STADSNIEUWS. zullen terug betaald zijn bij middel van lottrekkingen in negen-en-negentig ja ren. Wat ook het lotaandeze leening bescho ren zij, wat ook de bijzondere aanlokking of de tooverkracht zij, welke de hooge pre- miën op de inbeelding der Belgische in schrijvers oefenen kunnen,het spijt ons te zien dat de wetgeving eene dezer loterijen komt toe te laten, die door de Kamers op 13 December 1851 verboden werden met •de schikkingen; tot wel te maken van een ontwerp, dat reeds op 13 April 1834 aan de Kamer onderworpen was geweest. Zij was wijs, voorzichtig en waarlijk door de liefde jegens de werkende klasse ingegeven, die bekommernis der oude wetgeving om het land tegen het gevaar dezer toevallige winstbejagingen te vrij waren, welke in den geest des volks de hoop doen ontkiemen op fabelachtige win sten, door de goede kans bij eene lottrek- king bekomen. Het wettig verbod van alle toevallige berekeningen, waarbij de titel, die geen intrest opbrengt, een eenvoudig loterij briefje wordt, beeft aan hel land onloo chenbare diensten bewezen. De wetgeving is op heden van dien weg afgeweken. Zij laat toe, in België, onder de bewaking van het Staatsbestuur eene der grootste loterijen, die men sinds lang gedaan hebbe. Voor wanneer de afschaffing der wetten van 1851 en 1867 De achtbare vertegenwoordiger van Luik heeft der Kamer aandacht gevestigd op een der gevaarlijkste punten van het wetsontwerp, op datgene, dat later de geldelijke verantwoordelijkheid van den Staat kan in 't spel brengen; maar, spijtig genoeg, het schijnt dat de Kamer de ern stigheid van die inbrenging niet begre pen heeft. Volgens de schikkingen van het wetsontwerp en dat is de eenige waarborg aan de inschrijvers gegeven, zijn de afkorting en de betaling der pre- miën verzekerd door de storting, in een Belgisch geldgesticht, van een kapitaal van 90 miljoenen, door goede waarden vertegenwoordigd Ofwel die waarborg zal bewaakt wor den ofwel het zal een echt lokaas zijn. Maar, zegt de heer Neujean, als er toe- zicht gehouden wordt, wie zal het doen? De Kamer? Zekerlijk neen, aangezien wij voor niets in de loterij komen. Zal het dan 't Staatsbestuur zijn Maar, als, bij ongeluk, de premiën niet betaald werden, zouden de dragers dan het recht niet hebben zich tot het Staais- bestuur te richten om van hem de uitbetalingen hunner inschrijvingen te eischen voorgevende dal het ze gewaar- borgd heeft De paragraaf van het wetsontwerp verplicht het Staatsbestuur niet alleen zich over de storting der waarden van eerste orde te verzekeren, maar zij legt 5» het daarenboven de verplichting op ge- stadig die storting te bewaken en te be- letten dat zij niet vermindere. "Ziedaar dus de inmenging van den Slaat in die geldzaak voor gansch haren duur, 'l is te zeggen, voor honderd jaar Is dal niet de loterij waarborgen Zedelijk of gerechtelijk, de verantwoor delijkheid, die uit deze bewaking voort vloeien gaat, is zoo bezwaarlijk, zoo te duchten dat de vrees van België in die wer king gewikkeld te zien voldoende was om de onthouding te weeg te brengen van een derbevoegdste rechtsgeleerden der Kamer, den achtbaren heer Dupont. Wij weten niet welk onthaal het ge zond verstand en het vooruitzicht van het land aan die loterij jonnen zullen, Maar wij vinden het droevig, betreurenswaar dig dat men de kleine burgerij en den werkman uitaoodigt om aan die onzekere winst bejaging deel te nemen met de waar de der titels op 100 franks te stellen. Dat de winstbejagers en de spelers in 't groot de lotfortuin beproeven, dat is maar half kwaad. Zij welen wat zij doen en hebben niet noodig beschermd le worden. Maar dal de werker, de ambachtsman, de rióringdoener door het lokaas van over- grobte winsten,.door de storting van eene gorimv- «om bekomen, aangezet worde om ?an de lottery, aan hei toeval hunne zuur verdiende en pijnlijk overgespraarde pen dingen toe te vertrouwen, dat is onaan neembaar Eertijds, toen de openbare speelhuizen ie Spa bestonden en door de wet toegelaten waren, nam men nochtans en terecht strenge maatregelen om de werkers en ambachtslieden uit die schan- dige holen van uitbating der menschelijke