Gazelle van 'f arrondissement LIperen. POLITIEKE BERICHTEN. IV 41. 25e Jaar. Zrondag 10n October 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Ilekendmakingen. Troonrede Hoe de klerikalen den landbouw beschermen! Beiooging Ronvaux. Bureel: lllxnindeilraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 eentiemen den regel. SECLAMËK t& centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'h jaars voer de stad; fr. 4-50 voor gehce! Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft ir. op al de postbureelen. Uit Madrid wordt gemeld dat liet gou vernement gehoor heeft gegeven aan den oproep tot zijne goedertierenheid. De ter dood veroordeelden hebben ge nade bekomen. Zooals wij reeds meldden, heeft eene republiekeinsche afvaardiging zich bij M. Sagasta begeven ten einde hem op plech tige wijze een smeekschrift ter hand te stellen, waarin genade voor de ter dood veroordeelden wordt gevraagd. M. Sal- meron stond aan het hoofd dezer afvaar diging. M. Sagasla heeft geantwoord dat het gouvernement alles zal doen wat kan overeen gebracht worden met de mensch- hevendheid en den eerbied der wetten. Het gerucht was te Bucharest verspreid dat er te Sofia en te Ternova eene om wenteling is uilgebroken. Er heeft te Ilawarden (Ierland) eene belangrijke betooging plaats gehad, depu- latiën van gemeenteraden der voornaamste steden van Ierland, zijn aan M.Gladstone, het burgerrecht hunner steden gaan aan bieden. Eene andere deputatie, met den lord- meier van Dublijn aan '1 hoold, heeft aan den gewezen eersten minister, de petitie der damen van Ierland, ten voordeele van de home ride aangeboden. Deze pe titie met 5000 handleekens hekleed, be slaat uit eene groote rol papier, die vijf kwintalen woog. De heer Gladstone, door zijne familie omringd, heeft de deputatie ontvangen. De vrouw van den lord-meier van Du blijn, heeft lezing gegeven van de petitie der iersche damen. De heer Gladstone heeft zeer breedvoe rig geantwoord. Hij verklaarde dat hij enkel aan het hoofd der liberale partij blijft, in de hoop de iersche kwestie te kunnen oplossen. Het is enkel die kwestie die zijne verwijdering uit het politiek le ven vertraagt. Uit Melbourne, 5 October, wordt ge- meldt dat er eene volkanische uitbersting op het eiland Neapu, vergezeld van eene aardbeving heeft plaats gehad, die al de dorpen heeft vernietigd. De inwoners zijn gered De Courrier de Bruxelles zegt uit goede bron te weten dat de parlemen taire zitting met eene troonrede zal openen. Des te beter "Wij zijn evenwel kurieus om te weten wat het dompers-ministerie zal doen zeggen aan den Koning van het openbaar onderwijs, van den fi- nantiëelen toestand van het land, van den voorspoed waarin nijverheid en koophandel zich bevinden Dit zijn allen punten, die de kleri- kalen, voor zij aan het bewind wa ren, beloofd hebben een.é voordeelige oplossing tezullen geven en men weet nu hoe de vork in den steel steekt. Eene troonrede zal ook het voor deel opleveren dat wij van het begin des zittijds eene discussie zullen heb ben over de politiek van het gouver nement en dat de zaak Ronvaux daar bij ook wel zal tepas komen. Het is te hoopen dat de Courrier goed ingelicht is en dat onze meesters woord zullen houden. Voor de kiezingen in 1884 beloof den de klerikalen, onder andere de h.h. Struye, Colaert en Berten, eene wet op de vervalsching der landvet- te, ten einde de landbouwers tegen het bedrog te beschermen. Waar is die wet gebleven Nog beter. De provinciale raad van Oostvlaanderen stemt eene maatregel in dat doel en wat doet het Staatsbe stuur Het vernietigt die beslissing als onwettig zijnde. Het koninklijk besluit, dat die zeldzame bescherming^. van den land bouw daarstelt, laten wij biervolgen: Lkopoi.» II, Koning der Belgen, Aan allen tegenwooidigen en toekomenden, HEIL. Gezien de beslissing van den provincialen raad van Oostvlaanderen van 16-22 Juli 1886, een reglement voor den verkoop van landvette daarstellende; Gezien de voorbehoudingsveiklaring no pens de koninklijke goedkeuring op 22 Juli door den heer gouverneur der provincie aan gezegden raad bekend gemaakt, luidens art. 8<i, letter D der provinciewet; Gezien ons besluit van 23 Oogsi 1886, een nieuw tijdsverloop van veertig dagen vast stellende om over gemelde beslissing te ver ordenen; Gezien 't reglement, waarvan sprake is en luidende als volgt Zal gestraft zijn met eene boete van 5 tot 15 fr., alle handelaar of koopman in landvette, die aan den kooper, op 't oogen- blik der levering, geene rekening of vracht brief, zal afgeleverd hebben, waarop de na tuur der landvette, haren inhoud per hon derd vruchtbaarmakende bestanddeelen en den toestand, waarin zij zich bevindt, in de termen door de Staatslandbouwstatiën aan genomen, aangeduid staan. y> Zullen van deze verplichting ontslegeu zijn de kooplieden van stalmest en in 't alge meen, van alle vruchtbaarmakende stoffen, die uit de natuurlijke bronnen der hofstede of des huishoudens voortkomen. t> Aangezien dat de arts 1582 en volgende van het Burgerlijk Wetboek, de vrijheid in de verkoopverdragen bepaalt en dat bijgevolg de koopers altijd het recht hebben de voor waarden te bespreken, die zij voor hunne belangen noodzakelijk oordeelen; Aangezien