isisiir STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. w I Wij roepen alle Vlaamschgezinde libera len op om zich bij de bestaande Liberale Vlaamsche Bonden aan te sluiten; om gelijk soortige vereenigingen tot stand te brengen daar waar zij ontbreken; om ten allerminste plaatselijke comiteiten te vormen, waar de noodige elementen voor een grooteren kring niet voorhanden zijn. Wij bezweren onze liberale strijdgenoo- ten in het Vlaamsche land, dat zij deze be weging zouden aanmoedigen en steunen, en in den schoot der andere politieke vereeni gingen ook voor de heropbeuring hunner medeburgers door de volksjaal, in gelijken zin alles zouden doen wat zij kunnen, opdat door die vereenigde werking eindelijk een dam worde opgeworpen tegen de alles be dreigende verkwezeling. En tot de liberalen van het gansche land, zoowel Walen als Vlamingen, die onze Beweging nog niet zijn toegedaan, zeggen wij Toont u niet langer de stelselmatige vij anden of onverschillige toeschouwers van onzen politieken taalstrijd. Bestudeert den toestand der Vlaamsche gewesten, onder zoekt de strekking van de Vlaamsche Be weging Denkt vooral niet dat het met be spotting of miskenning, tergenden hoon of hooghartige minachting is, dat men een volk, hetwelk voor zijne dierbaarste rechten kampt, zal beletten zijn plicht te vervullen. Doordringt u allen van deze waarheid, gij vooral die in het Parlement, in de pers, in de politieke lichamen en vereenigingen, of waar het ook zij, met de pen of met het woord, invloed oefent: Franschgezindheid, in de Vlaamsche ge westen, is de dood van het liberalisme, de verpaapsching des lands Door de tooverkracht van de moedertaal zal het liberalisme in Vlaanderen weer ver rijzen, tot heil van geheel Belgie. o— Vlaamsche Liberale Penningen. In Algemeene Vergadering van 26 April 1886, werd met eenparige stemmen tot het inrichten van eenen Vlaamschen Liberalen Penning besloten. Reeds dikwijls was de wensch uitgesproken dat de Liberale Vlaamsche Beweging, even als andere partijen, over een algemeen en bestendig Fonds zou te beschikken hebben. Het gemis aan zulk een Fonds, werd in me nig geval diep gevoeld, des te meer daar in alle de Vlaamsche streken en onder allerlei vormen, gedurig geldinzamelingen gebeuren, die bij gebrek aan eenheid in doei en wer king, geen duurzaam nut opleveren. Deze bedenkingen hoopten ons tot de po ging, om de thans verbrokkelde en vaak verkwiste middelen, tot een geheel samen te trekken. De Penning zal bestaan uit vrijwillige gif ten, ingezameld op bestendige inteekenlijs- ten, in de dag- en weekbladen onzer gezind heid, op buitengewone lijsten, aan de zorgen onzer leden toevertrouwd, en bij middel van geldomhalingen op vergaderingen, meetings, voordrachten en feesie.ijke bijeenkomsten. Te dien einde zullen een aantal bussen wor den in omloop gebracht, die de Geuzenkleu- ren en het opschrift Vlaamsche Liberale Penning uragen. Het beheer dier gelden zal toebehooren aan bet Hoofdbestuur van het Verbond, dus aan de gekozenen van alle de verbonden Vereenigingen, en stipt gescheiden blijven van het beheer onzer gewone middelen, voortkomende van de verplichte jaarlijkscbe bijdragen. De Penningmeester zal telken jare afzonderlijk verslag doen over de eene en de andere kas. De Penning is bestemd tot het stichten van Vlaamsche Liberale propagande onder alle hare vormen. Uit den aard der zaak moet het van omstandigheden afhangen, tot welk bepaald gebruik en in welke mate er gelden zullen verstrekt worden. Wij mogen van nu af wijzen op het