Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERiCHTEN. Mr 65. 26° Jaar. Zondag 27" Maar! 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Klerikale liefdadigheid. Oog voor oog Bate^eel: SSIx«»rade®tB*»aï. 'SS. AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLAMED s tft centiemen den pegel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fp. 4-00 's jaars voer de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle. Bnitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centlemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Dec. 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-50'12-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10—6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30;— 8-20 11-16 - 2-41 5-20. De fransche Kamer heeft de belasting op het maïs en den rijst verworpen en heeft de bespreking begonnen van de ver hooging der inkomrechten op het vreemd vee. De heer Grevy heeft gisteren morgend het decreet onderteekend waardoor de mu nicipale raad van Marseille wordt ontbon den. De graaf, de gravin van Vlaanderen en prins Baudouin zijn maandag avond te Berlijn aangekomen. Zij werden in gala- rijtuigen naar 't keizerlijk paleis gebracht, waar zij den keizer hunne gelukwenschen hebben aangeboden. Zij werden door de talrijke menigLe, zich voor hel paleis be vindende, hartelijk onthaald. Dinsdagna middag, familiediner bij den keizerlijken prins, waaraan de keizer, de keizerin, de leden van hef koninklijk huis en al de ge kroonde gasten hebben deel genomen, 's Avonds groote avondfeest in de witte zaal van het koninklijk paleis. Het feestmaal bij prins von Bismarck werd Woensdag avond bijgewoond door de gezanten en gevolmachtigde ministers. De gezant van Italië dronk op de gezond heid des keizers van Duitschland, op dege ne van prins von Bismarck en van al de vorsten en vreemde mogendheden. De gezant van Oostenrijk stelde een heildronk ter eere van von Bismarck voor. Prins von Bismarck, heeft tijdens het gastmaal verscheidene malen bevestigd dat de vrede voortaan verzekerd was en dat Duitschland een geheel vredelievende politiek wil nazetten.Hij zou er bijgevoegd hebben, dat 1887, die zoo slecht begon nen was, een jaar van vrede zou zijn voor Europa. Eene depeche uit Berlijn meldt dat er spraak is Elzas-Lotliaringen bij 't groot hertogdom Baden le voegen, en er een ko ninkrijk van te maken onder de kroon van den tegenwoordigen groothertog \an Baden, die alzoo koning zou worden. Volgens eene depeche uit Lemberg, aan het blad Paris gezonden, zou er den 10 dezer een nieuwe aanslag tegen het leven van den Czar zijn gepleegd. Bij den terug keer van het feest, bij den groothertog Vladimir, zou de trein, die de keizerlijke familie naar Gatchina bracht, een hevige schok hebben ondergaan. Men heeft ont dekt dat een riggel dwars over de baan was gelegd. De trein is gelukkig niet ont- riggeld. De keizerin is zoo diep getroffen door de opvolgende ontroeringen dat zij er ziek van is en de geneesheeren haar aan sporen eene reis naar Italië te doen. Iels dat, denken wij nog niet veel zal gezien zijn in de parlementaire geschiede nis is, dat eene Kamer gedurende 21 uren in zitting blijft, Dit heeft Maandag in de Engêlsche Kamer plaats gehad. Het Engelsch gouvernement wilde in de zitting van Dinsdag gedaan maken met de laatste kapittels van het budget, ten einde Dinsdag het ontwerp van wet, te gen de lersche woeling, te kunnen aan bieden. Maar de iersche afgevaardigden onder steund door de engelsche radikalen, heb ben alle middelen in het werk gesteld om te beletten dat de Kamer tot eene stem ming overging. Deze Ieren bestrijden al de artikels, al de cijfers van het budgeten spreken hevige redevoeringen uit. Zij stellen gestadig voor de zitting lot des anderendaags uil te stellen, maar liet gouvernement weigert. Vele leden waren in slaap gevallen en de lerlanders discuteerden maar altijd voort. Om 8 ure sprak doktor Tanner, iersch afgevaardigde eene revolutionaire redevoe ring uit en zegde dat een der kopstukken van het gouvernement een dronkaard was. De woeling was alsdan hevig en de heer Tanner moest zijne woorden intrek ken. Het gouvernement heeft alsdan alles in gespannen om tot de stemming over le gaan en de budgetten werden onder de toejuichingen der ministerieele meerder heid gestemd. De zitting zooals wij zeggen, had 21 nren geduurd. 