Gazette van 't. arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Rr 55. Jaar. Zondag 16» Januari 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Yerschilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Oorlogs-geruchten Bareel: Diimndeitraal, tg. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED «5 centiemen den regel. grieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT ft». 4-90 jaar® voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belfii®. Buitenlaadsohe verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de poetbureel en. Poperinghe, 6-50 - 3-00 4-00 IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar 9-09 10-00 12-07 - 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 le Samedi. 7-45 10-45— 12-20 4-10 6-42 Lanaemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-308-20 - 5-20. -9-58 11-16 2-41 Kortrijk-Brussel, 5-30 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 5-20. 9-58 11-16—2-41 11-16 2-41 IN HET DUITSCH PARLEMENT. Dinsdag is m bet Duitsch parlement de discussie voortgezet over de krijgswetten. Die discussie is zeer belangrijk geweest, daar maarschalk von Moltke en prins von Bis marck bet woord hebben gevoerd. Volgens maarschalk von Moltke verklaart, zou de verwerping van bet wetsontwerp onvermijdelijk den oorlog tot gevolg hebben. Prins von Bismarck zegt dat Duitschland met al de mogendheden in goede betrekking is; wat Frankrijk betreft, voegde bij erbij: Wij willen den oorlog niet met Frankrijk, maar vreezen hem niet. Overigens, ziethier den beknopten inhoud der redevoeringen van die twee Staatsman nen REDEVOERING VAN VON MOLTKE. Indien er ooit een Staat is geweest, zegt bij, bekwaam om den vrede te behouden, dan is bet wel Duitschland dat zich uitslui- telijk in verdedigende houding houclt. Ten dien einde moet bij sterk en bereid op den oorlog zijn. Indien wij, tegen onzen zin, gedwongen worden den oorlog te aanvaar den, zullen wij hem kunnen voeren, maar onder min goede voorwaarden dan met de vermeerdering van bet gevraagde effectief. Welnu, de verwerping van bet wetsontwerp zou onvermijdelijk den oorlog voor gevolg hebben. De stemming welke bet Parlement gaat uitbrengen, kan niet anders dan eenen groo- ten indruk in den vreemde verwekken. Tot slot verklaart von Moltke dat bet gouvernement voor het wetsontwerp geen termijn beneden de zeven jaren zal aanvaar den. REDEVOERING VAN VON BISMARCK. M. von Bismarck neemt bet woord. Hij ziet slechts MM. Richter, Windtborst en Grillemberger in verzet tegen de meening van al de militaire overheden. Het beeft moeite gekost den vrede van Frankfort te teekenen en nog moeilijker om hem te handhaven. Onze betrekkingen met Oostenrijk zijn gekenmerkt door een zoo innig vertrouwen, dat men er nooit dergelijk voorbeeld beeft van gehad gedurende bet bestaan van bet Germaanscb verbond. Om de vrede in Europa te behouden, heb ben wij een sterk leger noodig. Onze betrek kingen met al de mogendheden zijn van de beste, onze goede betrekkingen met Rusland laten geen twijfel. Wij zeiven zijn zeker niet bezield met oorlogzuchtige gedachten. Men zou moeilijk kunnen vermoeden dat Rusland er meer koestert. Het is zeker dat wij den oorlog tegen Rusland niet zullen beginnen. Bij bet bereiden van bet wetsontwerp dat ons bezig houdt, hebben wij niet gedacht aan een bondgenootschap tusscben Frankrijk en Rusland. Het is ten onrechte dat men ons dergelijke bewijsredenen beeft toegeschre ven. De drukpers die dit ontwerp bestreden beeft, heeft al het mogelijke aangewend om ons in eenen oorlog tegen Rusland te lokken, nopens de questie van Bulgarie. Ik zou mij plichtig achten van hoogver raad, hadde ik mij met zulke ongerijmdheid bezig gehouden. Het is ons volstrekt onverschillig wie in Bulgarie heerscht. Wij hechten meer belang aan onze goede betrekkingen met Rusland dan aan degene van Bulgarie. Onze zending is de goede betrekkingen met al de mogendheden te handhaven. Moeilijke zending Wij willen deze goede be:rekkingen niet laten in gevaar brengen door aanvallen in de drukpers of in het Parlement. Het behoud der goede betrekkingen met Frankrijk is moeilijker, vermits het verle- dene in ditHland niet vergeten is. Van onzen kant hebben wij alles gedaan om er toe te geraken. Wij willen geen oorlog met Frankrijk, maar wij vreezen hem ook niet. Onder geen voorwendsel zullen wij Frank rijk aanvallen, maar wij moeten altijd gewa pend zijn om dit land 't hoofd te bieden, zoo de oorlog op nieuw uitbrak. Dit is bet doel van bet ontwerp. Ik heb vertrouwen in de vredelievende gezindheid van bet Fransch gouvernement; maar een deel van het Fran- sche volk zou plotseling aan bet bewind een gouvernement kunnen brengen dat den oor log zou aanbrengen. Het is daarvan dat men rekening moet houden. Het is op dat oogen- blik niet dat het mogelijk zou wezen voor zorgen te nemen. Niet een dagblad, niet eene stem doet in Frankrijk afstand van Elzas en Lotharingen. Wat zou er gebeuren indien de Franschen zegepraalden Het gouvernement kan dus in niets toege ven voor wat het septenaat betreft. Tot slot verklaart von Bismarck dat de keizer niet kan afzien van de taak van ganscb zijn leven. De verdedigende macht van Duitschland hangt af van de aanneming van het ontwerp. M. van Bismarck laat eene ontbinding van