Gazette vaa-'t arroiMfissemeiit IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. $r 67. 20e Jaar. Zondag 10n April 1887. Politiek. Stads™, en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, kamer. liieziog ie Oostende. Met kongres. CLAÜWAERTS - BREÏDELFEESTEN. SsireelïSIxmctdeetraat, a§. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAHEN s 45 centiemen «ten regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jaars voor de stad; fr. 4-5® v«or geheel Be'gie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. tO centiemen het naautier. Men schrijft in op al de postbureelen. IJEEREM-WECr. 1 April 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinahe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-50'12-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag7-4510-4-5 12-20 4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-4-1 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. Er hebben Zondag laatst in Frijnkrijk negen kiezingen plaats gehad van de depar tementale raden. De republiekeinen hebben overal de ze gepraal behaald en drie zetels veroverd. Men ziet dat de reactionaire partijen veld verliezen. De gezondheid van keizer Wilhem van Duitschland, is aanmerkelijk verbeterd en binnen eenige dagen zal de oude vorst kunnen uitgaan. Hij gevoelt zich zoo goed dat hij reeds spreekt van de wapenoefe ningen van liet eerste legerskorps, die in September te Koenigsberg plaats hebben, te zullen bijwonen. Men zegt dat het grootste deel der nieu we leening van 200 miljoen marks in Duitschland zal worden aangewend door het keizerlijk gouvernement tot het aan leggen van krijgskundige spoorwegen in Zuid-Duilschland. Men schrijft uit Berne (Zwitserland) De bondsraad heeft beslist strenge maat regelen te nemen tegen de duitsche socia listen, wier geweldige aanhitsingen de veiligheid van den Staat comprometleeren. Men ziet, de socialisten zijn overal de zelfde hevige kerels. Te Madrid heeft men eene brandende kardoes, ontplofbare stoffen bevattende, Zaterdag achter de ingangdeur van het parlement ondekt, terwijl de Kamer zit ting hield. Dit bracht eene groote ontroering te weeg. Er is eene kardoes verleden nacht op den trap van het ministerie van finanliën ontploft. Eenige ruiten zijn gebroken maar niemand is gekwest. De Kamer beeft Dinsdag het ont werp gediscuteerd, welke aan den Congo-Staat toelaat in Belgie, eene leening van 150 miljoen te sluiten. Dit ontwerp werd bestreden door den beer Neujean, vertegenwoordi ger van Luik, die de tusschenkomst van de wetgevende macht in deze zaak als gevaarlijk aanziet, daar een eenvoudig koninklijk besluit vol doende [zou zijn om het beoogde doel te bereiken. Hij heeft ook doen uit schijnen dat het geene leening is die men aangaat maar eene echte loting. De heer minister Beernaert heeft het ontwerp verdedigd, dat aange nomen werd met 86 stemmen tegen 9 en 7 onthoudingen. Wij komen er Zondag op terug. Het is Maandag aanstaande, 41 April, dat er te Oostende eene kiezing voor eenen volksvertegenwoordiger plaats heeft. Wij hebben onze lezers vroeger reeds bekend gemaakt mei de twee gestelde kandidaten. De liberalen zijn neerstig aan het werk en de klerikalen ook laten geene middelen ongebruikt als ze maar dienen kunnen om hunnen man te doen gekozen worden. 01 zij daar in gelukken zullen valt zeer te betwijfelen want zij hebben eenen jon gen van zoo wat 26 jaren als kandidaat. Of dat wel ernstig is Ten anderen zij voelen reeds dat den kle rikalen haring in 't arrondissement Oos tende niet meer braadt. En daarom durft hun kandidaat zich niet opentlijk verloo- nen. Hij trekt een masker aan en noemt zich kandidaat zonder politieke kleur. De sukkelaar Ook draagt die verduiking, die maske rade veel bij om de hoop der liberalen te doen aangroeien, om hun nieuwen ijver, nieuwe opbeuring en niewen moed te ge ven. In dichtere gelederen scharen zij zich rond de vrijzinnige banier, de liberale vlag en de uitslag zal hun voorzeker guns tig zijn. Ook hebben zij in den heer de Stuers den man gevonden, waarmede zij wel moeten zegenpralen. 't ls hij, inder daad, die gansch zijn vermogen, al zijne kennis en zijnen invloed sinds ruim vijf jaren ten dienste stelt der Oostendenaren om de koersen gansch Europa door be roemd te maken en jaarlijks ongeveer 30 duizend vreemdelingen naar Oosten de te lokken, die er dan leven moeten met hetgene de landbouwers en de groensel- kweekers in die stad gaan verkoopen. Of dal een mooi stuiverken gewin aan den landbouw verschaft Daarbij is hij gespraakzaam, beleefd en dienstvaardig jegens iedereen, it ij weze arm of rijk, stedeling of landman. Zulk een volksvriend moet en zal met eene verpletterende meerderheid uil de slembus komen en de beide Vlaanderen zullen, om te beginnen, wederom eenen liberalen volksvertegenwoordiger tellen. Wij roepen de aandacht van het komi- teit en van de leden van de liberale asso ciatie van IJperen, .op de volgende stuk ken Fereenigde liberalen van Mechelen. Mijnheer. Gij wordt verzocht de vergadering der Mechelsche liberalen bij te wonen die zal plaats hebben Maandag den 4 April