BRIEFWISSELINGEN. TWEE HOFSTEDEN, «EMISSION SOUSCRIPTION ENÖELSCHEN BILLARD Rue de Menin, n° 15,Ypres. SANS FRAIS. Becelaere. MARKTPRIJZEN. OVERSLAG Notaris Laurent PBOÖT, CHEZA.DECHIÈVRE, BANQUIER, 2,890,003) obligations PRIJSKAMP P.-J. Van de Maele, de verdachte dader van den diefstal van 400 fr. den 28 October gepleegd in de herberg Ste-Anna, aan de Gentsche poort te Aalst, was met zijne twee kamaraden den zelfden dag naar Roubaix ver trokken, te Haaitert met den trein van 6 ure 17 minuten; maar verleden Dinsdag werd hij te Moeskroen geknipt door de gendarmerie. Zijne reisgezellen zijn terug in Aalst en weten na tuurlijk van niets. Een smartelijk ongeluk is Zondag namid dag in het Klapdorp, te Antwerpen, gebeurd. Een kind van 2 jaar, Ida-Evelina Bradley ge naamd, is door het venster van het eerste ver diep op de straatsteenen gevallen. Het arm kind heeft slechts een koppel uren zijnen schrikke- lijken val overleefd. Een inwoner der Paleisstraat, te Antwer pen, heeft zich Zondag avond, rond 11 ure, in zijne woning, bij middel van verhanging ge- zelfmoord. De oorzaak dezer wanhopige daad wordt toegeschreven aan het verlies zijner plaats, die hij gedurende 16 jaar bekleedde. Het lijk is naar het St-Elisabetsgasthuis overge bracht. In den avond van Vrijdag is eene schro melijke misdaad gepleegd in een afgelegen huis der gemeente Edeghem (provintie Antwerpen), bewoond door de genaamde Theresia Schoeset- ter, oud 82 jaar. Rond 11 ure 's avonds, toen de vrouw reeds ingeslapen was, werd zij eensklaps door een gerucht uit haren slaap gewekt. Een man, met het aangezicht zwart gemaakt, stond voor haar bed, en hield eene brandende bougie in de hand. De schurk begon de arme oude vrouw met de vuist in het aangezicht te slaan met zulk geweld, dat haar het bloed uit neus, mond en ooren spatte. De arme sukkel smeekte den moordenaar haar het leven te laten, doch de woestaard be val haar te zwijgen en ging voort haar met sla gen te overladen. Denkende zijn slachtoffer te hebben gedood, legde hij het hoofdkussen en de dekens op het aangezicht der ongelukkige, die zich dan ook als uood hield. De schelm begon daarna de meubelen open te breken en te onderzoeken. Men kan zich den angst inbeelden die de arme oude moet onderstaan hebben gedurende al den tijd dat dit werk geduurd heeft. Alvorens te vertrekken ging de dief terug naar het bed van zijn slachtoffer, dat den adem inhield, uit schrik van door den moordenaar te worden afgemaakt. Toen de arme vrouw overtuigd was dat de schurk vertrokken was, stond zij op. en besta- tigde dat eene som van ongeveer 700 frank in bankbriefjes, gouden en zilveren geld gestolen was Het gerecht houdt zich met de zaak bezig. POPKRINGIIE, den h November '1886. Zondag, 31 October heeft het laatste con cert plaats gehad van 't jaargetijde. Het was weerdig der voorgaande. Onder de op het Programma aangekon digde stukken bevondt zich le Carnaval de Venisevoor piston, uitgevoerd door M. Lakaye. Wij hebben met veel voldoening dien ar tiest toegejuicht, wiens speelkunde zoo licht en tevens schitterend is, en die, na twee jaar afwezigheid, bij ons is teruggekeerd, tot groote voldoening zijner oude kamara den. De heeren René Duflou en Bené Rabau hebben gewedijverd in de uitvoering van een duo concertant voor twee clarinetten. De kleine clarinet, M. Duflou, verdient vooral onze gelukwenschingen, voor zijn rond en zacht spel waarmede hij zijne partij uitvoerde. Het kluchtige deel van het concert viel ten deele aan M. Colin. Onnoodig te zeggen dat hij de grootste grolpots heeft doen lachen. De terugroepingen, na elk stuk, hebben hem bewezen dat bij zeer in ieders smaak was gevallen. Zooals gewoonte kweet het orkest zich moedig van zijne taak, en onder de verschil- lige stukken troffen wij bijzonderlijk eene Ouverture van Suppé aan, welke voor har monie geschikt werd door onzen ieverigen Muziekmeester M. Van Elslande. De zaal was wel bezet en iedereen was te vrede over zijnen wel overgebrachten avond stond. o Wij zegden laatst dat de brouwers van het Noorden van