STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. /al de hoedanigheid beantwoorden aan de hoeveelheid Dat kan nog met gezegd wor den: de proef is niet ten einde; de planten hangen in dit oogenblik te droogen. In de Akkerbouw zal de volledige uitslag der proef worden bekend gemaakt. Aan degenen die beweren dat men maar m zekere bepaalde streken tabak kan teelen, antwoordde de verstandige landbouwer Vel- leman, jat er geen boer in Vlaanderen is, in welke streek ook,of hij heeft een stukje tabak voor eigen gebruik, dat goed lukt. De wenk is deze: als eene teelt niet meer winstgevend is, beproef eene andere; blijf' niet aan den sleuter verslaafd; steek de han den uit de mouw, zoek en gij zult vinden. Help u zelf en God zal u helpen IJperen, den 13 November 1886. Willems-ïonds. Heden, 13" dezer, om 8 1/2 ure 's avonds, in den Gouden Arendop de Markt, alge- meene maarulelijksche vergadering voor de leden der IJpersche Afdeeling van bet Wil- lems-Fonds. Dagorde 1. Nieuwe leden. 2. Mededeelingen, briefwisseling der Af deeling. 3. Inrichting der tweede Concert-Voor dracht, 4. Inrichting van een Kerstfeest voor de kinderen onzer leden. 5. Voordracht door een lid der Afdeeling: Theodoor Van Byswyck. Medegedeeld. StadsüïeSaiügesï 1. Landbouw laboratorium. De heer burgemeester gaf in de laatste zitting van den Raad lezing van eenen brief van den heer Vandenberghe, bestuurder van het provinciaal laboratorium van Roesselare. De heer Vandenberghe legt uit dat het voor de steden van een groot belang is een publiek en bestendig toezicht uit te oefenen op de eetwaren. Dit toezicht is nog zooveel te noodzakelijker daar, sedert Brugge en Kortrijk ontleedbureelen ingesteld hebben, al de slechte en vervalschte waren wekelijks te koop gesteld worden op de markten waar geen publieke laboratoria bestaan. Nochtans moet men niet vergeten dat het oprichten van een gesticht, gelijk dit van Roesselare, waarde volmaakstewerktuigen voor handen zijn en verscheidene ontleedkundigen dienst doen (het laboratorium van Roesselare telt «er drie) voor de steden van minderen rang te groote kosten zou vergen. Nochtans ware er middel deze steden in het bijzonder te doen genieten van de' diensten die het moederinstituut aan de gansche provincie bewijst. Zoo het gemeentebestuur van IJperen de zienswijze van den heer Vandenberghe wilde deelen dan zou IJperen een publiek en be stendig toezicht op de eetwaren kunnen be komen. M. Vandenberghe wil naar IJperen komen om met den Raad over deze zaak te onder handelen. De heer burgemeester zegde dat deze brief hem toegekomen was, nadat er naar Roesselare verscheidene stalen boter ge zonden geweest zijn welke op de markt te IJperen aangeslagen waren. Een dezer sta len bevatte 57 °/0 vreemde waar. Het Collegie zal met den heer Vandenber ghe onderhandelen en eene zoo spoedige oplossing mogelijk trachten te bekomen. 2. Doelschieling De majoor-kommandant der burgewacht van IJperen zondt den Raad eenen brief waarin hij ze-gde dat de gemeenten gehouden zijn der burgerwacht de lokaleu en het noodigo mobilair to verschaffen. Hij haalt vervolgens het ongenoegzame van het lokaal der doelschieting aan, en het gevaar welke het oplevert door zijne ligging aan de inwoners der stad en omliggende. Wanneer de burgerwacht op ver na zoo goed niet ingericht was als heden, kon het lokaal ter noous dienen voor de werkzaam heden der wacht. Heden is het zoo niet meer, de schieting gebeurt nu op eene ver anderlijke afstand van 225 a 400 meters. Overal waar de burgerwachten in werkda- digen dienst zijn hebben de gemeentebestu ren oen lokaal ter hunner beschikking ge steld, overeenkomende met de dracht der nieuwe wapens. De majoor doet vervolgens uitkomen dat de schietoefeningen voor de wachten van het hoogste belang