ondersteunen onzer druk pers, het uitgeven van vlugschriften of zelfs van meer uitgebreide siukken, het inrichten van meetings en openbare vergaderingen, vooral in gewichtige gevallen, bij voorbeeld wanneer eenig wetsvoorstel, dat onze taai en partijbelangen raakt, in de Kamers ter bespreking ligt; op liet bevorderen van het vrijzinnig onderwijs in Vlaanderen enz. Maar zooals de Penning een algemeen strijd-fonds is, uit aller bijdragen bijeengebracht, zoo zal er geen werk ondersteund worden, of het moet beantwoorden aan een algemeen en blijvend belang. Aldus ingericht en beheerd door de afge vaardigden van alle de Vereenigingen van het Verbond, is de Vlaamsche Liberale Pen ning geroepen om aan onze partij ernstige diensten te bewijzen. Wij stellen hem in met deze omzendbrief, dien wij richten tot alle liberale Vlaamsche dag- en weekbladen en maatschappijen, wel ker warme ondersteuning wij verzoeken voor bet welgelukken der onderneming. De Secretaris, De Voorzitter. Arthur CORNETTE. Jan VAN BEERS. Da Penningmeester. Jan VAN RYSWYCK, De gelden moeten gestuurd worden aan den Penningmeester Jan van Rys- wyck, Koningstraat16, Antwerpen. De Vereenigingen worden aanzocht op te geven hoeveel bussen zij verlangen te ontvangen. Antwerpen1886. IJperen, den 24 December 1886. Men verzoekt ons te willen ruchtbaar ma ken dat het muziek onzer Pompiers morgen, Zaterdag, van 's middags tot 1 ure, op de Halle zal spelen. Kostelooze ingang. Oflicivele Akten. Bij koninklijk besluit van 9 dezer maand is de burgerlijke decoratie (medalje van 1° klas) toegestaan aan Bauwen, Ch.,veldwach ter te Watou en Mesdom, L., veldwachter te Zuydschote. Bij koninklijk besluit van 14 dezer is de Bestuurraad der Burgerlijke Godshuizen van IJperen bemachtigd voor de som van franks 23,483 een stuk land, op het grondgebied yan IJperen, St-Jacobs-buiten, gelegen, afd.ee- IingA,nummers 329a en 386 van 'tkadaster, en 3 hectaren, 66 aren, 49 centiaren metende, uit ter hand te verkoopen. Bij ministeriëel besluit van 14 dezer zijn de heeren De Deyne, V. en Dewanckel, J., dragers van 't bekwaamheidsdiploma voor het gymnastisch onderricht in de gestichten van'middelbaar onderwijs, leeraars van gym nastiek in deeling benoemd aan de Middel bare School van den Staat te IJperen. De Art moderne van Brussel geeft in zijn nummer van Zondag, den korten inhoud der besprekingen, die in den schoot onzes ge- meenteraads plaats grepennopens de muur schilderingen op onze Halle. Ziehier hoe het artikel van den Art mo derne eindigt Het verlangen van den heer Bossaert zal verhoord worden. De Art moderne heeft vrijwillig het besluit genomen eene afvaar- n diging der leden van zijnen opstellingsraad naar IJperen te zenden. Die afvaardiging zal de panneelen nazien en zijn gedacht uiten in een der eerstkomende nummers n van het blad. i! Mochte zij het olijftakje in de IJpersche ark aanbrengen Programma der stukken, die door het muziek der Pompiers, onder 't bestuur van den heer J. Wittebroodt, in de maatschappij Concorde(winter lokaal) op Zondag, 26 December 1886, om 8 ure 's avonds, zullen uitgevoerd worden. 1. Concordia, Marche, 2. La Dame de Pique, ouverture, von Suppé. 3. Caprice sur l'op. La Traviata, Verdi. 4. Flora, Polka-Mazurka, Wittebroodt. 5. Pot-pourri sur l'op.Le Barbier de Seville, Rossini. 6. Les Petits Mousquetaires, Fan- taisie, Vamey. 