gewond, werd hij naar Gent teruggebracht. Men hoopt dat hij zijne oogen niet zal verliezen. De treinoverste, Jozef Fumière, van de sta tie van Brussel, was zondag avond, rond 10 ure, in de statie te Hal van zijnen trein gestapt,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2