zijn en in de tegenwoor dige omstandigheden moeten die verwaar loosd worden. Overal is het oefenen in het schieten voor allen verplichtend, op zekere dagen gaan zij er per compagnie naartoe. Hier ook zou het zoo moeten wezen. Vervolgens komt de heer Dusillon terug op het gevaar welke de liggiug van het lo kaal oplevert. Ballen, het doel overvliegende, verhezen zich in de verte met gevaar van erge onge lukken te veroorzaken. Schrijver wijst op al de voordeelen welke de boorden der vaart van IJperen naar Nieunoort zouden opleveren voor het oprich ten. van een nieuw lokaal. Daar zijn geene ernstige voorvallen te vreezen, en, bijzonderste punt: geene groote onkosten voor bouwing te dekken. Het ware genoeg eene lange dreef waar van de opgehoopte grond het doel zoude wezen, en een afdak voor de schutters te maken. Ten anderen, daar de doelschieting ge meen is aan de burgerwacht en het leger, ware het vecht dat het departement van oorlog in de onkosten van oprichting komen zou. De heer burgemeester zegde dat de aange haalde feiten van den heer Dusillon geheel juist zijn en er studiën zullen gedaan worden over den tegenwoordigen zaken toestand. 3. Buurtspoorweg IJperen naar Veurne. M. de burgemeester zegde in dezelfde zit ting dat de verscheidene afdeelingen zich Dinsdag laatst vereenigd hadden ten einde te spreken over den spoorweg IJperen- Veurne. Ik heb,zegde de heer burgemeester,in deze zitting de tegenwerpingen herinnerd der zaak, en ik heb rekenschap gehouden van het onderhoud van den 19 November waar aan deel genomen hebben de h.h. De Bruyn, voorzitter der Maatschappij Yanheule en Bossaert, leden van het Schepencollegie; E. Verschaeve, J. Onraert en P. Vermeulen, afgevaardigden van den Koophandelskring. Er werd beslist, als het best beantwoor dende aan het algemeen welzijn, ds lijn langs Loo, Pollinchove en Alveringhem aan te nemen. Ik heb ook, zegde spreker, lezing gegeven van eenen brief van M. De Bruyn, waarvan hier de voornaamste uittreksels volgen Men schijnt overeen gekomen te zijn (in de zitting van 19 November) dat de lijn langs Loo, Pollinchove als het meeste getal gemeenten aan elkander verbinden- de, nuttigst is voor de stad IJperen, op voorwaarde dat de handel niet liidt door de onkosten van den omweg in het daar- stellen van den tarief. Wij zijn te vreden u te kunnen zeggen dat de vraag welke de heer Voorzitter beloofd had te onderzoeken en bestaande in het daarstellen van een tarief, gesteund op de rechte lijn,aangenomen kan worden. De verbinding geeft uwe stad al de voor- deelen, met aftrek van de verliezen, voort- spruitende uit eenen omweg, welke in den grond u voordeelig is. Een lid zegde dat hij altijd voor den rechten weg langs Hoogstaede geweest was, dat het projekt langs Loo slechts later gekomen is en volgens hem slechts voortsproot nit po litieke redens en persoonlijk belang. Maar hij heeft verklaard dat, gezien de toege ving der maatschappij, en rekenschap houdende van het niet gereed zijn der gel den voor de rechte weg, hij zich aansloot bij M. De Bruyn. Eindelijk hebben de vereenigde afdeelin gen beslist dat het noodig is voor den ge meenteraad 1°) Zijne beraadslaging van den 22 Oogst te bevestigen, die het tusschenkomen dei- stad in de lasten tot het maken van den spoorweg IJpcren-Veurne besliste. 2°) Den weg langs Loo te aanvaarden. 