STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Dat eerbiedwaardig heerschap is nu plaats gaan nemen als lid der Kamer van Volksvertegenwoordi gers. Hij is nu gaan zetelen, niet nevens den heer Devolder, maar rechtover den minister van Rechts wezen, die, na hem eerst genade te hebben geschonken, zijn ontslag van vertegenwoordiger van Oudenaerde heeft ingediend, om niet verplicht te zijn met den veroordeelden burge meester en den nu afgestelden notaris op denzelfden bant te moeten zetelen. De Malander is als notaris afgezet, dus onwaardig verklaard nog den raadsheer der familjen te blijven en hij is ondanks dit alles naar de Ka mer gegaan om zich daar den acht baren De Malander te hooren noe men. Dat is meer dan een Comble IJperen, 21 Mei 1887. Diefstal. Verleden Zaterdag na middernacht heeft men eene diefte met inbraak gepleegd ten nadeele van denjheer Geldhof, herberghier en beenhouwer in de Meenenstraat Een ach terschenkel van een schaap, twee par-des- sus en andere kleederen zijn ontvreemd ge weest. De dieven zijn langs de eenige venster van het huis, deze der beenhouwerij, die op schuiven kon, binnen gebroken. Zij hebben ook de schuiven van den toog opengebroken, maar er niets ingevonden. Onze ijverige en behendige politie doet neerstige opsporingen doch tot nu toe zijn de boosdoeners nog on bekend. Het muziek onzer Pompiers, dat j.l. Zon dag naar Waasten's festival is gegaan, heeft daar in de premiën-verloting door jufvrouw Fortuin begunstigd geweest. Onze brave Pompiers zijn met eene premie van 75 fr. huiswaarts gekeerd. De vcrgpootlng onzer statie. In de laatste zitting van onzen stedelijken Raad is nogmaals spraak geweest van de vergrooting onzer statie. De heer Bossaert, Schepene en dienstdoende Burgemeester, heeft erlezinggegeven van een ministeriëelen brief, uitgaande van den minister der ijzer wegen. De heer Vandenpeereboom, die zoo veel over onze, volgens zijn eigen zeggen, veel te kleine statie gesproken heeft, die na duizend en een schoone woorden, ijdele be loften en... rotte appelen, onzen Burgemees ter aangezet heeft hem de voor-ontwerpen en de plannen dier vergrooting te willen toe sturen en die over de vergrooting der statie gebouwen zoo bereidwillig voor de Kamer uitleggingen gaf, heeft schielijk, na zeven maanden oveepeizing, gevonden dat die KWESTIE HEM IN ÏIET GEHEEL NIET AANGING en onder de zaken viel die zijnen ambtgenoot van den landbouw aan gaan. Hewel, IJperlingen, hoe vindt ge dat leeuwtje. Niet waar, die heer mag nu wei met zijne bereidwilligheid komen boffen en zeggen dat hij al zijnen invloed zal ge bruiken om aan de kwestie der vergrooting onzer statie eene zoo spoedig mogelijke op lossing te geven Ziet gij niet reed3 klaar in dat spelhet klerikaal Staatsbestuur wil niets en zal nooit iets voor ons doen... Doch de kiezingen van 1888 naderen met rassche schreden en zullen ons wel van die al te bereidwillige mannen verlossen. Onze eenige hoop móet dus bestaan in het liberaal ministerie, dat voorzeker uit de kiezingen van het toekomende jaar zal geboren wor den. Dan zal de kwestie onzer statie weldra en naar den wensch der IJpersche bevolking opgelost worden. Hoop en geduld dus, IJperlingen, tot na Juni 1888 ®iu!e bestcinming. Het Staatsbestuur komt voor een vierde tusschen in de onkosten, die zuilen ontstaan door het aan zijne oude bestemming terug geven van den gelijkvloers der Hallen, (kant Aan 't Nieuwwerk). IlnnrsehiMerlng. De heer Minister van landbouw heeft aan ons Stadsbestuur verklaard dat bij het be sluit, door den gemeenteraad genomen, om de muurschilderingen, door den heer Del- beke begonnen, door dezen te doen voort zetten, goedkeurt en dat hij, gezien den geringen prijs aan den bekwamen schilder betaald, er in toestemt de toegestane aandeel gelden, door het Staatsbestuur verleend, van 750 franks per panneel te verhoogen. Er zijn nog zeven panneelen te schilderen. Theater De troep van den heer Gabriel, die uit de voornaamsche spelers en speelsters van den Gymnase, den Odéon en den Vaudeville samengesteld is, geeft heden avond, op ons tooneel, eene vertooning van