Gazette van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 5». Jaar 2Londag 13n Februari 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Alle man soldaat Het is gevoEideu BureelDlimudeetreat, H. AANKONDIGINGEN 40 eentiemto den regel. RËCL1MËN t SS centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrMhtvrèj toegezonden werden. ABONNEMENT tr. 4-99 's jaare veer de stad; fr. 4-50 veer geheel Beigle. Baitenlandsahe verzendingen, 't port daarboven. mcr. Me» «eb rijft in op al de postfeureefon. IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe. 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20, Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10—6-42 Langemarck-Oostend®, 7-21 12-22 5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gènt, 5-SOj— 8-20 11-16 2-41 5-20. De commissie van het concordaat der Fransche Kamer,heeft, na eene langdurige discussie, met 11 stemmen tegen 9, het grondbeginsel gestemd van scheiding tus- schen Kerk en Staat. De sultan van Zanzibar heeft, volgens de Correspondance politique, het trak taat,betrekkelijk deGongo, onderteekend. Men meldt uit Weenen aan de Times van Londen, feenige berichten over de oorlogsgeruchten. De beurs is eer-gisteren nogmaals on gerust geweest, en de schuld daarvan is de verklaring van generaal Molkte aan zijne kiezers. Indien die verklaring nauwkeurig is, dan mag men zeggen dat zij zeer in strijd is met de vredelievende bevestigingen van prins von Bismark. Te Weenen, die eene duitsche stad is, toont de meerderheid der bevolking zich ten voordeele van Duitschland; maar men kan ook niet nalaten op te merken dat er veel genegenheid voor Frankrijk te Wee nen heerscht. Volgens een telegram uit Weenen aan den Temps zou vorst Bismark ook in zijn builenlandsche politiek een nieuwe wijzi ging hebben gebracht sedert de onlangs door hem in den rijksdag gehouden rede voeringen; in de plaats van zijn toenade ring lot Rusland zouden weder nauwere vriendschapsbanden met Oostenrijk zijn aangeknoopt. Er zou eene overeenkomst tusscben Oostenrijk, Engeland en Italië tegen Rusland zijn tot stand gekomen, waarbij Duitschland zich zou aansluiten in geval Frankrijk Rusland steun verleent. Het eenige wat vorst Bismark terug hield van het sluiten der overeenkomst is, volgens het tory-orgaan, zijn gebrek aan vertrouwen in de vastheid van het kabinet Salisbury. Het officieel blad van Oostenrijk kon digt een besluit af, waarbij de uitvoer van paarden over de grenzen van gansch het rijk verboden wordt. Te Londen beweerdt men dat de dag- blagartikels in de officieuse engelsche dagbladen, strekkende om Belgie als slag veld van de vijandelijke legers, in eenen loekomsligen oorlog, aan te duiden, het gevolg zouden zijn van een onderhoud die dezer dagen heeft plaats gehad tusschen prins von Bismark en sir E. Malei, en- gelsch gezant te Berlijn. Het is niet alleen bedroevend en schandelijk, zegt de Beiaard, het is wraakroepend en hemeltergend als men nagaat hoe een katholiek mini sterie omspringt met wat ons, bur gers, het heiligst is. Wij zullen niet eens spreken over het openbaar onderwijs dat zij geheel vernietigd hebben om alzoo de voor uitgang eene halve eeuw te vertragen. Wij zuilen ook niet spreken van de manier, waarop zij de rechtbank be volken om langzamerhand onze wet ten te verdringen door de grondbe ginselen van den Syllables en andere pauzelijke bullen. De eenvoudige merischen zouden antwoorden, dat zulks eenvoudig politiek of polemiek geldt. Wij stappen ook over den finan- ciëelen toestand waarin wij verkee- ren; over den nijpenden crisis, waar in nijverheid en landbouw te worste len liggen over het immer verhoo- gen der belastingen alhoewel geene groote openbare werken uitgevoerd worden over de manier waarop de ijzeren wegen bestuurd worden; zelfs niet over de sociale kwestie, waar voor het gouvernement niets dan goe de woorden en ijdele beloften over heeft. Neen, dat alles schijnt ons nog half verstandbaar in vergelijking met de manier waarop de katholieken zich gedragen tegenover het wetsont werp op den persoonlijken dienst. Reeds meer dan eens hebben wij in dit blad op gewezen dat onze natn naliteit in dringend gevaar verkeei i en dat niemand zou durven verzeke ren of er binnen eenige maanden nog een Belgie bestaan zal. De zaken gaan langzaam vooruit het garen verwart zich meer een meer hoe lang zal het nog duren, eer de eene of de andere naar het zwaard