Gazette va si 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. ftr 52. 25e Jaar. Zaterdag 25" December 1866. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BERICHT. In 1884 en nu De opheSpers! Bareel: Mxnsudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. BlECLiAJHEN S5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-0© |aars veor de stad; fr. 4-5Ö voor gebet! Belgis. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nummer. Men schrijft in op al de pos4bureel#B. De personen die een abonnement nemen aan de Toekomst voor het jaar 1887, zullen, van heden tot 31 December naast, ons blad gratis ont vangen. De stoomboot Zeeland van de Red star Line van Antwerpen, is te Queenstown met schade binnengeloopen. Twaalf reizi gers en eenige matroozen zijn gekwetst en naar het hospitaal overgebracht. M. Goblet, voorzitter van den Fran- schen ministerraad, maakt een wetsont werp op de onderpretekten gereed. Een groot getal dezer ambtenaars zullen afge schaft, en de grensregeling der arrondis sementen vergaderd worden. Het officieel blad van Holland meldt dat er eene verklaring is onderteekend tusschen België en Holland, betreffende de te nemen maatregelen tegen den handel in blanken. Een sneeuwstorm heerscht over gansch het middengedeelte van Duitschland. Het spoorwegverkeer van Berlijn, Dresden, Halle, Leipzich naar hel zuiden van Duitschland, even als langs Silisië en het westen is belemmerd. Tijdens het diner onlangs door keizer Wilhelm, te Praag, aan den aartsbisschop gegeven, zegde von Ivloltke aan de gene raals: «Weest verzekerd dat Duitschland, gedurende het leven van den keizer, van oorlog zal bevrijd blijven. De Nord-Deutsche Zeitung, die men als de tolk van prins von Bismarck aan ziet, drukt zijne voldoening uit dat de tolk van het russisch gouvernement het verwijt versloot dat de bulgaarsche ge beurtenissen door russisehe kuiperijen zouden zijn uitgelokt. Het blad voegt er bij dat de fransche politiekers der weerwraak met een slecht oog die goede overeenkomst zien tusschen Duitschland en Rusland en aanzien zelfs die vijandigheid als eene noodzakelijkheid. Wat Engeland betreft het moet het hand haven van hel driedubbel bondgenoot schap niet als voordeelig aan zijne inzich ten aanzien. De invloed van Duitschland begeert niets anders dan de algemeene vrede. Het arsenaal van Brest, staat in volle vlam. De archieven der artillerie zijn be reikt. Werkhuizen en bureelen liggen in asch. Ondanks eene hevige sneeuwjacht is geheel de bevolking te been. Het is te Antwerpen dat bet stelsel van den persoonlijken soldatendienst bet hevigst bestreden wordt. Binst en na de'vergadering der «anti-mili taristen» werd de heer d'Oultremont met hoon, smaad en bedreigingen door de kierikalen bejegend omdat bij met zijn wetsvoorstel had durven voor den dag komen. Het is nog al aardig te dier gele genheid de volgende brok uit eenen omzendbrief, tot de officieren-kiezers van 't Antwerpsch garnizoen voor de kiezingen van 1884 gericht, te her inneren; omzendbrief door de heeren Jacobs en consoorten rondgestrooid. De liberalen voor de noodwen- digheid hunner zaak meenen de soldatenkwestie opgelost te heb- ben. Wat hebben zij gedaan Het Staatsbestuur heeft een reserve- ontwerp neergelegd, dat seffens door alle bevoegde mannen verwe- zen werd. Dat ontwerp bekrachtig eene onrechtveerdigheid: het voor- y> recht voor den rijke van zich aan zijne plichten jegens het vaderland te onttrekken-, het behoudtdeplaats- vervanging, die plaag van het leger, en beantwoordt geenszins aan het doel. In 1884, zooals men ziet, was de plaatsvervanging voor de Antwerp- sche kierikalen een voorrecht voor de rijken», de «plaag van het le ger Nu is zij niets van dat alles meer. Wanneer een heerschzucbtige vorst de palen der gerechtigheid over schreden heeft, zegde een Duitsche wijsgeer, Jacobi, dan heeft hij enkel nog princiepen, die met zijne driften en dwangzucht veranderen. Dat is waar voor alle politieke mannen. En dat is 't dat ons recht geeft te zeggen, wat het Nieuwsblad je er ook tegen hebbe, dat de uiterste veran derlijkheid der kierikalen nopens de soldatenkwestie oneerlijkheid en niets dan oneerlijkheid geworden is. Niet wetende hoe dien zoo drei geenden toestand afweren, vonden zij in hunne ontsteltenis eene commissie uit, die hun vooral tijd moest doen winnen. Maar, stellig zeker, gingen zij zichzelven ter studie zetten en wonderen uitvinden. Maanden verliepen, de werkstakin gen gingen, om zoo te zeggen, regel matig hunnen gang in onze kolen- streken. Eindelijk werd de wetge vende zitting geopend.; Deze maai zou het Staatsbestuur eenig grootsch ontwerp afgaan. Helaasniets nog. De troonrede deed beloften, nog beloften, altijd beloften. De liberalen, die in geenen deele aan de spoedige verwezentlijking dier beloofde schoone dingen hinderen wilden, besloten stil te zwijgen en tot later te wachten om hunne recht- veerdige politieke grieven te doen kennen. Maar weken gaan wederom voor bij, de kerstdag vakantie is daar en niets, zelfs nog in 't verre verschiet niet, daagt op van al die prachtige ontwerpen van nijverheids- en land bouw ophelping, waarvan de grrrou te minister