Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. K' 72. 26e Jaar. Zondag 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Yetleggers, opgepast (Off. de P.) O» [?lex Bareel: Dixmudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEN S» centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-©0 'a jnars voor de stnd; fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 April 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. t Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-50 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30— 8-20 11-16 - 2-41 5-20. De kiezingen welke te Parijs hebben plaats gehad voor den munieipalen raad zijn eene misrekening voor de gouverne- mentale republiekeinen. Men mag van nu af als zeker aanzien, dat na de balloteeringen de autonomisten de meerderheid in den raad zullen behou den. De revolutionnairen zullen eenige stem men winnen. De monarchisten blijven bij hun getal van 10. Wat de gouvernementale republikeinen betreft, die dachten in gezag te winnen, zij verliezen drie zetels; zij hebben 25,000 stemmen verloren. De radikale autonomisten hebben 200 stemmen gewonnen. De revolutionnairen-possibilisten heb ben 500 stemmen gewonnen de revolu- lionnairen-anarchisten 12,000 stemmen en de monarchisten nagenoeg zooveel. De heer Goblet heeft in den minister raad kennis gegeven van eenen brief,dien hij aan de budget-commissie heeft gezon den, in antwoord op de vraag aan hel gouvernement gedaan, om nieuwe budget- verminderingen te doen. De heer Goblet zegt daarin dat hij zich ter beschikking van de commissie houdt, om te zamen te onderzoeken of er nog spaarzaamheden zijn in te voeren. De stemming der dagorde door de be- groolings-commissie wordt algemeen aan zien ais eene ministeriëele krisis openende. De dagorde is met eene veel grootere meerderheid gestemd dan men verwachtte. En wat den toestand nog erger maakt, dat is de benoeming van M. Pelletan, den rechten arm van M. Clemenceau, als ver slaggever. Men denkt evenwel dat het ministerie Goblet zal blijven, behalve M. Dauphin, minister van finantiën. De vrees voor vreemde verwikkelingen is zoo groot, dat men voor eene ministe riëele krisis op dit oogenblik terugwijkt. Generaal Boulanger, minister van oor log van Frankrijk, heelt den titel van proef een ontwerp van mobilisatie aan M. Grévy onderworpen, voor een geheel legerkorps, tegen den aanstaanden herfst. OF NU ZIJT GIJ DE KEEL AF. Gij koopt uwe mager beesten in Frankrijk of Holland en zult volgens de nieuwe wet 25 franken rechten middelmatig per kop betalen om in België te komen. Maar wanneer gij uwe dieren zult gevet hebben en er mede naar de Markten gaan te Kortrijk, te Brus sel of elders om ze te verkoopen, daar zult gij de vette hollandsche beesten vinden die, zonder rechten te betalen u concurrentie zullen doen, vermits ze verkocht zijn voor den vreemde. "Wel wie is nu uwe bijzonderste, uwe beste clientelle: Parijs, Rijsel, Roubaix, Tourcoigne, Armentières, enz. Nu zal ze uitsluitelijk holland sche beesten koopen die ze 35 a 45 franken per kop beter koop zullen kunnen koopen dan de Belgische beenhouwers, daar ze dan geen rech ten te betalen hebben. Rekent al zoo gij wilt, gij zult van nu af 40 franken ja veertig fran ken jper gemet minder grasloon heb ben als vóór de wet. Deze jesuïtieke artikel van de wet, alleen tegen de vetweiders ge richt, is door den klerikalen repre sentant M. Fris van Mechelen er in geschamateerd geweest om de markt van Necker-Spael te bevoordeeligen. Allo Vetleggers, handen uit de mouwen, en spoedig gepetitionneerd dat dezen artikel van de wet nog door het Senaat verworpen worde. Indien de hollandsche beesten voort mogen komen u de concurren tie doen, zonder rechten, dan hebt gij ook recht uwe betaalde rechten terug te bekomen als wanneer gij uwe gevette beesten voor Frankrijk weder verkoopt. Gij moet het eene of het andere bekomen, of gij moet ten onderen. AAN ONS VOLK. Na de ongelukswet, de wet op de eet waren, den hongerdood. Onze meesters willen waarlijk, geloof ik, dat de kelk overloope. 