Gazelle va ai 't arrondissement IJperen. 1887. POLITIEKE BERICHTEN. iAr 53. 20« Jaar. Zaterdag 1" Januari 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Wat is Staatsverraad? Be bleed wel. Met inkomreeht op het vee. BureelDixmndestaraat, 1 ft. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RËCLAMËN 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-6© 'e jnare veer de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het unnntr. Men schrijft in op al de postbureelen. Het jaar 1886 is verdwenen en een nieuw jaar treden wij in. Reeds vijf-en-twintig jaren heeft de Toekomst haar bestaan, en met moed zal zij voortdurend strijden voor de zege praal van 't liberalism. Voortdurend zal zij trachten (met de gratie Gods, Nieuwsblad] e), om de paapsche drogredens der kaloterie te ontmaskeren en te doen verfoeien. Aan iedereen zal zij bekend maken, hoe onze meesters handelen, en welke donkere gedachten zij het volk inboezemen willen om de overhand in alles en overal te be houden. üe Toekomst zal trachten, (met de hulpe Gods, Nieuwsbladjezich nog meer politiek- en ander nieuws uit de slad, de omstreken, uit den vreemde zelfs aan te schaffen en onder t volk te verspreiden; maar niet op zijn N1EUWS- bladje's, zulle Neen, niet zooals 't kat- olijk orgaantje, dat 4 of 5 weken nadien het eerste nieuws verschaft, aan zijne boven de duizend lezers Nog zal de Toekomst trachten (met de welwillendheid Gods, Nieuwsbladje) ha ren lezers hekend te maken, met al het geen nuttig, leerrijk, aangenaam en on misbaar is. Zij zal ook hare kolommen wagenwijd open laten voor hare corres pondenten uit de naburige gemeenten, op dat de klerikale dompers politiek daar ook kunne bestreden, tegengewerkt wor den, tot spijt van wie 't benijdt Binst het verloopen jaar heeft Belgie treurige, beweenlijke dagen beleefd en niettegenstaande het eeuwig en ervig be loven der klerikalen, die sinds twee jaren het bewind in handen hebben, neeint de krisis en de volksellende immer toe. Belgie begint te voelen dat hel door onbe kwame en onmachtige mannen beheerd wordt en het volk heeft pijnlijke aandoe ningen gevoeld bij de nederlagen welke het liberalism in Juni van 1886 geleden heeft. Sinds dien ook is eene heilzame om keering in de gemoederen ontstaan: Tot in de geringste dorpen toe hebben de liberale kandidaten gezegepraald en de onzaggelijke klerikale meerderheid beeft en siddert bij de gedachte aan eene moge lijke Kamerontbinding. Zoodanig is zij haar broos beslaan be wust. Zal het nieuwe jaar voor 't liberalism heilvoller dagen aanbrengen? Alles schijnt het te voorspellen. Wat er ook van zij, wij voelen een nieuwen moed in onzen boezem sluipen en hebben wij reeds vijf- en-twintig volle jaren voor de goede zaak onverdroten gestreden, genoten en gele den, nu meer nog dan ooit zullen wij voor de volksontvoogding en de volksbescha ving op de bres springen. Niets zal ons te moeilijk, noch te lastig vallen als het maar 's volks welzijn en voorspoed, zoowel op stoffelijk als zedelijk gebied, ten doel heeft. Onze lezers zullen bij ons immer de warmste verdedigers hunner rechten vin den. Wij van onzen kant rekenen op een goed onthaal van hunnen twege en twij felen niet of zij zullen onze onophoudelijke pogingen rugsteunen en aanmoedigen. Daarvoor zeggen wij hun op voorhand den hartelijkstcn dank en wij wenschen dat zij allen in 1887 een gelukkig, voor spoedig en heilrijk jaar mogen beleven. De Redactie. De mtnistierëele krisis in Engeland is aan de dagorde. Een ministerraad heeft Woensdag plaats gehad. Men verzekert dat lord Salisbury het antwoord aan zijne coilegas heeft medegedeeld van markies de Hartington, die geheel nadeelig is aan de offers die hem zijn gedaan. Lord Hartington heeft geweigerd deel van het ministerie te maken. Bijgevolgd zou iord Salisbury besloten hebben de koningin aan te raden de Kamer te ont binden en tot eene nieuwe k iezing over te gaan. Dit laaste gerucht wordt maar on der voortbehouding medegedeeld. Men verzekert dat Stanley binnen eeni- ge dagen naar Zanzibar zal vertrekken, ten einde er zijne expeditie gereed te ma ken om Emir bey ter hulp te gaan. Men heeft hem uit de Yereenigde Sta ten gelelegrafieerd, om hem te doen terug- keeren en eene reeks voordrachten te ge ven, waarvoor men hem 200,000fr. aan bied. Maar hij heeft dat voorstel verwor pen en maakt alles voor zijn vertrek ge reed. De Russische politie beeft een uitge breid Nihilistisch complot ontdekt onder de arbeiders in de provinciën St-Pelers- burg, Moskou en Vladimir, waar de groot ste russische fabrieken bestaan. Een groot aantal werklieden zijn aangehouden. De kroonprins van Italië zal binnen kort een reis naar liet Oosten onderne men. Door tusschenkomst van den hofka pelaan Don Azimo zijn hem brieven van aanbeveling van het Vaticaan vertrekt aan de katholieke zendingsgenootschappen in het Oosten, welke uitgenoodigd worden den zoon van Margaretha van Savoije met den aan zijn hoogen rang verschul- digden eerbied te ontvangen. Tot dank zal de jonge kroonprins den genootschap pen geschenken in geld geven. Alphonsus, koning van CastiliëenLeon, die in het jaar 1284 stierf en door tijdge- nooten en nakomeling, de ITijze werd genoemd, zeide eens tot zijn hof: Niet alleen de slechte daad, maar