BRIEFWISSELINGEN. Stad Yffereo, VERSCHILLIG NIEUWS. MARKTPRIJZEN. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Soetaert, Edouardus, langzager, en Wer- brouck, Maria, vischkoopvrouw. Craye, Leo, bakker, en Carbon, Maria, bakster. Cuvelle, Hendrik, lintenwever, en Capoen, Maria, dienstmeid.Wullems, Alphonsius, schrijnwerker, en Dubois, Victorine, kant werkster. Berghman, Edmondus, dagloo- ner, en Devriendt, Leonia, dienstmeid. Lory, Julien, leeraar van gymnastiek, en Dezwaene, Leonia, kleermaakster. Ver- cruysse, Julianus, hovenier, en Degroote, Leonia, dienstmeid. Sterfgevallen Messiaen, Cornelia, zonder beroep, 73 ja ren, echtgenoot van Francois Huysser, Mee- nenstraat. Vercaemer, Theresia, zonder beroep, 67 jaren, weduwe van Hendrik Ver- haegen, Beluikstraat.Pillaert, Eusebia, winkelierster, 60 jaren, ongehuwd, Bolling- straat. O'Callaghan, Helena, kloosterlin ge, 85 jaren, Justiciepaleisplaats.Moniez, Joannes, zonder beroep,52 jaren, ongehuwd, Kanonstraat. Timmerman, Augustus, schrijnwerker, 30 jaren,ongehuwd, Meenen- straat. Vandendriessche, Julia, klooster linge, 54 jaren, Justiciepaleisplaats. Mannrlijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 4. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanscken Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEÉEN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4" bladz. Poperiugde. Het Vaandel der Philharmonie wapperde Zondag laatst aan den voorgevel der socië teit. Zij vierde de naamfeest van haren Voor zitter. Ter dezer gelegenheid werd er aan M. Van Merris eene serenade-Concert gege ven. De stukken werden meesterlijk uitge voerd eu eene fantaisie op de motifs van Zampa viel veel in den smaak der talrijke personen die naar de Phiiharmonisten waren komen luisteren. Te 3 ure namiddag trokken al de wande laars op naar de Lee?2e,waar er eene chinee- sche cijbelschieting ging plaats hebben voor de muziekanten en oude-pompiers. Voor 110 fr. prijzen waren er te winnen en dapper be twist; te 51/2 ure trokken de Phiharmonistcn de stad binnen al van hunne geestigste pas- redoublés spelende. 's Avonds, een souper van 130 genoodig- den vereenigde de muziekante, de leerlingen en de oude pompiers, en men nam zeer laat in den'nacht afscheid van eikander,, na een aangenamen dag overgebracht te hebben waar gestadig de vriendschap bad ge- keerscht. Onze hertelijkste bedankingen aan onzen waardigen en gulliertigen Voorzitter voor de gelukkige uren die bij ons heeft laten door brengen. AAN WIE DE SCHULD Wij antwoorden zonder aarzelen: aan het schepen-collegie en aan onze stads-raads- heerenaan allen die op bet Stadhuis zete len en waarvan er eenigen, niet te vreden met het geld der contributiebetalers in bun nen zak te steken, nog zonder schaamte en tegen de wet andere fonctiën bij deze van raadsheer uitoefenen die meer opbrengen. De beeren Devos en Ryckewaert zouden beter dan iemand anders ons daarop kunnen inlichtingen geven. De schuldigen zijn dezen die, aan gesteld om voor de belangen der stad te zorgen, zwijgen gelijk de karpels, toen zij het geld der schatplichtigen door de venster zien smijten om belachelijke Squaren op te richten die maar enkeüjk dienen om bet bisschoppelijk collegie te veraangenamen. Zijn nog de pliebtigen degenen die, van aangaande werken, ezelarijen uitmeten, zooals in de herstelling van onzen schouw burg. Deze onderneming en de afbraken die er het gevolg van zijn geweest, hebben reeds ongelooflijke