STADSNIEUWS. geen politiek in 't spel zal zijn en de libe ralen hij den neus te krijgen. Maar dat t' Burgerwelzijn ons eens zegge hoeveel liberale kringen op 15-22 Oogst zullen meedoen in de Leliaerlsfees- ten Wij welen nog maar van één De Sport iS antique en 't is al De echt Vlaamsche, de vrijzinnige, de vaderlandsche maatschappijen zullen alle en talrijk naarBrugge trekkenopiï .tuis, een feest dat inderdaad niet politiek, maar nationaal Vlaamsch, innig vaderlandslie vend zijn zal. Dat 'l Burgerwelzijn zich dus trooste en 'l orgaan blijve der klerikaal politieke Leliaertsfeesten Snuifjes. Pastoors en kanunnikken vergele ken bij onderwijzers op wachtgeld Aan de eenen de mildheden en de geldverspillingen, aan de anderen de vrekachligheid en, als jaarwedde, te veel om van honger te sterven, maar niet genoeg om behoorlijk te leven. Patrie, 26-27 Maart 1887 (2e blad.) Een liberale uitslag der aanstaande October-kiezing te Yperen Het jaar, dat wij intreden gaan, zal, om de gelukkigste der gebeurtenissen, gedenkwaardig zijn. Brief van de Belgische bisschoppen aan den Heiligen Vader17 Dec. 1886. Patrie, 25 Maart 1887 (2e blad.) Begrafenissen der slachtoffers van Quaregnon 66 fr. per lijk aan de kerk Daarin blijft de geestelijkheid aan den geest der kerk getrouw, die geen onderscheid maakt tusschen de rijken en de armen.» Patrie, 17 Oogst 1886. IJperen, 9 April 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 85,825-17 Ontvangen der besturende com missie van de karnaval-bals, 582-00 Bus der Stalenboogschutters- Maatschappij, 13-20 Totaal, fr. 56,420-37 Uitgaven tot heden, fr. 53,011-83 Blijft in kas, fr. 3,408-54 Beweging van den burgerstand der stad IJperen gedurende de maand Maart 1887: Geboorten mannelijke, 23 vrouwelijke, 25; te zamen 48. Overlijdens manne lijke, 16; vrouwelijke, 17; te zamen: 33. Meer geboorten dan overlijdens: 15. Huwelijken: 2. Echtscheidingen: 0. Het liefdadigheidsfeest, door de verschei dene maatschappijen der stad ten voordeele der weduwen en weezen der slachtoffers van de mijnramp van Quaregnon gegeven, heeft, alle onkosten afgerekend, eene zuivere som vanrond de 2,300 franken opgebracht. Theater. Men kondigt de volgendefransche tooneel- vsrtooningen aan: ISuma Roumeslan, nieuw stuk van Alf. Daudet, door den troop van den Molière van Brussel. Le Gendre de M. Ponder, komedje van de heeren Em. Augier en Jul. Sandeau; door den troep van den Parkschouwburg van Brussel. Le Fiacre 117, door deu troep van den heer Saint Omer van Parijs. En Dinsdag, 12 dezer, Patriegroot his torisch drama in 6 bedrijven van V. Sardou, door den troep van liet stedelijk tooneel van Bologne -sur-Mer. J 1. Maandag hield onze bekwaamheids- kiezersbond, de Volksvlijt volop feest. Men vierde het inhuldigings feest van den heer Voozitter. Het lokaal had een lief en be vallig aanzien. De muren waren beviagd in den grond prijkte het borstbeeld van onze koning Leopold II omgeven van allerlei siera den en groen acuter het borstbeeld het wa pen der stad Yperen, gevormd door allerlei lichtjes; aan muren en zoldering ontwaar de men tal van venitiaansche lantaarnen, waartussc'nen menig opschrift in kleuren druk te lezen stonden. De zaal was, in een woord luisterlijk opge tooid en de indruk was zoo, dat men er sef fens tot eene gulle vroolijkheid gestemd was. Een vijftiental muziekanten hadden hun ne bereidwillige medewerking verleend en toen de heer Voorzitter door het bestuur, dat hem een prachtigen bloemtuil aangeboden had, binnen geleid werd, weergalmden de lieve tonen van ons