ook het nalaten van het goede is zondig. Wie het volk eene nuttige waarheid ver- zwijgt, is ook een verrader; hij is ver- plicht te spreken zelf op gevaar af van zich den toorn des konings op den hals le halen. Wie zijn vorst goed dient, kan hem niet altijd zijn zin geven. Wat noodig is, daar moet hij hem met krachtige woorden toe vermanen, an- ders verraad hij vorsten volk tegelijk.» Wat vloeit er uit bovenstaande woor den voort en wie zijn hier, te IJperen, landverraders Niemand anders dan de kaloten, die de verleden maand de verfoeilijkste come- die speelden welke denkbaar is. Overal wordt met handen en voeten gewerkt om de hatelijke bloedwet min drukkend voor den werkman te maken. De eerlijke kaloten ook, zijn inwen dig overtuigd dat de afschaffing der loterij en het in wet stelle* van den verplichten den, persoonlijken soldatendienst, eene noodzakelijkheid geworden is, zij weten dat het volk eischt, dat de hatelijke bloed wet ophoude alleen op den werkmans schouders te drukken, en toch werken zij tegen stroom op, en aanvaardenper acclamatie maar zonder te stemmen, juist het omgekeerde van wal de grootste helft der bevolking wil. En waarom die tegenstrijdigheid Uit vrees bij de naaste kiezing eenise stemmen te verliezen, en omdat zij niet willen dat de seminaristen en andere broêrkens hel soldatenpak zouden moeten dragen; ook omdat de edele baronszonen niet verkiezen met de kinderen des volks in de kazerne le leven En daarom zijn de IJpersche kaloten landverraders. De toestand heldert nog niet op; de commissies zetelen en stemmen, maar tot nu toe kan niemand voorzeggen wat de uitslag zijn zal en of de wet op den per soonlijken dienst zal gestemd worden. Zoo dit geschiedt, zal het in allen ge valle de schuld niet zijn des heeren Woeste en Jacobs, die hemel en aarde bewegen om al de klerikale associaties in rep en roer te brengen. Reeds liggen drie dezer associaties met hunne representanten over hoop, namelijk Roesselaere, S' Nicolaas en Tongeren. Zelfs de associatie van Brussel is in geschil met haren voorzitter, den heer Nothomb. Wat daaruit volgen zal, weet niemand; toch is hel leerrijk om na le gaan hoe de klerikale pers de Volksvertegenwoordigers behandelt, die getrouw aan hun geweten en naar het belang des lands, zich voor stellen de wet d'Oultremont te stemmen. Van eene andere zijde is het even leer rijk te zien hoe bij edelen en bij de gees telijkheid nog altijd aan de vroegere voor rechten gehouden wordt. Zoolang het kind van den gewonen burger alleen moet optrekken, kan hun dit weinig schelen en zonder de minste wroeging stemmen zij eene reserve, die den krijgsplicht van 10 op 13 jaren brengt: het zijn immers toch maar arme duivels die 't zullen dragen Maar zoohaast t-r sprake is van ook door de kinderen der rijken, en door de paters en seminaristen de eerste en groot ste belasting, den eersten en grootsten vaderlandsehen plicht te doen vervullen, staan zij op als één man om hun voorrecht tegen den burger en den werkman te ver dedigen. Generalen en zelfs katholieke ministers hebben goed te zeggen dat de persoonlijke krijgsdienst eene noodwen digheid van eerste orde is, dat het wel zijn, de rust, misschien de onafhankelijk heid des vaderlands er kan van afhangen; op dit oor zijn zij doof en de bisschoppen stemmen met henof liever zij met de bisschoppen, op wonderlijke wijze over een. De geestelijkheid en de klerikale adel geven elkander de hand om, door de kracht eener onrechtveerdige wet, al de krijgslasten op den burger en den werk man alleen te doen drukken; dat hier en daar ééne uitzondering is, bevestigt een voudig den regel. De stemming van de drie volksvertegen woordigers van IJperen lijdt natuurlijk niet den minsten twijfel. In de commissie heeft de heer Struye zich verklaard tegen den persoonlijken dienst. De heeren Ber- ten en Colaert waren natuurlijk afwezig; maar men kent hunne denkwijze op die kwestie. Wanneer zullen wij eens te IJperen een klerikaal congres hebben om de be langen der werklieden te onderzoeken! Onze drie volksvertegenwoordigers zijn op voorhand aangeduid om daar eens hunne handelwijze jegens de niet rijken uit te leggen. Volgens het schijnt zullen de afge vaardigden van Nij vel weldra °op nieuw het ontwerp van inkomreeht op het vreemd vee te berde brengen in de Kamer. En, volgens zekere ge ruchten zal dit ontwerp deze maal met eene groote meerderheid tot wet gestemd worden. Des te erger voor den werkman, die zoo in de onmogelijkheid zal ge steld worden nog een stukje vieesch, het beste voedsel, over de lippen te halen. Het is meest vet vee dat uit den vreemde in ons land komt en derhal ve zal de slachter zijne vette dieren duurder moeten inkoopen. En daar hij ook van de wind, die waait, niet leven kan, zal hij genoodzaakt wor den zijn geslacht vieesch duurder aan den man te brengen. Dat is het noo- zakelijk en onvermijdelijk gevolg van zulk inkomreeht. 8 De slachter zal daardoor nog min der winnen zelfs; want daar de werk man ofwel geen, ofwel min vieesch zal koopen kunnen, moet onloochen baar de verkoop bij den slachter in hoeveelheid verminderen en dus ook zijne winst. Wie zal er voordeel uit trekken De landbouw Gedeeltelijk, ja. Nemen wij een DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1