7. Sautez, Dansez, Chantez, Painparé. De loting voor de lichting van 1887 zal in het arrondissement IJperen op de volgende tijdstippen plaats hebben Yperen, den Vrijdag, 4 Februari, om 9 ure 's morgens. Poperinghe, den Maandag, 31 Januari, om 12 1/2 ure. Proven, den Maandag, 31 Januari, om 9 1/2 ure 's morgens. Éiverdinghe, den Vrijdag, 28 Januari, om 2 ure 's namiddags. Langemarck, den Dinsdag, 25 Januari, om 9 1/2 ure 's morgens. Gheluvelt, den Dinsdag, 1 Februari, om 9 1/2 ure 's morgens. Nieuwkerke, den Donderdag, 3 Februari, om 1 ure 's namiddags. Waasten, den Donderdag, 27 Januari, om 12 1/2 ure. Wervick, den Maandag, 24 Jauuari, om 12 ure. Wij lezen in de Beiaard'. Een vriend uit IJperen zendt ons een woord terechtwijzing over eene klacht, door ons, eenige weken geleden, uitgebracht tegen eene overheid der posten aldaar. Wij nemen die terechtwijzing gaarne op. Onze bewering was immers dat die overheid een Waal van taal en aard,—zich tegen over zijne onderhoorigen met waalsche voor ingenomenheid gedroeg, en de schuld ge weest was dat zekere bedienden hun ontslag in de Vlaamsche maatschappijen gegeven hadden, 't Schijnt dat dit hoegenaamd niet of toch niet gansch zoo was; dat de bedien den om persoonlijke redens handelden en dat die overheid zelfs aan zijne kinderen zorgvuldig onze taal doet leeren. Te heter. Wij hebben niets tegen de Walen, die, in Vlaanderen niet vergeten waar ze zijn, en begrijpen dat het de plicht is, voorWaalsche bedienden, onder Vlamingen optredend, de taal dezer Vlamingen te kennen en te gebrui ken,wel verre van iemand te verhinderen in 't vervullen van dezen bestuurlijken plicht. Wij ook verzuimen nooit onzen plicht, alle inbruiken op dezen stelregel aan te kla gen, waar zij zich, bij onze we e, voordoen. Doch wij maken er geene zaak van personen van, en herroepen dan ook gereedelijk en gelukkig wat er te herroepen valt. Laat het nu nog aan eenige kleine hape ringen mank gaan, 't is reeds een goed tee- ken dat men ons om eene herroeping als de ze vraagt of er prijs op stelt. Dat belooft voor de toekomst een klaar begrip en stren gere inachtneming van den bovengemelden plicht. Niemand gedwongen soldaat. Al de bewijzen, die wij aanhaalden om te toonen dat de plaatsvervanging dient oogen- blikkelijk afgeschaft te worden, zijn door bet Nieuwsbladje onverlet gelaten. Het waarom is niet verre te zoeken. Dat gezegend orgaantje beeft er een bandje van om alle enstige besprekingen te ontwijken. Het is niet zeer ridderlijk, maar wat wilt ge Wat wij bekennen moeten, het is dat het zich gelijk den duivel in een wijwatervat beweegt om tegen den persoonlijken solda tendienst op te komen en daar het weinig weet in te brengen tegen dat rechtveerdig stelsel, komt het zelf met eene soort van wetsontwerp voor den dag, met zijn Nie mand gedwongen soldaat. Het voegt er nochtans niet hij dat het de klerikalen, noch de kloosterlingen niet zijn zullen, die als vrijwilligers hun land zullen dienen, neen, zij zullen dat aan anderen overlaten. Maar het is zonderling dat er van al die groote klerikale politiekers nog geen enkel officier van het leger met dat voorstel voor den dag gekomen is, dat volgens de groote verstanden van 't Nieuwsbladje zoo goed zijn moet. Hoe komt het dat noch de heer Lammens, een der kopstukken van de klerikale partij, noch de heeren Jacobs en Woeste, de hevig ste vijanden van den persoonlijken dienst plicht, noch de heer Beernaert, voorzitter van het klerikaal kabinet, in een woord, dat geen een onzer volksvertegenwoordigers, die nochtans allen het gevoelen van het Nieuwsbladje deelen, met een dergelijk voorstel voor den dag gekomen is Enkel en alleen omdat het eene onmoge lijkheid is in België een