Beernaert voor de aan dachtige bevolkingen in 1884 zoo veel gewaagde en hen de beste hoop deed te gemeet zien en welke de heer Dumont, heel opgetogen, aan de kie zers van Nijvel ging aankondigen. schoon eten: de kiezers waren voor eene balloteering bijeen. De heer Dumont verzekerde hun dat hij 's daags er voor de heer Beernaert gezien, met eigen oogen gezien had, pijnlijk over zijnen werktafel gebogen en onophoudelijk bezig met den landbouw te redden. Ja, hij ging opgeholpen, onfeilbaar opgeholpen worden; de heer Dumont Voor mannen, die enkel aan 't bewind te Komen hadden om ons uit de krisis te helpen, gebruiken On ze Meesters nog al tijd. Zij zijn aan 't bewind sedert ruim twee jaar en half. Wat hebben zij gedaan om ons uit die krisis te red den, die zij met eene stoutheid, zoo niet met eene ongehoorde kwaa trouw aan de liberalen ten laste legden Niets. De uitbersting der muiterijen in Maart is hen, in 't midden van hun vernielingswerk der lagere- en vol wassenenscholen en van hunne grenzelooze mildheid jegens de pries ters, komen verrassen. Want men heeft nog dat komediespel niet ver. had het woord van den man Twee jaar en half zijn sinds dien verloopen. En de landbouwers, en de n ij veraars, nog gansch. grrrooten het land wacht Verbond der Vlaamsche Liberale Vereenigingen. HOOFDBESTUUR. Aan de liberalen. Aan eenen oproep, door het Verbond der Vlaamsche liberale Vereenigingen aan alle liberalen gedaan, ontleenen wij het volgende: Sedert de kiezingen van Juni 1884 noodlottiger gedachtenis verkeert de libe rale partij in Belgie in een toestand,waarvan zij voorzeker gedurende de laatste halve eeuw geen weerga kende. Onmacht tegen over den vijand, en verdeeldheid in de eigen gelederen: ziedaar in enkele woorden de sa menvatting van dezen toestand. Niet te verwonderen is bet, dat van ver schillende zijden pogingen werden aange wend om, door het herstellen der zoo nood zakelijke eendracht in den schoot onzer partij de verloren macht te herkrijgen. De over tuiging wint al meer en meer veld,dat alleen door aaneensluiting der liberale rangen op het gebied eener gemeenschappelijke wer king, het ooit weer mogelijk zijn zal, onze gezindheid aan het bewind te brengen. De Vlaamschgezinde liberalen zijn niet de laatsten geweest om deze noodzakelijk heid in te zien. Immers, reeds op 11 October 1885, werd in eene plechtige vergadering te Brugge, tusschen de Liberale Vlaamsche Bonden of Vereenigingen van Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent, het Verbond der Vlaamsche Liberale Vereenigingen ge sticht, in wiens naam de ondergeteekenden thans het woord richten tot alle Belgische liberalen. Ten einde den aard en de strekking van dit Verbond duidelijk te doen kennen, ach ten wij het in de eerste plaats noodig, hier de volgende artikelen der Grondslagen over te nemen Art. 4. Onder al de kiesvercent- gitigen, die gelijktijdig de liberale en de Vlaamschgezinde grondbeginselen voortaan is eene algemeene bond tot stand gebracht, met name Verbond der Vlaamsche Libe rale Vereenigingen. Art. 2. Het Verbond heeft voor doel de gezamenlijke bevordering, hoofdzakelijk op het kiesterrein, van de zedelijke en stoffe lijke belangen der Vlaamsche bevolking en van de vrijzinnige gedachten. Het wijdt bepaaldelijk zijne krachten aan de handhaving der Vlaamsche taalrech ten, inzonderheid aan de eerlijke toepassing en de verbetering der reeds bestaande taal wetten. Art. 4. Elke bestaande of nog te stichten Vlaamsche liberale kiesvereeniging kan deel maken van het Verbond, mits te verklaren, dat zij de tegenwoordige grond slagen bijtreedt. De liberale Vlaamschgezinden, woonach tig in eene plaats waar geene toetredende vereeniging bestaat, kunnen door het Hoofd bestuur aangenomen worden als afzonderlij ke leden van het Verbond. Art. 17. Het Hoofdbestuur verwekt de stichting van Vlaamsche liberale veree nigingen, waar nog geene bestaan. Het benoemt briefwisselende bestuurle den en stelt plaatselijke comiteiten aan, waar vereenigingen ontbreken. Tot het bereiken van dat doel des Ver- bonds, wendt het verder alle geschikte mid delen aan, als bijvoorbeeld, het ondersteu nen der Vlaamsche liberale drukpers, het inrichten van politieke voordrachten, het inzamelen en aanklagen van de grieven der Vlaamsche bevolking, enz. Door deze bepalingen hebben de stichters van het Verbond den grondslag gelegd voor eene werkzaamheid, waaraan niet alleen alle Vlaamschgezinde liberalen kunnen en moe ten deelnemen, maar waaraan ook alle libe ralen in Vlaamsch-Belgie hun steun en me dewerking verschuldigd zijn; ja zelfs de libe ralen van het gansche land moeten er zich, naar onze overtuiging,bij aansluiten, althans indien zij een open oog hebben voor de ware belangen.der vrijzinnige partij, waaraan de hoogste belangen des lands, zijn bloei en vreedzame ontwikkeling, op het innigst ver bonden zijn. In een woord, wij beschouwen dit Ver bond als een der doelmatigste middelen ter herovering van al hetgeen de liberale partij in de laatste jaren heeft verloren. Dat be langrijk stuk, dat wij, jammer genoeg, niet geheel overnemen kunnen, eindigt als volgt: DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 1