BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. Men mag dus de kwestie dezer erfgift niet met soortgelijke bekommernis bespre ken maar liever dezelve nazien zooals ze werkelijk is, 't is te zeggen als eene mild heid voor zekere soort van kinders, want alv\ ie M. Van Troostenberghe gekend beeft, is overtuigd dat hij slechts brood heeft willen geven aan de ouders dezer kinderen die de gemeente scholen, zoo als ze de wet van 1879 gemaakt heeft, bijwonen. Welnu, zulke voorbehouding is niet toegelaten en moet als ongeschreven aan zien worden. M. van Ockerhout. Men zou dit ver slag kunnen ter inzage bewaren tot eene naaste zitting. M. Ronse, schep. Het zij zoo. Wij oordeelen het onnoodig al het hate lijk te doen uitschijnen van het besluit van het Weldadigheids-Bureel. Hoe om dat die kinderen de gemeente school vol gen, weigert het Bureel eene gift te aan vaarden die nogtans voor hun bestemd is Maar dat is ongehoord Geheel de werkersbevolking moet dat weten Wat de casuistiek van de heer Ronse aangaat, wij zullen ons bepalen met een voudig zijn antwoord in onze kolommen over te drukken. De mrm en zijn karakter zijn genoegzaam bekend. De lezer zelf oor- deele De lezer vergeet ecliter niet dat,terwijl men aldus brood weigert voor de kinde ren der gemeentescholen, allerlei giften aanvaard en uitgedeeld worden in de kloosterscholen, die dan nog bovendien vele duizenden uit de gemeentekas trek ken. Wat vaderlijk gemeentebestuur toch... voor de kloosters, he IJperen, den 19 Februari 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 55,744-92 Ontvangen door de leden der maat schappij de Volksvlijt, 2-60 Eene poelie in den Sultan, 1-15 Totaal, fr. 55,748-67 Uitgaven tot heden, fr. 52,736-71 Blijft in kas, fr. 3,011-94 Het is noodig, meenen wij, aan de jonk heden die verlangen het kiesrecht te beko men, te herinneren dat het dees jaar de voorlaatste keer is dat zij het kiesexaam zullen mogen afleggen zonder een getuig schrift van schoolbijwoning en dat er maar eenmaal 's jaars meer exaam is. Het is dus wenschelijk dat al degene, die nog het kies recht niet bezitten, deze laatste gelegenhe den ten nutte maken om zich dat recht toe te eigenen zonder dat zij genoodzaakt zijn welkdanige voetstappen ook te moeten zetten. «HKciëeüe ieMesa. Provinciale Landbouw Commissie. Zijn leden benoemd van de provinciale Landbouw Commissie voor West-Vlaander en: 1° land bouw bestrek: de heer Otto de Nieulant, te Brugge, uittredend lid; 5° bestrek: de heer Desmet, te ATeurne, uittredend lid; 9®bestrek: de heer Storme, te Waereghem, uittredend j lid; 10° bestrek. de heer Van der Gracht, te Eeghem, uittredend lid; geneesheer-veearts: i de heer Laridon, te Brugge, uittredend lid. I Eïesiiige ««ssehiedb-saE®. Te Parijs wordt er veel gesproken van de verdwijning eener jonge vrouw, nauwelijks 23 jaren oud, die, zonder aan haren man j vaarwel te zeggen, uit haar huis, dat in de i omstreken der Malesherbeslaan gelegen is, vertrok en op de vlucht ging, men weet niet naar waar, in gezelschap vanharen biechtvader,eenengeestelijke,die eene zekere plaats in Parijs bekleedt. Niemand uitde omgeving der jonge vrouw, die van haren man zeer bemind was, kan zich die vlucht uitleggen, welke voorzeker van over lang reeds door den sluwen biecht vader voorbereid werd. Zendt dan uwe vrouwen en dochters naar de biecht Zekere Freulon, pastoor te Dresde-op-de- Lude, komt bij