'Toen de 113 slachtoffers der mijn ramp van Quaregnon moesten begra ven worden, betaalde de maatschap pij der XXIV Aandeelbrieven aan de i'amiliën 100 franks begraveniskos- ten voor elk slachtoffer. De priesters die nooit de gewoonte gehad hebben een enkel gebedeken onbetaald te willen bidden, deden daar ook de lijkdiensten duur betalen, in plaats van ook een liefdadig werk, dat hun zoo weinig kosten zou, ten voordeele dier familiën te doen. Maar neen, zij rekenden 70 fr. per lijk en streken die ook op. De liberale dagbladen laakten die hebzuchtigheid en terecht. Nu komt de heel klerikale Union de Charleroi de geestelijken tegen die aantijgingen te verdedigen. Ziehier hoe De geestelijkheid heeft de fami- liën der dooden niets doen betalen, daar de kolenmaatschappij zich met de kosten'derlijkplechtigheden gelast had. E)at is een. De kosten der begravingen be- staan niet alleen uit de winsten der priesters, die er meestal maar een gering deel van ontvangen. Zouden de liberale bladen misschien de y> broodwinning van zes en dertig soorten van kunstenaars en stieldoe- ners die van den godsdienst en de zes plechtigheden leven in iiefdadig- heidswerken willen veranderen Dat is twee. Moesten de goede gevoelens, welke de liberale bladen zoo geer- ne zouden zien door anderen verwezentlijken, tot daden over- gaan, er zou daar eene schade voor de kerkfabriek uit voortvloeien, de rekeningen zouden onregelmatig zijn, de vrienden der liberale pers zouden aan de Bestendige Députa- tie weigeren ze goed te keuren, en vrouw liberale pers zou, ten slotte, vinden dat zij geen ongelijk heb- ben. Dat het geld rechtstreeks uit de beurzen der familjen van de slacht offers komt of voortspruit uit de hulpgelden door de maatschappij toe gestaan, dat is al eender. Hetgene de kerk opgestreken heeft, is toch aan de familjen ontnomen, 't Is eene jesuïtenstreek. Dat is een. Heeft de geestelij kheid.uit. mensch- lievendheid, de zes-en-dertig soor ten van kunstenaars en stieidoen- ders van hunne broodwinning niet willen berooven, zij zou toch altijd haar aandeel kunnen afstaan hebben en die geteisterdea geschenk doen met het verbruikte was. Dat is twee. Waren de vrienden der liberale pers onnoozel genoeg om hunne goed keuring te weigeren aan eene kerk fabriekrekening omdat er kostelooze gebeden zouden gezegd zijn geweest, verre van te zeggen dat zij geen onge lijk hebben, die zelfde pers zou vra gen dat men ze in een krankzinni gen huis op sloot. Dat is drie. Wat de betichting betreft van te willen-door anderen-hare goede ge voelens doen verwezenlij ken,die is ge grond. Maar men zal bekennen dat het de liberale pers moeilijk ware ze zelve te verwezenlijken, daar zij geen gebedenwinkel houdt. Het is de zeer klerikale, de fanatieke Begerem uit Gent, die gelast is aan de Kamer het verslag aan te bieden over de verzoekschriften, welke de afschaffing van de wachtgelden der op straat geworpene onderwijzers vragen. Het valt dus niet te betwijfelen of dat heerschap zal lot een daarvoor gunstig besluit komen. Onze bekwame onderwijzers, die de eenige misdaad bedreven van aan koning en wet getrouw te blijven, zullen nu moe ten van ellende omkomen. Voor iedereen brengt hel leven zijn wel en wee, zijn voor- en tegenspoed, zijn heil en zijne rampen. Elkeen heeft op aarde zoele stonden gemaakt of zilte tra nen in stille geschreid. Lijden en strijden is het lot van iederen sterveling maar niemand zeker heeft meer hindernissen uit den weg te ruimen, meer met de wis selvalligheden des levens te worstelen dan de onderwijzer. Hij ontmoet hier niets dan haat, lijden en vervolging. Het groot ste deel op fanatieke buiten dorpen, te midden nog fanatieker bevolkingen ge plaatst, verloren hunne plaats en werden onmêedoogenloos met ai de hunnen op straat gegooid. Broodwinning, huisves ting en bestaanmiddelen, dat alles werd hun wreedelijk ontnomen en een gering wachtgeld, zoo iets te veel om van hon ger le sterven en te weinig om er mede te leven, werd hun als een almoes toege worpen. En dan nog betaalt men hun en kel dan wanneer er in de gemeentekas geld is. Men schijnt er een waar vermaak in te vinden die trouwe en eerlijke beambten op stoffelijk en zedelijk gebied te marte len. Nooit vraagt men hun Heb je geld DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1