sommen gelds aan de stad ge kost, en alles is verre van voltooid te zijn. En dit is zoodanig waar dat, wanneer er sociëteiten of vreemde tooneelgezelscbappen van het tooneel gebruik maken, zij ge noodzaakt zijn hunnen toevlucht te nemen tot de vervloekte Philharmonie om stads eigendom te verlichten. De schuldigen zijn die mannen die den verleden winter dé vreemdelingen rijk maak ten terwijl de Poperingsche werkmenschen zonde)" werk waren. Het zijn noch die mannen, die door hun bandteeken bet lastkohier aangenomen hebben die de aannemers verbood, voor stads rekening werkende, gebruik te maken van brijken die in Poperingbe gebakken wa ren, 't is te zeggen, voortkomende der ovens van MM. Coevoet, Delbove, Lahaye en Rie- kebusch. Het zijn zij die geld in overvloed heb ben toen het er op aankomt groote sommen terug te betalen aan degenen die, zonder toestemming en buiten de wete der stads- regeeringover eenige jaren den milden speelden met de penningen der contributie- betalers. Alleenlijk ontbreekt maar het gelddan wanneer de achtbare Bevelhebber der Pompiersdoordrongen der belangrijkheid zijns ambt^en dit ter herte nemende, eenige bonderden frank vraagt tot vernieuwing en verbetering van zijn materieel. Men antwoord hem alsof hij niet zou gezegd hebben ofwel meu stelt hem onbepaaldelijk uit. Ziedaar de bijzonderste pliebtigen. Er zijn nog andere personen, die jaloersch zijn over de volksliefde waarvan M. Baecke- root genipt. Wel is waar hunnen invloed is niet groot, niet te min het is afstootelijk te- zien dat die ^mannen van niet, al de hand te drukken aan den achtbaren kommandant,in hun vuistje lachen ieder maal zij de gelegen heid vinden om hem te beknibbelen. Het is het geen wij in den laatsten brand hebben kunnen bestatigen, van wege de triestigste en onbeduidenste personaadje der stad, die zooals altijd er de koetsvlieg heeft gespeeld. Maar indien M. Baeckeroot door de stad niet genoegzaam ondersteund wordt, bij is bet evenmin door zijne officieren. Inderdaad wat wilt gij dat hij uitmete die mannen (de eerlijkste rnenscben zoo men wille) toen zij, zooals men bet laatst heeft kunnen vaststel len, zij bet eerst woord van hun ambt niet begrijpen. Wij zouden, in eenen brand, eens die brave menschen aan hunne onderhoori- gen de theorie en de hanteering der pompen willen zien uiteendoen. Wij gelooven lien onbekwaam daartoe, en wat kan men alsdan met zulke hulpen verrichten (Wordt voortgezet). T. Poperinghe, 15 April '1887. Maandag morgend in den vroegen, borst er eenen brand los te Watou, in de bakkerij toebèhoorende aan sieur Deheegher. Het ongeval, van den beginne moedig aan gevallen, heeft de gevreesde uitbreiding niet kunnen nemen en de schade is betrekkelijk niet groot geweest. Vreèzende dat, door de felle wind, de aan palende gebouwen hadden kunnen vuur vat ten, zond men eene expresse te peerd naar Poperingbe om hulpe te vragen. Onze achtbare Burgemeester, na zijnen biechtvader geraadpleegd te hebben, heeft wel willen toestemmen dat onze brave pom piers naar Watou vertrokken om het vernie lend element te gaan bestrijden. Maar (onze leutigaars en hebben geene kans) zij zijn nogeens te laat gekomen, en het gevaar was al drij uren verdwenen, toen zij hunne intrede deden in de gemeente voortaan, beroemd door den vermaarden ge wezen notaris Capelle. Hetgeen niet belet heeft, en wij weten het heel juist, dat elke mau 2 fr. heeft ont vangen en zij te Poperinghe eene triomfante lijk