verstek door den rechtbank van La ï'lèche (departement Maine-et-Loire) tot 15 maanden gevang en 50 franks boete veroordeeld te worden voor aanslagen op de zeden van kleine meisjes. Wedden wij dat 't Nieuw sbladjz over die heilige daden zal zwijgen dat het zweet. Of' zijn die personnages misschien ook slachtoffers der liberale zedeleer Arme martelaars TER HERRINNERING. Carnaval. Meenige dansfeesten zullen ter gelegenheid van den Carnaval plaats hebben, onder an der bemerken wij 1° Op Zondag 20Februari: In den Arend Groote Markt; Bronzen Hoofd, Rijsel- straat; Zilveren Hoofd, Rijselstraat; Lion d'Or, Thouroutstraat, en in de herberg de ABC. 2° Op Maandag 21 FebruariZwarten Leeuio, opgedragen aan de leden der koor zangmaatschappij Werkerslier. 3° Op Dinsdag 22 Februari, Arend, Groo te Markt Café de Commerce, Hondstraat. 4° Op Zondag 27 Februari en op half vas ten, in de toineelzaal ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning. jSaaueiiisjparHaik tusschen Jan Ronduit, den Koster en Pee Onpartijdig Bij Rosten Baard, een koffijhuis, zitten aan een tafel, waarop de politieke bladen onzer stad open liggen, onze drie vrien den. Kostee. (Het Nieuwsbladje neerleg gende). Ziet ge vrienden dat de liberalen nog zoo eensgezind niet zijn als gij het Zondag wel heeft willen verzekeren. Ik kom daar juist in 't Nieuwsblad te lezen dat ze nog overhoop liggen. Pee. 'k Heb het ook gelezen; niemand der progressisten is uitgenoodigd geweest en niemandvan hen was er ook ze,gihctNieuws blad. Doch ik weet niet of dat wel waar is. Ik heb er ook geweest en ik heb daar veel liberalen gezien, die nog al als progressisten hekend staan. Men heeft mij zelfs verteld dat de progressisten nog al wel vertegen woordigd waren onder de 20 aanvragers die de vergadering hebben doen beroepen. Jan. Dat is wel mogelijk. De progres sisten zoowel als de doctrinairs weten zeer wel dat zij elkander wederzijds noodig heb ben om aan de klerikalen het hoofd te bieden en deze met October nog eene lange huize te meer te bezorgen. Kostee. Waarom waren de IV dan daar niet Jan. Dat is gemakkelijk om verstaan. Zij wisten wel dat de liberalen eenpariglijk hun verzoeken gingen hunne zetels in den gemeenteraad te hernemen. En dat er daar wel 't eene en 't andere nopens hunne ziens wijze had kunnen gezegd worden. Hunne tegenwoordigheid hadde misschien kunnen oorzaak zijn dat zekere sprekers, hun niet willende kwetsen, noch vleien, niet vrij en vrank hun gedacht hadden laten kennen. Dat was eene heel kiesche zaak en iedereen moet met mij bekennen dat de IV een bewijs van takt gegeven hebben met door hunne af wezigheid alle liberalen vrij en ronduit huu gedacht te laten uitbrengen. Pee. Dat is ook mijn gedacht. Ik meen zelfs te mogen zeggen dat het ook een bewijs is dat zij niet benauwd zijn dat men hun ge drag bespreke en beoordeele en dat is al heel schoon. Kostee. 't Is mogelijk, maar als 't Nieuwsblad dat allemaal schrijft er moet toch iets waar van zijn; een spreekwoord zegt: er is altijd water of waas, waar 't kalf verdrinkt. Jan. Van 't gene in 't Nieuwsblad staat kan ik toch niet veel gelooven. Ieder een kent de kieschheid van dat blad onder dat opzicht en de bewijzen dat het van 't eerste leugentje niet dood is kunt ge zelfs in zijn artikel Overhoop s lezen. Immers staat er daar niet dat er enkel 32 liberalen, noch min, noch meer in die vergadering aanwezig waren