Gazelle van T arrondissement IJperen. pölïTieke b'erTchten. Mr 47. 25t' Jaar. Z/<mdag 21n November 1886. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, ~BE11I€HT.' Be Kamer. Nog de Troonrede. tureel: Dlxmadcttraal, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAJUEN t5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'a jaars veer de stad; fr. 4-50 voor gebeel Beigie. Buitenlaadsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet s:nminer. Men schrijft in op al de p os tb u reel en. IJZEREN-WEG. I» Juli l886- Vertrekuren van IJ peren naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 1 3_§0 - 4-00 - 6-42 - 9-05 - 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 40-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 7-4510-4512-204-10 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-5" 6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5j30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. De personen die een abonnement nemen aan de loekowist voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 December naast, ons blad gratis ont vangen. De belooging der socialisten van heden Zondag, is niet verboden, maar lord Sa lisbury zal te Londen niet blijven om de petitie der socialisten te ontvangen en de omtrekken der minisleriëele hotels zullen voor de manifestanten niet toegankelijk zijn- De keizer van Duilschland heeft Dijns- dag eene lichte verkoudheid opgedaan. Hij is wat langer te bed gebleven en om 11 ure opgestaan. Gisteren was de verkoudheid beter en Z. M. heeft verscheidene verslagen ont vangen. Die kleine bijzonderheden over dc ge zondheid van den keizer van Duitschland, komen aan sommige lieden zonderling voor. Maar men moet rekening houden, dat de keizer in de lachenlig is en dat zijne dood eene groole verandering in den Europeeschen toestand zou kunnen bi en- gen. Donderdag heeft de Spaansche Cortès zich vereenigd. De minister van justilie heeft een wetsontwerp aangeboden, strek kende om de jury bij de hoven van assi sen te herstellen; de minister van oorlog heeft ontwerpen van militaire hervormin gen neergelegd; de minister van finanliën verscheidene ontwerpen om den toestand der schatkist te verbeteren. Louise Michel heeft kwijtschelding be komen van al de straffen van gevang en van boeten, tegen haar door het hof van assisen in de maand Oogst laatst uitge sproken, voor uitdaging tot moord, tij dens de meeling in de Chateau-d'Eau. Men verzekerd voortdurend dat Rusland niet voornemens is Bulgarië te bezetten, doch dat het er door de omstandigheden zal toe gedwongen worden. De redevoering van graaf Kalnoky heeft te Sofia een gunstigen indruk gemaakt. De Bulgaren zien er Europa's voornemen in om het Bulgaarsche vraagstuk te rege len, overeenkomstig de tractaten. De mi nisters zijn nog te Tirnavo. De Congo Staat heeft eenen vervoer dienst voor den handel ingesteld tusschen Maladi en Leopold-Ville, zoodanig dal de kooplieden niet meer gedwongen zullen zijn zeiven voor dragers te zorgen. Dit is voorzeker een uitmuntend maatregel. Dinsdag heeft de Kamer zich bezig gehouden met de discussie.... ver- schoonig, met de stemming van het adres. Want behalve eene protestatie van M. Bara, in naam der linkerzij de, tegen de politiek van het kabinet en een kort antwoord van M. Beer- naert, werd het adres in zijn geheel gestemd met 60 stemmen tegen 22 en eene onthouding. Er zijn integendeel verscheidene wetsontwerpen neèrgelegd, waaron der de omzetting der leening van de 4 in 3 1/2 p. h. Iets welk eene bijzondere melding verdient: de heer Fiévé, van Gent, is verslaggever van dat ontwerp be noemd en heeft zich verhaast spoedig het verslag op te stellen (dat reeds gereed was) om het voor 't einde der zitting nog neêr te kunnen leggen. Dat men nu nog zegge, dat er in de Gentsche deputatie geene groote mannen zijnWat kop moet dien Fiévé toch hebben, om zoo spoedig een verlag te kunnen opmaken,welk meer dan 5 miljoen uit den zak der burgers klopt. En Begerem, ja, die heeft ook ge sproken; dezen IJperling, die Gent vertegenwoordigt, heeft gevraagd dat men het getal leden der bestendige commissiën op 11 zou brengen. (Al- gemeene toejuichingen in de zaal en in de tribunen.) Wat succès Daar er in de Troonrede geene spraak is geweest een inkomrechtop het vee té leggen, hebben de voor staanders dier inkomrechten het ver slag neèrgelegd dat M. Melot, in naam der midden-sektie, gemaakt heeft op dat wetsvoorstel. De heer Bara heeft kortbondig maar krachtdadig tegen de politiek van het klerikaal gouvernement ge