intrede gedaan hebben getooid met een licht pluim ken. I I O! Bacchus, wanneer gij onze goede pom~ piers, uit de hoogte uws godenhemels alzoo zag komen aangestapt, hoe fier moest gij zijn over uw lieve kroost! Brand te Watou. Maandag 1.1. is er te Watou een begin van brand onstaan in de bakkerij en magazijnen van A. D. LI. Die brand had de ergste gevolgen kunnen hebben,gezien de hoeveelheid brandbare stof fen, die in het onmiddelijke bereik van het vernielend element waren eene bakkerij tusschen twee brouwerijn gelegen Gelukkiglijk was er, juist na de eerste mis, oogenblikkelijk veel volk tér plaats en in eenige stonden alle gevaar verdween. Enkel is de kap der bakkerij eerder afgetrokken dan afgebrand. De grootste schade is gele den door het vluchten van meubelen en win kelgoederen en het werpen van water in het bloemmagazijn. Men zegt dat alles verzekerd is. Brand te Gheluwe. Dinsdag namid dag heeft een hevig onweder boven de Leie gewoed. Hagelsteenen en stortregen vielen geweldig en overvloedig neder. J)e donder rommelde vervaarlijk en de bliksemflitsen hielden niet op. Eene tweewoonst te Gheluwe is door het hemelsch vuur in brand gestoken en met eene aanzienlijke hoeveelheid vlas de prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. Een jammerlijk ongeval is Zondag, rond 4 ure namiddag, tusschen Wilryck en floboken gebeurd. De majoor Haven, van het 8e iinie- regiement, keerde te paard van een dienst terug, toen zijn paard, nabij een barreel tusschen Wilryck en floboken, eensklaps ver schrikte. Het woedend dier sprong over den barree], doch toen het over den tweede wilde sprin gen. bleef het met de twee achterste pooten aan den barree! hangen, en de ruiter werd met geweld tegen den grond geslingerd. Het paard werd op den slag gedood. Wat de majoor Hayen betreft, deze werd in zijnen val de twee armen gebroken. De ongelukkige is naar zijne woning te Berchem, overgebracht. Het lijk van hst paard is naar den Dieren tuin gevoerd. Broedermoord. Te Merville, depar tement der Maas,arrondissement. Montmédy, overleed dezer dagen de oud ju'ofessor Mon- geat, in het college te Verdun. Hij liet eene weduwe met twee kinderen na. De oudste zoon Pierre, was 25 jaar en ge huwd, de jongste Paul, 23 jaar. Deze woonde nog bij zijne moeder in. De oudste zoon, die niet tegenwoordig was bij het overlijden zijns vaders, zegde dat bij voornemens was de zegels te doen 'leggen, formaliteit welke onuitlegbaar was daar al de erfgenamen aanwezig waren, hij, zijne moeder en zijn broeder. Pierre had bij zijn huwelijk 35,000 fr. mee gekregen en op het oogenblik der deeling werd hem hieraan herinnerd, zoodat die som zou worden afgerekend. De oudste zegde dat hij nog zijn deel zon hebben alsof daarvan niets was, zooniet zou hij beiden, moeder en broeder om hals bren gen en daarna het huis doen in de lucht vlie gen. In den nacht waarin bij het lijk van den overleden werd gewaakt, hadden de hevigste tooneelen plaats in een vertrek nabij de ka mer waarin het lijk rustte. Des anderendaags ten -10 ure in den mor gen kwam de vrederechter om de zegels te leggen. Nauwelijks was hij binnen de woning of het buis daverde onder twee losbrandin gen. Door het gedrag zijns ouderen broeders radeloos gemaakt, had Paul een geladen twee loop geweer gegrepen en daarmede twee maal vuur gegeven.op zijnen broeder. Het tweede schot velde Pierre doodelijk gewond neder. Hier waren meedere loodkor- rels in de borst gedrongen onder den