Landbouwers, leest en oordeeld WIE ZIJN DE BEDRIEGERS Uitvinding ten voordeele van den LANDBOUW. GEBREVETEERDE MESTSTOFMETER. Bericht aan kooplieden en landbouwers. Sedert eenige jaren zijn de klachten der landbouwers, over de vervalsching der meststoffen in het land talrijker geworden dan ooit. De straffen door de Wet bepaald hebben de vervalsching niet belet. Het is niet mogelijk aan al de landbou wers de meststoffen te doen analijseeren in eene Landbouw statie. Ik ben er in gelukt, na lange opzoekingen, een middel te vinden om de kracht van de meststoffen te doen kennen. Dit middel is de gebreveteerde meststof meter. Het is allergemakkelijkst, zonder geleerdheid, en laat eenieder toe het in zijne woning te gebruiken. Degebreveteerde meststofmeter verkoopt zich volgens klasse en grootte. Alle onderrichtingen zullen aan de koopers kosteloos gegeven worden. N. B. Eenigen tijd na de verschijning van dezen omzendbrief zal ik mij ten huize van de kooplieden en landbouwers begeven met peerd en rijtuig om de proefnemingen met den gebreveteerden meststofmeter te doen. Ik zal hun ook met genoegen het groot getal certificaten laten zien, mij door voor name kooplieden en landbouwers afgeleverd. De personen die verleden jaar een mijner meststofmeters gekocht hebben, bekennen door hun certificaat er van zeer te vreden te zijn. Ik heb geen gemeens met andere personen die zoogezeide meststofmeters te koop aan bieden en heb niemand gelast dit in mijnen naam te doen. Ik doe zelf de proefnemingen ten huize, en ik alleen kan daarvan een brevet toonen. De gemeenten van het arrondissement zullen maar eens bezocht worden. De Gebreveteerde Meststofmeter dient om de kracht te kennen .zonder geleerdheid van 1° Landzout. 2° Guano. 3° Amo- niack. 4° Chimische Meststoffen. 5° Koolzaadkoeken en alle andere slach van Koeken. 6° Alle slach van Meel en Bloeme. 7° Alle slach van Ale en Beer. 8° Alle slach van Melk. Den uitvinder, F. DE MAAGT, Gemeenteraadslid te Voormezeele, (bij IJperen). o DE GUANORÏETER. StikstofmeterMestweger.) Wij ontleenen aan de Stem der Vlaamsche Landbouwersuitgegeven te Thielt, (nr van 9" April laatst) eenige bedenkingen, daar meesterlijk en ontegensprekelijk uitgedrukt, op wetenschappelijke gronden en proef nemingen gesteund, over den ge- breveteerden Guanometer van welk tuig wij meermaals reeds in ons blad hebben gehandeld. Onze talrijke proefnemingen be- wijzen dat, voor het onderzoek der meststoffen zulke toestellen niet al- leen niets waard zijnmaar dat zij daarenboven in de handen van den landbouwer oorzaak kunnen wezen van deerlijke misrekeningen. De uitslagen onzer proeven ^met de grootste nauwkeurigheid geno- men) weerleggen schitterend al de ongegronde loftuigingen waarmede de uitvinders hunne meststofwe- gers trachten te verkoopen, zij be- wijzen dat dit toestel als proefmid- del der meststoffen, niet het minste vertrouwen verdient. t Wanneer wij nu uitslagen beko- men bij proeven die met de grootste zorgen worden uitgevoerd0), wat kan men verwachten van dit toe- stel in de handen van onervaren In een scheikundig; Landbouw-Labora,-* toriuni gedaan,. landbouwers Elke proef hebben wij genomen met den thermometer in de hand; de hoeveelheden water werden ten nauwkeurigste geme ten, de meststoffen op een milligram na gewogen. Onnoodig verder uit te wijden over een toestel dat geene waarde bezit, noch kan bezitten voor het doel waartoe men het den landbouwer durft aanbevelen. Waarlijk, toen Archimedes twee duizend jaren geleden, het gewicht- v.erlies bestatigde dat de vaste lich amen ondergaan, wanneer zij in vloeistoffen gedompeld worden,dan dacht hij voorzeker niet tot hoever deze ontdekking hare toepassing zou vinden. Het behoorde aan man nen onzer verlichte XIX eeuw, door lange opzoekingen de ont dekking van Archimedes uit te breiden in 't belang onzer zoo druk beproefde landbouwers... Eureka Hij heeft 't gevonden De uitvinders, die jaren lang hunnen tijd en hunne kennissen besteed hebben om het tuig tot zijne huidige volmaaktheid (vat-je 'tj te brengen, ontvingen aldus en ont vangen nog uit de hand van menig onwetend landbouwer, onder vorm van vijffrankstukken het klinkend loon hunner merkwaardige uitvin ding. (Zie, voor verdere onderrichtingen De Stem hooger vermeld. IJperen, 14 Mei 1887. Sincesche doelschletlng. Voor Zondag, 7 Oogst, eerste Zondag van Tuindag, zal er in onzestad eene