protesteerd en gezegd waarom de lin kerzijde geene discussie ter gelegen heid van het antwoord op het adres wil openen; zij zal daarvoor eene betere gelegenheid kiezen. Vervolgens is men overgegaan tot de discussie van bet wetsontwerp der omzetting van de belgische leening. Het verslag der commissie, door M. Fiévé, van Gent, opgemaakt, stelt vast dat de commissie «met een parigheid harer leden het voorstel heeft aanvaard. De heer Frère-Orban, die buiten zijne wete van die commissie be noemd was, heeft nogtans die zitting niet bijgewoond! Hij heeft zelfs ver klaard, ware hij tegenwoordig ge weest, hij eene opmerking zou heb ben gedaan. Dit heeft niet belet dat de heer Fiévé de eenparigheid der leden in zijn rapport heeft gemeld. Het wets ontwerp werd aanveerd met 84 stem men tegen 2. De omzetting der leening zal 5 miljoen 300,000 fr. 's jaars aan het gouvernement opbrengen. Sedert veertien dagen, zegt de Br. Beiaardzag geheel de politieke wereld uil ons landje reikhalzend uit naar de Troonrede, die bij de opening der Ka mers zou uitgesproken worden. Eene Troonrede is immers een bewijs, door den Koning in eigen persoon geleverd, dat het hoofd der Uitvoerende macht be kend is met de wenschen van het volk en bereid om die tol verwezentlijking te lei den. En, in der waarheid, in België was er meer dan stof tot nieuwsgierigheid om te weten hoe de Koning over de toestan den denken zou, en wat zijn Gouverne ment tol redding zou aanwenden. Het is waar, de Troonrede zelve wordt door de ministers opgesteld en een consti tutioneel Koning moet zich alleen de moei te doen ze min of meer goed te keuren en af te lezen. Toch was het de moeite waard om te weten hoe men de Koning zou doen spreken. De brandende oogen zijn talrijk. Het spook van den opstand waart nog immer rond de rookende puinen der afgebrande tabrieken van Charleroi en omstreken. Wat zou gedaan worden door het Staats bestuur om dergelijke tooneelen te voor komen en de werkersklas voor den hon gerdood te vrijwaren Geheel Europa door heerscht eene on verbiddelijke crisis, waaronder België voornamelijk lijdt. Door welke maatrege len zou handel en nijverheid beschermd worden Benevens de kwetsie der lijdende mas sa is nog deze der politieke gelijkmaking opgerezen: degene die tot nu alleen be taalden, 't zij in geld, 't zij met hun bloed, eisschen nu ook een rechtmatig deel in het bestuur des lands. Hoe zou aan dien rechtvaardigen wenseh ten minste een begin van bevrediging gegeven worden. En de militaire kwestie Iedereen weet dat in België ons leger onvolledig is en ondoelmatig is ingericht; dat de groote oorzaak daarvan is, dat de bloedwet alleen drukt op de armen en dal de rijken zich met geld kunnen vrijkoopen. Men weet evenzeer dat de politieke toestanden in Europa de vollediging onzer lezers lot eene vaderlandsche plicht mak^n, dat de Koning daarin volkomen deelt maar dat de katholieke politiekers zich daartegen verzettdïFWie zou zegeprJltui En eindelijk de vernietiging van ons lager ouderwijs Zou de Koning daarme de instemmen Zou het daarmee nog niet gedaan zijn Op dat alles moest de Troonrede ant woorden, en met koortsige nieuwsgierig heid heeft iedereen naar de dagbladen ge grepen, die de Troonrede zouden bevat ten. En wat heeft men gevonden Eene groote teleurstelling De geheele Troonrede beval niets, of liever het is een meesterstuk van woorden kramerij enjezuitismus. Niet eene voorna me kwestie is aangeraakt tenzij om ze af wijkend terzijde te laten. De geheele industriëele crisis, die alle regeeringen van Europa onverpoosd bezig houdt,wordt alleen aangeraakt om te doen herinneren dat een klerikaal ministerie de havenwerken van Antwerpen ingehul digd heeft. Wat de werkerskwestie betreft, de Ko ning zal aan de meeste veroordeelden van Charleroi en Luik genade schenken, en voor het overige is eene commissie be noemd, die gelast is hel volk te bevredi gen door een paar wetten zonder belang. Niettegenstaande hel groote vernuft en de uitgebreide kennissen van den minister de Moreau, is de landbouw nog niet gered en wordt de toestand langs om slechter. Wat raadgevingen, nog wat Leu- vensche ingenieurs aan 5 duizend fr. 's jaars, en de landbouwer moet zich maar uit den slag trekken. De paragraph betreffende de inrichting des legers, werd bijzonderlijk met nieuws gierigheid verwacht; de minister wist niet wien gelooven, den Koning of da beeren j Jacobs en Woeste. Wal moest hij zeggen? In dit paragraph heeft hij zich waarlijk DE TOEKOMST 9-00.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1