BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIÉUWST M A1114 T PM JZ E l BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. Poperïhghe. De dood komt op nieuw den rouw te bren gen in de Philharmoniemet in den bloei des levens een harer beste en meest geachte leden weg te maaien, de hoer Henri Roose, overleden den 3 dezer maand. De teraardbestelling van den betreurden afgestorvene heeft Dinsdag laatst plaats ge had onder den toeloop eener talrijke menig te, welke men schat, naar de uitdeeling der doodbeeldekens, op meer dan 800 personen. Zooals men er zich mocht aan verwachten heeft de geestelijkheid der parochie van Sint-Jan nogeens'hare farsen uitgemeten, en niettegenstaande de afgestorvene daags vóór zijn overlijden, voldaan had aan al zijne plichten van christene, zij heeft geweigerd zijn lijk te gaan halen en hetzelve tot aan het kerkhof te vergezellen. Deze schandelijke handelwijze, welke wij meer dan eens hooren laken hebben door een groot getal katholieken, maakt niet den minsten indruk meer op de Philharmonisten, en tot preuve, 't is dat er geen een dezer maatschappij, niettegenstaande deze hate lijke en belachelijke maatregels, sedert 1872, vóór zijne dood afstand willen doen heeft van de Philharmonie en dat zij allen liever in rust naar hun laatste verblijf gedragen waren door hunne oude medeleden dan door DE- MEUNINCKEN, door OPDEDRINCKEN en andere individus van die soort. Maar het zeldzaamste van deze domme fars, 't is door deze kluchtspelers den ingang der kerk te zien weigeren aan een lijk waar van de doodkist bekleed is met eenen uni form,toen zij er zich niet durven tegen verzet ten dat er een lOOtal levenden,met denzelfden uniform aan, den tempel binnenstappen, en waarvan zij lafhertiglijk maar met geluk hunne centen in de offerande aanveerden Onze lezers, zoowel als wij, zijn overtuigd dat die mannen niet schaamteloozer met God den zot kunnen houden en bewijzen op eene meest ontegensprekelijke wijze dat de gods dienst van dag tot dag grooteren boutiek wordt. Een brand, die eene ernstige uitbreiding had kunnen nemen, heeft over eenige dagen in onze stad uitgeborsten. De eerste vlam mengloed werd ontwaard door eenige gebu- ren rond 10 l/2 uren 's avonds, die zich seffens moedig aan het werk zetteden om het vernielend element te keer te gaan, op zulk eene wijze dat op eene halve uur tijds alle gevaar verdwenen was. Ziende dat er niets meer te verrichten, noch te ziene was, maakten blusschers en nieuwsgierigen zich gereed om op hun gemak elk naar zijn huis te gaan, wanneer er op eens zich een dof gerucht in de verte liet hooren... De pompiers die op de goeste der dappere karabiniers van Offenbach juist.... op het oogenblik toen alles gedaan was. Zij waren als van hunne stokken geslagen en bijzonderlijk kwaad op de spotternijen der menigte, daarom wilden onze helden naar hunne kazerne niet terugkeeren zonder vooraf een staalken gegeven te hebben van hetgeen men van hun had mogen verwachten indien zijin plaats van aan te komen toen de vlammen uitgedoofd waren, op hunnen post waren geweest alwaar hunne tegen woordigheid eenig nut had kunnen bijbren- gen. Zij stelden zich in postuur om het... uit gedoofde vuur aan te vallen. Maar op het oogenblik het manoeuvre te beginnen, be merkten zij datzij dooreene kleineverstrooid heid de kar met de seulen vergeten hadden! Het eerste oogenblik der verslagenheid over zijnde, stelde het iedereen op een