Gazette va» *6 arrondissement Upere». STADSNIEUWS. Mr 43. 25e Jaar. Zondag 24*i October 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Afschaffing van bet wachtgeld Be Troonrede. Be kandidatuur Ronvaux ia den pot! Kandidatuur van M. Guillerv. Bareel Dlxmadestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLA.HIEN s t5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-80 's jaar® voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlaadsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 15 Juli 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 41-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-45—40-45—12-20—4-10— 6-42 9-00. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-38 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-18— 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 -5-20. Er is een ordewosrd in da klerikale drukpers gegeven, om oorlog te voeren tegen de onderwijzers in het algemeen en voornamelijk tegen degenen die wacht geld genieten. De Bien public en zijne naklappers onderscheiden zich in die vervolging. Overal zendt men spioenen om te zien of de onderwijzers en onderwijzeressen, die een klein wachtgeld genieten, waarmede zij moeilijk kunnen leven, niet het een of ander werk verrichten, ten einde ze ter stond aan te klagen en ze van hun wacht geld te berooven. Is er een onderwijzer of onderwijzeres wachtgeld genietende, die trouwt, dan schrijven zij er geheele kolommen over en zeggen dat zij door het huwelijk afzien van hunne vroegere positie en vragen dat zij hun wachtgeld worden afgenomen. Wij wonen iets bij dat waarlijk buiten gewoon is. De klerikale drukpers, die doorgaat de tolk te zijn van het ministerie, vait alle dagen op de hevigste wijze het officieel onderwijs aan; het laat geene middels onbeproefd om het te vernietigen; de mannen, aan het bestuur en die ver plicht zijn het officieel onderwijs te ver dedigen, laten ze begaan, moedigen zelfs die vernielers aan en voor alle verdediging stort M. Thonissen eenige tranen en lee- kent wat de geestelijken hem voorleggen. Van de positie, die de onderwijzers en onderwijzeressen, welke op wachtgeld gesteld zijn, bekleed hebben, wordt geene rekening gehouden. De klerikalen schij nen niet te weten dat die ongelukkigen, welke regelmatig benoemd waren, die hunne studiën gedaan hadden om eene positie te bekomen, het recht hadden er op te rekenen, dat zij even als elk anderen ambtenaar, niet van bun ambt zouden afgesteld worden. Zoo iels kan niemand aannemen, dat een ambtenaar, regelmatig benoemd, aan wien men niets te verwijten had, met een eenvoudige pennelrek van zijne brood winning kan beroofd worden, enkel om dat hij vroeger zich tegen de wet niet had verzet en getrouw aan zijnen eed is ge bleven. Als het geene echte schurkerij is dan kennen wij het niet. En omdat het niet anders kon zijn, omdat de onderwijzers-vernielers moge lijks de wet van 1884 niet zouden getee- kend gekregen hebben, gaven zij aan die onderwijzers, op zoo onrechtvaardige wijze afgezet, een wachtgeld, te veel om te sterven, zooals men zegt, en te weinig om te leven. En hel is nu tegen dat wachtgeld dat de klerikale bende te velde trekt; zij noe men de op wachtgeld gestelde onderwij zers, renteniers! Maar wie heeft ze zonder positie gesteld? Gij klerikalen; zij vragen dagelijks om aan het werk gesteld te worden, om hunne bedieningen te mogen hernemen; maar neen, roept gij, er is geene plaats voor u, wij moeten de scho len aan onze broederkens en nonnekens geven. Hoe kan men dit gedrag bestempelen anders dan met den naam van eene LAF HARTIGE DAAD Ja, het is meer dan lafhartig, iemand zijne plaats te ontnemen, hem beletten te werken en hem dan nadien uitmaken voor luiaard, nietsdoener en meer andere schoone benamingen. Indien er ooit wraak genomen wordt, en die kan toch niet uitblijven, dan mo gen wij zeggen dat gij, klerikale onder wijzers-vernietigers, die niet zult gestolen hebben. De Etoile zegt dat de troonrede ons eene verrassing voorbehoud, die de libe ralen, herzieners en andere soorten, zal vereenigen, ten minste... om met veront waardiging, maar met weinig succes, te protesteeren. De troonrede zal onder ander eene kieshervorming, maar eene kieshervor- ming zonder herziening, aankondigen. Het kabinet is het met Woeste eens om zich tegen alle herziening der grondwet te verzetten De kieshervorming zal noch het alge meen stemrecht noch het verlicht stem recht zijn, zij zal eenvoudig het KLERI KAAL STEMRECHT wezen. Alsdan zullen de liberalen van alle tin ten het eens zijn om daar tegen te protes teeren. De verzoening zal alsdan mogelijk zijn als het te laat zal wezen. Want de groote klerikale meerderheid, die door de schuld der verdeelde liberalen zoo machtig is geworden, zal ons definitief verpletteren. Ziedaar de vrucht