Frankrijk zouden afgezien heb ben van het gebruik der Poperingsche hoppe, ingeval men bleef den hoppekweek verwaar- loozen, thans geheel vervallen, en dat de wel edele heeren keurders voort zouden gaan met het lood te geven op zulk eene schade lijke wijze voor onzen koophandel, wij voeg den er nog bij dat wij eenen brief vóór ons liggen hadden, onderteekend door de voor naamste brouwers, die deze zienswijze deel den. Tbans is het een echt Ultimatum dat het syndicaat der vijf noordsche Departementen aan onze stads heeren komt te sturen. Het bedreigt hun, verbod te leggen op de hoppe van Poperinghe, indien men niet seffens ra recht doet wedervaren aan zijne gegronde eischen. Ziehier in zijn geheele den inhoud van dezen belangrijken brief, gedagteekend van 9 November laatst. Aan de heeren burgemeester en schepenen der stad Poperinghe Zeer wenschende te kunnen voortgaan met aan de Poperinsche hoppe den voorkeur te geven boven die van Duitschland, wenden wij een laatsten stap, ten einde gij zoudt willen ernstig tegenwerken en op eene vol strekte wijze de nieuwe mode van hoppe kweek veroordeelen, die ongelukkiglijk eene afbreuk moet te weeg brengen voor de brou werij van het Noorden van Frankrijk met uw land, van daar afscheiding en ondergang! Wij verzoeken dat de stad, door zijn lood, aan den kweeker de plicht oplegge tot de oude wijze van kweeken terug ie keeren; de ver anderingen welke men sedert 20 jaar aan dezen kweek gebracht heeft, zijn de schuld der heden vastgestelde ramp. Uwe hoppe is zoodanig vervallen dat zij bijna geen uit werksel in den ketel voortbrengt en geene kracht meer bezit voor de bewaring der bieren. In deze gelegenheid, wij moeten, met te genzin, krachtdadig l'operinge verlaten en onzen steun in Duitschland zoeken, indien de stad niet dringend en in het belang zijner inwoners, de ontaarding der plant nier, te genhoudt. Wij vragen ter zelfder tijde nog dat het oud reglement van 1848, weder in dwang gesteld worde, dit gaf ons eene waarborg, welke ons thans ontbreekt. Hopende dat gij onze klachten in acht zult nemen, bidden wij U onze dienstwillige groetenissen te willen aanveerden. Geteekend: Taffin, Voorzitter, Delemer, onder-Voorzitter, Blondel, Secretaris. Deze brief werd dien dag in algemeene vergadering van het syndicaat voorgelezen en met algemeenheid van stemmen aange nomen. Een lid heeft bijzonderlijk aangedrongen op de waarborg van het reglement van 1848, onmisbaar geoordeeld. Men zegde insgelijks nog dat het invoer der Mannelijke plant, en de verniewitig bij middel der' zogers, zou moeten verboden worden. Geldig verklaard; P. D. onder-Voorzitter van het syndicaat der vijf Departementen van het Noorden van Frank rijk. o Zal men, in tegenwoordigheid dezer ern stige waarschouwing, eindelijk mogen hopen dat onze onachtzame bestierders, die thans zulk eene schudding ontvangen, uit hunnen langen en schandaligen doodslaap zullen ontwaken, waarin zij te lang gedompeld la gen; zullen zij eindelijk de oogen openen, en ziende dat hunne strafbare nalatigheid de schuld is van den beweenenswaardigen toe stand van den buiten, zullen zij zich de moeite geven hulp aan de kwaal te brengen? Wij weten het niet; doch, deze brief zal bewijzen, aan degenen die niet geheel blind zijn, dat de ware schuld van het verval onzer stad, te wijten is aan degenen die de mis bruiken toelaten die wij sedert zoolang aan gewezen hebben. V Over acht dagen hebben wij beloofd inlich tingen te geven nopens de verpachting van het gemeentehuis en de verkooping van de gemeenteschool voor meisjes. De lijd ontbreekt ons om die twee punten breedvoerig te behandelen; doch belofte is schuld. Wij zullen niet doen gelijk de kalo- ten, alles beloven en niets doen; neen, wij zullen ons woord houden. Lasteribeiaalders, overleest wel wat wij zullen schrijven, gij zult daarin hooren hoe onze administratie met uwe kluiten speelt en u in de miserie zal helpen. Pauw en consoorten, haalt eens al de Meenenaars uit waarin uwe mannen van den prochiebosch gesproken hebben. Zij zeg den daarin, ten