loopen naar de kazerne, en op eene minuut of tien tij ds kon men zich aan het werk stellen. Maar wat noodlot! Met den eersten trék aan de pomp, de darmen scheurden als pa pier, en tot overmaat van ongeluk, men had geene andere medegebracht. Men moest op nieuw terug keeren om er te halen, en wan neer men ze bij de hand had, men had de grootste moeite om ze aan te passen Eindeling toen alles halvelinge in orde was, begon men water te spuiten op hetgeen twee uren te vooren in brande stond Andere gebeurtenissen. In den be ginne van denbrand, toen de klokken alarm klopten (hetgeen zij niet ophielden te doen twee uren lang alhoewel alle gevaar verdwe nen was) hadden de pompiers, die onvoor zien van licht waren, de grootste moeite om hef ijzeren hekken, van den koer waar de pompen staan, te openen. Het was maar, volgens het zeggen eener zeer geloofbare ooggetuige, na eengoê twintig minuten tijd, dat men erin gelukt is het slot te kunnen openen. Gedurende dien tijd, die eene eeuw scheen voor het publiek, waren de trommelaars, die gelast zijn in tijde van brand, het rappel te slagen, bezig vruchteloos naar hunne trom mels te zoeken.jKet was maar na eene halve uur zoekens dat het te binnen kwam dat de trommels van het korps Pompiers in eene kast gesloten waren van.... den katholieken kring!... En hij, die over tijd de plaats van M. Baeckeroot eischte, had den sleutel der kast misleid 11! Wij zouden nooit gedaan krijgen,moesten wij al hetgene dezen nacht voorviel,vertellen; doch onze lezers mogen niet denken dat wij zaken vergroot hebben. Thans,\vie is 't die de verantwoordelijkheid op zich te nemen heeft van geheel deze herrewerre Het is voorzeker de achtbare kommandant Baeckeroot niet. Wij hebben hem aan het werk gezien en er valt op dien heer niets in te brengen. Maar wat kan een veldoverste wanneer hij, voor den vijand staande, niet verstandig door zijne onder- hoorigen wordt bijgestaan en maar over slecht krijgsvoorraad beschikt In onze aanstaande briefwisseling zullen wij de ware schuldigen der openbare gerech tigheid aanklagen, die alleen oorzaak zijn van alles wat in dien gedenkvollen nacht is voorgevallen 1 T. Moord der loeduwe Vervier. Gaston Férar, de dader der moord op vrouw Vervier, werd Donderdag, rond 11 1/2 ure s' avonds, aangehouden nabij de Halle- poort, te St-Gillis (Brussel), door de politiea genten Wittevrongel en Ferooz van deze ge meente, en die zich als beestenkoopmans hadden vermomd. Op het politiebureel gebracht, heeft hij aan den commissaris M. Crabbe bekend dat hij de dader der moord in de Akkergemstraat was. Terzelfde tijd beeft hij bekend in welke omstandigheden hij de moord had bedreven. Te middernacht kwam op politiebureel M. Servais, substituut van den prokureur des konings, die Férar tot ontrent 4 ure s' mor gens ondervraagd heeft. De betichte heeft Zaterdag morgen Brussel verlaten met den trein van 7 u. 20 om te Gent aan te komen om 8 u. 27. Hij werd ou- middeiijk in het kabinet gebracht van den onderzoeksrechter M. Penneman, voor wien bij zijne bekentenissen heeft hernieuwd. Ziehier, volgens zijn verhaal, hoe hij de moord bedreven heeftMen zal opmerken dat zijn verhaal gansch overeenstemt met de veronderstellingen welke wij verleden Zon dag bij de afkondiging van (le misdaad aan het oordeel onzer lezers hebben onderwor pen. Férar heeft zijne misdaad met voorbedach ten rade begaan. In den morgen van den 29, is hij naar den revisieraad