het parlement voorzien indien het ontwerd niet aangenomen wordt. Het gouvernement is tot de overtuiging gekomen dat de tegenwoordige bewaking van de grenzen versterkingen vereischt. Het is mogelijk dat op eenige plaats, vooral in Frankrijk, men zich van den oorlog bediene als atieiding en dat het gouvernement daar zijnen toevlucht tot den oorlog zou nemen, wanneer de inwendige toestand niet meer houdbaar zou wezen. M.wiNDTHOEST neemt het woord en ver klaard dat hij ten voordeele der gevraagde vermeerdering van het effektief is, door het gouvernement voorgesteld, maar enkel voor den duur van drij jaren. Het is van gevoelen dat het gouvernement door de ontbinding der Kamers niets zal be komen. Prins von bismaiick antwoordt dat de kwestie die gesteld wordt is van te weten of het leger een leger van den keizer of een le ger van het Parlement zal wezen. Het is on mogelijk dat het gouvernement telken jaren opnieuw bet effektief van bet leger moeten vragen de moeilijkbeden die bet Parlement alle jaren doet ontstaan voor de veiligheid van bet keizerrijk, ontmoet men enkel in Duischland. Wat M. Windthorst gezegd beeft dat Rus land de bondgenoot is van Duitschland, dat is onnauwkeurig. Ofschoon de betrekkingen met Rusland en Oostenrijk uitmuntend zijn, rekent de kanselier, in geval van oorlog met Frankrijk, op geen enkel bondgenoot en zal er in het toekomende ook niet op rekenen. Prins von Bismarck eindigd met het zeg gen dat bij aan het Parlement de zorg over laat de kwestie te beslissen. Wat de beraad slagingen der commissiën betreft, men moet zijne tijd er niet mede verspelen. De zitting wordt tot heden verdaagd. De heer voorzitter bij ouderdom, M. Blanc, beeft in de Fransche Kamer de eendracht der replubliekeinen aanbevolen en het vor men eener gouvernements-meerderbeid. Van ne tentoonstelling van 1889 sprekende, prijst hij Frankrijk aan de volken tot den vredelievenden werkersstrijd iutte noodigen, den eenigste die tegenwoordig zou moeten bestaan. M. Floquet is voorzitter der fransche Ka mer voor bet jaar 1887 uitgeroepen met 321 stemmen tegen 50 witte briefjes. Vorst Bismarck zal aan den rijksdag de goedkeuring op de militaire wetsontwerpen vragen als votum van vertrouwen in zijn buitenlandsche politiek. Het is zonderling op hel oogenblik dal de Staatshoofden niet dan van vrede spre ken en al de troonreden en officieele rede voeringen die worden uitgesproken niets anders zeggen dan dat al de mogendheden in de beste betrekkingen met elkander staan en men voor geene verwikkeling be ducht is, houden de groote dagbladen zich met niets anders bezig dan met het schrijven van artikels, waarin men den aanstaanden oorlog voorziet. Tol Iner in Belgie toe zegt men, dat er te Luik in de kanongieterij bevelen zijn gegeven om alles gereed le maken ten ein de op het eerste leeken de kanonnen en oorlogsmaterieel te vervoeren. De legerhoofden hebben van den minis ter van oorlog omzendbrieven ontvan gen, die ze verwittigt alles voor te bereiden, ten einde tot eene spoedige mo bilisatie te komen. De bestellingen van kleederen en schoe nen worden druk aanbevolen. De algemeene inspektie van het leger wordt eenige maanden vervroegd en ande re maatregelen worden genomen om zich gereed te houden in geval van oorlog of schoon men niets anders hoort roepen dan vrede vrede Met de buitenlandsche drukpers is het zelfde Ofschoon al de mogendheden,te begin nen met Rusland om te eindigen met Frankrijk, als om strijd roepen Vrede Vrede loopen hunne dagbladen over van nationale verbittering, van den lust om juist het tegenovergestelde te prediken van wat hunne regeerders verlangen, Dinsdag was het de Neckar Zeitung die eenen woesten oorlogskreet aanhief. Zij raadt Duitschland aan het eens te wor den met Rusland, waaraan Konstantino- pel zou worden overgelaten, om dusdoen de Frankrijk geheel aftezonderen in Euro pa en dan dit op het lijf te vallen. Daarna vervolgt de Neckar Zeitung aldus Wij stellen voor aan de Franschen hunne provincies in het Noorden te ontne men en deze aan Belgie te geven. Door de Noorderdeparlemenlen verstaan wij niet enkel het land van Artois, Picardi en Normandie, maar ook Bretagne. Dat men vervolgens eene lijn trekke die uitgaat van Mezière naar Lyon en dat men aan Duitschland heel de strook lands geve die gelegen is aan deze zijde dier lijn en aan Italië heel den linker oever der Rhóne. Na de verdeeling zullen de Franschen nog altijd Parijs de groote stad, hel hart der wereld behouden Zij zouden zich kunnen verwarmen rond dit hart wan neer liet vuur des oorlogs heeft uitgewoed en zij de wonden zullen aanschouwen wel ke hun lichaam bedekken. Europa zal dan vrede en rust hebben gevonden, vooral indien er zorg wordt gedragen om gedurende eenige jaren het duitsch leger m Frankrijk le laten, ten einde de Franschen goed op hel hart le drukken wat hun toestand is en wanneer die andere voorzorg niet wordt verwaar loosd om naar de nieuw veroverde pro vincies den stroom der landverhuizers le richten, terwijl tegenover de inboorlin gen de houding wordt aangenomen van eenen overwinnaar, in plaats dezelve te behandelen met eene vaderlijke toegevend heid en zachtmoedigheid zooals maar schalk van Manteuffel vroeger de Elzasers behandelde. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1