3°) Jaarlijks eene som van 5,950 fr. in te schrijven om de onkosten te dekken. M. de Stuers liadde inlichtingen willen hebben over het verhoog der kosten die zul len voortspruiten voor de IJperlingen uit den omweg langs Loo en Alveringhem. M de burgemeester zegde dat de tarief zal gesteund zijn op den rechten afstand. M. de Stuers vroeg drie klassen op den buurtspoorweg. M. de burgemeester zegde dat dc onder vinding zal aantoonen als men een derde klas moet invoeren. Als basis heeft men voor het vervoer der reizigers 5 centiemen per kilometer gerekend en dat is toch niet over dreven. Na nog verscheidene opmerkingen van wege Raadsheeren, werden de beslissingen van de vereenigde afdeelingen aangenomen met eenparige stemmen. Dus, iu 't korte krijgen wij den zoo lang verwachten buurtspoorweg Bravo TTwce feestjes. Een groepje bekwaamheidskiezers veree- nigden zich onlangs in den Saiis-Souci en stichtten er een clubje, dat zij met den veel- beteekenden naam Volksvlijt betitelden. De instelling van de Volksvlijt werd op 17 Ociober laaist plechtig gevierd. Het lokaal was bevlagd en's avonds luisterlijk verlicht. Eene tombola, die uit talrijke en heel mooie prijzen bestond, opende de feestelijkheden. Een zestal bereidwillige muziekanten vorm den een orkest en voerden eene reeks dans aria's uit. Nauwelijks klonken de lieve tonen door de zaal, die nog al ruim is, of het kri oelde er van lieve paarkes, welke daar we ntelend, wippend en flikkerbeenend onder een rondzweefden. Daar heerschte, tot laat iu den nacht,de guldste vreugde en het har telijkste plezier. Éen feestje, voorwaar, dat bij allen een zoet aandenken nagelaten heeft. En ais men zich zoo broederlijk te verma ken weet. blijft het nooit hij een eerste feest, maai- deze volgen druk op eikander. Zulks was ookTiet geval in ieVolksvlijt.i.l. Maandag hadden eenige leden zich 's avonds een smakelijk mondje doen opdienen en deze omstandigheid werd door hen te baat geno men om hunnen Schrijver, den heer .1. Ro- tiers, een prachtigen bloemtuil aan te bieden en hem over de vele lauwereD, die aan dien moedigen, ijvervollen en vernuftigen hof bouwkundige, in de hofbouwtentoonstellin- gen van Rijsel en IJperen te beurt gevallen zijn, geluk te wenschen. Toen de heer Rotiers de zaal binnen kwam, stonden al de aanwezige leden recht en de heer H. G. trad vooruit en las, in naam van al de leden, eene roerende rede af, waarin den zoo moedigen als ijvervollen en vernuf tigen beginneling de hartelijkste en welge- meendste gelukwenschingen toegestuurd werden. Warme handdrukken werden er ge wisseld en iedereen genoot de aangenaam ste aandoeningen. Men nam aan tafel plaats en men deed zijn huikje eene zielmis, terwijl menige klucht- en kwinkslag het hartelijkste gelach ontstaan deden. Tal van liederen werden er gezongen en men vermaakte zich zoowel dat de kleine uurtjes reeds lang daar waren, toen men, tot ieders spijt, scheiden moést om met het hart vol van de aangenaamste indrukken huiswaarts te keeren, Doch men mocht niet heengaan vooraleer eene omhaling ten voordeele van den We reldlijken Schoolpenning te doen, die dan ook fr. 2,10 opbracht. Dat is schoon van die jonkheden nog aan de scholen te denken,waar zij het onderwijs, het heil huns levens genoten hebben. Van harte dank voor die lofwaardige daad. Me tjut je. BURGERSTAND Van den 5 tot den 12 November 1886. Geboorten. Mannelijk geslacht3; Vrouwelijk id., 4. Huwelijken Lebrun, Ludovicus, schilder, en Vander- ghote, Maria, kantwerkster. Flamant, Julianus, coiffeerder, en Goethals, Louisa, kleermaakster.De Smaele, Victor, zonder beroep, en D'Eere, Amelia, herbergierster. Sterfgevallen. Deleu, Lucia, zonder beroep, 73 jaren, weduwe van Josephus Huyghe, St-Jans- Hospitaalstraat. IJauspie, Franciscus, zonder beroep, 82 jaren, weduwaar van Ca- therinaVandenkerkhove, Dixmudestraat. Binst den nacht tusschen 3 en 1 dezer is een rondleurder, bij middel van beklimmingen braak, in eene hofstede te Rousbrugge binnen gedrongen en aan de echtgenoten Butoo eene som van ongeveer 12 duizend franks in Staats- renten en schuldbrieven der Algemeene Maat schappij der Brusselsche leeningen ontstolen. De dief is gekend en de gendarmerie is hem op spoor; misschien