gegaan, omdat hij meende op zijn oproepingsbriefje gelezen te hebben dat hij zich den 29 moest aanbieden. Hij is omtrent een half uur gebleven, vervol gens is hij in de siad gaan wandelen.' Rond 1 u. 1/4 is hij post gaan vatten in de herberg van 11. Westendorp, Akkergem straat, aan het venster zicht gevende op de Coupure om er het vertrek van den zoon des slachtoffers af te wachten.Hij wist dat de zoon alle dagen uitging. Weinigen tijd daarna, den zoon ziende uit gaan, is hij aan de deur gaan bellen. Mad. Vervier heeft opengedaan. Hij heeft haar ge vraagd of haar zoon niet t' huis was. Mad. Vervier heeft geantwoord neen n maar dat hij weldra zou terugkomen. Wij zullen koffij maken en straks een tas tezamen drinken. Zij zijn binnen gegaan en beginnen klap pen. Mad. Vervier heeft het water op het vuur gesteld, den koffij gemalen en drie tas sen op tafel gezet, waar twee zich nog na de misdaad op de tafel bevonden en waarvan de derde op den grond verbrijzeld lag. Het slachtoffer teruggekeerd zijnde naar het komfoor, is Férar haar genaderd en heeft haar eenen verschrikkelijken vuistslag in het gelaat toegebracht. Aan het oog getroffen, is Mad. Vervier op den grond gerold.Hij is dan op haar gespron gen en heeft haar bij de keel gegrepen om haar te verworgen. Daar zij begon te roepen, heeft hij haar zijnen zakdoek in den mond ge stopt. In eene laatste poging richtte zij zich op. Eene nieuwe vuistslag deed haar terug neervallen. Dan trok hij zijn pennemes (een oud mes met ivoren hecht) en bracht haar in den hals en bet gelaat de wonden toe waarvan wij reeds gesproken hebben. Daarna knoopte hij den bretel rond haren hals en daar de ongelukkige nog tegenstand zocht ie maken met de beenen, bond hij deze vast met een stuk lint dat aan de stoof hing. Vervolgens doorzocht hij de zakken van het slachtoffer en nam haren portemonnaie met 29 fr. in. Hij is dan naar boven gegaan en heeft al de schoven en kassen opengebroken. Hij vond een zakje waarin 75 franken waren, die hij er uit nam en liet het ledige zakje liggen. Hij maakte zich meester van eenige ohligatïën,maar kan niet zeggen wat obliga- tien het waren, daar hij verklaart niets van die dingen te kennen. Na de moord is Férar tot aan de Salon Napoléon gegaan, heeft daar een# vigilant genomen en deed zich tot in de nabijheid van zijn huis voeren. Het tooneel dat in zijn huis plaats had met de moeder, hebben wij reeds medegeueeld. Toen hij zijn huis heeft verlaien is hij naar de statie gegaan, heefi daar een rijtuig ge nomen en zich naar Meirelbeke doen voeren, waar hij den trein voor Brussel heeft geno men. Te Brussel toegekomen ontmoette hij daar een Gentenaar, die daar sinds een üental jaren woont, Coryn geheeten, aan wien hij vroeg om de aktiën die hij bij zich had te wil len verkoopen. Hij heeft met Coryn 2 nach ten, den Dinsdag en Woensdag nacht gesla pen en heeft verder in Brussel rondgedwaald, de 75 franken in de verschillige herbergen verterende. Donderdag avond bevond hij zich te St- Gillis m den Café deTz»zH<sG'ze.Debaasvan het koffiehuis hem goed beziende, vond eenige gelijkenissen met het signalement dat hij in de dagbladen had gelezen van den verdachte moordenaar der wed. Vervier. (Men ziet dat de openbaarheid der dagbladen van nut is voor het ontdekken der misdadigers). De baas ging een agent van politie ver wittigen en deze heeft hem achtervolgd, tot hij eindelijk tot zijne aanhouding is overge gaan en hij Férar