aan staande in het Café des Arts» ten acht uren en half s'avonds. Deze vergadering heeft voor doel een programma op te maken die zal onderwor pen zijn aan het vooruitstrevende libera len kongres die wellicht in Brussel zal plaats hebben. Het komiteil der liberale associatie van Mechelen met oproep te doen aan alle de Mechelsche liberalen zonder onderscheid van kleur, is bewogen door denwensch van de eenheid te bereiden tusschen alle de liberalen des lands. Aanveerd, Mijnheer, de verzekering on zer achting. Namens het komiteit der liberale asso ciatie. De Secretaris, De Président, L. Verheyden. P. Verhagen. VERSLAG DER VERGADERING. Maandag avond heeft plaats gehad de vergadering der vereenigde liberalen van Mechelen om de houding ten opzichte van het vooruitstrevende liberalen kon gres te bespreken. De ruime zaal van het Café des Arts kon de volksmenigte die zich aan de du ren drong niet behelzen, die zich dan in de aanhoudende lokalen moeste opeen lassen; meer dan vijfhonderd Mechelnaars hebben den oproep beantwoord, M. Ferhagen, voorzitter der liberale associatie en oud burgmeester, opende de Vergadering. Aan bel bureel namen plaats MM. De Jode, Verheyden, Teugels, H. Roertenberg, Seldenslagh, Van de Walle, vertegenwoordiger der verscheidene libe rale maatschappijen. M. Teugels. Het is meer dan een jaar geleden, wanneer de liberale associatie van Luik, het gedacht opwierp van een kongres, dat de liberale associatie van Me chelen het gedacht uitte dat eene bijeen komst der liberalen dringend was, voor het opstellen van een programma van gou vernement en werking. De liberale associatie van Brussel de zen zonder gevolg gebleven oproep herne mende en, alle gedacht van uitsluiting zijnde verwijderd, zoo als het blijkt uit de uitgelezen uitnoodiging dat onze Autwerp- sche vrienden ons toesturen, mogen wij niet onverschillig blijven aan eene bewe ging die zich verspreid over gans het land. Het is een gedacht van eenheid die ons aandrijft, want uit de besluiten van het kongres van Brussel zal liet strijd pro gramma geboren worden, behelzende de middelmaat van al de begeertenvan al de verlangens van heel het belgisch li beralism. Dit programma zullen al de li beralen als een man verdedigen. Niemand meer zal achteruit blijven. Het programma dat ons door onze vrienden uit Antwerpen is voorgelegd zal het voorwerp onzer beraadslagingen zijn van nu at gevoelen wij dat het zal vol tooid moeten wezen, want het spreekt volstrekt niet van de scheiding der ker ken van den Staat (lange toejuiching.) M. Vandeioalle in eene zeer medesle pende Vlaamsche redevoering, zet de ver scheidene punten uit een die het program ma der Antwerpsche liberalen vormen. De herziening van het art. 47 der grondwet, den persoonlijken dienst, de economische hervormingen in 't belang der werkende klassen, de afschaffing der voorrechten van de geestelijkheid. Deze terugeischin- gen doen herhaalde toejuichingen ontstaan. Andere sprekers zetten uiteen de her vormingen geformuleerd in het program ma der liberale associatie van Brussel De verscheidene maatregels toepasselijk aan de scheiding van kerk en Staat, de hervorming der lasten, het inrichten van werkers syndicaten. Alle deze gedachten zijn door de aanhoorders greiig bijgetre den. M. Dewitte noodigt alle liberalen in groot getal de voorloopige vergadering in Antwerpen bij te wonen Hij stelt voor dat elke liberale kring daarenboven zijn afgevaardigde zende. Dit voorstel is met eenparigheid aangeno men. Het komiteit zal in eene aanstaande vergadering, het programma voorleggen welk het namens de Mechelsche liberalen zal opmaken. Gent zal voor den Volkstoel, die op 4 4 Juli te Brugge zal uitgaan, eene aanzien lijke vertegenwoordiging van maatschap pijen geven. Reeds zijn aangekondigd als stellig er naartoe gaande 10 Fan Crombrugges Genootschap, 2" Zetternamskring3° Liberale Kring van Akker gem, 4U Liberale Jonge Wacht van St- Amandsberg5° 't Zal wel gaan, 6° Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid en Wetenschap pen, 7° het tFillems-Fonds. Bij al die kringen is het besluit reeds met algemeene stemmen genomen. Vele fanfaren en harmoniekringen uit Oost- en Weslvlaanderen, en Kamers van Rhelorika zijn ook aangekondigd als zul lende met geestdrift toetreden. Dus heel het oprecht Vlaamsche leven komt op voor as jinasmen rekent reeds op duizenden uit geheel het Vlaamsche land Dat zal de echt Vaderlandsche beloo- ging zijn. Wat overschiet is voor de Leliaerts Is 't veel, 't zal toch maar vort zijn Wel bekome 't hun zij hebben 't ge wild Het Burgerwelzijneen gemaskerd kle rikaal blad uit Brugge, is verwonderd dat men van politieke Leliaertsfeesten spreekt in heel de liberale pers. Het vraagt of op 41 Juli geene klerikale kringen ook meê in den stoei van de Clauwaerts-Commis- sie zullen gaan. Dus geene politieke, zucht 't Burgerioelzijn Vanwaar komt 'l Burgerwelzijn toch? Van achter 'l boekske'? Ja, zeker Concorde en Burgersgilde zullen op 11 Juli meê gaan,om te doen gelooven dat er op 15 Oogst ook DE TOEKOMST ><t

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1