VERSCHILLIG NIEUWS. Men zegt ook dat de Nationale Maatschapr pij geëindigd heeft met op een belangrijk1 punt toe te geven, 't is ie zeggen, dat de reizigers, die van IJperen naar Veurne gaan, niet meer zullen betalen dan wanneer men de rechtstreeksche lijn zou aanleggen, al hoewel de richting Loo-Pollinchove-Alverin- ghem S kilometers meer telt. Men zegt nog dat do kwestie van den buurttram IJperen-Veurne heden verbonden is aan het aanleggen van de lijn IJperen- Armentiers en dat beide binnen eenige weken zullen tot stand gebracht zijn. Wat is van dat alles waar Werkcrslier. Zondag laatst bood de Werker slier haren leden een mooi muziekfeestje gevolgd van eene danspartij aan. De zaal der maatschap pij was proppensvol en iedereen heeft er zich eens waar hartelust kunnen vermaken. De twee lieve koorzangen werden er met veel juistheid, samenhang en kunst uitge voerd, en genoten een welverdienden bijval. De heer J. Eeckhout haalt eere van zijne koorzangers. Aan hem een gul proficiat! Onder de zangers, die optraden, kunnen wij niemand noemen, aan wie de luidruch tigste toejuichingen en terugroepingen niet te beurt vielen. De heer E. Coffyn, met zijne gloedvolle medeslepende stem; de heer G. Mailliard met zijne geboertige gebaren en kluchtliedjes, en de heer Alf. Duflou met zijne lieve en meesterlijke gezongene ro mance hadden allen even veel bijval en ver dienden ten volle de hartelijke toejuichin gen die zij er genoten. De jachttweezang Taïaut is zeer kun stig, en wij mogen 't zeggen, onberispelijk door de heeren Delmotte en Aernout gezon gen geweest. Zij ook oogsten een algemeen handgeklap in en moesten wel aan die luid ruchtige terugroepingen toegeven. De twee violisten, de heeren Liégeois en Tasseel, die daar een proefje gaven van wat zij op hunne speeltuigen vermogen hebben getoond, dat zij de viool met een meesterhand bespelen en dat zij zich overal mogen laten hooren, zeker zijnde van immer den meesten bijval te genieten. Na dat lief en zoo zeer gesmaakt muziek feest liet de heer J. T. zijne vingeren over het klavier glijden en de meest gesmaakte dans-aria's weerklonken door de zaal. Wel haast wemelden tal van lieve paarkens on dereen en fiikkerheenden en wipten er, dat het lustig om zien was. Rond 11 1/2 ure 's avonds was alles ge ëindigd en iedereen begaf zich te vreden en vergenoegd huiswaarts met het hart vol zoete indrukken en het vurig verlangen koesterende om weldra nogeens zoo een lieffeesje te kunnen genieten. Onzen oprechten dank aan die bereidwil lige werkers, die ons zulk een lieve en ver- maakvolle avond wisten te verschaffen. HcÉ föjsssfeet villi «lest Upcrseiien Hiring. De IJpersche Kringdie uitsluitelijk uit personen bestaat, afkomstig uit 't arrondis sement IJperen en Biussel bewonende, heeft Zaterdag laatst een banket gehouden, dat eene schoons bladzijde zijn zal in de jaarboe ken der lekkerbekkerij. Dat banket had in de groote zaal der eerste verdieping van La Coupe, Vischver- liooperstraat, 33, plaats. De zaal was prach tig opgetooid voor de omstandigheid. Negentig leden hebben aan dat smulpar tijtje deelgenomen. De spijskaart beloofde alwat maar lekker heeten mag en was waarlijk waardig van de lekkerbekken, die haar voorgeschreven had den. Zie 'naar hier üostendsche Oesters IJpersche Soep Mondje op zijn Koninginnensch, Norivandsche Waterzoolong Ossenlendenstuk op zijn Poperinghsch, Hoentje op zijn Portugeesch Wilden Reebokbout Gevulde Böheemsche fazanten met truffels bereid Mayonneze Zeekreeften Fruit enkorfje, Verscheidene nagerechten. Aan de eere tafel rechts en links van den heer Léo Cardinael, voorzitter, zaten de h.b. Camiel Bruneel, onder-voorzitter, en Nestor Coppin, schrijver. Aan diezelfde tafel waren nog de heeren Constant Lombaert, ouder- j domsdeken; Jozef Duthoit, hulpschrijver: Eugeen