driften te houden. Men had welgedaan zich door dezelfde menschlievende gedach te te laten beheerschen als men de Congo- loterij tot stand bracht en ten minste de loten niet in het'bereik te stellen der volks besparing. Het is wel waar dat, kon men in ons land min rap de droevige ondervindingen van het verleden vergeten, het gevaar veel min groot zijn zou. Hel volk zou zich de vroegere avonturen,door de Belgische ka pitalen geloopen, herinneren en het zou lang aarzelen vooraleer de zorg over zijne kapitalen en zijne moeilijke gespaarde centen aan eene loterij toe te vertrouwen. De werkingen in verre streken gedaan hebben eene zijde, die aanlokt, die bevalt en die verleidt, 'l is deze, die zich tot de inbeelding richt. Hoe redelijk het Bel gisch volk ook schijnen moge, het laat zich gemakkelijk misleiden door de oog verblindende geldweerspiegelingen in ver re landen. Het heeft er reeds verscheide ne malen de treurige ondervinding van moeten verduren. Hef weet op heden wat al teleurstellingen uit die vreemde geld- werkingen voortvloeien wat al rampen en ruïnen zij met zich slepen, Het heeft de geldramp, door den paus- selijken graaf Langrand-Dumonceau ver oorzaakt nog versch in het geheugen. Ware die vergelende naam allen van den verte genwoordiger, sprekende namens de rech ter zijde,van den verslaggever der midcen- sectie,den heer Not bomb ware voldoende om ze| met alle hare akeligheden in het geheugen te brengen. Hoewel goed onder scheiding makende tusschen de leening- loterij van den Congo en de schurfte zaken van den pausselijken graaf, zal het noch tans volkomen begrijpen hoe A'oorzicbtig en behoedzaam men zich dient te toonen, wanneer het geldelijke ondernemingen in verre landen geldt waarvan men de in komsten, noch de noodwendigheden kent. IJperen, 16 April 1887. ©iadisa»Ssa8gega iBSJsteisad. Het feest door de maatschappij van Ou derlingen Bijstand: de oud-leerlingen on zer Stadsschool, Maandag laatst, ter gele genheid der inhuldiging van de nieuwe banier, gifte van den heer Voorzitter, inge richt, is zeer luisteriijk geweest. Een overschoon weder begunstigde de feestelijkheden en zette ze pracht, luisteren le ven bij. De stoet was waarlijk schoon en talrijk en lokte vele wandelaars uit. Het vriendenfeest, dat na de plechtige overhandiging der vaan plaats had, mag echt hartelij k heeten en heeft op alle aanwezigen en deze waren talrijk, den besten indruk gemaakt. De prachtige tombola had ook den groot sten bijval en leverde haar deel der verma kelijkheden op. Een broederlijk, prachtig en gulhartig feest, in een woord, dat bij elkeen een zoet aandenken zal nagelaten hebben. W esrk ersïier J.l. Donderdag had er in het lokaal der Werkerslier een mooi en aangenaam feestje plaats. Een der bereidwilligste werkende leden, de heer A.Delnxotte, had te Boeseiare in eenen prijskamp voor zang, uitgeschreven door het Willems-Fonds en de Vlaamsche Kerels dier stad, den tweeden prijs behaald met De Moeder van den Visscher. Zulk een bijval kan niet ongevierd voorbijgaan. Onze moedige Werkers zouden een gul ont haal aan hunnen bekroonden gezel laten te beurt vallen. Eene betooging werd ingericht, die een grootsch en indrukwekkend karakter aan nam, door de hartelijke deelneming, welke alle leden der maatschappij in die behaalde lauweren namen. Een prachtigen bloemtuil werd den bekroonden gezel, in naam der maatschappij aangeboden en toen het vreug de geroep der talrijk opgekomene leden wat gesust was, las da heer Onder-Voorzitter eene puike redevoering af, waarin hij den laureaat veel en hartelijk geluk wenschte en uitschijnen deed hoe fier de Werkerslier was zulk een uitgelezen en immer bereide zanger onder hare .leden te tellen. Die hartelijke toespraak werd op een donder van handge klap en vreugdegeroep onthaald. De heer A. Delmotte was door zooveel blijken van achting, gfeixegenhei l en vriendschap diep getroffen en met bewogene stem bedankte hij zijns vrienden, die, zegde hij, zijne ver dienste al te hoog opnamen en beloofde hun immer het zijne te zullen blijven bijdragen om den bloei der- Werkerslier te bewerken en die nuttige maatschappij in