onrechte wel te verstaan, dat onze vrienden dien bosch hadden laten stelen; hewel pauw en aanhangersgij zeiven wilt de gemeenie en ons, iastenbe- taalders, bestelen, met het gemeentegoed voor eenen niet ie verkoopen. Voor dezen heeft M. Bayart eenen voet van dat land willen koopen voor de som van 130 franks om eene haag ta kunnen rechte trekken. En in hunnen MeeJienaar spuwden zij vuur en viamme tegen die verkooping, alhoewel M. Bayart het dubbel van de weerde van den grond wilde geven. Zij zonden eene petitie er tegen op, en deze werd aan hoord. En nu wat doen de kaloten? Zij willen dat goed verkoopen aan eenen priester, maar voor het klooster zulle en voor hoeveel Ook voor het dubbel van de weerde Gij zijt er wel medelastenbetaalders, voor de helft van de weerde zouden zij het willen verkoopen. Wij zullen ook protesteeren; 't is nu te zien of zij ons ook zullen aanhooren. Zoo een schoon gebouw met eene groote partij land willen zij verkoopen voor 2900 fr. omdat het voor hun volk is; en wij zijn overtuigd dat een onzer vrienden er zou willen 4000 fr. voor geven en misschien nog IJ PEREN 6 November 13 November Tarwe 16.100 19 50 18.200 19-00 Rogge 1,400 -14-75 2,900 14-50 Haver 900 13-50 1,700 14-50 Enveten 600 19-00 200 19-00 Boontjes 500 19-25 400 18-25 Aardap. 6,000 5 50 6,000 5-50 Boter 15,194 250-00 14.525 250-00 meer. 't Is toch een schande he van de ge meente alzoo te willen bestelen. Als zij dien aanbod willen aanveerden, is het meer dan I000(duizend franken) pro fijt voor de gemeente, zoodat zij het abon nement van duizend franken zouden mogen verminderen. Maar neen, lastenbetaalders, gij zult zien dat zij de school, dat huis, dat land zullen verkoopen voor eenen appel en een ei; want gij moet weten dat onze admi nistratie niet zorgt voor bet profijt van de gemeente. De pauw heeft het zelve gezeid. Eens in eene vergadering van den raad, zegde onzen welbeminden vriend A. D. dat het eene strenge plicht was voor eenen burgemeester van alles ten nutte te brengen. En de pauw antwoordde daarop: wij zijn hier niet om voor hel profijt van de gemeente te zor gen. I Lastenbetaalders, dat heeft de pauw ge- I zeid, en dat zouden u de liberale raadsleden durven bevestigen. Dat zijn «vooreen uitge sproken van eenen burgemeester he Wij verzekeren u, dat, vóór de zes jaar van hun mandaat zullen verloopen zijn de gemeente van Becelaere armer zal zijn dan Job; want Job, had hij geen geld en goed meer, hij had toch ook geen schulden. En Becelaere zal haar geld en goed kwijt zijn, en met een opgeëten zijn van de schul den. Burgers, het doet ons pijn zulke dingen te moeten zeggen. Wij zouden veel liever zien dat Becelaere rijk wordt. Maar de waarheid moet gekend zijnwij zouden niet gaarne hebben dat gij ons later kunt verwijten dat wij alles verdoken hebben. Vele kiezers hebben zich laten bedriegen door hunne valsche beloften, en zij zullen nu ondervinden doch te laat heiaas wat er van al hunne beloften te verwachten is. Wij gaan om zeep; naar den Congo moe ten wij; daar is geenen twijfel aan. Nu nog iets over de verpachting van den helft van het gemeentehuis aan den koster. De conditiën zijn ons niet wel genoeg bekend om het goed te kunnen jugeeren.Nu wat wij zullen zeggen is toch waarheid. De koster zeu dat pachten voor 140 fr. Hij belast zich met al de onkosten te doen die er noodig zijn om er een gewoon huis van te maken. Dhs langs achter wat koterij; langs boven kamers; beneden zoldertrap, eetkamer, spreekplaats; salon, enz., enz. Wie verstand heeft van bouwen zal ons zeggen dat die veranderingen van 2060 tot 3000 fr. zullen kosten. Nemen wij nu maar 2000 fr. voor onkosten, gelijk onze raads leden het hebben voorengehouden in de laatste vergadering. De koster moet 4 fr. per honderd trekken van de onkosten welke hij doet. Dus van 2000 fr. zal hij 20 maal 4 fr. of 80 fr. moeten trekken. Hij pacht voor 140 fr. en daarvan 80 fr. afgetrokken, blijft 60 fr. voor de ge meente. De koster moet 80 fr. weder trekken tot dat de 2000 fr. hem zijn teruggegeven. Dus zal hij moeten gedurende 25 jaar 80 fr. trek ken van de gemeente voor de intresten van zijn geld. Hewel, gedurende die 25 jaar moet de gemeente al de noodige reparatiën doen als eigenares van dat goed. Van liet minste dat er te doen valt. voor hoeveel honderden franks onkosten zal de gemeente niet moeten doen? Zij zal maar 60 fr. 