Femmes Col- lantes, Comedie-Bouffe in 5 bedrijven van den heer Grandillot. De fransche dagbladen zeggen er uitne mend veel goeds van en de 122 vertooningen die het jonge stuk reeds beleefd heeft, ge tuigen ook van den bijval, dien het overal te beurt valt. Wij mogen dus zeggen dat het eene puike opvoering zijn zal, waar men gedurende drie uren hartelijk lachen zal. Dat men het ga zien Onlangs vierden de werkende leden der Vlaamsche Ster den feestdag huns wakke ren voorzitter, M. J. Ducorney. Dit gebeurde zoo elk jaar bij het eindigen van het tooneelseizoen. Door de zorgen der Vlaamsche Sier of op hare aanvraag werden, dit jaar, 14 stukr ken opgevoerd, waarvan het grootste deel van belgische schrijvers. Echter zal de zuive ring nog verder gedreven worden: op voorstel van den heer onder-voorzittor, Med.Verkest, heeft de tooneelkommissie besloten voortaan enkel oorspronkelijke Nederlandsche stuk ken op te voeren. Bravo Melden wij nog een triomf door twee Sterrelingen behaald in den prijskamp van zang- en tooneelkunde, dit jaar door het Willems-Fonds van Roesselaere uitgeschre ven M. Gustave Maillard, toeneelmeester der Vlaamsche'Ster, 1® prijs, boertig vak, met Bitterman de Schouwvager-, M. Alf. Del- motte, raadsheer der Vlaamsche Ster, (1) 2e prijs, deftige zang met De Moeder van den Visscher. Een hartelijke gelukwensch aan beide vrienden Wij hielden er aan hier deze bemerking te maken, daar de heer Delmotte niet als tooneelist, maar wel als zanger te Roesse laere optrad en bekroond werd. Ook was het de Werkerslier, die haren knappen medewerker, na zijne bekroning, op de hartelijkste wijze gelukwenschte. Wij waren ooggetuige van dat aandoenlijk broe derfeestje en wij hebben er den weidoenden indruk van nog versch in 't geheugen. Ook hebben wij dan, op deze zelfde plaats, er een bondig verslagje over neergeschreven. Doch wij zijn gelukkig hier nogeens en luidop te herhalen dat de heer Delmotte niet alleen een talentvolle, volleerde en veelbelo vende tooneelspeler is, maar dat hij ook nog en vooral een uitstekende, knappe en bijna weêrgalooze zanger heeten mag. Wij bekennen gaarne dat volksmaatschap pijen, die zulke mannen onder hare werkende leden tellen spijts de grootste moeilijkheden, vooruitkomentoenemen en bloeien moeten. Ocvo«ï5g gctrofficM. De klerikalen uit het arrondissement Oos tende kunnen de redevoering, die de heer Ferd. de Stuers, die nieuwe liberale verte genwoordiger, in de Kamer tegen de inkom- rechten op het vleesch uitgesproken heeft, maar niet verteren. Zij ligt loodzwaar op hunne maag. En daar zij vreezen de popula riteit van den heer de Stuers door die welge paste en ontegensprekelijke rede bij de boe ren vooral nog meer veld te zien winnen, weten zij noch waaruit, noch waarin om het De heer Alf. Delmotte is ook nog een der wakkerste en meestgevierde werkende leden onzer dappere koorzangmaatschappij de Werkerslier. uitwerksel ervan, dat hun gevoelig treffen moet, wat tegen te werken. Daarom hebben zij voor geene grove leugens terug gedeinsd en de domheden, door eenige helden!? uit hunne railgen uit gekraamd, ten laste van den heer de Stuers gelegd. 't Zijn heldhaftige ridders, hé Daarbij hebben zij de gezegden van den achtbaren de Stuers weten te verdraaien dat zij hem willen bespottelijk maken. Daarin munte de Duinengalm vooral uit en ons ridderlijk!? Nieuwsbtadje haastte zich dien dwazen, aartsdommen vischwijven praat over te nemen. Waarmee dat het toch al zijne kolommen moet vullen. Och arme Wij zullen al dien prietpraat hier niet be spreken, 't ware eerstens te belachelijk en tweeds veel te lang. Wij zullen enkel zeggen dat de Duinengalm en na hem 't Nieuiosbladje zeggen dat i> men van eenen ezel of ten minste vaneen... peerd moet geëten hebben om te durven j> uitkramen zoöals de heer de Stuers, dat de pachten sedert honderd jaar meer dan den helft opgeslagen zijn en dat de verminde- ring der pachten van de landgoederen het eenige redmiddel is voor de landbouwkri- sis, welke wij thans onderstaan. Niet waar, boertjes, Duinengalm en Nieuwsbladje meenen het wel met u Hadde de heer de Stuers gezegd dat men u ophelpen ging met u te doen naar de kerk gaan om in schalen en bussen 's pastoors muil te smouten, dan hadden die twee ge wijde papierkes hem wel goedgekeurd. Maar als hij spreekt van pachtafslag, foei, dat niet, de heeren zouden daardoor lijden en zonder de heeren ware het Nieuwsblad- je geen Nieuwsbladje. 