BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. IJperen, den 29 Januari 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,709-46 Busse van den Monark 20-55 Oude dagbladen 6-97 Omhaling in het Willems-Fonds 7-60 Totaal, fr. 55,717-06 Uitgaven tot heden, fr. 52,608-31 Blijft in kas, fr. 3,108-75 CodshnizeEibcataarrnsid. In zitting van 22 dezer heeft de Gemeen teraad, op voorstel van den Bestuurraad onzer Burgerlijke Godshuizen, den h. Cesar Cardinael-Snick, lid benoemd van gezegden Bestuurraad, die alzoo volledig is. Wij kunnen enkel die keus toejuichen, welke onze bevolking op hare beurt goed keuren zal. Terecht een man van aanzien, rijk aan ondervinding en begaafd .met een gezond verstand, een onwrikbaren en genegen aard, zal de heer Cardinael in zijne nieuwe bedie ning uitgelezene diensten bewijzen kunnen. Werkcrslier. J.l. Zondag woonden wij een lief feestje bijdat door onze Koorzangmaatschappij De Werkerslier gegeven werd. Koorzangen, romancen, kluchtliederen, muziekstukken, dat alles werd er met kunst en talent uitgevoerd. Wij zullen niet'zeggen datalles daar de volmaaktheid nabijstreefde. Neen, wij vleien niet, en toch moeten wij bekennen, gezien dat allen die er optraden, werklieden zijn, welke zich enkel oefenen kunnen na hunnen dagelij kschen, meestal afmattenden arbeid, dat er weinig op af te dingen valt. Waarlijk de heer bestuurder Eeckhout haalt eere van zijne mannen, die zich zoo knap uit den slag weten te trekken. En die moedige Werkers verdienen maar al te wel de herhaalde toejuigingen, die zij daar inge- oogst hebben. Voor hen allen een gul en driedubbel pro ficiat en een hartelijk dankwoord voor de genotvolle stonden, die wij er genoten heb ben. De derde Concert-Voordracht door onze dappere Willems-Fonds-Afdeeling in de groote zaal van den Arend j.l. Zondag gege ven, heeft wederom een ongehoorden bijval genoten. De zaal was eivol en met een groot genoegen hebben wij er de aanwezigheid van den heer Burgemeester bemerkt. Iedereen aanziet het met een goed oog dat de leiders der liberale partij die hoogst nuttige en te vens aangename volksfeesten met hunne tegenwoordigheid opluisteren en aanmoedi gen. Dat weegt op in de schaal der vrijzin nige propaganda. Dat men het nooit vergete Keeren wij tot het eigentlijk feest terug. Een openingstuk voor piano lokte de luid ruchtigste toejuichingen uit, en was de voor bode van al het genotvolle, dat volgen ging. De heer K. Deweerdt met zijn kluchtlied: Jk zie ze toch zoo geeme had, gelijk altijd, den meesten bijval. De heer Van Elslande, bestuurder der Philharmonie, voerde er een alom geroemd stuk voor fluit uit. Het kunstenaars talent van dien heer is te wel gekend, opdat het noodig zij er bij te voegen dat hij verschei dene malen een donder van handgeklap los barsten deed en dat, toen hij geëindigd had, de zaal onder een oorverdoovend gejuicht en bisgeroep dreunde. Onze gloedvolle zanger, de heer Em. Gof- fyn heeft daar nogeens een paar staalkes van zijn onovertrefbaar zangers talent gege ven. Zijn Ahasverus en vooral nog zijn Indiaan raakten de fijnste snaren van het hart en wekten ieders bewondering. Telken male ook werd hij onder de levendigste toe juichingen weêrgeroepen. Een tweespel voor piano en harmonium werd er door de heeren Th. Moraux en J. Wittebroodt uitgevoerd. Dat ook werd ten z eerste gesmaakt en hoe ongewoon den bij val was, ten volle hadden de heeren spelers hem verdiend. De beer La Kaye, onder-bestuurder der Philharmonie, gaf er een stuk voor piston. Nooit hoorden wij met meer kunst uit dat speeltuig de zoo lieve als betooverende en wegslepende tonen ontstaan dan