STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Botermarkt te Brugge. BERICHT. De betooging in den schouwburg, was in drukwekkend. Op het tonneel hadden talrijke afgevaar digden plaats genomen. M. Ronvaux, neeint plaats aan get bureel en wordt luidruchtig toegejuicht. Het is M. Gillard, onder-voorzitter der li berale Associatie van Namen die eerst het woord neemt om de liberalenwelkom te hee- ten. Daarna heeft M. Delvaux, voorzitter der liberale Associatie van Antwerpen, het woord gevoerd. De redevoering eindigt met den volgenden verlossingskreet Kom, vooruit, door de eendracht en den vooruitgank Die kreet moet geheel het land door gehoord worden. Dl. Bergé, voorzitter der Ligue libérale van Brussel, heeft alsdan ook het woord ge voerd. Daarna was het woord aan M.|Paul Janson, voorzitter der Liberale Associatie van Brus sel. Despreker heeft zijne redevoering geëin digd meteenen oproep tot de eendracht der liberalen, ten einde het land te bevrijden van het priestergouvernement dat ons onder drukt. Geheel de zaal stond recht, onder het spe len der Brabangonne en het geroep van Leve de Eendracht. Alsdan had er iets plaats dat eene geest driftige beweging veroorzaakte MM. Bergé en Steens, stonden recht en gaan aan M. Jan son de hand drukken. Die handdruk, in deze omstandigheden en in het midden van al de liberalen van het land, heeft eene groote beteekenis. Een don der van toejuichingen hebben dit tooneel be groet. Dat duurde lang. Eindelijk bekwam M. Ronvaux het woord, die eene krachtdadige reedevoering heeft uitgesproken, welke wij niet kunnen mededeelen, maar waaruit wij een woord willen overnemen, die veel indruk heeft gemaakt. Liberalen,zegde M.Ronvaux, wat gaan wij doen Overwonnen, vernederd, welke weg blijft er ons te nemen om ons er op te rich ten Ik zie er maar een Het is de tweedracht die ons ongeluk is ge weest het is de eendracht die ons moet redden. (Langdurige toejuichingen.) Voor alle andere pogrammen, moet onze partij tot doel hebben, de eendracht, de wel gemeende eendracht, de stelselmatige een dracht tot stand te brengen. Wilt gij dat deze schoone betooging niet onvruchtbaar zij, weest vereenigd Willen vyij onze gemeentevrijheden be houden, weest vereenigd Willen wij onze partij aan het rampzalig juk ontrekken dat ons verdruktweest ver eenigd Dragen wij van deze plechtige betooging twee gedachten mede, twee herinneringen, twee beslissingen De twist gestaakt en de vijand aangevallen. Geheel de zaal stond recht om den schepen toe te juichen, die met zijne sjerp zwaaide en uitriep dat men hem dien enkel met ge weld zal ontrukken. De heer Delvaux van Antwerpen, heeft voor het einde gezegd De heeren Janson, Bergé en Steens, hebben een groot, edel en gelukkig voorbeeld gegeven. Uit hunne hand drukken moet de vruchtbare eendracht van het brusselsch liberalism voortspruiten, welke alleen den vooi uitgang kan redden. Het brusselsch liberalism zich verzoend hebbende, het liberalism der provincie ge voelt zich opgewekt en met nieuwe moed be zield. Ik bid er u om dat deze trouwhartige handdruk, waarvan wij getuigen zijn, het teeken zij eener definitive verzoening. Deze woorden werden luidruchtig toege juicht en de zitting werdt geheven. De vreemde liberalen zijn rond 7 ure ver trokken maar vele zijn te Namen tot 's an derdaags gebleven. "Wij lezen in de Stem: De Gemeenteraad van Brugge, Overwegende dat de vrije verkoop, op de botermarkt, van kunstboter en bijzon derlijk van de stof gekend onder den naam van Margarine aanleiding geven tot misgrepen, ja zelfs tot bedrog; Gezien art. 278 van het algemeen re glement van politie; Gezien art. 3, w 4, XI titel der wet van 1624 Augusti 1790 en art. 78 der wet van 30 Maart 1836; Besluit: Art. 1. Het is stiptelijk