arm. De moordenaar werd gevankelijk overge voerd naar Montmédy, terwijl den volgenden dag vader en zoon samen werden begraven. Wat de arme moeder betreft deze is als ver suft door de drijvoudige ramp welke haar beeft getroffen, haar man en haar oudste zoon dood, haar jongste zoon als moordenaar zijns broeders in de gevangenis. Pierre,het slachtoffer was gevreesd om zij ne brutaliteit, Paul integendeel bemind om zijne zachtaardigheid. Dinsdag avond is eene diefte gepleegd tennadeele van M. Da Groote juweelier, te Brugge.Men heeft er voor omtrent '1000 fr'. ju- weelea gestolen. De veronderstelde pliebti gen zijn aangehouden. Zij waren in het bezit van verscheidene sleutels. Onweder. Dinsdag waren wij getui ge van eene schielijke verandering van lucht gesteldheid. Om 2 ure was het warme zonne schijn en helder weder, dm 3 ure begon het te donderen en te bliksemen vergezeld van regen en daarbij eene zeer koude wind. Ta Brussel was ook zulk weder, op ieder- eens verwondering uitgebroken. Te Mailles, bij Bergen, veroorzaakte het onweder een groot ongeluk. De bliksem is in de steengroeven van Broquet gevallen en beeft drie werklieden getroffen die onder een afdak zaten. Een hunner, vader van 7 kinde ren, werd op den slag gedood de beide an deren verkeeren in bedenkelijken toestand. Men schrijft uit Antwerpen Zaterdagavond, omstreeks half twaalf werd. de Kloosterstraat in opschudding gebracht, door eene moordpoging, gepleegd door den genaamden Jan-Jos. Heyselbergs, schoenma kersgast, oud 22jaar, wonende Stijfselstraat, op zijne minnares Marie Haerens, oud 20 jaar. Dit meisje, welk in de Scholierstraat bij ha re ouders woonde, had sedert eenige dagen het ouderlijke huis verlaten en was als dienst meid gaan wonen in de herberg La Ville d'Ypres, in de Kloosterstraat. Jan Heyselbergs werd hierdoor in jaloezie ontstoken, te meer daar het meisje hern reeds verklaard had met hem te willen afbreken. Van dit oogenblik af bevond hij zich gedurig rond of in de herberg waar zijne beminde woonde. Op een dag van verleden week wilde Hey selbergs aan zijne beminde een stuk van 40 frank geven, wat door deze geweigerd werd. Goed, antwoordde hij, indien gij het niet wilt aannemen, zal liet dienen om een re volver ie koopen om u te dooden. Zaterdag avond bevond Heyselbergs zich andermaal in gemelde herberg, en er ont stond een kleine twist tusschen de twee jon ge lieden Marie Haerens stond op en ging naar den koer .- zij werd onmiddellijk opgevolgd door haren minnaar die op de opene plaats een revolverschot opbaar loste. Het meisje vluchtte terug de herberg in, doch werd ach terna gezet door baren minnaar die achter volgens nog twee kogels op haar loste, welke haar in den rug troffen. Huilende liep de ongelukkige de straat op, altoos door baren moordenaar achtervolgd die weer twee schoten op haar loste waarvan er nog een haar in den rug trof. Het slacht offer storte alsdan ten gronde. Verscheidene personen snelden alsdan het meisje ter hulpenbrachtenhaarindeherberg. De heer Flament, policiecommissaris der 4" wijk, vergezeld van zijn adjunct Arnault, begon onmiddelijk een voorloopig onderzoek. De geneesheer Verstraeten, die geroepen was, heeft de ongelukkige de eerste zorgen toegediend, en haar vervolgens naar St-Eli- sabetbsgasthuis doen brengen. De wonden die het slachtoffer bekomen heeft, schijnen niet doodelijk. De dader is op de plaats der misdaad aan gehouden en in de celgevangenis ter beschik king van den