is hij nu reeds aangehouden. Binst den nacht tusschen Maandag en Dinsdag vervolgden de heeren politie-commis- saris Vanderhaeghe en jachtwachters Breyne en zoon in het Kluytbosch te Wervik eenen pens jager, die zoo vlug mogelijk het hazenpad koos. Doch, ziende dat hij moeilijk ontkomen ging, keerde hij zich eensklaps om, legde aan en schoot; de jachtwachter werd aan het hoofd ge troffen en viel ten gronde. De commissaris viel den moordenaar op 't lijf en, na eene langdurige worsteling, gelukte er in hem aan te houden. De toestand van den gekwetste is gevaarlijk, maar niet wanhopend. Donderdag heeft men te Meenen, buiten de Brugsche poort, eene kindermoord ontdekt. Een kinderlijkje werd uit eenen aalput opgehaald. Men droeg het in een naburig huis. Het parket van Kortrijk is tweemaal ter plaats geweest, de tweede keer met wetsdoktors. De gendarmerij bewaakt het huis. De vermoedelijke kinder moordster is een meisje van 18 jaar. Er heeft wederom eene ontmoeting in West-Vlaanderen tusschen wildstroopers en jachtwachters plaats gehad. In den nacht van 4 tot 5 dezer, rond 2 ure, de jachtbewaker Char les Dedecker, wonende te Thourout, op het ge hucht Roosevelde, vuurschoten gehoord heb bende niet ver van zijne woonst, stond spoedig oj) en ging, vergezeld van zijnen knecht, ter achtervolging van de pensjagers. Gekomen bij eenen weg die leidt van Roose velde naar den steenweg van Rudüervoorde, ontwaarde Dedecker vier a vijf wildstroopers die een lichtbak plaatsten, en alvorens zij den tijd hadden zich op zijde te stellen van het licht, richtte hij zich tot hen en ontving van een der pensejagers, op eenen afstand' van ongeveer- 30 meters, een schot in de rechterzijde; hij, van zijnen kant, lostte twee schoten op hen en ging zich dan verschuilen in een sparrebosch. De wildstroopers hadden de stoutmoedigheid, vijf minuten na den aanval, de plaats wederom met hunnen lichtbak te bezoeken, ongetwijfeld met het inzicht de jachtbewaker terug te vinden, maar gelukkiglijk voor hem, Dedecker had zich in eenen graciit weggesteken op een grooten afstand der plaats waar de moordpoging had plaats gehad. Des morgends heeft Dedecker de woonst van een verdachten kerel kunnen bestatigen, bij wien er nog licht was, en 't is te hopen dat het gerecht welhaast de hand zal leggen op de da ders van dezen laffen aanval. In de mijn te Oostende is er verleden week voor fr. 101,826-55 c. visch verkocht: van belgische sloepen, fr. 66.396-05 c.; van fransche, fr. 25,448-90van engelsche, fr. '11,981-60. Het spoorwegbestuur schijnt aan de werk lieden, die een wekeiijksch abonnement op den spoorweg hebben, te willen verbieden korven of pakken bij zich te dragen, onder voorwendsel dat zij boodschappen van hunne geburen meê- brengen, en alzoo de exploitatie benadeelen. Drama te Brussel. In de Gosselies- straat te ét-Jans-Molenbeek, is Zondag eene wreede moord en zelfmoord gepleegd. Jozephine Laubin, oud 38 jaren, is eene werkzame vrouwdie in dagloon bij bijzonderen ging werken, om hare twee kinderen, eene dochter van 15 en een jongen van 14 jaren op te kweeken. Jozephine Laubin was gehuwd. Haar man, Aug. Vandereecken, oud 44 jaar, waarvan zij gescheiden leefde, was door het bestuur der spoorwegen afgedankt voor slecht gedrag. Zondag laatst kwam Vandereecken bij zijne vrouw en vroeg haar geld. Hij wilde naar zijn dorp, bij zijne familie, te Deux-Acren terug keeren. De vrouw stemde toe, maar voegde er bij, dat zij hem het geld in handen niet wilde geven, dat zij zelf tot aan de statie zou zijn mede ge gaan om zijnen koepon te nemen. Zij kleedde zich en ging den trap af gevolgd door haren man en haren zoon. De vrouw, op het oogenblik dat zij de deur wilde openen, kreeg een schot van een revolver in den hals. Zij viel ten gronde en was