hare heilzame poging te helpen schragen. Wederom ont stond er na die warme woorden een donder van handgeklap en bravogeroep. Het was een der hartelijkste en meest weldoende feesten die wij ooit bijgewoond hebben en die dient in gouden letters in de jaarboeken der Werker slier geboekt te worden. Zoolang men leeft blijft de aangename indruk bij, door zulke feesten op het hart teweeggebracht. Wij ook wij voegen van harte gaarne onze gelukwenschen bij die der Werkerslier en roepen den bekroonde een hartelijk bravo toe. Weldadigheidsfeest vaaa 2© I®3aas*f. Ontvangsten, fr. 2,438-53 Onkosten, fr. 285-02 Zuivere opbrengst, fr. 2,153-51 Het inrichtingskomiteit heeft den heer Burgemeester die som overhandigd om aan den heer Gouverneur van Henegouwen over gezonden te worden, met de uitdrukking van den wensch eene vooruitzichtskas te zien tot stand komen eens dat er in de dringendste noodwendigheden voldaan is. De twee groote gemaskerde dansfeesten, ter gelegenheid van vastenavond en halfvas ten ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning alhier gegeven, hebben nog- eens eene mooie ontvangst opgeleverd De ontvangsten beloopen tot fr. 582-00 De uitgaven tot fr. 2(>7-50 Zuivere opbrengst fr. 314-50 De Schoolpenning heeft dus eene zuivere som van fr. 314-50 ontvangen om mede te helpen tot het bereiken van zijn 'verheven, edel en lofbaar doel. Onze rechtzinnige b.edankingen aan de heeren inrichters dier feesten, die met zoo veel belangloosheid medegewerkt hebben om den Schoolpenning te rugsteunen. Vlaamsch TToomeeJ. Wij vernemen dat de Vlaamsche Tooneel- troep van Antwerpen, onder 't bestuur van den heer Gretzingerdie op 9" Mei aanstaande te IJperen eene vertooning komt geven, 1° het vermaard drama in 5 bedrijven Don Cesar van Bazan, en 2° Lot is dood, tooneelspel in een bedrijf, opvoeren zal. Beide stukken genieten den meesten bijval in Antwerpen en zullen hier ongetwijfeld eene groote menigte naar de tooneelzaal lokken. Samenstelling van den tuchtraad der Bur gerwacht voor den 2" trimester van het loopende jaar Wekkende leden. De heeren Iweins, Emiel, Onder-LuitenantHoetekiet, Karei, sergeant; Vangaveren, Leopold, brigadier; DeDeyne, Veron,f wacht. Bijgevoegde leden. De hoeren Lié- geois, Juliaan, Luitenant; Joos, Alfons, ser geant; Feneau, Victoor, kaporaal; Meesdom, Emiel, wacht. Ziehier de voorloopige lijst der kiesbaren voor het Senaat voor het jaar 1887 J. Capron, grondeigenaar, IJperen, fr. 3,203-92; H. Carton, id., IJperen, 2,898-56; Markgraaf V.d'Ennetières, id., Elverdinghe, 3,065-13; F.deStUers, id., IJperen,4,102-36; Ridder G. de Stuers, id., IJperen, 2,116-40 en meer; L. de Thibault de Boesinghe, id., Boesinghe, 3,337-45P. Duparc, id. Vla- mertinghe, 4,308-44; F. Merghelynck, id., IJperen, S,802-38; A. Surmont de Volsber- ghe, id., IJperen, 4,286-01; J. Van Morris, id. Popex-inghe, 3,600-81. Toevoegsel aan de lijst, personen, die min dan 2,115-40 fr. betalen:. F. Berten, notaris, Poperinghe, 1,37-6-99 fr.; J. de Cödt, grondeigenaar, IJperen, fr. 1,704-23; A. Floor, burgemeester, Crombeke, 1,508-77; A. Godtschalck, grondeigenaai', Wraasten, 1,092-96; K.Hondeghem, bestuur der van het krankzinnigen huis te Gent, wonende te Boesinghe, 1,275-72; E. Iweins, grondeig., Zonnebeke, 1,036-17; H. Iweins, id., IJperen, 1,86009; J. Iweins, id., IJpe ren, 2,112-45; L. Pieters, id., Reninghe, 1,370-22; L. Poupaert, geneesheer, IJperen, 1,082-26 L. Rabau, brouwer, IJperen, 1,180-69; A. Van Eecke, notaris, Wervik, 1,053-73; Kai\ Van Elslande, grondeig., Wervik, 1,627-61; L. Volbrecht, koopman, Waasten, 2,007-82. H. Vuylsteke-Vandenberghe, brouwer te Gheluwe, 963-71 fr. betalende, is op de bij gevoegde lijst der tien personen gebracht, in de provincie wonende, en die het meest beta len na den laatst ingeschrevene op de toe voegsellijs Zaterdag werd er te Brugge in het, Gou- vernementshotel overgegaan tot de openbare aanbesteding der verbeteringswerken aan hetdeoi van den IJzer, tusschen de hofstede Van Exem en de monding der Poperingh- sche vaart gelegen, uit te voeren. Bestek 47,000 fr. Hebben aanbod gedaan: de heeren Leo pold Roose, te Brugge, 