vaderlandsch gezang door de zaal, terwijl een vijftigtal aanwezig- zijnde leden uit volle keel riepen hip hip hoerah Leve onze welbeminde Voorzit ter Wanneer dat de jubbel wat bedaard was, trad de heer J. Botiers, schatbewaarder, vooruit en sprak nagenoeg den volgenden welkomgroet uit Heer Voorzitter, Het feest dat wij heden vieren, is wel- licht een der schoonste, die onze Maat- schappij ooit vieren zal, want het verschaft ons 't onuitsprekelijk genoegen ute mogen verwelkomen als Voorzitter van een ge- nootschap dat geroepen is om in de poli- tieke worstelingen het zijne hij te brengen tot het welgelukken der goede zaak. Het doel dat wij ons hebban voorgesteld, Heer Voorzitter, is een broederhand te smeden tusschen de bekwaamheidskiezers, die tot nu toe als vreemd en onbekend voor elkander zijn gebleven. Ja, sedert wij, dank aan het initiatief van het Stadsbestuur en i) de zelfopoffering der ijverige onderwijzers, met de leergangen gelast, het diploma van bekwaamheidskiezer ontvingen, toonde zich de noodzakelijkheid eenen kring te vormen, waar al dezen, die het besef heb- ben hunner maatschappelijke plichten, el- kander zouden aanmoedigen tot den strijd tegen dweepzucht en bijgeloovigheid. Dit doel hebt gij goedgekeurd, Heer Voorzit- ter, daar gij niet geaarzeld hebt u bij ons aan te sluiten en het voorzitterschap te aanvaarden. Wat nog ten voordeele onzer inzichten pleit, is de bijtreding van onzen achtbaren d Heer Burgemeester en der heeren Gemeen- teraadsleden die zich als beschermende le- den onzer Maatschappij hebben laten in- schrijven. Iiet ware overbodig hier verder op ons programma uit te weiden, ons reglement zegt duidelijk wat wij willen, en dit regle- n ment hebt gij goed gekeurd, evenals uwe achtbare collega's van het Stadsbestuur. Het zij dus genoeg, Heer Voorzitter, u te verzekeren dat wij ons uwer waardig j> zullen toonen, dat wij immer den weg zul- len volgen, dien gij ons zult aanwijzen, en onder uw geleide met moed en fierheid zul- len optrekken tot het verdedigen der libe- rale princiepen en het behoud onzer libe- rale bestuurders. Leve onze Voorzitter! zal onze leus en immer de jubelkreet zijn die overal, waar het onze zegepraal geldt, zal weerklinken. Leve de Voorzitter Leve 't liberalism Die kreet werd nog eens meermaals en luidruchtig herhaald door al de aanwezigen. De heer Voorzitter was, door dat gul en vereerend onthaal en door die welgepaste verwelkoming zeer aangedaan. Hij bedankte de leden in warme bewoordingen en verze kerde hun dat hij de zending begreep, door de maatschappij op zich genomen, en dat hij tevens bereid was alle middelen in 't werk te stellen om het beoogde doel te bereiken, een doel, dat men niet missen kan, wanneer men mannen tot helpers heeft met eene wils kracht, eene vastberadenheid en eene vol harding bezield, als deze, waarvan de leden reeds menige blijk gegeven hebben. Die treffende en kernachtige rede werd verscheidene malen door een donder van bra- vo's en handgeklap onderbroken. De muziekanten vergasten ons dan op eene reeks lieve aria 's, die veel bijval geno ten, terwijl het bestuur de leden met den toe stand des bonds bekend maakte en de maan- delijksche storting der aanwezige werkende leden inzamelde. Die toestand mag reeds bloeiend heeten een vijftigtal werkende en een dertigtal beschermleden zijn reeds inge schreven. Dagelijks ontvangt men nieuwe bijtredingen. Dat bewijst dat die pasgeboren bond eene dringende noodzakelijkheid ge worden was en nu belooft eene oninneembare verschansing van het liberalism