Roffiaen, schatbewaarder; Arthur Cardinael en Hendrik Morlion, commissaris sen. De volkomenste levendigheid en oprechtste hartelijkheid hebben gedurig aan tafel ge- heerscht. Eene mededeelzame goede luim maakte iedereen lieftallig en glimlachend. Een orkest, door een dicht boschje uit- heemsche planten, die allerliefst geschikt waren, voor de blikken der aanwezigen ver borgen, voerde nu en dan medeslepende aria's uit. Aan het nagerecht werden er heildronken uitgesproken door de h.h. Bruneel, Coppin, Léo Cardinael, Morlion, Roffiaen en J. Hen- nion, oudste. Daarna hebb'en verscheidene zangers zich laten hooren, onder welke wij den heer Arthur Cardinael hoeven te noemen, die op eene merkwaardige wijze en met eene gulden stem verscbillige welgekozene brokjes ge zongen heeft, welke door de uitgenoodigden zeer gesmaakt werden. Rond drie ure 's morgens was de begees tering ten top gestegen. De wijn en de cham pagne liepen met volle stroomen. Ongeveer twee honderd flessohen wijn en tachentig flesschen champagne zijn geledigd geweest!! Wat befaamde Bacchus aanbidders zijn toch die IJperlingen En dat is een banket, dat heel goed de vergelijking met de vermaarde trouwfeeste van Gamache zou onderstaan kunnen. 't Is enkel met de verschijning van den dageraad dat het feest een einde nam, waar elkeen het beste herdenken van bewaard heeft. Eene omhaling, ten voordeele van wereld lijken schoolpenning van IJperen gedaan, heeft fr. 6-69 opgebracht. Vergeten wij niet den heer en Mm" Decool- Lombaert onze oprechte gelukwenschen toe te sturen, zij, die zich ter voldoening van alle genoodigden van hunne taak gekweten hebben. Nestorius. OfSSctëeJe akieia. De hiernavolgende hulpgelden zijn aan de bestuurraden der leerwerkhuizen, in de ge meenten, wier namen volgen, ingericht, toe gestaan, ten einde het Staatsaandeel in de uitgaven dier gestichten voor 1886 te dek ken Hooglede, 1,100 fr. Moorslede, 900 fr. Passchendaele, 700 fr. West-Roosebe- ke, 800 fr. IJperen, 886 fr. IRc«htcrli|kc krotiijk. Ziehier de zaken die door het Assiesen-Hof van Westvlaanderen, binst de le reeks der 4° zitting van 't jaar 1886 zullen geoordeeld worden, onder het voorzitterschap van den Raadsheer De Schryver Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 November. Jaecques, Aloïse, moordpo ging. (Veurnscbe zaak). Toegevoegde leden, de h.h. De Net en De Cock; openbaar minis terie, de heer substitut Dubois; verdediger, Mer De Wynter. Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 November. Deleu, Jozef-Frans, moordpo ging. (IJpersche zaak). Bijgevoegde leden, de h.h. de Schietere en De Snick; openbaar ministerie, de heer Herman, Procureur des Konings, verdediger, M,er Standaert. Be verzwaring der militaire lasten, en t. Mienwsbladje. In een artikel getiteld Soldaterij kom.t het Nieuwsbladje hevig op tegen eenige hervormingen in ons leger, welke door de Etoüe Beige gevraagd werden en het ein- digd zijn artikel met jezuïetisch en zeemzoet te schr o en Neen, neen, geuzen Het volk vraagt geene de minste verzwaring van krijgs- lasten. Integendeel; bet vraagt dat 's lands raillioenen worden toegewijd aan nuttige zaken, en dat het gouvernement zich eerst en vooral bezig houde met de maaischappe- lijke vraagpunten, die in het onderzoek der werkkommissie opgeworpen werden. 't En was zeker geen Colaert, geen Struye, noch geen Surmont, die, hoewel zij vóór de kiezing het volk bij hoog en hij laag beloofd hadden tegen alle verzwaring der militaire lasten te stemmen en deze overal te bestrij den, op l et bevel van den bisschop hun woord door hun g... trokken om na de kie zing de onrechtveerdigste aller reserven te stemmen met eene verzwaring van 300 dui zend franks om te beginnen. 