leger van vrijwilli gers samen te stellen, dat eenige waarde hebben kan, zonder de oorlogsbegrooting, die nu reeds te hoog is, nog veel te vermeer deren. Al dat geschrijf van 't Nieuwsbladje is enkel onnoozele priet-praat, die maar een doel heeft: de aandacht van het volk van den rechtveerdigen en noodig geworden per soonlijken soldatendienst af te trekken en voor zijne matadors eene verontschuldiging te vinden om dat billijk stelsel niet te moeten 3temmen. Een leger van vrijwilligersZeg eens, Nieuwsbladjewaaruit zou dat samenge steld zijn en wat zou het land er niet moeten voor betalen? Want geene vrijwilligers zou men aanwerven kunnen zonder ze goed te betalen; dat behoeft geene bewijsvoeringen. Is 't zoo niet, Nieuwsbladje? BECELAERE. Ik hen van mijne verre reis teruggekeerd; ik ging over eenigte weken naar den Congo, op zoek achter de kluiten die nit de scliat- kiste van Becelaere zijn gevlogen, doch ik heb ze nieverst gevonden. De kluiten zijn verkwist en de prochiebeurze is dus ijdel. De duizende franks die onze kalotjes in twee jaar tijds nutteloos verkwist hebben zijn om zeep om nooit meer terug te keeren. Die lange reis over de onstuimige zee is de eerste oorzaak van mijn stilzwijgen. En de tweede oorzaak is deze, luistert goed: Carlos heeft op eenen Zaterdag avond gezeid in de presencie van drie mijner beste vrienden, dat hij een proces ging inspannen tegen de Toe komst, dat deze laatste zou gecondamneerd zijn, en dat Meester Colaert, den weispre kenden representant van 't arrondisse ment IJperen, hem geschreven had dat hij de Toekomst moeste vervolgen tot voor het hof van Cassatie toe. Wie heeft er nog van geheel zijn leven zulken onnoozelen rimram gehoord En waarom zou de Toekomst gecondam neerd zijn, Carloshèn Is 't omdat wij gezeid hebben dat gij een geitenlammeraar zijt hewel hebt gij uwe mouwkens niet opgestoofd om eene geit te lammeren, en heeft dit arme beestje er den kraag niet bij gelaten Is 't omdat wij u den kotteraar noemen? Wij meenden dat gij tot tweemaal toe eenen kotterare gegloeid hadt om dien tegen het lichaam te steken van menschen die kwalijk gevallen waren en te zien of er nog leven 'in was. Is 't omdat wij gezeid hebben dat gij een gat stekt met uw pennemes om bloedzuigers er aan te leggen? Hebt gij het misschien niet gedaan Is 't misschien omdat wij gesproken heb ben van uwe lieve katoentjes welke gij meendet in het huwelijk op te slaan Wij weten nu nog meer dan in den tijd. Is het waar of is liet geen waar dat gij aan alle menschen die bij u komen vraagt of zij geen meisje volgens uwen schik kennen Wat heeft men u aangeraden over veertien dagen in de meeting van Wervick Vraagt het aan ons, en wij zullen u seffens antwoorden. Wij zullen u geen van Becelaere noch van gansch Belgique toezeggen, want wij zou den dat meisje beklagen, maar wij zouden u naar den Congo verzenden; daar hebben wij er gezien volgens uwen schik, en daar zoudt gij misschien nog een arm dutsken kunnen opslaan, dat u niet kent en nog nooit van uwe kinderachtigheden heeft hooren spre ken. Carlosken, als gij nu zoo gelukkig zijt dat gij alle dage brieven krijgt van meisjes die met u zouden willen tr., trou.., trouwen, waarom profiteert gij van de occasie niet? Gij hebt groot ongelijk mannetje, als gij het niet en aanveerdt. Maar wij meenen het an ders, wij meenen dat gij alle dagen brie ven schrijft, maar dat de meisjes zich de moeite niet willen aandoen van op uwe brie ven te antwoorden. En wij gelooven dat wij in de waarheid zijn. Weet gij, lezers, sedert