te worden. Een driedubbel bravovoor de heeren stichters. Het feest werd gesloten door eene prijs- kaarting onder de leden. Zes schoone prijzen werden door de leden van het definitief be stuur te winnen gegeven en men beeft die prachtige prijzen ook hevig betwist. Het was een feest, dat waarlijk prachtig en tevens vroolijk en hartelijk heeten mag en dat in gulden letteren dient in de jaarboeken der jonge maatschappij ingeschreven te wor den. Daar heerschte niets dan hartelijke vriendschap, echte broederlijkheid en uit bundige vreugde. Men zegge wat men wil, maar de toekomst dier maatschappij belooft schitterend te zijn. Ze zal groeien, bloeien en voor rukwind en storm pal staan tot spijt van wie 't benijdt. Een lid. RffanmelSjkc teal. Meermaals zegden wij reeds: Wie zich aan een ministerie verslaaft, krijgt er niets van. 't Arrondissement Yperen krijgt vol strekt niets van 't klerikaal ministerie, dat ons zooveel beloofde, omdat ons arrondisse ment te klerikaal, te zeker is, en omdat onze vertegenwoordigers hunne tanden slechts in den K. IC. durven toonen er niet in de Ka mers. Als we dat zeggen en bewijzen zullen Jour- naltje en Nieuwsbladje misschien roepen dat we de ministers éclabousseeren en zij zullen trachten personen te benadeeligen, die niets met de zaak gemeens hebben. Wat éclabousseur moet dan de klerikale vertegenwoordiger van 't land van Waas, de heer Yerwilghen, zijn,die wat anders manne lijk zijne tanden aan 't ministerie durft too nen dan Colaert, Struye en tutti quanti het voor Yperen ooit deden. De heer Ver wilghen is juist van ons ge dacht en zegt het ronduit. Hij wil eene brug over de Schelde hebben. Die brug werd reeds in 1874 door den heer Maloji gestemd, maar niet uitgevoerd. 't Gaat er dus met het land van Waas als met 't arrondissement Yperen, zijn vaart op de Leie, zijne ijzerwegen en zoovele andere dingen. Er is maar dat verschil dat de heer Ver wilghen wat andersche tanden te toonen heeft en toont dan onze mannen. Luistert liever, 't Is hij, die spreekt. (Ka merzitting van 22 Maart j.l.) Wij drukken'tin dikke letters en geven het aan 't Journaltje en 't Niewsbladje te slikken. Ah, Ik weet Bursas» al tc goed, waar- n oeu hel gonad vara tiet» Pactolras des» toege»ffl»4lrag tsaar Antwcrpess era «iesaS; vloeit «Se regeerarag kae geesse S»e- zorgtlheldgeaaoeg hebben voos» de ai>- rondiascmeiBtera, waar dc mandates! hevig betwist worden doch voor n arroradlsscEïBeistem, wier getrosaw- held boveea iedere verdenking is verheven, is sraera hoegenaamd siiet bezorgd^ men mag zc over het hoofd zien.» Waarom spreken onze volks vertegen woordigers zoo niet, en handelen zij niet naar zulke woorden Dan zouden de nieuwe vaart, de nieuwe statie, de verhooging van ons garnizoen niet langer meer tot het gebied der droombeelden béhooren. Maar dan zouden de Ypersche vertegen woordigers ook de belangen van't arrondisse ment ter harte nemen, in plaats van die dei- bisschoppen en der klerikale partij. 't Is nu te weten wat het kiezerskorps liefst van hen verwacht. Eene bekentenis. Wanneer het Nieuwsbladje stilzwijgt over hetgene wij het in den pennetwist op- disschen, wij kunnen dat als eene goedkeu ring van ons schrijven aanzien, zegt het kristelijk bladje in zijn nummer van verle den Zondag. Waarlijk, Nieuwsbladje, wij hadden nooit durven denken dat gij ons goedkeur- det, telkenmale dat gij, na eene redekaveling, al op eens over zekere besproken kwesties u morsdood zweegt. Gij moet ons nog al dik wijls goedgekeurd hebben sinds een paar jaren van hier; want dikwijls zijt gij op 't onverwachts zoo stom geworden als nen visch. Gij hebt daar eene belangrijke bekentenis afgelegd, vriendschap, die wij lang in 't geheugen houden zullen om er ons van te bedienen, waar het pas geven zal. Wel moge 't u dan bekomen 't Heeft het miet gezegd. 