dood. Toen hij zijne moeder zag vallen vloog de jonge Victor op den moordenaar, zijnen vader, toe, die op dit oogenblik beproefde het wapen tegen zich zeiven te keeren. De zoon werd licht aan de hand gekwetst. De moordenaar kon zich van zijn zoon ontmaken en schot zich een kogel in den mond. Het bloed stroomde uit de keel en de moordenaar viel ten gronde nevens het lijk zijner vrouw. De geburen kwamen toegesneld; de politie en geneesheeren werden geroepen. De geneesheeren stelden vast dat de vrouw dood was. De moordenaar gaf nog eenige teekens van leven; de kogel was in het hoofd, nabij het oog gedrongen. Hij werd naar het hospitaal overge bracht, waar bij weldra bezweek. Dit drama heeft geheel het voorgeborchte in verslagenheid gebracht. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. M. Bauwens, een der ontslaggevende ge meenteraadsleden van Brussel die zich het meest tegen de omzetting der leening verzet heeft, heeft bij eene der vervroegde trekkingen eene premie van 40,000 fr. gewonnen. Men zegt niet of hij. de omzetting verworpen heb bende, ook de premie zal verwerpen. Op het graf van Alice Renaux, op het kerkhof van St-Joos-ten-Noode, had Dinsdag, 2 dezer, Allerzielendag, een onbekende eenige dichtregels neêrgelegd. Vandersmissen, verwit tigd, heeft per depeche bevel gegeven dat ge dicht te doen wegnemen. Dat bevel werd aan stonds uitgevoerd. De politie van Elsene heeft een jong meisje, 16 jaren oud, dienende bij eenen bakker in de Keyenveldstraat, aangehouden, /ij bestooi haren baas om geld aan haren vrijer, eeu jongen der gebuurte, te kunnen geven. Crisis Zonderlinge vergelijking: De Brusselsche correspondent van de Meuse schreef voor een paar dagen aan dat blad: Ernstige voorteekenen van herleving in den handel zijn waar te nemen, zoowel in ons land als in 't naburige Frankrijk.» Zondag vernamen wij dat den vorigen dag een deurw'aarder van Antwerpen acht honderd en eenige protesten op niet betaalde wissels ter Nationale Bank, had gemaakt (Kooprtandel). Een landbouwer te Havelle heeft met goed gevolg genever aangewend tegen de varkenziek te, welke in die streken in den laatsten tijd heerscht. Driemaal daags werd een maatje «bit ter ingegeven en op den zesden dag dezer behandeling waren alle aangetaste varkens her steld. Een tweede geval gaf dezelfde uitkomst. Een varken, eveneens lijdende aan de ziekte, sloeg men over, en alleen dit dier stierf. Vrijdag, 5 November, kwamen vier poli- tie-agenten om eenen deserteur, aan te houden in het huis nr 2 der Gazemeterstraat, te Gent, kort na 6 1/2 ure 's morgens. Men klopte, dé moeder trok haar venster open en riep: zij komen mijnen zoon pakken! Zij viel in onmacht, terwijl trok de deserteur naar den zolder en kroop door het dak. De deur open zijnde, gin gen de agenten naar boven maar vonden nie mand: daarop bleven de agenten wandelen voor de deur tot bij 8 ure. Toen bemerkten zij dat de deserteur op het dak was. Deze liet zich door het dak zinken van het huis n' 450, der Kerkstraat. De politieman- nen trokken naar boven. Hier ben ik, zegde de deserteur, zij kwamen de trappen af, maar de jongen sprong langs de achterdeur weg, zoodat hij in de Gazometerstraat uitkwam en liep het veld in. De agenten, die het huis niet goed ken den, konden den vluchteling niet meer inhalen. Maandag, rond half één uur namiddag, kwam de heer Callaert, paardenkoopman te Gent met een rijtuig uit de Vlaanderenstraat gereden, als hij de heiling afloopende eensklaps terecht kwam in de vitrien van Mad. wed.Wit- tevrongel, Reep. Het paard werd door glasscherven erg ge kwetst en de stoffelijke scbade is zeer aan zienlijk. Kinderen heneden de 7 jaren Manm lijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 2.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2