VERSCHILUG NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. leure, Meenenstraat. Carton, Henricus, gewezen commissaris van't arrondissement IJperen, officier van het order van Leopold, ridder van het Eere Legioen, 72 jaren, ongehuwd, Recollettestraat. Gouwy, Con- stantinus, landbouw werkman, 53 jaren, on gehuwd, Meenenstraat. Debeir, Barbara, zonder beroep, 76 jaren, weduwe van Ma- charius Bartier. Neêrstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 1. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te iJPEBEN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4e bladz. WEST VLAAMSCHE LIBERALEN- Wij vragen u hierbij uwe bijtreding aan bet liberaal vooruitstrevend Congres. Sedert drie jaren ligt België gebukt onder de klerikale heerschappij. Terzeivertijd kwij nen nijverheid en landbouw. Het Staatsbestuur en de klerikale Kamers geven aan het land het tooneel hunner machteloosheid. In 1884 hield men eene bui tengewone Kamerzitting om ons lager on derwijs te vernietigen. Welnu 1 die zelfde Kamers hebben in den gewonen zittijd van 1886-1887 nog geen uur gevonden om de ontwerpen te bespreken door de commissie van het werk voorbereid. Het is overigens natuurlijk dat de volksgezinde oplossingen hunne vijanden vinden in de partijgangers van het voorrecht. Eene nieuwe en uiterste poging moet worden gedaan door de liberale partij, om een einde te stellen aan dezen treurigen toe stand. Maar dat men zich wel herinnere, dat wij niet kunnen zegepralen met een ver bond zonder grondbeginsels, het welk alle kiemen van verdeeling zou laten bestaan. Onze partij moet zich aan het land aanbie den met een programma van werking en volksgezinde hervormingen. Onder deze hervormingen legt zich name lijk de inschrijving op der volgende, in de nieuwe grondstellingen van het liberalismus: Herziening van art. 47 der Grondwet en uitbreiding van het kiesrecht. Kosteloos verplicht lager onderwijs. Afschaffing der plaatsvervanging in ons leger. Het nemen van maatregelen van aard de scheiding van Kerk en Staat voor te berei den. Het stemmen van wetten, om de zedelijke ontvoogding der werkende klassen te begun stigen en hunnen stoffelijken toestand te verbeteren. Het liberaal vooruitstrevend Congres heeft voor doel de eenheid der partij te bewerken, om deze hervormingen te verwezentlijken. Het zal, verhopen wij, goede vruchten dra gen en gelijk het congres van 1846, aan on ze partij de eenheid terug geven. Het zal aan de liberale partij de grootheid zijner zen ding doen beseffen en haar manhaftige be slissingen opleggen om het klerikaal bestuur omver te werpen. Onze oproep is gestuurd aan onze liberale medeburgers, namelijk aan diegene die, door ons kiesstelsel, van alle kiesrecht beroofd zijn, of enkel in bezit zijn van een beperkt kiesrechtwij rekenen op hunne bijtreding, om met. ons te strijden voor de erkenning hunner rechten en de zegepraal der liberale en volksgezinde grondbeginselen. MM. Capiau-Wets, hotelhouder, bestuurlid der li berale associatie van Blankenberghe De Brouckere K., notaris te Rouselaere De Brouckere G., nijveraar te Rouselaere. De Brouckere K., nijveraar te Rouselaere de Laveleye J., bourgemeester te Gheluvclt. De Muytter P., te Kortrijk. De Poortere K., Avokaat te Brugge De Simpel L., vrederechter te Meessen De Zwarte P., ondernemer voorzitter der li berale ossociatie van Nieuwpoort. DufortH., voorz. der lib. wacht Moskroen; Glorie C., nataris, provenciaal raadslid, Burgemeester van West-Nieuwkerke; Goddaer A schrijver cler Meenensche voor wacht te Meenen. Guns E-, publicist te Oostende Laridon,gepensionneerd officier teThourout; Lava, nijveraar te Ingelmunster Leleup K., gemeenteraadslid te IJperen; Lepoutre E., koopman te Neer-Waasten; Michens V., gemeenteraadslid te Oostende; Marhem G., doktoor van Waasten Stevens R.avoué te Brugge Sybille, notaris, gem. raadsl. van Waasten; Yan Ackere Constant, zoon, voorzitter der Meenensche voorwacht; Yan Eecke, A., notaris, voorzitter der libe rale assotiatie te