naar het politie bureel bracht. De opper-politie-commissaris Crabbe werd geroepen en ondervroeg den aangehoudene, die eindigde met volledige bekentenissen te doen. - Ik hen nooit veroordeeld geweest, zegde hij al weenende tegen de politie-comissaris en nooit heeft iemand over mij te klagen gehad. Hij verklaarde nog dat het de eerste maal was dat hij bij de weduwe Vervier ten huize is geweest den dag dat hij haar vermoord heeft. Hij bekende geheel alleen de misdaad te hebben begaan. Het parket van Gent samengesteld uit de beeren Wurth,prokureur des konings,Penne man, onderzoeksrechter en Lochtmans. gref- lier, zijn naar Brussel gegaan, waar zij met de heeren Wellens, onderzoeksrechter, en Deroo, substituut van den prokureur des ko nings eene huiszoeking zijn geweest doen bij den genaamden Coryn, die aangehouden werd, als beschuldigd van verheeling en in wiens woning men een zilveren dienlepel heeft gevonden, voortkomende van den dief stal bij de weduwe Vervier gopleegd. r— Diefstal van 80,000 franks te Brussel. M. Desmet, inkasseerder van 't huis Phi- lipson-Horwitz, en C", kwam Zaterdag in de bnreelen der Société Générale twee koe pons ontvangen van 20 fr. ieder. Terwijl hij zijn bordereel maakte,legde hij naast zich eene portefeuille, bevattende 5 ti tels der Spaansche buitenlandsche schuld,ter gezamenthjke waarde van 120,000 pesetas. Toen hij de 40 franks ontvangen had stel de hij met schrik en verbazing vast dat de titels uit zijne portefeuille verdwenen waren. Hij verwittigde onmiddelijk MM. Philipson en Horwitz, die de politie ter hulp riepen en de nummers der gestolene obligatiën bekend maakten. Men gelooft dat de dieven drie Engel- schen zijn, die in den morgen rond de buree- len der Société Générale gezwerfd hebben. Desmet had ze niet gezien, doch de be dienden der Bank hebben hun signalement gegeven. Dank hieraan werd de eene nog al spoedig gevonden in het Hotel de l'Univers. Hij had den voorgaanden nacht in bet Hotel de la Hoste doorgebracht. In tegenwoordigheid van een der bedienden gebracht heeft deze hem erkend, en zou de Engelschtnaii hem gevraagd hebben waar de kas was. De Engelschman, verdedigde zich iets mis dreven te hebben, en bekende in de bank geweest te zijn om vijf ponden sterling te wisselen. Na onderzoek zijner papieren, heeft het parket niets te zijnen laste gevonden. De droefheid van Desmet is treffend. Het is een naarstig en eerlijk bediende, sedert 20 jaren inkasseerder. Hij zegt altijd dat niemand hem genaderd is. Zou hij de titels niet verloren hebben. I'. S. Men veronderstelt dat de titels verloren eu niet gestolen zijn. Er is overal beslag geiegd op de konpons die ter betaling zouden worden aangeboden. Eer.e beiooning van 10,000 fr. is voor den vinder uitgeloofd. Een bediende der Noordstatie vond Donderdag avond in een wagon van dentrein uit Oostende, een pak obligatiën ter waarde van 25,000 fr. Hij droeg het bij zijn oversten, waar de eigenaar het tien minuten later kwam terugeischen. De eerlijke bediende kreeg... 