luisterlijke schieting in het Sineesch doel ingericht worden voor de gewapende korpsen van 't land en den vreemde. Zes medal jen van groot model zullen voor de verstkomende, het schoonste kleedsel en de meeste in getal zoo van het binnenland als van den vreemde ge geven worden. De zeven te winnen prijzen bedragen de som van 1000 ebanks in gelde. De gewapende korpsen, die begeeren er deel aan te nemen, moeten hunne bijtreding voor den 15 Juli aan het gemeentebestuur zenden. Ter gelegenheid der gemeentekermis, zal er dees jaar op den tweeden Zondag van Tuindag, 14 Oogst, hier een groot Festival voor Harmoniën, Fanfaren en Koorzangen plaats hebben. Aan elke maatschappij die aan het feest deelnemen gaat, zal er eene herinnerings- medalje van groot model geschonken worden. Aan de maatschappijën, der stad vreemd, zullen er daarenboven yeebtien medaljen gejond zijn aan de verstkomende, meeste in getal, de schoonste burger- en militaire kleedsels, en dat afzonderlijk voor de maat schappijën van het binnen- en het buiten land. De muzieken, in twee categoriën verdeeld, zullen voor elke categorie vije premiën te verloten hebben die gezamentlijk de som van 1140 ebanks bedragen. De zangmaatschap- pijën hebben zeven premiën te verloten, die tot 950 ebanks beloopen. De maatschappijën, die aan het festival willen deelnemen, en deze zullen talrijk zijn, hopen wij, moeten hunne bijtreding voor 15 Juli aan het gemeentebestuur toezenden. Beweging van den burgerstand der stad IJperen binst de maand April 1887 Geboorten: mannelijke, 15; vrouwelijke, 11; te samen, 26. Overlijdens: mannelijke, 10; vrouwelijke, 28; te samen 38. Meer overlijdens dan geboorten, 12. Huwelijken, 10. Echtscheidingen, 0. Zwemschool. De Schepenenraad maakt het publiek be kend dat de opening der Zwemschool dit jaar op Maandag 16 Mei aanstaande plaats hebben zal. Wie zijn de ware landbouw vrienden? Onze Surmont's, Colaert's en andere kalo- ten noemen zich in alle omstandigheden en overal de vrienden van den landbouw. En om dat gezegde te bewijzen, beloven zij den boer alle soorten van wonderheden en rijkdommen, die door het leggen van rechten op brood en vleesch zullen tot stand komen. Soms zeggen zij wel, ter loops, dat zij van de kracht zulker redmiddelen niet zeer over tuigd zijn, maar zij willen minstens een ze delijk uitwerksel bekomen: de boeren in hope doen leven om ze, tusschen haakjes gezegd, voor hen te kunnen doen stemmen. 't Is spijtig dat de boeren, die nu mis schien door die hope verblind zijn, zoo lichte klaar zien zullen en maar al te wel gevoelen hoe 2i{oopiooA die rechten voor hen zijn zullen. Dan zullen zij wel zien, maar te laat, wat voor vrienden de kaloten voor hen waren. De liberalen, die van geene rechten op het eten van den werkman weten willen, zijn bij de boeren als hunne ergste vijanden afge schilderd en zij hebben schoon wezentlijk de belangen van de landbouwers te verdedigen, de pastoors en klerikale kiesdravers zijn daar om ze bij de buitenlieden, die veel te weinig- lezen en op de hoogte zijn van 't gene voor hunne belangen gebeurt, zwart te maken. Doch wij vragen de boeren af wie zij voor hunne ware vrienden zullen aanzien of eenen Colaert, die een paar dagen in de Kamer spreekt om niets te zeggen en een inkom- recht op 't vleesch te krijgen, dat eerder schadelijk dan voordeelig voor den landbouw zijn zal, of eenen de Stuers, onlangs te Oos tende gekozen, die zulk inkomrecht bestrijdt en die in volle Kamer zegt dat er voor den landbouw maar een krachtdadig redmiddel bestaat: de afslag der pachtprijzen. Een red middel dat hij, groote grondeigenaar, reeds toegepast heeft en nog op breederen voet zal moeten toepassen. Wij hebben de verzekering dat de boeren zich geenszins nopens die keus zullen moeten bepeizen; de kiezers van Oostende hebben zulks reeds luidop bewezen. Is zulke toestand benijdenswaardSg De gewone Nieuwsbladschriper, die, telkenmale dat wij den ellendigen toestand bewezen, waarin de afgestelde en onrecht- veerdig vervolgde onderwijzers verkeeren, ons vergat te weêrleggen, komt, in zijn num mer van j.l. Zondag, op nieuw en op de gewonen ridderlijke manier die ongelukkigen te hoonen en aan zijne lezers hatelijk te ma ken. Met statistieken tracht hij te bewijzen dat zij hooge wachtgelden trekken. Maar hij vergeet te zeggen hoelang zij op die wachtgelden wel moeten wachten en hoeverre die beneden de jaarwedde, die