Wervik; Van Glabbeke, brouwer te Oostende; Vermeulen-Decoene, gemeente raadslid te IJperen; Yictoor, E., burgemeester van Meessea-, De betredingen aan het congres moeten gezonden worden, voor 8" Mei, aan een der onderteekenaars van bovenstaande manifest. De bijtredende liberalen zullen dan bijeenge roepen worden voor de benoeming der afge vaardigden. Een roerend tooneel heeft Dinsdag avond, rond 7 ure, plaats gehad, in het hoofdbureel van de post, te Brussel. Eene brave vrouw, woonachtig in de For tostraat, te St-Gilles, bood zich in het post kantoor aan om, in naam harer ouders, twee honderd frank op de spaarkas te storten. Zij had die som in den zak van haar kleed gesto ken. Op het oogenblik dat zij haar geld wilde afleveren, werd zij gewaar dat zij bestolen was. De arme vrouw eene weduwe was ten prooi aan de grootste wanhoop. Zij wilde zich zelfni'. -rden. Dubbele moord en zelf moord. Een schrikkelijk drama heeft Donderdag laatst te Abondance (Savooie) plaats gehad. Een gendarm, met name Parrisse, was dronken. Zijn wapenmakker Chabert wilde ontwape nen, doch Parisse loste twee scbooten op hem waarvan het eene hem in den buik doodelijk trofdan nam bij de vlucht. Achtervolgd door eenen horlogiemaker der plaats, loste hij nog een schot en de man viel dood neder. Dan schoot Parrisse zich door den kop. Onder de amerikaansche dames is het, naar men verzekert, mode geworden de top pen der nagels te vergulden, 't Is te hopen, dat die mode maar aan gene zijde van den Oceaan blijft. Straks krijgen wij nog de zwar te tanden der Javaansche schoonen Een Aprilvisch. Een blad meldt het volgende van een gekend persoon, die het slachtoffer zou geweest zijn van een April visch. Het is te Heyst, aan de zee, dat het geval is gebeurd. M. A. V... een der gelukkigste jagers van de kust, ging Vrijdag morgend, 1 April, op jacht. Aan het kanaal de»sluis gekomen, ziet hij van verre een schoone vette gans. Hij was gelukkig die vogel te zien en nam terstond, als praktisch jager, alle voorzorgen om ze te schieten. De vangst was niet gemakkelijk. M. V.., moest alles in 't werk stellen om ze onder schot te naderen hij moest op de knieën kruipen, en na goed aangelegd te hebben, ging het schot af en de vogel was geraakt. Onze jager, gelukkig over zijne helden daad, liep naar zijne prooi en zag, maar te laat, dat het eene gans was die bijzichtig was en eenen bril aan had, dat was de oor zaak dat hij ze zoo gemakkelijk bad kunnen naderen, zij was van... karton 1 Tableau. Iels uit Londen. Een dief was bezig met een coffre-fort open te breken.., was zeer verwonderd, toen hij het hoofd ophief, een gentlemen te zien, die hem gerust gade sloeg. Hij beproefde weg te loopen, maar de gentlemen hield hem tegen. Gaat voort, mijn vriend, zegde bij, ik stel veel belang in uw werk. Waarom vraagde de verwonderde dief. Omdat ik den sleutel van dien coffre- fort heb verloren. Als gij hem kunt open doen, zult gij eene goede belooning hebben. In eene restaurant. Maar gargon, hoe is het mogelijk, het is reeds den zesden dag dat gij mij gestoofden bouilli op dient en gij weet dat ik hem niet kan rieken. Ik ook niet,mijnheerHet is daarom dat ik er zoo aanhoud, dat er geene overblijft voor den diner der gargons. Op een examen. Een professor vraagt aan een leerling in de geneeskunde Gij komt ons daar de plaats aan te dui den waar het hart van den mensch ligt. Dat is wel, maar zijn er geene uitzonderingen aan den regel Zekerlijk, mijnheer de professor, er zijn lieden die hun hart op de hand hebben. Een model van schoonzoon. Twee schoonmoeders zijn aan 't klappen over hun ne schoonzoons. Zoodat gij niet te vreden zijt over uwen schoonzoon Mev. Klapoore. Oh, neen, 't is een schelm, een cartou che, hij zal mij doen sterven van verdriet... Ik zegde Mad. Jouskens, heb een peerl van een schoonzoon. Dezer dagen was het mijn feestdag. Hij heeft mij eene schoone kroon van immortellen ten geschenke gege ven, waarop er te lezen stond Aan mijne schoonmoeder. De vrouwenhoeden. In een