Gazelle van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 50. 25e Jaar. Zondag 12n December 188©. Politiek. Stads-, Runst- ea Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BEIII-CMT. kamer. De Brood wet. Saml: Dixmudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAMEM Ï5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vraehtvrij toegezonden worden. $isiiSS& ABONNEMENT ffr. 4-©© 's jaar® t«o? de »{ad; fr. 4-50 voer ge!sc®l Sclgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ceastScmen het ssnmsner. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-Ó0 4-00 6-42 9-03 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 - 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 3-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 le Samedi. 7-45 10-45— 12-20 4-10 6-42 Laneemarck-Oostende, 7-21 12-22 -5-57 -6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-38 -11-18—2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 2-41 -5-20. De personen die een abonnement nemen aan de Toekomst voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 December naast, ons blad gratis ont vangen. In Frankrijk woedt sedert eene week de hevigste ministeriëele krisisdie men ooit gezien heeft. Deze krisis is ontstaan door de afschaffing van al de onder-pre- fekten. Vele voetstappen zijn bij den heer Freycinet gedaan geweest om hem op zijne beslissing te doen terug komen. Doch te vergeefs. De voorzitter der Republiek heeft de voorzitters der twee Kamers doen roepen, de heeren Floquet en Le Royer, om ze te raadplegen; maar lot hiertoe heeb hij nog aan niemand voorgesteld een nieuw mi nisterie samen te stellen. Dinsdag was de zitting in de fransehe Kamer van afgevaardigden: voorgezeten dooi'M. Floquet. De heeren Goblet. Sarrien en Develle zijn op de ministerbank. De Kamer neemt zonder debat hel voorstel aan, strekkende om de kroon- diamanlen te verkoopen. Zij verwerpt met 491 stemmen tegen 41de dringendheid voor het voorstel van M. Michelin, strekkende om de grondwet te overzien. De engelsehe liberalen-dissidenten,heb- hebben zich Woensdag namiddag te Lon den in conferentie vereenigd, onder voor zitterschap van lord Hartinglon. M. Goschen was onder de talrijke aan wezigen. Hij heeft lezing gegeven der brieveu van M. Bright en M. Chamberlain. M. Bricht bestrijdt hevig de gedachten van het instellen van een Iersch parlement bij zegt dat de houding van Gladstone in de Iersche kwestie hem veel verdriet heeft veroorzaakt. De Kamer heeft Dinsdag de discussie van oorlogsbudjet aangevangen, maar de discussie is in eens in eene politieke be raadslaging veranderd, ten gevolge eener redevoering van den heer Beernaert en Woeste. De heer dAndrimont heeft aan het mi nisterie verweten dal het veel zwakheid loont in de kwestie van den persoonlijken dienst, en het voor die groote vaderlands lievende kwestie terug wijkt. Generaal Pontus vond dat de discussie die M. d'Andrimont wilde uitlokken op den persoonlijken dienst, voorbarig was en heeft beloofd te onderzoeken om de almoezeniers... weêr bij het leger te voe gen. Schoon werk dal de klerikalen beloven. Maar de heeren Frère-Orban en Guil- lery hebben het kabinet en de ministers in parlibus Woeste en Jacobs, een kleedje gepast, die hun wei ging en aan M. Beernaert gezegd, dat de liberale par tij voor den persoonlijken dienst is, maar liet zijne meerderheid is die èr niet wil van hooren, voor de kleingeestige reden, omdat er eenige seminaristen zouden moe ten soldaat worden. Nog nooit hebben wij zoo eene regee ring gezien, riep M. Frère-Orban uit, die noch den moed noch het karakter heeft, zich boven de kleingeestigste dingen to stellen, om een nationaal werk te verwe zenlijken, door al de werklieden, door geheel de liberale partij gevraagd en dit omdat er een kiesbelang mede gemoeid is! 's Anderendags heeft de Kamer de dis cussie van het oorlogsbudjet voortgezel en het definitief gestemd met 98 stemmen tegen 11 en 7 onthoudingen De heer Beernaert, hoofd van het ka binet heeft, na eene beraadslaging van den ministerraad, aan den heer Frère- Orban geantwoord. Hij heeft gezegd dat hij de kabinets-kwestie niet wil stellen op den persoonlijken dienst en dat hij ook geen wetsontwerp wil neêrleggen op dat zelfde punt, tenzij hij zeker is dat het zal gestemd worden. Dat is eene gemak kelijke rol om zich iets van de schouders le schudden en men loopt hoegenaamd geen gevaar zijne portefeuille te verliezen. De heer Frère-Orban heeft nogmaals aan M. Beernaert geantwoord en hem verweten dat hij den koning heeft misleid, door hem in den troonrede te doen zeg gen, dat de kwestie van den persoonlijken dienst maar kan opgelost worden in over eenstemming met de verschiliige partijen. Dat is valsch. Want de minister moet enkel zijne meerderheid doen besluiten dat ontwerp te stemmen en alles