verboden aan al wie kunstboter of margarine te koop wil stellen, zich in de gewone rijen der botermarkt te plaatsen. Er zal voor het aanbieden dezer wa ren eene bijzondere rij beschikt worden, op welke einden borden met het woord Kunstboter zullen geplaatst zijn. Art. 2. De overtredingen aan bet te genwoordig reglement zullen gestraft worden met eene geldboet van vijf tot vijftien frank en eene gevangzitting van een tot drie dagen, of met eene van die straffen, ongeminderd de vervolgingen die, desnoods, na luid van art. 498 van het strafwetboek, kunnen ingespannen worden. Brugge, 31 Juli 1886. De Burgemeester-Voorzitter, Amedée VIS ART. Bij bevel: De Secretaris, THOOR1S. Zal het lJpersche stadsbestuur dat voorbeeld niet volgen? Het schijnt inderdaad dat zekere buitenlieden sedert eenigen tijd kunstboter op de markt van IJperen te koop bieden en haar voor natuurlijke boter aan den man brengen. Opgepast De beschuldigde Vandersmissen heeft zijn ontslag gegeven van lid van den ge meenteraad van St-Joos-ten-Noode. De raad heeft onmiddelijk dat ontslag aanvaard. Het wordt bevestigd, dat Vandersmis sen ook zijn ontslag heeft ingezonden aan M. Thonissen, van afgevaardigde van het arrondissement Brussel. IJperen, den 9 October 1886. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 54,502-55 Ter gelegenheid van het naam feest van Mrno A. 2-30 Busse van de Zwarte Leeuw 20-48 Busse van den Monark 18-19 Busse van den Zalm 13-45 Een goochelaar in den Sultan 2-89 Beloop der vier inschrijvingen niet overhandigd aan de leer lingen der Looie 20-00 Totaal, fr. "54,579-84 uitgaven tot heden, fr. 51,958-37 Blijft in kas, fr. 2,621-47 De Tentoonstelling van Landbouw, Boomteelt, Hofbouwkunde en Moes- hovenierderijingericht door deLand- bouwmaatschappij van IJperen en het arrondissement, en welk geopend werd den 9 October 1886 in de boven Haliezaal alhier ter stede, is zeer aangelegen. Wij hebben gisteren al daar een bezoek gaan afleggen en alles voorspelde dat deze Tentoon stelling deze van vorige jaren in schoonheid, pracht en rijkdom verre zal overtreffen. De uitstelling der land- en hof- bouwwerktuigen van het buis Cre- ton-Feys onzer stad, verdient eene bijzondere melding; De verzamelingen peeren van ver- schillige liefhebbers van ons arron dissement, zijn overschoon; bloemen, vette planten, ornamentgewassen, enz., enz. treffen den aanschouwer, door hunne menigvuldigheid en de schoonheid; aardappels, tabak en alle andere veldgewassen zijn eenvoudig en toonen aan dat onze landbouwers, alhoewel zij eene allergrootste krisis doorworstelen, toch geene opofferin gen sparen om de faam onzer Vlaan deren niet te laten ten onderen gaan. Schoolse Kunsten. Met veel genoegen maken wij onze lezers bekend dat Mej. Louisa üehem op het Stad huis, (Blauwe Zaal), eenige kopiën, naar schilderijen uit het Koninklijk Muzeum van Brussel gemaakt, tentoonstelt. Ongeluk. Maandag 4 dezer, rond 4 1/2 uren des na middags, heeft de genaamde Eugène Schoon- heere, oud 28 jaren, brouwersgast, geboren en wonende binnen stad, alhier buiten de Meenen- poort, dicht bij de herberg de Basculeonge lukkiglijk zijn been gebroken. Hij wilde op de bierwagen springen terwijl hij in gang was ea geraakte onder het rijtuig. M. den doktoor Poupart heeft den ongelukki- gen de eerste zorgen toegediend en men heeft hem aanstonds naar het hospitaal overgebracht. Schoonheere is gehuwd, vader van een pasge boren kind en de eenige steun en troost zijns huisgezins. Zijnen toestand schijnt tot heden niet gevaar lijk. Prijskamp. Op Zondag, 17 October aanstaande, zal er eene groote prijskamp met kaart spel plaats hebben, in de herberg DE STER, onder de bescherming van den Burgerkring van IJperen. Kongres te Luik. Onder dien titel geeft het