zij, in hunne moeilijk gemaakte positie, genoten, wel blij ven. Wij zouden dien braven gazetschrijver kunnen vragen of hij het als billijk en recht vaardig aanzien zou dat de verzekerings maatschappij, waarvan hij opzichter is, zijne winsten, zonder recht of reden, van een der de inkrimpe en of hij zulks zeer plezierig vinden zou. Maar dat zullen wij niet. Wij zullen een enkel uit duizend feiten aanhalen dat genoegzaam bewijzen gaat hoe benijdenswaardig de toestand van die luie rentierswel is. In een dorp dicht bij Boom (Antwerpen) gelegen, trad een deftig onderwijzer in 1869 in zijn ambt. In 1884, toen de Woeste-Jacobs wet gestemd werd, vervulde hij er het ambt van hoofdonderwijzer. Onmiddellijk na de afkondiging der gevloekte wet, stelde de klerikale gemeenteoverheid, op bevel dei- geestelijkheid, den ijverigen en trouwen beambte in beschikbaarheid. Hij kreeg een wachtgeld van 1,125 franks, dat, tusschen haakjes gezegd, hem zeer on regelmatig betaald werd. Verscheidene maanden later gelukte men er in hem als leeraar van nederlandsche taal en lichaamsoefeningen bij de Middelbare school van Boom te doen benoemen. Daar kreeg hij eene jaarwedde van 1,145; franks. Maar die vervolgingen en moeilijkheden hadden het gestel van den man diep ge schokt; hij viel ziek en moest, op bevel des geneesheers, afzien van het geven des leer- gangs van lichaamsoefeningen- Seffens bracht de heer Thonissen zijne jaarwedde van 1,145 franks op 800 fr. Van die overgrootell som moet die mar telaar 192 franks voor huishuur, 21,35 fr. belastingen, 32 fr. voor de pensioenkas en 7,19 voor verzekeringen betalen. Er blijft hem dan nog, om hemzijne vrouw en zijne vijf kinderen te voeden en te Icleeden de som van 547,46 fr. 's jaars over; dat maakt 1,49 daags of 21 ceuticineu per dag en per persoon. Is 't benijdenswaardig Ja, zoo benijdenswaardig dat die familje letterlijk van honger en gebrek vergaat, de heer Werbrouck en neme het niet kwalijk 1 Tweemaal reeds is die onderwijzer naar het ministerie gegaan om zijnen droevigen toestand bloot te leggen en tweemaal ook is hij heel betamelijk buitengeleid geweest met tal van schoone beloften en.... rotte appelen. Ik zal uwe zaak met veel welwillend heid onderzoeken, heeft de gevolmachtigde van den heer Jacobs geantwoord; maar dat onderzoek duurt reeds sinds maanden en niets zegt nog dat het staat om een einde te nemen. De inwoners van Boom hebben smeek schriften aan den minister, aan den voorzit ter der Kamer en zelfs aan den Koning ge stuurd om te vragen dat dien onderwijzer de 325 franks, waaraan hij als vollediging van zijn wachtgeld recht heeft, uitbetale. Maar al die smeekschriften zijn in de scheurmande terecht gekomen. Te Boom, waar men van dergelijk feit ooggetuige is, komt de openbare en algemee- ne verontwaardiging streng tegen die koude, ongevoelige klerikale wreedheid op en men vraagt zich af, wanneer die ongehoorde on- menschelijkheden een einde zullen nemen. Wij zeggen dat zulks maar gebeuren zal, wanneer de klerikale reus met leemen voeten zal ingestort zijn en tegen den grond zal verbrijzeld liggen. Dan zullen die wreede, laffe en snoode vervolgingen tegen eerlijke, trouwe en ijverige beambten een einde ne men; maar dan ook zal het onze beurt zijn en zij, die een put voor anderen gegraven hebben, zullen er dan zelf in tuimelen. Wij ook, wij zullen voor geen geween noch tandengeknars achteruit deinzen. Oog voor oog, tand voor tand, dat zal dan onze leus in alles en overal zijn. Dat de verfoeilijke en snoode harteloozen het zich voor gezegd houden I BURGERSTAND VAN DEN 6 TOT DEN 13 Mei 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 8; Vrouwelijk id. 5. Sterfgevallen Coopman,Cecilia, zonder beroep, 74 jaren, weduwe van Josephus Victoor, St-Jan nevens IJperen. De Coninck, Sophia, zonder be roep, 56jaren, ongehuwd, Groote Markt.— De Jaegher, Franciscus, kleermaker, 58 ja ren, echtgenoot van Sophia Vanhove, Mee- nenstraat. Deseger, Ludovicus, zonder beroep, 81 jaren, echtgenoot van Julia Bu- taye, Dixmudestraat. Van Haverbeke, Silvia, schoolkind, 12 jaren, Dixmudestraat. De Bisschop, Delphina, zonder beroep, 75 jaren, weduwe van Franciscus Denis, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 2. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 46 bladz. (L0 VE11VALSCHING DEE MESTSTOEEEN. Festival.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2