van degenen die te zeere willen loopen en onderweg vallen om niet meer op te staan. Men kan niet anders denken of M. Ronvaux was de kandidaat der verzoening en zijne kandidatuur had geene andere beteekenis, dan eene protestalie tegen het klerikaal bestuur, waarbij de liberalen van alle linten zich zouden aansluiten. Nu,de Ligue en de Union libérales, van Brussel, die Zaterdag eens algemeens vergadering hadden, om de kandidatuur van M. Ronvaux uit te roepen, hebben een lid van het komiteit, M. Vanderkin- deren, naar Namen gezonden, om hem de kandidatuur aan te bieden en lerzelfdertijd te hooren in wat voorwaarden hij die kandidatuur wilde aanvaarden. Daarop heeft M. Ronvaux verklaard k Als ik gekozen wordt, zal ik zoo spoedig mogelijk en zeker vooraleer twee jaren verloopen zijn, een voorstel neerleggen, tot herziening der Grond- wet en ik zal het algemeen stemrecht vragen. Ik zal het niet doen om aan M. Janson te gehoorzamen, noch om u on- aangenaam te zijn, maar omdat het mijne overtuiging is. Ziedaar een programma welk niet alleen dcor de gematigde liberalen van de Ligue en de Union niet kan worden aangeno men, maar zelfs de Liberale Associatie heeft maar voorwaardelijk bet algemeen stemrecht in haar programma opgenomen. Indien M. Ronvaux, zich op die wijze uilgelaten heeft, dan is dit in strijd met zijne vorige verklaringen, met zijne woor den van verzoening en eendracht en bij gevolg wordt hij een onmogelijken kan didaat. De verzoening is dus verbroken of ten minste moet zij op een ander kandidaat hernomen worden. In alle geval is de tijd kort, waarop de kandidaat moet worden voorgedragen. De kandidatuur van M. Guillery wordt in Brussel vooruit gesteld. Invloed hebbende leden van de Liberale Associatie, hebben zich bij M. Janson vereenigd; men is bet eens geworden om aan M. Guillery eene kandidatuur voor te stellen en men heeft zijn woord beko men, dat hij.die aanvaardt. Men denkt dat de Ligue libérale er ook hare toestemming aan zal geven, mits eene verklaring van den Kandidaat. IJperen, den 23 October 1886. Wij vernemen dat de prijsnitdeeling aan de bekroonden der Landbouwtentoonstelling morgen, Zondag, \s middags stipt in de zaal der tentoonstelling, afdeeling der frui ten, plaats hebben zal. Onmiddelijk daar na zal het banket in de Concertzaal der Concobde plaats grijpen. Het aantal deelne mers zal waarschijnlijk ruim honderd be dragen. Het arbcids-ouderzack tc Mpcrcn. J.l. Dinsdag, om 10 ure 'b voormiddags, had in onze stad het arbeids-onderzoek plaats. Aan het bureel namen plaats de hee- ren De Bruyn, burgemeester en volksverte genwoordiger te DendermondeCarton, voorzitter der Landbouwmaatschappij van 't arrondissement; Vanheule, burgemeester; Surmont de Volsberghe, senateur; Lebbe, oud-koopman te Poperinghe;Delva, scbepene te Wervik; R. Bogerem, koopman te IJperen, leden van de onder-commissie van 't onder zoek; Siruye en Colaert, volksvertegenwoor digers. De heer Wyeland neemt de bediening van schrijver waar. In de zaal zijn de toehoorders talrijk meest allen landbouwers uit al de plaatsen van 't arrondissement toegestroomd. Zooals het voorzien was, is het onderzoek geheel en al landbouw-onderzoek geweest. Vele getuigen werden gehoord, de eenen, walen, de anderen, Vlamingen, allen land bouwers of vrienden van den landbouw. Allen, of bijna allen, hebben hardnekkig- lijk inkomrechteu gevraagd op granen en in 't algemeen op alle voedsels. Onder de gehoorde getuigen waren er verscheidene, die in eene zeer schilderach tige en zeerbeeldrijke taal getuigd heb ben. Op zekere oogenblikken is het onder zoek zelfs iiael geestig geweest. De zegepalm behoort ontegensprekelijk aan de heer Defever, van Ziilebeke, die zeer aanhoort geweest is. De beer Defever kent eene kunst om het lijden der landbouwers en den neteligen toe stand der boerderij te schetsen. Wij geloo- ven dat bet de goede is. De heer Defever heeft,-niet meer dan zijne vrienden, de eige naars noch de meststoflenkooplieden ge spaard, die men terecht of ten onrecht be schuldigt meer vervalschte dan ware mest stoffen te verkoopen. Die toon weerklonk in menige getuigenis en de heer Carton heeft er nota van gehou den om op nieuw de inrichting van eene landbouwstatie of laboratorium zooals er een te lloeselaere beslaat, voor IJperen te vragen. Die instelling moet ten allen prijze alge meen gemaakt worden, liet is, kost wat kost, noodig dat de landbouwers, zonder zich te veel te moeten fverplaaisen en zonder zich aan groote onkosten bloot te stellen, hunne laDdvetten kunnen doen nazien, onderzoe ken en ontleden. Twee malen reeds heeft de Landbouw maatschappij van 't arrondissement IJperen die instelling gevraagd, maar tot op heden heeft men haar geantwoord dat de boeren DE TOEKOMST, Ka

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1