is ge daan. De liberalen zijn er niet legen. De minister was daardoor in 't nauw gebracht en bepaalde zich met zich ach ter den rug van M. Frère-Orban te ver schuilen, door te zeggen dat hij met de reserve ook zoo gehandeld had De heer Frère-Orban heeft ook de ka- tholijken geschandvlekt, die in hunne politieke vergaderingen de officieren van het leger aanklagen als eenen hoop on godsdienstige lieden en vrijdenkers, zon der dat de minister van oorlog een enkel woord tot hunne verdediging heeft inge bracht. De minister heeft niets daarop geant woord, maar M.Nothomb heeft verklaard dat hij de verdediging der officieren van het leger op zich heeft genomen. Het ministerie is zeer gehavend en met weinig eer uit dit debat gekomen. Daarna is de Kamer overgegaan lot de discussie van het wetboek van rechtsvor dering. Het artikel 14, dat bij eerste stemming werd afgeschaft, is op nieuw voorgesteld door de linkerzijde, maar wederom ver worpen bij tweede stemming met 61 stemmen tegen 41. De klerikalen hebben alzoo de politiek in het wetboek gebracht; want de afschaf fing van dat artikel ontneemt aan hel be roepshofeen recht dat in sommige geval len nadeelig noodig was voor de goede uitvoering van het gerecht, terwijl het nu van den willekeur van den minister af hangt. Moeste men de klerikale dagbla den gelooven de inkomrechten op graan en vee zouden voorzeker met eene groote meerderheid door de kle rikalen gestemd worden. Des te erger. Te dier gelegenheid willen wij eenige cijfers aanhalen die heel wel sprekend zullen bewijzen dat die in komrechten verre zullen zijn van redmiddelen voor den kwijnenden landbouw. Nemen wij maar enkel het graan tot voorbeeld en veronderstellen wij dat de vreemde granen 3 franks in- komrecht per zak van 100 kilos moe ten betalen. Dat zal het graan 3 fr. per zak doen opslagen. Welnu, onze grootste boerderijen kunnen met veel moeite honderd zakken granen ter markt brengen en zoo zullen diezelfde grootste boerde rijen door het inkomrecht, hunne in komsten met 300 armzalige franks- kens zien verhoogen. Als de landbouw dan zijnen gulden tijd niet beleven zal, 't zal ons zeer verwonderen, zulle! Natuurlijk zullen de geringe boer- derijendie enkel 5 of 10 zakken graan te verkoopen hebben, ook maar 15 of 30 franks meer inkomen er door genieten. En als ze daarmeê dan niet seffens hun gedoe aankoopen, grondeige naars worden, dan verstaan wij er niets van. Dus do inkomrechten op het graan zullen door elke boerderij eene ver anderlijke winst van 15 tot 300 fr. opbrengen. Bitter weinig, voorwaar! Maar van een anderen kant zullen die inkomrechten nog verdere gevol gen hebben. Dikwijls heb ik hooren zeggen dat, wanneer het graan eenen frank duurder kost, het brood eenen cent opslaat. Derhalve moeste het graan 3 fr. in prijs verhoogen, het brood zou ins gelijks 3 centen of 6 centiemen duur der kosten. Het leven dat nu reeds voor alle werklieden en neringdoen- ders zoo moeilijk is zou hun nog veel pijnlijker vallen en zij zouden ver plicht zijn hunnen arbeid of hunne waren duurder te doen betalen om nieuwe winsten te bewerkstelligen. De smeden, de wagenmakers, ga reelmakers, schoenmakers, kleêrma- kers, enz., enz., zouden van den landbouwer allen meergeld voor hun werk of hunne leveringen eischen en niet lang zou het duren, vooraleer die 15 fr. tot 300 franks meerdere winst door die prijsverhoogingder dagelijk- sche noodzakelijkheden, zouden ver zwolgen worden. Misschien ook zouden de grond eigenaars met hoogere huurprijzen voor den dag komen en de landbou wers, in plaats van hunnen toestand verbeterd te zien door de inkomrech ten, zouden maar al te licht gewaar zijn dat het met hen nog veel erger dan vroeger gesteld is. Waarlijk, men moet niet verre zoeken om te vinden dat het geens zins met inkomrechten is dat de land bouw zal opgeholpen worden. Integendeel. Elders dan in de mededinging der vreemde voortbrengselen zit de worm die der boerderij het hart verknaagd en ze wegkwijnen doet. De vervalsching der landvellen en het blijven volgen van den ouden slenter zijn veel ergere kwalen voor den landbouw, dan den vrijen invoer van vieesch en graan op onze mark ten. Daartegen zou men moeten opko men en hij, die er in gelukken zou, die kwalen te doen verdwijnen, zou geen kleinen dienst aan de boerderij bewezen hebben en hij zou fier mogen hogen op den titel van landbouwffie- schermer;hij zou dien wezentlijk ver- d ienenEen boer die denkt IJperen, den 11 December 1886 SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,543-73 Intresten van liet overschot der kapitalen van 1885 in de spaar kas 14-66 Reserve-fonds 11-50 Omhaling in het Willems-Fonds 8-30 Busse van den Zalm 10-18 Totaal, fr. 1154588^42 Uitgaven tot heden, fr. 52,017-57 Blijft in kas, fr, 3,570-85, DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1