Nieuwsbladje in zijn nummer vanj.l. Zondag eene soort van verslag over de werkzaamheden van 't Kongres der Katholieke Werken, te Luik gehouden en door den bisschop voorgezeten. Dat de krisis maar en kan opgelost worden en verdwijnen met de raadgevingen van Leo XIII te volgen, dat is, met de kerkelijke wetten boven de burgerlijke te stellen, en met de kinderen naar de katholieke scholen te zenden, zulke domheden en willen wij niet bespreken, ledereen kan gemakkelijk de waarde van zulke middelen beseffen. Een ander middel, door Mgr Doutreloux aanbevolen, is van afstand te doen van de weelde en de vermaken, ten einde de armen en werklieden edelmoediger te kunnen bij staan. Als dit middel zoo dringend noodig is, gelijk die heeren kerkvoogden het te Luik hebben verklaard en verstaan wij niet,waar om ai die bisschoppen, kerkprelaten en ka nunnikken, die zich de vertegenwoordigers van Kristus noemen, zooveel weelde aan den dag leggen. Zullen zij misschien nu afstand doen. ten voordeele van den armen, van de paleizen die zij bewonen, terwijl J.-C. in een stal ge boren werd; van de kleêren van goud, zijde en fluweel, die zij dragen, terwijl hun god delijke meester enkel eenige lompen had om zijne naaktheid te dekken; van hunne drie dubbele kronen, die van goud en edelge steenten afwegen, terwijl de God-Jlensch eene doornen krone droeg; en van den over vloed waarin zij leven, terwijl de Heiland in de woestijn veertig dagen vastte. Wij twijfelen er aan en gijNieuwsbladje? Zij hebben daar te veel verwaandheid, te veel trotschheid voor. Een gewoon en een voudig Mijnheer en volstaat voor die gewijde personen niet; zij noemen en betite len zich zeiven eerwaarde, zeer eerwaarde, monseigneur, zijne hoogheid,zijne eminentie, zijne heiligheid, enz. En het zijn die mannen, die het volk den afstand van weelde en den armen geduld en gelatenheid gaan aanprediken Als al die monseigneurs, hoogheden, ver hevenheden en heiligheden denken dat onze burgers en werklieden domkoppen zijn en noch oordeel, noch oogen hebben, dan be driegen zij zich grootelijks. De souvereine remedie, door bisschop Doutrelaux aanbevolen en door 't Nieuws bladje aangeprezen en opgehemeld, kost hun niets, en dat is hare eenigste kwaliteit; doch in den zak schieten en een weinig van hunnen overvloed mededeelen, dat valt die gezalfde heeren te moeilijk. Schoone woorden genoeg; daden zero en altijd en overal: luister naar mijnen raad en zie niet naar mijne daad. Gelukkig voor Kristus dat hij thans niet terug en komt: de man en ware niet eens, maar tienmaal gekruist door de priesters en farizeeërs van dezen tijd. Ten bureele van dit blad is verschenen »E WARE IJIPERLING, almanak voor 1887. De Ware IJperling is een boekje van 64 bladzijden; buiten deD volledigen alma nak, bevat nog: alle inlichtingen aan burger en werkman onontbeerlijke kluchten, dicht stukjes, weervoorteekens, eene ijpersche kronijk, daadzaken uit IJperen's verleden van af zijn eerste ontstaan, voorschriften tot het verkrijgen en behouden eener goede gezondheid, eenvoudige manieren om goed ea smakelijk de spijzen gereed te maken en fruiten en groenten in te leggen; in een woord, het is een gulden boekje, aan ieder een hoogst nuttig en dat in alle huizen dient aangetroffen te worden. Zorgvuldig blijft de politiek er uit verbannen. Men kan een afzonderlijk boekje bekomen aan den nietigen prijs van 15 centiemen. Aan de boek- en gazetverkoopers en alwie ter verspreiding medehelpen wil, zal er een mooien afslag toegestaan worden. BURGERSTAND YaN DEN 1 TOT DEN 8 OCTOBER 1886 Geboorten. Mannelijk geslacht: 4; Vrouwelijk id., 2. Huwelijken Doolaeghe, Eugenius,rondleurder, en Don- deyne, Maria, kantwerkster. Devroede, Alphonsius, kleermaker, en Goethalst Octa- via, zonder beroep. Hugebaert, Karei, klakkemaker, en Vanheule, Elodia, kant werkster. Dehollander, Emiel, daglooner, en Coffijn, Victorina, kantwerkster. Sterfgevallen. Didier, Carolina, zonder beroep, 59 jaren, echtgenote van Constantinus Bruynsteen, Hondstraat. Ilaeghedooren, Virginia, strijkster, 75 jaren, weduwe van Ludovicus Dewaeghenaere, Vandenpeereboomplaats.