's jaars trekken, en van zooiiaast dat er iets aan te doen valt, zal zij vijf of zes jaar pacht er aan hangen. Aan zulk een gebouw moei er dooreengeuo- men ten minste 60 fr. onkosten 's jaars ge daan worden. Zoodat de gemeente dat ge bouw voor niets geeft aan den koster. En later van tijd tot tijd nog in hare beurze zal mogen gaan om de onkosten te dekken. De liberale raadsleden hebben dat alles uitgelegd in eene vergadering; maar de ka- loten luisteren naar hen niet. De kiezers hebben tegen beide zaken geprotesteerd. Van eenen anderen kant heeft de gemeente het recht een openbaar gebouw in een ge- priveerd huis te veranderen? Indien de pro- prietaris van den grond A L. er tegen pro testeerde, wat zoude er gebeuren? Mysterie. VEURNE. 3 November 10 November Tarwe fr. 19.00 k 22,00118,00 k 20,00 Rogge 15,00 16,00 15,00 16,00 Sucnoen 14,50 15,50 Haver 14.00 17,00 Boonen 17,00 19,00 Erwten 19,00 21,00 Tarwe fr. Rogge Geerst Haver Boonen Aardap. 100 l Boter per kilo Eieren per 25 Tarwe fr. Rogge Haver Boter per kilo Eieren de 25 DIXMUDE. 8 November 15,00 k 13,90 14,00 13,79 15,00 100 k. 2,50 2,60 KORTRIJK. 2 November 14.00 k 14,75, 10,50 11,50 7,50 8,00 1,36 1,56 2,00 3,00 2 November 14,42 k 11,72 11,88 2,40 2,60 8 November 14,00 k 14,75 11,00 11,50 7,50 8,00 2,50 2,90 5,26 4,00 LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Sommaire des gravures du numéro de la semaine Le dessin du tirage au sort des obligations des emprunts de Bruxelles a rancieune salie des mariages de cette ville. Le portrait de M. de Haerne, doyen-d'age de la Cbambre des Représentants. Une magniiique gravure de double page repré sentant le Christ et le pécheresse, daprès Otto Wolf de Munich. La maison Firmin Mignot et une page de dessins; charges deiBodart. o DE VLAAMSCKE ILLUSTRATIE, No7. l8 jaar.Zaterdag 13 November. INHOUD. Platen Eenden. Een gierigaard. De everzwijnen.De Congo. Tijpen van Congolanten. Stanley-Poel. Gehoorzaamheid. Tekst: Onze platen. Wie had dat ge dacht Spreken en zwijgen. De Congo. Een bladzijde uit de geschiedenis van Wesemaal. Allerlei. Natuurkundige wetenschappen. De schat in den afgrond. van MAAiNDAG 22 NOVEMBER 1886, ten 3 ure juist namiddag te Dixmu- de bij Louis Willaert-Laleman. 1.Eene HOFSTEDE en h. 8-27-12 c. erf te Passchendaele bij 't dorp, in 4 koopen. Gebruikt door Josephus Hosten-Decoster, mits 1100 franks 's jaars tot 1 Oktober 1891. Maar ingesteld fr. 14,100. 2. Eene SCHOONE HOFSTEDE en h. 2-16-50 c. erf te Clercken, wijk Preekboom, in 2 koopen. Gebruikt door Leopold Senerael tot 1 Oktober 1889, mits 300 franks 's jaars. Ingesteld fr. 7,150. Door 't ambt van den TE WODMEW. A partir de ce jour w des Emprunts Ville de Bruxelles a et jt, co AU N0UVEL EMPRUNT DE ca op den gegeven in de herberg genaamd La Locomotive, Vieeschhouwerstraat 26, 1JPEREN, OP ZONDAG 21 NOVEMBER 1886. o 3 0 FRANKS PRIJIZEN, verdeeld als volgt l8le PRIJS, 15 FRANKEN. id. 10 id. S11" id. 5 id. Een EERMETAAL zal toegekend woiden aan de Maatschappij die het meeste getal spelers zal opleveren en spelen ten minste uit 10 man nen bestaande. De inleg is bepaald op 25 centiemen. De Maatschappijen en Liefhebbers die zouden willen deel nemen aan den prijskamp, zijn ver zocht zich te laten inschrijven op Zondag 21 November, om 5 ure, om ten 5 ure juist te beginnen spelen. Er zal gelot worden tusschen de Maatschap pijen en Liefhebbers wie er eerst zal spelen. Men mag zich laten inschrijven tot de tweede naamoproeping. Alle verdere voorwaarden zullen onweder- roepelijk door de commissie beslist worden. GRANEN enz. verkochite kwantiteit] i middenprijsj 100 kilo. v ff kocht te kwant! teit midflPnprils p. 41,0 kilo. CO Oi as SS

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 3