schouw burg zat een toeschouwer inde stallen en voor hem was eene dame geplaatst met een Eiffelhoed op het hoofd, dat bet hem onmo gelijk was zelfs het tooneel te zien. Hij be dacht een middel om haar te verplichten ha ren hoed af te doen. Hij zette zijnen hoed op. Terstond begint inen van alle kanten te roepen Hoed af werpt hem aan de deur. Hij zegt op zeer beleefde wijze tegen de da me dat dit geschreeuw tegen haar gericht is, omdat zij eene zoo kolossale pijramide met pluim op het hoofd heeft en hij doet haar be slissen den hoed af te doen. De truk was gelukt. JULIUS VUYLSTEKE. Het Bestuur der Brugsche Afdeeling van het Willems-Fonds had laten aankondigen dat Julius Vuylsteke zelve de zoo prach tige reeks der wekelijksche bijeenkomsten zou sluiten en dat hij Zaterdag laatst zou op treden met een onderwerp dat allerbest past voor den aanleider der YTaamsche liberale beweging Het Willems-Fonds en hetCle- ricalismus. Doch de hooggeachte Voorzit tervan het Algemeen Bestuur is, door eene zware verkoudheid, in de onmoggelijkheid geweest aan het verlangen van het Bestuur te beantwoorden. De toehoorders waren bijzonder talrijk opgekomen, het programma was, voor de omstandigheid, wat meer uitgebreid dan naar gewoonte het zou een huiselijk en toch hoogst aangenaam feestje zijn. In de afwe zigheid van den gevierden algemeenen voor zitter zou nu de heer Julius Sabbe optreden met eene voordracht over Julius Vuylsteke. Die gedachte heeft algemeenen bijval ver worven en alzoo werd, in zekere mate, ons verlies vergoed. Julius Vuylsteke is inderdaad een man die verdient door ons volk gekend te zijn, niet alleen als schrijver en denker, maar om dat ons volk tegenover hem een echten plicht van dankbaarheid te vervullen heeft. Al wie maar een beetje met Vlaamsche litteratuur, met Vlaamsche beweging, met Willems- Fonds bekend is, heeft Vuylsteke gelezen of van Vuylsteke hooren sprekenmaar weini gen weten wat een harde strijd de man door worsteld heeft en hoe iedere stap, die onze beweging vooruit deed, met Vuylsteke in in nig verband staat. In zijne aangename, leerrijke en zaakrijke voordracht heeft de heer Sabbe ons dat uit eengezet, Telkens echter werd hij van zijn onderwerp afgeleid, want Vuylsteke en de Vlaamsche beweging zijn zoo nauw met elkan der vereenzelvigd, dat alleen de geheele ge schiedenis der liberale Vlaamsche beweging een verhaal van Vuylsteke''s strijden kan teruggeven. Eerst verhaalde ons de spreker wat de Vlaamsche beweging was rond 1850, en hoe het Willems-Fonds zelve, (ongeveer een paar honderd leclen sterk) onder ander wei nig aanzienlijke geestesvruchten aan ons volk al niet veel degelijkers lcari opdienen dan wat vellen caramelverzen. Hij wees er op hoe zoowel Conscience als Delaeten Zelter- nam en Van Kerkhoven waren gedwongen geweest met den clericalen geest van ons Vlaanderen te rekenen, wilden zij gelezen worden en kon met recht besluiten dat, onder de hooge bescherming der geestenjkheid en vol voorzichtigheid tegenover Staatsbestuur en Walen, de geheele beweging op iets gansch ondoelmatigs moest uitloopen. Toen stond Vuylsteke op. Met zijne jeug dige vrienden uit 7 Zal welgaan, stichtte hij die Almannakken en Noord en Zuid, wel ke de Paus voor den Index waardig keurde. Hij zelf schreef die mijmeringen voor den Almannak, die Van Hommel met de beste werken van Musset gelijk stelde hij wist zich meester temaken van het Willems- Fonds en, als algemeen secretaris, richtte hij het op eenen geheel anderen voet in. Van dit oogenblik afkomt hij niet zoozeer meer op den voorgrond zijne persoonlij kheid ver smelt om zoo te zeggen in het hoopje warme strijders dat hij rondom zich vergaderde en waar hij de ziel van is. "Wie hem van nabij kennen, weten genoeg dat hij toch alles doet, I dat bijna uitsluitelijk van hem alle initiatief uitgaat, dat ieder vertoogschrift, ieder ont werp door hem wordt ingestudeerd, en met volharding tot aan het welgelukken wordt doorgedreven. Sedert eenige jaren is Vuyl steke niet meer