dat de arts 498 en 499 van het Strafwetboek, sprekende van de vervalsching in 't algemeen, toepasselijk zijn op de ver valsching van de landvette en dat deze schikkingen gezamentlijk eene voldoende bescherming aan de belangen der koopers waarborgen, en dat zulks ook het gevoelen is der bijzondere commissie, ingesteld met het doel de middelen op te sporen om de goede trouw bij den verkoop der landvette te verzekeren; Vermits dat, ten andere, volgens de uit drukkingen van het art. 85 der provincie wet, de reglementen en verordeningen door den raad besloten, zich niet tot dingen, reeds door wetten beheerd, uitstrekken mogen; Op voorstel van Onze Ministers van land bouw, nijverheid en openbare werken en van rechtswezen, Wij hebben besloten en besluiten: Art. 1De beslissing van 16-22 Juli 1886 van den provincialen raad van Oostvlaan deren, een reglement voor den verkoop van landvette daarstellende, is niet goedgekeurd. Art. 2. Onze Ministers van landbouw, nij verheid en openbare werken en van rechts wezen zijn gelast met de uitvoering van bet tegenwoordig besluit. Gegeven te Brussel, den 28 September 1886. LEOPOLD. DoorGen Koning, De minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, Ridder de Mor eau-, De minister van rechtswezen, JDevolder. Hewel, boerkons, wat zegt ge van zulke landbouwbeschermers Wij lezen in het volgende in de Etoile van Maasdag: De eendracht der liberale partij is gisteren, te Namen, onder toejuiching der afgevaardigden van al de liberale Associatien van het land, hersteld ge- worden. Hel is de schoone, degrootsche kant der belooging. en het is de zegepraal von M. Bonvaux. Indien dit feit zich bevestigt en wij de eendracht der liberalen, vooral die van Brussel, kunnen bekomen, dan zullen wij zeggen, dat hel incident Ronvaux een ge lukkig geval is geweest, en wij de een dracht der liberale partij aan de klerikale onverdraagzaamheid te danken hebben. De heer Janson zelf heeft in zijne rede voering eene zinsnede gebracht, die ons laat verhopen dat het de wensch der ra- dikalen is de eendracht in de liberale par tij te herstellen Wie weet? zegde M. Janson, moge- lijks ook, en het is eene hoop, die in den grond onzer harten ligt, zal de be- looging de eendracht in onze partij brengen. Wij juichen die poging toe en druk ken de hoop en de wensch uit dat zij zich moogt verwezenlijken dan mogen wij met waarheid zeggen; de dagen der pries ter-regeering zijn geleld. Ziehier nu eenige bijzonderheden over de betooging die Zondag te Namen heeft plaats gehad De betooging is te Namen buitengewoon goed gelukt. Nooit heeft Namen zoo een feest gezien. Geheel de liberale bevolking heeft zich met geestdrift aangesloten bij de liberalen,, die uit alle streken van het land zijn opge komen, om M. Ronvaux hulde te brengen. Het leger is te Namen geconsigneerd ge weest. Verscheidene piketten gendarmen stonden op verschilige punten der stad, na- melijks aan de statie. Al de gendarmen der provinciezijnnaar Namen geroepen geweest. De treinen komen achtereenvolgens toe en brengen duizende betoogers aan. ledereen draagt een blauw bloemjte in het knopgat. Het is op den Boulevard Leopold dat de betoogers van Namen en der provintie zich rangschikken. De Brusselnaars komen bijeen op den Boulevard Couchey. De burgmeester van Namen zetelt ten stad- huize. Ten 4 ure 5 m. begeeft de stoet zich op weg. Aan het hoofd bevinden zich tien vaan dels. De jonge liberale wacht van Namen draagt een kartel met de woorden Mauri- turi te salutant. Daarna volgde de Liberale Associatie van Namen met M. Gillard, ondervoorzitter, aan 't hoofd en de gemeenteraad. Vervolgens de Naamsche onderwijzers, met een kartel van protestatie afgevaar. digden van Gloreffe, Mallone, Mostier-sur Sambre, Couvin met een kartel Zij zullen degemeente vrij heden niet vernietigen. De stoet telde van 7000 tot 8000 betoogers. Al de provintien waren in de stoet verte genwoordigd. Onder de opschriften die in de stoet ge dragen werden, bemerkte men De liberalen protesteren tegen de in breuk op de gemeentevrijheden gedaan. Dinant, had het volgende opschrift Liberalen 1 wij zijn allen lieden van een gekend slecht gedrag, want allen even als M. Ronvaux, wij vervloeken de schoolver- nietigers en hare vernielers. Gembloux Gegroet. Ronvaux, de pro vintie Namen is trotsch op uw edel gedrag. t Belgische liberalen staakt uw twee dracht, sluiten wij onze rangen dicht, de toekomst is aan ons. Antwerpen is ook rijkelijk voorzien van kartels. De geestdrift was zoo aantrekkelijk dat drie kaloten muzieken, die gekomen waren om aan den festival van den gouverneur deel te nemen zich bij de liberalen hebben ge mengd en de weg mede hebben afgelegd. De stoet was indrukwekkend, hij heeft meer dan een half uur geduurd en men ging in dichte gelederen. Aan al de vensters wa- ren veel nieuwsgierigi n liet zicht was schoon toen de liberale stoet op de schouwburgplaats kwam, te klein om al het vulk te bevatten. De heer Ronvaux, met zijn sjerp als sche pen aan, bevond zich op den balkon, de aan komst zijner vrienden wachtende. Hij werd met geestdrift toegejuicht. Al de boeden gingen omhoog en men hoorde niets dan Leve Ronvaux DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1