't Zelfde papierke zegt nog dat het ons nooit uitgegeven heeft voor de knechten van den heer Carton. Wel bij lange niet; ga. Maar 't heeft toch geschreven dat wij ver, geten hadden ons artikel van 5 Maart aan den heer Carton ter goedkeuringe te on derwerpen. En zou het mogelijk zijn daar niet onder te verstaan dat wijzoo niet er toe genoodzaakt, ten minste gehouden zijn dat te doen Wij denken het niet. En dan, is dat niet duidelijk zeggen dat wij zijne knechten of iets nog ergers zijn Niemand kan het ontveinzen, meent gij 't ook niet, Nieuwsbladje Hewel dan kont gij het ons niet ten euvel duiden wanneer wij zegden dat het met u heel erg moest gesteld zijn, als gij ons naar uwen toestand beooordeeldet. Dus, Nieuwsbladjehebben wij geschol den, dan hebt gij het ons geleerd door uw voorbeeld en wij mogen derhalve verzekeren dat het spreekwoord: Gij ziet den splinter ineens anders oog en niet den balk in het uwehier op u zeer toepasselijk is. En, inderdaad, gij hebt vergeten op ons schrijven te antwoorden en zelfs de geruch ten, waarvan wij den weergalm waren, te loochenstraffen om ons voor slaven uit te maken die niet verder terden mochten dan onze heer en meester het ons voorschreef. Was dat niet van de koorde spréken in het huis van een gehangene Wij vragen het u, Nieuwsbladje Antwoord eens met de hand op het gewe ten. Een ivoordje uitleg, a. u. b.? Wij moeten wel bekennen, dat wij bet onbegrijpelijk vinden, waarom de heer K. lote al met eens zijn pseudoniem wegwerpt om de heer G. Werbrouck te worden. Met weik doel gebeurt zulks. Meent dat heer schap misschien dat wij de polemiek op het terrein der personen voeren zullen Dat hij het zich eens voor altijd als gezegd boude: Wij bestrijden hier geenszins de heer Werbrouck, maar wel het Nieuiosbladje. Het zijn geene personen, maar wel prin ciepen, die wij bestrijden. Als mensch en burger kunnen wij den heer Werbrouck achten, eeren en zelfs den vriendenhand drukken. Wij zijn verdraagzaam en misken nen noch vervolgen niemand om zijne poli tieke overtuiging. Maar wanneer hij als gazetschrijver optreedt, dan bestrijden of laken wij niet hem, maar wel de gazet, die zijn schrijven opneemt. En hebben wij eens van dien gedragsregel afgezien, het was en kel om het Nieuiosbladje te doen voelen hoe armzalig zijne aanvallen zijn, wanneer het met persoonlijkheden uitkomt. En wij denken den heer Werbrouck kiesch genoeg om zulks te begrijpen en daarom kunnen wij maar niet verstaan, waarom hij zoo fier met zijnen persoon voor den dag komt. Een woordje uitleg, als 't u belieft BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 7; Vrouwelijk id. 5. Sterfgevallen Harteel, Stephania, zonder beroep, 59 ja ren, echtgenote van Jozef Ferrand, Wedu- wenstraat. Verleure, Alphonse, koopman in visch, 61 jaren, echtgenoot van Florencia Hoste, Bukkerstraat.Frère, Rosalia, zon der beroep, 75 jaren, weduwe van Isidoor Canfrère, St-Nicolaas-buiten. Lava, Ida, zonder beroep, 86 jaren, ongehuwd, Rijsel- straat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id., 2. Maandag, 11 April, zal het bureel van den Burgerstand alleen open zijn vau 9 tot 10, uren 's morgens. sjï 9as <2c VoBfesySSjjt. VAN DEN 1 TOT DEN 8 APRIL '1887.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2