procureur des konings gesteld. De 28 Augusti 1886 werd Heyselbergs door de correctioneele rechtbank onzer stad ver oordeeld tot 1 j.aar gevangenisstraf en 100 frank boet, insgelijks om een revolverschot op zijne verliefde te hebben gelost, die alsdan in de hand, getroffen werd. De hr. Berré, procureur des konings, is Maandag morgend op de plaats der misdaad en in St-Elisabethsgasthuis geweest om het slachtoffer te ondervragen. Den 2 April is het lijk van den genaam de Alouis Verhulst, oud 60 jaar, geboren te Moorslede,landwerker, verblijven te Meenen, gevonden geweest in een der grachten der Leimeerschen, omtrent 200 meters achter de hofstede bewoond door de weduwe Dal. Verhuist moet zich in de Leimeerschen be geven hebben om salade te trekken, want hij had een mandeken en een zak bij zich, die ook in't water lagen.De gracht is omtrent een 'meter diep en twee meters breed. Een meisje van 19 jaar, van Meenen, M. V was over 18 maanden naar Tourcoing getrokken. Dezer dagen is zij er in het geheim moeder geworden, men heeft het lijkje van het pasgeboren kind in haren waterpot ont dekt. Het meisje is naar het gasthuis gebracht, in afwachting dat naar de gevangenis zal kunnen gevoerd worden. Een erg ongeval heeft zondag namid dag, rond 4 ure, op de Koornmarkt, te Gent, plaats gehad. Zekere August Bucquoi willen de op den tram springen terwijl deze in gang was, struikelde en werd door de voet trede van den tram erg aan den arm ge kneusd. Met de meeste bereidwilligheid opge nomen ten hu,ze van M. Jules Coryn, haar- bewerker, ontving hij de eerste zorgen van den geneesheer Dupureux, waarna de heer ondercommissaris De Roo hem naar het gast huis liet overbrengen. Men vreest dat de arm zal moeten afgezet worden. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Le numéro qui vient de paraitre donne le portrait de M. Emile Banning, Pauteur de Partiele si remarqué sur la defense de la Meuse. Une double page de dessins inté ressants sur I'abattoir de Bruxelles. L'in- térieur d'une houillière.— Le Vendredi-Saint a l'Eglise San Carlo a Rome. Une page de croquis de la collection Frédéric Fétis 'et le dessin une bonne Ménagère. On sabonne au bureau du journal. DE VLAABKSCHE ILLUSTRATIE, No 29. 1° jaar. Zaterdag.46 April. INHOUD. Platen. Een schoone lentemorgen. Postwielrijder te Brussel.— Oliekoopman in Lisbonna. M. Windthorst leider van bet duitsch centrum. 1 ekst. - Onze platen. De Bloem van Blaukenberghe. Vlaamsche kronijk. 's Menschen wil is zijn hemelrijk. De Leeuwenvaan. De ijzeren vrouwDe schat in den afgrond. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 9 April. 16 April. Tarwe Rogge Haver Er weten Boontjes Aardap. Beter 9,000 1,100; 900, 400, 1,8001 5,000 11,834, 18 87 15-25 15-25 18-75 18-50 6-00 250-00 5,800 1,700 2,700 700 3,200 5.000 12,044 4 9-25 15-25 15-50 19-00 '17-50 6-00 245-00 Het Gemeente-bestuur verwittigt de inwoners dat de rol der gemeente- taks op de paarden voor het jaar 1887, voorloopiglijk vastgesteld is door den Gemeente-Raad en ter in zage der belanghebbende in het se- kretariaat zal berusten gedurende veertien dagen,te rekenen van heden. Yperen, den 16 April 1887. Dc liiugemeester en Schepenen, L. VANHEULE. De feekretans, M. Gorrissen. VAN DEN 8 TOT DEN 15 APRIL 1887. Kinderen beneden de 7 jaren 0 GRANEN verkochtle enz. kwantiteit middénpriis 1>. 100 kilo. verkoclute jmiddenpriis iwantiteit j p. 100 EiJo. i 0-

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3