't Zullen de geuztn zijn, die zulke schreeu wende reserve en zulke onnoodige en on nuttige verzwaring gewild hebben, hoewel zij allen, als één man, én tegen de reserve én tegen de verzwaring gestemd hebben. Is 't zoo met, Nieuiusbladje O, gij huichelaar! gij jezuïet BURGERSTAND Van den 29 October tot den 5 November 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht: 4; Vrouwelijk id., 7. Huwelijken Samoy, Constantinus,daglooner, en Santy, Leonia, kantwerkster. Vilein, Karolus, zonder beroep, en Delaruwiere, Stephania, herbergierster. Sterfgevallen. Depoorter,Franciscu8, koetsier, 57 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Moreau, Jaco bus, kleermaker, 69 jaren, weduwaar van Barbara Casier, Rijselstraat. Messire Emile Durutte, zonder beroep, 69 jaren, weduwaar van dame Paulina Jullien, Mond- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Men schrijft uit Brussel De genaamde V.... van St-Gilles, keerde in den nacht van Zaterdag tot Zondag, rond 3 ure 's morgens, terug naar zijne woning, toen hij in de Regenciestraat, eensklaps aangevallen werd door eenen kerel die hem poogde zijne horloge en ketting af te rukken. De lieer V... greep den kwaaddoener vasten riep om hulp eene worsteling greep plaats j waarin de aangerande ging bezwijken, toen eene patroelie nachtpolicie kwam toegesneld. De heer V... ontvingt eenen geweldigen vuist slag in het aangezicht en was daardoor verplicht den dief los te laten, die in allerijl de vlucht nam. Men schijft uit Luik In de middelbare Normaalschool voor juf vrouwen van Luik hebben dit jaar al de leer lingen, bij hun examen, het Nederlandsch, het zij als neventaai voorgedragen. Vroeger gebeurde zulks slechts bij uitzonde ring, daar bijna al de leerlingen van dat luiksch gesticht YValinnen zijn. Ook mag men zoo iets als een teeken dei tijds beschouwen. De voorzitter der jurij, prof. Emiel da Lave- leye, was door dit feit zoo getroffen, dat hij in zijn verslag aan den minister voorstelde in het vervolg de Nederlandsche taal als verplichtend vak voor de Luiksche Normaalschool voor te schrijven, nu dat het wel bewezen is, dat Wa- linnen onze taal zoo goed als het Duisch of het Engelsch kunnen en willen aanleeren. Arme duts! Volgens de ofïiciëele vaststelling door de erfgenamen van baron Karei Mayer-Rotschild, onlangs te Francfort overleden, beloopt het fortuin van den overle dene tot 500 miljoen De briefdragers die nuttige bedienden, welke een >.oo lastigen post en een post van vertrouwen hebben te vervullen, hadden eene vermeerdering van jaarwedde gevraagd. De minister heeft hun geantwoord, dat er geene vermeerdering van jaarwedde mogelijk is, maar dat zij den IS dezer maand een revol ver zullen krijgen Dat is een speelding welk in sommige handen die er niet mede bekend zijn, gevaarlijk is. Wat schoone troost voor de briefdragers! Een postbesteller te Roermond, die, in dienst zijnde, weigerde hulp te verleenen aan de politie, is door de rechtbank aldaar veroor deeld tot S0 centiemen boete. Hij zal hiervan in hooger beroep komen. De postbestellers moeten bij hun ambtseed verklaren, gedurende hun diensttijd: zich met niets anders te zullen bezig houden dan met, en hun werk geheel zullen beperken tot de hun toevertrouwde be stelling en dienstverrichting. Had de man de gevraagde hulp aan de politie verleend, hij ware door zijn oversten geboet of geschorst. Nu veroordeeld de rechter hem. 