50 centiemen belooning. Kindermoord. Drie aanhoudin gen. Zaterdag namiddag vernamen M. Haentjens, policie-officier te Elsene, dat eene dienstmeid Adela R wonende Kinder- kribbenstraat. eene vruchtafdrijving op haar had doen begaan. Hij stelde een onderzoek in en de eerste inlichtingen waren zoo bezwarend dat hij de dienstmeid deed aanhouden. Adela R... deed weldra volledige bekentenissen. Zwanger zijnde van 7 maanden, had zij zich op aanraden van de vrouw M. wonende Mauritstraat, te Elsene, bij eene genaamde R., begeven,diedevruchtafdrij ving bewerkte. SI. Haentjes verwittigde 't parket, dat eene huiszoeking deed bij de vrouw P., wonende Audergemdreef, te Etterbeek, waarbij tal rijke voorwerpen ontdekt werden, dienende tot vruchtafdrijving. Het parket begaf zich ook bij de vrouw M.., en bij Adela It.., en na een eerste onderzoek zijn de 3 vrouwen ia de Kleine Carmelieten opgesloten. Groote brand te Dorignies-Douai. Een half millioen schade. De wolfa- briek van MM. Delattre en C", te Dorignies, die reeds in 1885 eene eerste maal gebrand had, is op nieuw door een brand in asch ge legd... Het vuur ontstond Woensdag namiddag in de met wol gevulde magazijnen. De pompiers vanDouai, van de maatschap pij der Mijnen en van de omliggende gemeen ten snelden spoedig ter plaats, maai- de brand was zoo hevig en het water zoo weinig voorhanden, dat men enkel de wolkammerij kon redden. Dit is van groot belang, want het werk zal niet moeten gestaakt worden. De schade beloopt tot 500,000 fr.; alles is verzekerd door 34 maatschappijen. Er zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Lentereizen. Wilt gij eene verruk kelijke reis doen te midden der aanstaande feesten ler gelegenheid van de Tentoonstel ling van Schoone-Kunsten te Venetië, alsdan wanneer de italiaansche meren in al hunne lenteschoonheden zijn Gij zijt uitgenoodigd aan deze prachtige reis deel te nemen, op dit oogenblik door Y Excursion ingericht naar Venetië, Padua, Verona, Milanen, Lago-Maggiore, meren van Lugano en Coma, met terugkeer langs den Sint-Gothard, Lucerne, Bale en Elzas-Lot- haringen. Het vertrek heeft plaats uit Brussel op 21 April en den terugkeer op 3 Mei. De prijs dezer reis, alle kosten van vervoer, in2ae klas. en verblijf in begrepen, is gesteld op 385 franken, met gemak van in eerste klas te rei zen. Eene maand later heeft de groote reis plaats naar Londen, ter gelenheid van de be roemde Derby van Epsom. Vertrek: 19 Mei. Prijs 250 franken. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan de personen die er de aanvraag van doen aan M. Ch. Paementier, Bestuurder der ExcursionBoulevard Ans- pacht, 109. Brussel. 3L£ GJLOSE ILLUSTMÉ, (10 francs par an). Le numéro qui vient de paraitre doime le dessin des oeufs de Paques en Belgique. Une double page le Christ au Jardin des Olives, d'après le peintre Nicolas Debruyn, d'Anvers. Une page charmante, la Ber gère et l'Agnelet. Six dessins humoristi- ques d'actualités. Et la vue d'un coin des magasins, L. Demeuter, fils. On sabonne au bureau du journal. DE ViLAAMSCHE ILLUSTRATIE, No 28. le jaar. Zaterdag 9 April. INHOUD. Platen.De Smedepoort te Brugge. De Hudsonstroom. Christus aan het Kruis. Willem I, keizer van Duitschland. Tekst. Onze platen. De Bloem van Blankenbergke. De ganzen. Vlaamsche knonijk.De ijzeren vrouw. Het ge bruik van Petroleum of Steen-Olie. Voor ouders. De schat in den afgrond. Men abonneert zichten burcele van dit blad. IJPEREN 9 April.. 2 April. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beier 9,000 I,100 900 400 1,800 5,000 II,854 18-87 15-25 15-25 18-75 18-50 6 00 250-00 17,1001 2,900 2,600 6001 3,200j 6.000j 11,291) 1 18-50 15-12 15-50 18-00 17-50 6-00 SöO-OO ■k 1o GRANEN vcrKochltf[miridriiprijslve.rkochltc euz. j kwaotileiti p lUOkiio. (kwantiteit middenprijs p. itO kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3