j.l. Zondag. Waarlijk en zonder vleien of overdrijven, mag men zeggen dat de heer La Kaye zijne weerga nooit ontmoeten zal. Hij is een mees ter op den piston. Ook zal hij zich niet be klagen van het onthaal, dat zijn talent bij de IJperlingen genoten heeft. De toejuichingen waren zoo luidruchtig, dat hooren en zien er bij vergingen. De heer G. Maillard met zijn kluchtlied Verwaande Klaas, heeft nog eens veel en hartelijk doen lachen. Hij is eenig in zijn vak. Het handgeklap nam geen einde voor aleer hij weerkwam. De heeren Van Elslande en La Kaye voer den er een tweespel voor fluit en piston uit; dat waarlijk de parel van het feest was. Nooit genoten muziek en muziekanten een rechtzinnigeren en gulleren bijval. Elkeen zegde: wanneer krijgen wij die weêrgalooze kunstenaars nogeens te hooren? Zeggen wij nog een woordje over de Voor dracht van den heer Vercoullie, leeraaraan de Hoogeschool van Gent. Spreker deed de legende van Fortunatus kennen met hare zedelijke strekking. Hoewel zulke voor drachten weinig aantrekkelijk zijn, heeft de heer Vercoullie toch er in gelukt de aan dacht zijner toehoorders gedurig te boeien. Hij wist zijn verhaal, want een verhaal was het, hier en daar met politieke wen ken te doorzaaien, die zeer gesmaakt en toegejuicht werden. De tijd was ras om en dat zegt genoeg dat de voordracht goed was'. Om te eindigen betuigen wij, in naam van allen die er waren, den diepsten dank aan hen allen, die medegewerkt hebben om ons zulk een overheerlijk feest te laten genieten. Waarlijk het Willems-Fonds wordt een echt brandpunt van volksvermaken, volks ontvoogding en volksbeschaving. Geen won der dat het zooveel bijtreders vindt. Scïiöotïc SiiasBstfcaa. M. Polydoor Comein, een IJperling die Brussel bewoont, komt eene schoone onder scheiding te bekomen in de algemeene Ten toonstelling van Edimburg (Schotland) voor zijn gewrocht le Sommeil de Vinnocense deze onderscheiding bestaat in het zilveren eeremetaal, groot moduul. Onze hartelijke gelukwenschen aan onzen kundigen medeburger voor de eer die hij bijbrengt aan zijne geboortestad, welke bij den vreemde gehoekt staat als de bakermat van artiesten die in de kunstwereld een welverdienden naam bekomen hebben. Caraavnl. Dit jaar, volgens het schijnt, zal er met Carnaval geen gebrek aan vermakelijkheden zijn. Men zegt ons dat er minstens negen dansfeesten te dier gelegenheid zullen gege ven zijn; te weten 1° Op Zondag 20 Februari: In den Arend Groote MarktBronzen Hoofd, Rijsel- straat; Zilveren HoofdKijselstraat; Lion d'Or, Thouroutpoort. 2° Op Maandag 21 FebruariZwarten Leeuwopgedragen aan de leden der koor zangmaatschappij Werkerslier. 3° Op Dinsdag 22 Februari, Arend, Groo te Markt; Café de CommerceHondstraat. 4° Op Zondag 27 Februari en op half vas ten, in de tooneelzaal ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. 'ft Ugt Sicm op <Se raiage. Het A'ieuwsbladje heeft gelukkiglijk eene uitnoodiging, tot de liberale bekwaamheids kiezers gericht, in handen gekregen. Het tracht op zijne manier die pasgeboren ver- eeniging bespottelijk te maken en voor dood geboren of zoo iets uit te geven. Dat zulks zijn vurigste wensch ware betwij felen wij niet, maar of die wensch eene we zenlijkheid worden zal, dat is wat anders. De naaste bijeenkomst der bekwaamheids kiezers zal ons zeggen wat er van zijn zal. Voor nu toch, kunnen wij iets verzekeren, 't Is dat vele onzer chefs dien bond graag zien tot stand komen, die moedige jongelie den volop aanmoedigen en dat die bekwaam- heidskiezersbond nu reeds zwaar op 's Nieuwsbladjes mage ligt. Of zulks eene voorspelling is van onmid- dellijken dood na de