— Gerf, Joannes, zonder beroep, 76 jaren, on gehuwd, Meenenstraat. Rouzé, Barbera, strijkster, 63 jaren, ongehuwd, Meenen- stra'at. Lapiere, Virginia, z. b., 85 jaren, weduwe van Jozef Vanaerde, Vleeschhou- wersiraat. Vuylsteke, Rosalia, zonder beroep, 73 jaren, weduwe van Karei Cailliez, Boterstraat.Gruwier, Silvia, kantwerkster, 21 jaren, echtgenote van Edouardus Dael, Meenenstraat. Dael, Cecilia, kantwerk ster, 69 jaren, weduwe van Karei Wullus, Meenenstraat. Dehollander, Genoveva, zonder beroep, 79 jaren, ongehuwd, Rijsel- siraat. Kinderen beneden de 7 jaren Egypte en Palesiina. L'Excursion kondigt ons eene schoone reis aan in het Oos ten, waarin begrepen is het bezoek van Napels, Messines, Catane, Port-Saïd, Sueez-Kanaal, de Nijl-boorden, de Pyramiden, Luxor, Alexan- drie, Jaffa, Jerusalem en gansch Palestina. Het vertrek heeft plaats uit Brussel, Zaterdag 30 October. Deze reis duurt 40 dagen. He' getal deelnemers is beperkt op 15 reizigers. De voorwaarden dezer reis zijn kosteloos te bekomen op het midden-bureel der Excursion Boulevard Anspach, 109, te Brussel. M. Ch. Parmentier, bestuurder van I'Excur sion, geeft al de gevraagde inlichtingen, alsook de programmas zijner reizen in Italië, in Spanje, in Algerie en Tunisie, ontworpen voor in den loop der maand October. Dubbele halsrechling te Parijs. Parijs, 6 October. Maandag morgend heeft, op de Place de la Roquette de halsrechling plaats gehad van Jos. Frey, bijgenaamd Pas de Chanceoud 21 jaar, en van Jos. Rivière, oud 30 jaar, beiden ter dood veroordeeld door het Assisenhof der Seine op 9 Juli laatstleden. Men heeft dus zeven-en-tachtig dagen ge wacht om over hun lot te beslissen. Het slachtoffer van Frey en Rivière was de weduwe Deshayes, oud 44 jaren, eigenares van het Hotel des Usines, op den Boulevard Cha- ronne, te Parijs. Op Zondag, 28 Maart, rond 2 ure 's morgens, keerden drij jonge italiaansehe reizende muzie kanten, van '18 tot 20 jaar oud, Ungarelli, Bal- loui en Marcauti, die bii Had. Deshayes inwoon den, terug naar hun logist. Toen zij voorbij het bureel van het hotel kwamen, op de eerste verdieping gelegen, wa ren zij verwonderd daar nog licht te zien. Zij dachten dat de hotelhoudster een feestje aan eenige vrienden aangeboden had en dade lijk kwamen zij overeen om haar eene albade te geven. Nauwelijks hadden zij hunne speeltuigen aangeraakt of alles werd doodstil in het bureel, het licht werd uitgedoofd, en de drij muziekan ten zagen dat iemand vlug langs binnen het gordijntje toeschoof van het winkel, in de deur gemaakt. Zulks kwam hun zeer verdacht voor en dade lijk vermoeden zij dat er iets geheimzinnig moest plaats grijpen. Een der italiaansehe muziekanten maakte eene koord vast aan de kruk der deur en het ander einde maakte hij stevig vast aan de leuning der trap, derwijze dat men langs binnen de deur niet kon openen. Midderwijl waren de twee andere italianen naar beneden gesneld om de hulp der politie in te roepen. Weldra kwamen er agenten ter plaats en drongen de kamer binnen, op de vloer lag de weduwe Deshayes levensloos uitgestrekt. In de kamer, nevens het bureel troffen de agenten twee kerels aan, die zich zonder tegen stand in hechtenis lieten nemen. Zij bekenden zonder omwegen dat zij mada me Deshayes verwurgd hadden om haar te be stelen Ondervraagd, verklaarden zij te heeten Jos. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2