secretaris|van het Wülems- j Fonds, maar wel algemeenen voorzitter. Het Willems-Fonds, zegde de spie ker,1 «is de schoonste perel aan Julius kroon. En inderdaad van een goed paar honderd is het getal der leden tot rond de vier duizend gestegen in plaats van ca ramelverzen geeft het nu de zaakrijke, nut tige boeken uit, die iedereen wel kent - in plaats van eene eenvoudige afdeeling te Gent, telt het 36 afdeelingen over het geheele land verspreid;—zijne begrooting bedroeg 2000fr. en stijgt nu tot rond de 50,000 fr. Voeg daarbij die honderden voordrachten, die in het winterseizoen het land door weerklinken, die concerten, die den smaak des volks loute ren, die vele boekerijen, die ons volk gees tesvoedsel bezorgen. Zoo dat alles bestaat, is dit grootendcels aan Vuylsteke te danken. Wij zouden te langdradig worden zoo wij al de verdiensten van Vuylsteke opnoem den wij zouden nog moeten spreken van zijne Korte statistieke beschrijving vun België van zijn Overzicht der Algemeene Kunstgeschiedenisvan zijne vele artikels in de dag- en weekbladen, van zijn polemiek met De Potter, aangaande Van Artevelde, over zijne redevoeringen in den gemeente raad van Gent, in de politieke kringen, over de stichting der Vlaamsche Liberale Veree- niging van Gent, over Vuylsteke''s invloed op de ontwikkeling der Vlaamsche muziekbe weging, enz. enz. Kortom, laat ons met den spreker beslui ten dat Vuylsteke mag beschouwd worden als de schepper, de dichter, de woordvoer der, de geschiedschrijverde polemist, de leidermet een woordde ziel der Libera te Vlaamsche Beweging In October aanstaande wordt Vuylsteke, op voorstel uitgaande van de Afdeeling Brugge, plechtig gevierd, ter gelegenheid van de 25° verjaring zijner intrede in het al gemeen Bestuur. De mare van dat feest is in geheel het Vlaamsche land met innige vreug de ontvangen de zekerheid bestaat reeds dat wij dan, op eene hem waardige wijze, aan Vuylsteke den dank en de gelukwen- schen der geheele Vlaamsche beweging zul len kunnen brengen, en hem kunne bewijzen hoe talrijk de schare echte vrienden en waar- deerders is, die hij zich, ook buiten zijnen wete, heeft gevormd, in die 25 jaren harden strijd. Die betooging zal uitgaan van de Afdeelingen vau 't Willems-Fondsvan de Vlaamschen Studentengenootschappen,en van de Liberale Vlaamsche Bonden, allen recht- of onrechtstreeksche voortbrengsels van Vuylsteke's initiatief. (Brugsche Beiaard.) LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an). Le Globe Illuslrê qui parait ce jour publie le portrait du nouveau gouverneur de la province d'Anvers, Mr Ch. Dubois de Vroylande. Le dessin des courses péles tres organisée par rAlhletie-Club. Quel- ques portraits de chevaux do race Alleman de. Une vue de la serre du chateau de Laeken et le monument de Leopold lr A i'oc- casion de la Garden. Party et une page de dessins humoristiques sur les médecins et les malades. On sabonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, N° 31. lejaar. Zaterdag 30 April. INHOUD. P1 at e n. 't Pijpken en het glaske bier. Joodsche Afschrijver. De houtkappers der Vogeezen. De groote sprinkhaan van het eiland Cyprus. Tekst.-— Onze platen. De Bloem van Blankenberghe. Ter overweging. Vlaamsche kronijk. De ijzeren vrouw. Belgisch Volkslied. De slag van Leuven tegen de Noren.—'s Menschen wil is zijn he melrijk. Een levensplan. De schat in den afgrond. Raadseloplossingen. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 23 April. 30 April. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter 5,400 5,400 1,200 900 1,300 6,000 15,585 19-75 15-00 15-25 17-50 18-00 6-00 235-00 1 11,400 2,500 3,500 1.900 2,300 6,000 14,015 19-75 15-25 15-00 17-50 18-00 6-00 240-00 VEURNE. 20 April 27 April Tarwe fr. -19,00 k 20,0039,00 k 20 «5 Rogge 44 00 15,00 14,00 45^00 Sucrioen j Haver 14.00 47,00...4.00 17 v Boonen 47,00 18,0Oj47,00 18 00 Erwten -18,00 20,00jl8,00 2000 GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijs P. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3