grijpt om den knoop door te kappen Nu is het bewezen dat ons leger slecht ingericht is en ons land op on voldoende wijze verdedigd. Over ee nige dagen nog schreef Generaal Vander Smissen in eene brochuur, welke veranderingen dienen inge voerd te worden om ons leger op de gelijke wijzen samen te stellen. De dagbladers in den vreemde heeft die brochuur gretig aangevat, onder zocht, besproken en geroemd. Te dier gelegenheid handelen die bladen ook over de huidige samenstelling onzer strijdkracht zij zijn het eens om ons, de rijke Belgen te beschuldigen van gierigheid en schraapzucht. Een voornaam Duitsch blad komt er open voor uit, dat wij op geene ondersteu ning te rekenen hebben, zoo ons le ger op zulke onrechtvaardige grond slagen blijft berusten. Eindelijk komt ook het groote woord eruit. Het Belgisch leger berust op onrechtvaar digheid tegenover het volk het wordt door het volk geminacht en mist bij gevolg alle waarde. Dat groot woord Onrechtvaardig heid is reeds dikwijls uitgesproken de heer Graucc, oud-minister, zegde in den Senaat, dat ons leger samen gesteld is uit de volksklas die niets bezit en tevens het gevaar daarvan aangewezen. Generaal Hander Smis sen zegde ook in zijn rapport over de onlusten te Charleroi dat er zou kun nen een oogenblik komen waarop men alle betrouwen in ons leger zou laten varen om dat het op eene on rechtvaardige wijze is samengesteld, uitsluitelijk ten laste der volksklas. Welk is nu het dringendst middel om hierin te verhelpen De Generaal Vander Smissen zelf heeft het aange duid ook Minister Pontus, voor hij minister werd, heeft het getoond en geëischt. Dat noodigst middel is de invoering van den persoonlijken dienst, dat is het afschaffen van het remplacement. Zooals Generaal Vander Smissen doet opmerken bevat ons leger nu, buiten de officieren, en de hoogere onderofficieren, niets dan jongens van min bemiddelde menschen al wie eenige middelen bezit koopt zijne kinderen vrij om hen van de kazerne verwijderd te houden. Alleen de jon gens der lagere klassen moeten op trekken, tegen wil en dank, omdat zij niet rijker zijn. Is dat rechtvaardig Is dat billijk? Is het dan te verwonderen dat onder het volk gemord wordt tegen de lo ting, wanneer het vooraf beslist is dat alleen de armen zullen optrek ken Zoo iets ons verwonderen moest, dan zou het zijn dat, in ons land, zoo iets bestaan kunne. En nochtans, wat gebeurt er Terwijl hoogere officieren en oud ministers, terwijl alle verlichte en ontbaatzuchtige Belgen luidop roe pen om verbetering en hemel en aar de bewegen om den persoonlijken dienst in to voeren, werken de ka tholieken met handen en voeten om de voorrechten van het geld te ver dedigen en het remplacement te be houden. Het land loopt gevaar, zegt men, en bewijst men hun ons leger is slecht en het volk mort, de werkman klaagt over de onrechtvaardigheid der wet; wij zitten op eenen vuurberg. In de casuistiek der Jezuieten zul len zij wel worden; en beloften vin den om u te antwoorden maar het geld, hat geld en de rijkdom en de politiek invloed gaan voor alles. De katholieken zijn tegen den per soonlijken dienst, omdat hunne zo nen, hunne seminaristen, hunne pa ters en broerkens ook zouden moeten optrekken. De katholieken zuilen den persoonlijken dienst verwerpen, niettegenstaande het gevaar en de vele verwittigingen, die wij van alle kanten ontvangen. Burgers, alleen uwe zonen zijn goed genoeg voor de kazerneWerk lieden, alleen uwe kinderen zullen met de onze optrekken misschien voor kanonvleesch Hce denkt gij daarover Prins von Bismark heeft van den Paus eenen brief bekomen om de katholieken te doen besluiten voor het septenaat te stemmen daarop rekent nu de duitsche kanselier, om zijn ontwerp in de nieuwe Kamer te doen doorgaan. Dat brengt la Gazette op de gedachte om M. Beernaert hetzelfde middel bij de hand te doen nemen, ten einde de kleri- kalen den persoonlijken dienst te doen stemmen. Het is niet noodig voor M. Beernaert daarom zijnen toevlucht te nemen tot den Paus, dat hij zich naar Mechelen begeeft, bij den opperheer der klerikalen en als deze een enkel woord zegt, dan buigt ge heel de klerikale rechterzijde als een enkel man. Wij zijn zelfs zeker dat de persoonlijke dienst nooit zulke groote voorstanders zal hebben gehad, als de aartsbisschop de leden der rechterzijde het bevel geeft, dat ontwerp te stemmen. 10 ec HE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1