't Is hun niet genoeg de wer kende klassen van alle geestelijk voedsel te berooven, ze zullen ze nu uithongeren, Is dat onbekwaamheid, of dwaze, stomme drift, of te wel is het met opgezetten wil dat ze te werk gaan? Ik weet het niet! In alle geval zij weten wat ze doen of ze gehoorzamen aan hun blinden partijgeest, het resultaat zal en moet heizelfde wezen; eene ontbinding van den socialen haat, een verschrikkelijke wraak. Helaas de gebeurtenissen van Maart 1886 zijn ons nog zoo versch in het ge heugen, we lijden, we zullen er lang nog door lijden en men komt daar,onbevreesd, met de blijdschap in het hart en den lach op de lippen, meer dan noodig is doen om die gebeurtenissen op nieuw te zien her leven. De werkman klaagt ontoereikend ge voed te zijn, geen eten te hebben voor vrouw en kroost, en ter Kamer stemt men rechten vandaag op het vleesch, maar morgen op het brood. Dat men dan maar liever den werkman, den armen duivel onbevreesd toeroepe gij hebt reeds te lang geleefd, we zullen u doen sterven van honger. Maar zoo de slachtoffers nu eens niet vviiden sterven, zoo dal instinkt tot zelfbe houd, elk wezen eigen, zoo dat driftig verlangen, dat men bij hen doet ontwa ken, hun eens tot opstand voort rukte? Zoo ze, ziende dat men hun aan hun on gelukkig lot overlaat en dat men, iu plaats van te trachten hun te helpen, er ver maak in vindt hun nog dieper in de zwarte ellende te dompelen, zoo ze, zeg ik, eens moede wierden en hunne werk tuigen weg werpende, langs de straten gingen bedelen,de bedreiging op de lippen? 't Is de honger die den wolf uit het bosch lokt. Die mannen bedrijven wetens en wil lens eene schrikkelijke misdaad. Voelen ze misschien dat hun rijk ten einde is, en hebben ze eene omwenteling noodig om hunne werken te versmachten Wat er van zij of niet, zij doen al wat zij kunnen om ze te veroorzaken. Het volk moest onderwezen worden ten einde het af te scheuren van lage en bedriegelijke leeringen. Ze hebben de scholen afgeschaft en België voor 20 jaren aan al de schrikkelijke gevolgen der on wetendheid ten prooi gegeven. Er moest het volk getoond worden dat men belang in hem stelde, er moest den werkman moed en volharding gepredikt worden ge durende de krisis die woedt en in plaats van dat alles, wat doen onze heerschers? Ze werken om den werkman het laatste beetje vleesch, de laatste kruimel brood die hij bezit, te ontnemen. En moet hel dan iemand verwonderen dal de aanhan gers van sociaüsche leerstelsels aanhoor ders vinden Welk schrikkelijk doel willen onze meesters dan bereiken Ze welen dat er slechts eene reden noodig is om eene algemeene werkstaking te weeg te bren gen, en die reden, die oorzaak geven ze den werkman in handen! Ja, daar moet ergens een berekend doel onder zitten, want we kunnen niet gelooven aan dergelijke verblindheid. Het welzijn van den landbouw, brengt men in. Maar hel welzijn van het land dan Gansch de vraag is deze: Brengt Belgie genoeg op? Zoo ja, stemt rechten. Zoo niet, ge zult uithongeren. En men weet dat België op ver na niet voortbrengt wat het gebruikt. Het voorbeeld vanFrankrijk enDuitsch- land beteekent niets. Die twee natiën zijn meer landbouwend dan industrieel terwijl Belgie eerder industrieel is. V. M. EREÏDELFEESTEN. Belanghebbenden strooien buiten Brugge een gerucht uit alsof er tusschen de Brei del-Commissie en de stad eene overeen komst gesloten was, die voortaan alle moeilijkheden uit den weg zou nemen en feesten mogelijk maken, waar eendracht en samenwerking alleen luister aan zou den bijzetten. Dat gerucht is volkomen valsch en wordt door de Leliaerts uitgestrooid, men kan wel raden waarom. Er is geene overeenkomst,er kan geene overeenkomst zijn; want de klerikale ge meenteraad die zich, uit politieke bereke ning, van de Breidelfeesten heeft meester gemaakt,zal zich wel wachten die schoone en gemakkelijke prooi los te laten en de Breidel-Commissie heeft te veel waardig heid, om ooit eene vereeniging te sluiten zonder de volledige erkenning van al hare onvervreembare rechten. Zij vertegen woordigt de geheeie Vlaamsch en vrijge- zinde bevolking van Brugge en van Vlaan deren en zou hare zending verraden met aan de klerikalen toe te laten de Breidel feesten van hunne ware beteekenis af te wenden uit politiek belang. De Breidel-Commissie verzoekt de pers te herhalen door gansch het land dat de plechtige onthulling en inhuldiging van het Breidelmonument vastgesteld is en blijft op II JULI aanstaande. Dat feest zal hoofdzakelijk bestaan uit eenen volkssloet, waartoe alle echte Vlaamsch- en vrijgezinde maatschappijen opgeroepen zijn. Het getal der opgekomenen moet ont zaglijk wezen en doorslaan als eene groot- sche bevestiging van nationaal,van vader- landsch gevoelals een protest tegen alle verdraaïng van den zin des monuments door de klerikalen. Dal is het Clauwaerlsfeest, eenvoudig en indrukwekkend. Al wat daar buiten gedaan wordt, hoe blinkend en klinkend men hel aankondige is anders nietdan eene Leliaertsmaskerade, waarin al wal liberaal en Vlaamsch is verloren zou loopen, met den spijt voor loon van meegeholpen te hebben aan 't voorlsteken der klerikale politieke kar. Elk zegge 't voort. M DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1