't ls moeilijk iedereen te vreden te stellen! In den nacht van woensdag zijn te Kres- selare ten nadeele van Jan Almey, wijk Kluize, 14 konijnen gestolen. De volgende nacht zijn dieven in den hof der katholieke school gedrongen, en hebben er een aantaal savooien uit medegenomen. Over eene maand meldden wij dat er appels waren gestolen op den boomgaard van jacobus Hallaert. De dieften, zooals men ziet, zijn hier vrij tal rijk in deze gemeente. Het is te hopen, dat men de daders zal opspeuren en naar verdienste kunnen straffen. Zaterdag namiddag, rond S ure, viel een persoon die in dronken toestand verkeerde, in den kelder van een huis der Hofstraat, te Ant werpen. Hij huilde en schreewde dat zijn arm gebroken was.Een agent van policie kwam toe gesneld en ontbood onmiddelijk een geneesheer, doch de zoogezegde gekwetste wilde zich niet laten vermaken en vroeg om naar het gasthuis van Stuivenberg te worden gebracht. De agent voldeed aan zijn verlangen en bracht hem in een rijtuig naar het aangeduide gesticht. Daar gekomen bestatigde men dat hij zich niet eens verzeerd had. Toen men hem vroeg waarom hij dit gedaan had, antwoordde hij Wel, om de policie wat op de flesschen te trekken. Zij mag ook al iets doen om haar geld te verdienen. Men wilde hem doen heen gaan, doch hij ging zitten, en antwoorde dat hij per rijtuig geko men was en dat men per rijtuig naar zijne wo ning moest brengen. En inderdaad, men is ver plicht geweest zijne vrouw te doen komen, die, wetende welke koppige dronkaard haar man is, hem dan ook in een rijtuig heeft laten naar huis brengen. Zelfmoord in een kerk. Vrijdag na middag, rond half vijf, ging de koster van de kerk £t-Maurice, te Rijsel, langst een der beu ken met eenen ingenieur, die verlast was een nieuw verlichtingstelsel te bestudeeren, toen zij opeenige meters atstand eenen welgekleeden heer zagen staan, van een veertigtaljaren oud Eensklaps kalde die heer een flesje uit den zak bracht het aan de lippen en dronk er den inhoud van uit. Groot was hunne verbazing toen zij den on bekenden in hunne richting zagen komen en hun als volgt hoorden aanspreken Ik heb mij vergiftigd ik ga sterven, loop om eenen priester. De koster liet zich geen tweemaal zeggen en liep naar het huis van den onderpastoor, die na bij de kerk woontde onderpastoor was afwezig. Doch in de kerk bevond zich een pater redemp torist die biecht hoorde. De koster ging hem met het gebeurde bekend maken. Doch toen de pater redemptorist verscheen was het wel wat laatde man met het fleschje kon nauwelijks eenige woorden murmelen aan het oor van den geestelijke. Hij kon slecht af- gebrokene woorden stamelen, en eensklaps stortte hij op de vloersteenen neder. Een rijtuig werd ontboden en de ongeluk kige werd naar het gasthuis gevoerd. Toen de stervende daar in een bad nederge- legd was, onderzocht men hem zijne kleederenj,- in zijne zakken vond men 100 fr. en eenen brief aan M. en Mad. A. O..., in de reu de la Paix, te Rijsel. De policieagenten ijlden naar het aangeduid- de adres, doch de echtelingen 0..., waren ver huisd de agenten begaven zich naar hunne nieuwe woning en verzochten den heer O..., dadelijk mede te gaan naar het gasthuis. Toen men in het gasthuis aankwam had de lijder reeds den laatsten adem uitgeblazen. De heer erkende in den doode zijnen huurling, den hr. Achille 0.., kassier boekhouder bij eenen handelaar in ijzer. Hij had zich vergiftigd bij middel van 50 grammen laudanium. Men weet niet welke de ongelukkige tot de zelfmoord gedreven hebben. Hij was 44 jaar oud en laat eene weduwe met drie kinderen na. Vrijdag morgen was hij zeer opgeruimd van geest geweest en had geen oogenblik laten ver moeden dat hij een noodlottig besluit in het hoofd had. OPENBARE GEZONDHEID. Eenige weken geleden werden door het stedelijk laboratorium te Parijs een vijftig- lal met bieren geladene spoortreinen, op het Fransche grondgebied in beslag geno men. Sinds geruimen tijd was gebleken dat het hoogst noodig werd dat de stedelijke overheid een oogje in 't zeil moest hou den en wegens vervalsching de oneerlijke brouwers op 't feit betrappea, die op zoo hooge schaal met de openbare gezondheid den spot dreven. Menige brouwers zullen vervolgd en hunne bieren voortaan aan een streng onderzoek onderworpen wor den. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2