geboorte, valt nog al te betwijfelen, niet waar, Nieuwsbladje lief? Bij een veertiental dagen zullen wij er meer var zeggen kunnen en dat zullen wij ook van harte doen. Doch wij kunnen toch niet nalaten die jonge strijders moed en volharding toe te roepen en hun te zeggen hoe moeilijker de strijd is, hoe verdienstelijker en genotvoller de zegepraal zijn zal. Hoop, moed en volharding dus in den nauwelijks aangevangen strijd, brave en vrijheidsminnende jonkheden 'ft Gaat boven zijn bonft In zijn nummer van Zondag 1.1. drukt het Nieuwsbladje het manifest over door den heer De Malander, gewezen burgemeester van Ronse, aan zijne medeburgers gestuurd. Die voorbeeldige!? burgemeester heeft ziju ontslag gegeven, wanneer het Verbrekings hof zijne veroordeeling tot 4 maanden ge vang bekrachtigd had. Bij dat manifest voegt het Nieuwsbladje nog eenige com- mentaria, waarin het den veroordeelde als een martelaar der niet onfaalbare mensche- lijke gerechtigheid doet doorgaan en hem derhalve tot in den zevenden hemel verheft. Dat bladje vindt het opperbest dat de heer De Malander zich tegen het vonnis, dat hem treft, verzet en de Beroeps- en Verbrekings hoven voor het oordeel Gods uitdaagt. Men moet bekennen dat onze zoogezegde bewarende partij een zonderlingen eerbied heeft voor 's lands wetten en rechterlijke vonnissen. Het volk geeft zij waarlijk stich tende voorbeelden. Zij die het proces van den h. De Malander gevolgd en alles grondig nagegaan hebben, wat en waaraan zich te houden nopens zijne zoogezegde onschuld. Het is niet enkel aan zijne plichten als burgemeester dat de heer De Malander te kort bleef; maar ook nog i aan die, w-elke hij als notaris te vervullen had. Niet alleen weigerde hij het goede recht te verdedigen en te handhaven, maar hij leende daarbij de hand aan het geweld. In dien oproerigen volksoploop, waar men den heer Grawitz letterlijk het mes op de keel zette, heeft de heer De Malander verklarin gen geakteerd, die hij onwettig en van gee- ner waarde wist. De eerste magistraat van Ronse heeft de gewelddoeners geholpen en in hunne eu veldaad de hand geleend. Als notaris heeft hij tot schrijver gediend aan de dwangmid delen en het bedrog. De heer algemeene Prokureur Lameere heeft het gedrag van dien kristen te midden der hardste be proevingen j> naar verdienste geschand vlekt en zijn verontwaardigd woord heeft weerklank gevonden bij alle rechtschapene en eerlijke lieden. En het zijn zulke mannen die door het Nieuwsbladje opgehemeld worden De anarchisten en socialisten handelen ook zoo ten opzichte hunner partijgenooten, die door het gerecht getroffen worden. Zij ook, zij toonen denzelfden eerbied voor 's lands wetten en de rechterlijke uit spraken. Wat 't Nieuwsbladje toch al doen moet Wij meenen dat men den heer De Malan der geen beteren dienst bewijzen kan, dan met hem te vergeten, en, wat ons betreft, wij rekenden er niet op zulk schandaal ver der te moeten hespreken. Maar het is ons onmogelijk stil te zwijgen, wanneer het Nieuwsbladje zoo vermetel de opbare mee ning trotseert met zich tegen een vonnis dat op zulke gegronde redens berust, en tegen eene zoo zeer verdiende veroordeeling te verzetten. Wij weten waarlijk niet met welken naam wij zulke handelwijs zouden moeten bestem pelen. Dat gaat waarlijk boven zijn hout Burrerkpni». De heer Vander Eecken, ontvanger der rechtstreeksche belastingen, tol- en accijns rechten te Wervik, heeft het burgerkruis van 23 klas bekomen voor lange jaren goeden en getrouwen dienst. BERICHT. Een tandmeester vraagt om eens per week in het gebruik te treden van twee gemeu- bleerde plaatsen te IJPEREN, om er raad