wanneer dat Car losken zooveel brieven ontvangt? het is se dert dat in de Patriote (zijn geliefkoosd blad) en in de Gazette van Brugge de vol gende annonce gestaan heeft Zenuwonlsteltenis, Moederkwaal Miltziekte, Sint Guidodansgenezen door de Pillen van Doctor Costehoble, Bece laere bij Uper. Vijf frank de doos.t Sedert dien verzendt hij alle dage geheele wagons doozen pillen, bijzonderlijk voor de moederkwaal, de Guidodans en nog meer voor de zenuicontsteltenis dat wilt zeggen in plat vlaamsch voor degene die gepakt zijn aan de zenuwen, en zoodanig oploo- pende zijn dat zij hun verstand verliezen en domme kinderachtigheden begaan als zij menschen te gemoet komen die hen niet aan staan. Nu, als het maar is om al die zuivere waarheden te verkondigen dat gij de Toe komst attakeert, gij moet ze niet zwichten; wij vreezen niet jongen, wij hebben meer verstand van schrijven dan gij. Wij overpei- zen ons beter dan gij vooraleer wij ons schrijven in de wijde wereld sturen. Gij hebt de ondervinding niet waar, mannetje, dat woorden vervliegen, maar dat geschrift blijftVerbum volant, scriptum ma nent, zegt het spreekwoord. En daarmede, Carlosken, moedig aan 't werk; weest vooral treffelijk man, en toont dat gij kalote zijt. Gij loopt wel bij sommige menschen vertellen dat gij u geen partijschap meer aantrekt. Bedrog, jongen, gij meent alzoo eenige kiezers naar uwen kant te kun nen trekken, want te naaste jare zijt ge kan didaat voor de kiezing, maar wij zullen er bij zijn en al uwe leugens trachten te achter halen. De kiezers ondervinden nu genoeg hoe zij bedrogen geweest zijn. Gansche dagen hoort men reclameeren tegen de geldverkwistingen en de verhooging van het abonnement, en niet zonder reden ook. Wacht maar; de lucht zit niet zuiver; er komt een onweer op, en ais de vlagen openbersten, dan zullen alle Becelaernaars van de spazeling deelen. Wij willen daardoor zeggen dat wellicht alle laslenbetalers, gelijk tot welke partij zij behooren, zullen verhoogen; daar valt niet aan te twijfelen. Zalig zijn zij die arm van geest zijn, Want de onnoozelaars zullen God zien. Dezer dagen is er te Meenen een beween- hjkongeluk gebeurd. De vrouw Carhet, wonen- de bij de Kortnjksche poort, was uitgegaan en bad hare twee kinderen het eene 10 maanden en het andere 3 jaren oud te huis gelaten, het oudste, sulferkens gevonden hebbende stak de kleederen van zijn zusterken in brand! Toen de geburen op het hertverscheurend gekrysch der twee kleinen kwamen toegeloonen was geheel de linkerzijde van het arme kindje eene enkele brandwonde. Denzeifden dag nog is het meisje in de wreedste smarten aan die brandwonden bezweken. Donderdag morgend der verledene week SlibJd®genaarn(<le karel Debruyne, geboren te if V T-3" Oostende, met zijn rijtuig in draf. Toen hij zijne paarden met de zweep wilde aanjagen, bleef deze aan de tramen van het rijtuig vast. Debruyne, haar willende losmaken viel met het hoofd voren uit zijne zitplaats en tot overmaat van ongeluk, bleef zijn kiel aan en wagen vastgehaakt. In dien akeligen toe stand werd hij een eind ver voortgesleept, totdat de wagen eindelijk tegen de boording van het voetpad aanstootte, waar de ongelukkige het kakebeen verbrijzeld werd. Debruyne had eene afzichtelijke wonde aan lijk She? f^-WendF Mnen- Onmiddel lijk naar het gasthuis gedragen ziinde is hii er rond een uur des n^idda|fovffin. tetre6denyennehTf °[i Punt in ^t huwelijk kocht reedS al 21jn hu'sSei'ief aange- Loting van 1887. Terechtwijzing.

De Toekomst (1862-1894) | 1886 | | pagina 2