Hewel, Pee, hebt gij ons Zondag zelf niet gezegd dat de zaal, om zoo te zeggen, vol was Pee. Zeker, ik mag u zeggen dat ik nog al dikwijls in St-Laurens geweest ben, binst de kiesperiode, dat er daar op verre na zooveel geen kiezers tegenwoordig waren. Dat is voorzeker een grove leugen van t Nieuwsblad. Kostee. Een leugen om te lachen; iedereen weet toch wel dat er daar veel meer liberalen waren. Jan. Misschien, maar toch geloof ik dat het een beetje spijt is van wege 't gazet- je, omdat zijne matadors in hunne vergarin gen meest altijd voor muren en stoelen moe ten spreken. Kostee. Maar Jan toch, dat is ook een beetje overdreven. Er komt ook volk naar de katholieke vergaderingen. Jan. —Om te geeuwen en te slapen zeker, terwijl pater Struye litaniën leest. Pee. Jan, gek niet; laat ons ernstig spreken? Kostee. Ja, Jan, en zeg ons liever wat ge we zen tl ijk denkt over de eensgezindheid der liberalen. Jan. Wat ik daarover denk, luistert: Eerst en vooral dat het Nieuwsblad beeft en huivert, wanneer het ziet dat de liberalen wakker schieten en pogingen aanwenden om allen als een man tegen de klerikale dweep zucht en dwingelandij naar de stembus te trekken; dat het reeds van genoegen in de handen wreef, toen het vernam dat er on- verschil tusschen de leiders, der liberale ge zindheid ontstaan was, hopende zoo allicht zijne patronen ons stadhuis te zien beklim men en dat het, nu het ziet dat het te lichte victorie geroepen heeft, nu kiekenvleesch krijgt bij de gedachte alleen dat die zoete hoop enkel een droom zal geweest zijn, die nu aan 't smelten is als de sneeuw voor de zon. Tweeds, dat, zoo de IV hunne plaats als gemeenteraadsleden alleszints niet meer willen bekleeden, dat zij toch liberaal genoeg zijn om die kleine geschillen verre beneden het belang en het heil der partij te stellen en dus algelijk alle hunne macht werken zullen om de gansche liberale lijst te doen kiezen. Dat is mijn persoonlijk gedacht en gij zult zien dat ik mij niet bedrcgen vinden zal. Kostee. Als het zoo is, dan zijn wij nog verre van op het stadhuis. Pee. 'k Geloof 't ook, Koster. Zooveel te meer dat alle kiezers, die het welzijn van iedereen en hot algemeen belang der stad boven dwazen partijgeest stellen, nog in lan ge niet voor de klerikalen zullen stemmen. Ook hoeven zij niet ver te gaan om les. Zie eens wat er gebeurt in eene klerikale stad, gelijk welke, rond IJperen en vergelijk dat bestuur eens met ons liberaal bestuur en gij zultzien te wiens voordeele die gewetensvolle vergelijking uitvallen zal? Hoewel onpartij dig zijnde heb ik nochtans niet kunnen nala ten die vergelijking te doen met de steden Poperinghe, Roeselaere, Wervik, Kortrijk, enz. en ge moogt zeker zijn dat wij, met die besturen vergeleken, hier nog een uitverko ren bestuur hebben. Kostee. Mijnheer paster zegt het heel anders. Jan. Dat geloof ik wel. Voor de pasters zijn de klerikalen gulden bestuurders, terwijl de liberalen nooit een oogje vet voor hen over hebben. Pee. Ja maar, 't zijn de belangen dei- geestelijken niet, welke door het stedelijk bestuur moeten waargenomen worden, maar wel die van alle burgers in 't algemeen. Kostee. 