plegingen te geven. Zooveel mogelijk in een geslolen huis. Zich zoohaast mogelijk te wenden bij M. EMANUEL-AUGUST, 8, St-Jorisstraat, te Brugge, 8. BURGERSTAND Van den 21 tot ben 28 Januari 1887. Geboorten: Bannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken Waterhley, Karei, daglooner, en Dejae- gher, Maria,, dagloonster. Sterfgevallen Liebaert, Eugeen, zonder beroep, 55 ja ren, echtgenoot van Julietta Boulogne, St- Jacobstraat. Knockaert, Karei, herber gier, 56 jaren, weduwaar van Rosalia Puydt, Brielen-nevens-IJperen. Laurie, Karei, kleermaker, 67 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat.Breyne, Joannes, dagloo ner, 56 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0: Vrouwelijk id.1. PoPERiaiGHEj den 25 Januari 1887. Vervolg. Wij hebben met aandacht de brieven on derzocht door dewelke M. Kektem, in name der stad, en MM. Pickewaebt en konsorts in name van het onderzoekingsbureel, allen getroffen door de zware beschuldigingen die M. Brutsaert op hun doet wegen, en wij vin den erin dat zij zich groote moeite geven, al de verzachtende omstandigheden in te roe pen, om zich te verrechtveerdigen van de hun ten lastegelegde feiten, en wij, zoo wel als het publiek, zeer bedrogen geweest wanneer- wij hun schriften gelezen hebben. Iedereen verwachtte zich aan eene kracht volle tegenspraak van hunnentwege verge zeld van eene schriftelijke verrechtveerdi- ging en, in plaats van dien verontwaardi- gingskreet die alle onschuldig hart uiten zou. wanneer het onplichtig beschuldigd is, men treft in de Brouwers Gazet niet anders aan dan eenige flauwmoedige en alledaagsche zinsneden, door welke de betichten zich trachten te verschoonen. HoeHeeren onderzoekers men verwijt u van u plichtig gemaakt te hebben, in MEDEPLICHTIGHEID MET DE STAD, van eene hoogbedenkelijke bestuurlijke misdaad; men beticht u (voluit geschbeven en zondek de minste tebughouding), dat gij de oude faam die er aan de hoppe onzer stad geble ven was, ontroofd hebt, met in 1886 het lood te verleenen aan 12,000 balen hoppe, toen Poperinghe er maar 5000 opgebracht heeft, en in plaats, aan uwe aanklagers gezegeld papier te zenden, gij vergenoegd u be schroomd nevens de zaak te pleiten. M. Kertem vooreerst, schrijft in kwelen- den stiel aan het sijndikaat dat de brief van M. Brutsaert vervuld is met kwaadwillige verkeerde en onnauwkeubigb aanhalin' gen (ONNAUWKEURIGE, is hier kostelijk' Hij durft niet zegge YALSCHE)en hij zweert bij alle goden, dat, na ontvangst van den brief die aan het hoofd der gemeente gezon den werd, deze laatste zijn raadsleden bijeen heeft geroepen om te beslissen over de te nemen middelen. M. de Burgemeester heeft zich aan het iverk gesteld, onmiddellijk na de ont vangst Wij waren dan duistmaal in ons gelijk toen wij zegden dat onze stadhuisheeren voor den brief van het syndikaat, zich met de belangen van de hoppe bezig hielden alsof er geen zou bestaan hebben, en dat zij een feilen zweepslag noodig hadden om uit hun nen slaap van onverschilligheid waarin zij denT iageU' WEkker geSChud te wor~ M- Kertem, willende in name zijner cliën ten, blijken van moed geven, belooft het re glement van 1860 te doen overzien Maar waarom dan met in ééns terugkomen op dit van 1848 die ter iedereens voldoening be werkstellige! was? Waarom?...Uit de geheelè gemakkelijke reden, dat met het reglement van 1848, de hoppekenrders en de^d (to gens art. VIII), verantwoordelijk hunner daden waren terwijl tegenwoordig de hoppe- kweekei of de koopman, die in hnnne be langen zouden benadeeligd zijn door de WÜlCïMS-f'OKsl».

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2