45,200 fr.;Scheirsen, te Pervysie, 46,950 fr.; Vollemaere, te Oos tende, 46,990 fr. Examen. De heer Ontvanger van het telegraafbureel maakt hekent dat er in 't korte een exaam plaats hebben zal voor de plaats van kandi daat telegram-drager bij het telegraafbureel van IJperén. Om tot het examen toegelaten te worden moet men 1° Belg zijn van geboorte; 2° Ten minste 12 jaren en ten meeste 16 jaren oixd zijn. De aanvragen, vergezeld van een uittrek sel van den geboorteakt d:cs aanvragers en van een getuigschrift van zedelijk gedrag voor hem en zijne ouders, zullen in het bu reel van den heer Ontvanger der Telegrafen tot 21" dezer inbegrepen ontvangen worden. "t Ss laf. Vroeger maakte het heldhaftig Nieuios bladje de afgezette onderwijzers uit voor leegloopers, die liever op hun duizend ge- makskens van hun wachtgeld blijven leven dan eene nieuwe plaats aan te vx-agen. Dan weerlegden wij dat lasterend artikel en wij bewezen dat de op straatgeworpene en on- rechtveerdig vervolgde schoolmeesters alles, zelfs het onmogelijke beproefden om eene nieuwe bediening te vinden maar dat, onge lukkiglijk, al hun pogen te vergeefs bleef, dank aan den haat onzer liefderijke!? gees telij kheid die het hun nooit vergeven zal dat zij hare bevelen hebben durven weerstaan. Eu wat deed het Nieuwsblad je dan? Zijn woord hei-roepen of u weêrleggen, hoor ik mijne lezers antwoorden. Gij zijt er wel meê Het zweeg zich morsdood en keurde ons schrijven, volgens zijne eigene bekentenis, dus goed. 'i i Jamaar, Zondag laatst keei-de het, na we ken, maanden zwijgens, op die kwestie terug. En meent ge dat het was om ons schi-ijven van vroeger te weêrleggen Bijlange niet; 't is daar veel te... eexdijk voor. Het valt op nieuw die slachtoffers van de klerikale wraakzucht en den priesterhaat aan öm ze op dezelfde wijze te hoonen en te lasteren, zonder het minste gewag te maken of reke ning te houden van hetgene wij hem daar over onder den neus gewreven hebben. Is 't gemakkelijk, :t is ook lafkertig, dat zullen alle eerlijke lieden met ons moeten bekennen. Wat de onderwijzers betreft, die in 1879 het onderwijs verlieten en geen wachtgeld kregen, dat is niet te vergelijken met 't gene nu gebeurt. Die heeren gaven Irljwillig hun ontslag en waren om geene politieke ziens wijze op straat gegooid. Zelfs meenen wij te mogen zeggen, het Nieuiosbladje vergeve het ons, dat die heeren, die eens gezworen hadden aan den Koning en de wetten van het land getrouw te blijven, meineedig werden, liunne plichten verzuimden en hun land, hunnen Koning verraadden. Is 't zoo niet, Nieuiosbladje? Kunt ge ook zulke erge feiten ten laste der afgestelde onderwijzers leggen Wees eens rechtzinnig, Nieuiosbladjeen antwoordt ons. De door de liberalen afgeschafte kaneu- nikken en onderpastoors, zegt nog het Nieuiosbladje, kregen geen het minste wachtgeld. Dat is waar, maar 't heilig pa- pierke vergeet er bij te voegen dat die afge schafte kaneunikken en onderpastoors hunne volle jaarwedde behielden totdat er eene plaats, van dezelfde opbrengst, voor hen openviel. Laat aan de afgestelde onderwijzers hunne volle jaarwedde, Nieuiosbladjetotdat gij hun eene gelijke plaats aanbieden kunt, 't is te zeggen, handel met hen zooals het minis terie Frère-Orban met de afgeschafte kaneu nikken en onderpastoors gehandeld heeft en niemand zal er over klagen. Zelis zullen de op straat gesmeten onderwijzers luidop den naam zegenen van hem, die dat stelsel in- voex-en zal, wees er zeker van. En wij ookwij zullen daar niets op af te keuren vinden. Ziedaar, Nieuiosbladje, op vyelk éstevige!? grondslagen uwe weêrgalooze!? beredenee- x-inge gesteund is. 't Is een reus met klijten voeten. Op den hoek eener straat afgeluisterd Piek. Zoodat de kwaaddoender, dio zich te Col'aert's wilde wegduiken zijne zak ken vol zand had om in de oogen van zijne ontdekkex-s te smijten. Cies. 't vVas om poets, wederom poets te spelen. Piek. Hoe; wat wil-je zeggen Cies. Hewel, Colaert heeft reeds zand genoeg in de oogen der kiezers .geworpen op dat men hem nu eens van 't zelfde laken eene broek make.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2