't Is waar ook. Jan. En het gebeurt nog al dat juist de belangen der priesters strijdig zijn met die der burgerij, die al de lasten to dragen heeft. Welnu, Koster, zeg mij nu eens welke be langen op 't voorplan moeten komen, of die der burgers of die der schatrijke kerk Kostee. Neem het niet kwaalijk, Jan, dat ik daar niet op antwoorde. Ge zoudt me allicht doen zeggen dat ik ook voor de libera len zal stemmen. Jan. Zooals ge wilt, Koster. Pee. Het is tien ure, vrienden, en ik hen gewoon stipt op dat uur huiswaarts te keeren. Ik ga dus. Kostee. En ik ook. Jan. Ik blijf nog. Goede rust vrienden. Pee en Kostee. Van de gelijke Jan, tot de naaste weke. Jan. Tot de naaste weke. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 6. Huwelijken Devos, Franciscus, stoker bij den ijzeren- weg, enGoethals, Louisa, herbergierster. Grimmonprez, Julianus, scheerder, en Ver- haverheke, Eudoxia, dienstmeid. Sterfgevallen Desmot, Maria, kloosterlinge, 30 jaren, Weninkstraat. Huughe, Carolus, winke lier, 59 jaren, weduwaar van Maria Six, Lombaardstraat. Breyne, Vincentius, zonder beroep, 86 jaren, weduwaar van Amelia Staeseghem, Vleeschhouwerstraat. Vanhille, Nathalia, zonder beroep, 88 jaren, weduwe van Carolus Thieuw, St-Ja- cobstraat. Dejaegher, Sofia, 79 jaren, groentenbezorgster, echtgenote van Euge- nius Blaecke, Grimmmkelstraat. Maer- ten, Joanna, 8 jaren, Weninkstraat. Baert, Emerentia, kantwerkster, 29 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Van- toortelboom, Clementia, zonder beroep, 57 jaren, ongehuwd, Bollingstraat. Kinderen beneden de 7,-jaren: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id.0. Den 21 en 22 Februari, zullen de bureelen van het Stadhuis om middag gesloten wor den. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, in de Weninckstraat, nl' 6, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. BURGERWACHT OPTELLINGS-RAAD. De Majoor, Overste der Wacht, heeft de eer ter kennis te brengen van wie de zaak aangaat, dat de Optel- linga-raad in jaarlijksche zitting zal vergaderen den Maandag28 Februari 1887, ten negen ure 's morgens, in de benedenzaal van het Stadhuis,om te beslissen over de opmerkingen die de personen, in 1865 geboren, zouden kunnen maken welke dit jaar op de control aangeduid zijn, als ook over de opwerpingen der ingelijfde wach ten, en die het recht van ontslaging bekomen hebben uit oorzaak 'van ziekte of gebrekelijkheid. E. Dusillion. POPERIKGHE. De correspondentie van Poperinghe te laat ons toegezonden, zal maar binnen acht dagen worden medegedeeld. Becelaere. De vervolgere van den godsdienst. In de eerste zitting van onzen tegenwoor- digen kaloten gemeenteraad, het was den 6 Februari 1885, wierd er beslist dat het on derwijs van den godsdienst aan de geeste lijkheid zou overgelaten worden, 't is te zeg gen dat de geestelijken het werk op zich na men dat onze onderwijzers voordezen altijd op eene zeer voldoende wijze gedaan had den. Immers de tegenwoordige pastor héel't eertijds in den predikstoel publiek aan den tegenwoordigen hoofdonderwijzer der ge meenteschool, groote lofwoorden toege stuurd, omdat de kinders zijner school zoo goed in de christelijke leering onderwezen waren. Diezelfde twee meesiers die aan hunnen eed getrouw zijn gebleven, die den catechis mus aangeleerd hebben onder een katholiek gelijk onder een liberaal gouvernement, diezelfde meesters zijn nu al op eenen dag onbekwaam geworden om den catechismus aan te leeren. Wie kan ons dat mysterie uit leggen? Ds priesters gingen dus eene uur daags EsuesexsïcMeas. VAN DEN 11 TOT DEN 18 FEBRUARI 1887. VAN IJPEREN.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2