't Arme papierke Die weekbladjes, die de boeren in hun hertje dragen vinden dat, als de pachten van helft opgeslagen zijn, de voortbrengselen, daghuren, gronden, koopwaren ook zooveel in waarde stegen. Wij zouden zulke ongerijmdheden niet durven schrijven. Want wij betwijfelen zeer of van 1870 tot 1876 de landbouwvoort- brengselen, gronden, daghuren zooveel re zen om eene pachtverhooging van 93 ebanks per hectare te verrechtveerdigen; of diezelf de voortbrengselen van 1863 tot 1875 genoeg zaam stegen om den pachtprijs der landerijen van 79 ebanks per hectare te verhoogen en of de waarde verhooging van alwat den landbouwer ter markt brengt van af 1868 tot '1877 zoo aanzienlijk was, dat zij hem toe lieten zijne hofstede 87 ebanks per hectare duurder te pachten. 't Ware nog al belangwekkend eens de marktprijzen van die jaren te vergelijken. Men zou dan zien wie er wezentlijk van eenen ezel of ten minste van een peerd eten heeft of de heer de Stuers, die zegt dat die ongehoorde verhooging van de pachtprijzen den landbouw onvermijdelijk moest nood lottig worden en eene tegenwerking doen ontstaan of de Duinengalm en 't Nieuws btadje, die schrijven dat alles in evenredig heid der pachtprijzen binst die jaren in waarde gestegen is. Dat het Nieuwsbladje eens die statistiek opmake en wij zullen oordeelen en ons oor- deelgewetensvolopdeze plaats neêrschrijven. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Timmerman, Leopoldus, schrijnwerker, en Maertens, Nathalia, kantwerkster. Sterfgevallen Dezitter, Joannus, zonder beroep, 79 ja ren, weduwaar van Adelia Bossaert, Mee nenstraat. Fasseur, Livinus, koetsier, 70 jaren, echtgenoot van Adelaïda Opsomer, Beestenmarkt. Vandenbulcke, Garolus, daglooner, 69 jaren, echtgenoot van Virginia Delanghe, Platteelstraat. Vandewalle, Petrus, koopman, 62 jaren, echtgenoot van Mathilda Gilles, St-Pieters-buiten. Bon- neel, Anna, winkelierster, 73 jaren, onge huwd, Boomgaardstraat. Opsomer, Hen- ricus, beenhouwer, 26 jaren, ongehuwd, Neêrmarkt. Coppin, Henricus, koetsier, 48 jaren, ongehuwd, Nieuw Houtmarkt. Derolée, Carolina, zonder beroep, 81 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. De- speghel, Carolus, schrijnwerker, 70 jaren, weduwaar van Barbara Debruyne, Lange Thouroutstraat. Loonis, Petrus, herber gier, 69 jaren, weduwaar van Rosalia Ber- trand, Dixmudestraat.— De Breu,Robertus, zonder beroep, 63 jaren, weduwaar van Ho- norata Bossaert, Kiekenmarkt. Packet, Ilippolytus, scholier, 10 jaren, Beursestraat. Hilbert, Joannus, priester, 74 jaren, Mondstraat. Bouden, Reina, naaister, 83 jaren, weduwe van Petrus Rosseel, Bees tenmarkt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. De heerlijke beelden van Breidel en de Conine, door Paul De Vigne, zijn onlangs in de Compagnie des Bronzes te Brussel ge goten. Kunstenaar en gieters hebben duizend redens om over hunne arbeid fier te zijn. Nooit gelukte het moeilijke werk van het gie ten in brons zoo goed en zöo overeenkomstig alle kunstvereischten, als deze maal. De twee figuren onzer volkshelden zullen wel het schoonste kunststuk zijn, dat tot nog toe op eene der openbare plaatsen van Belgie zal prijken. Men schrijft uitKnesselare:—Over eeni gen tijd had zekeren N... een merriepaard verkocht voor drie honderd franks aan den heer L..., zeggende dat het vol was. De heer L... betwijfelde het en daarop ontstond redetwisting die eindigde met het zeggen van N... Zie, als het paard niet vol is, ge hebt bet voor éénen frank. Daarmede was de koop gesloten. Intuschen was er een verandering aan het paard te bespeuren. De heer L... dacht reeds dat hij bedrogen was en ging bij N... 299 fr: terugeischen. Deze was echter doof langs dien kant, be weerde dit, beweerde dat, en zoo kwam men tot een proces. De zaak was zes weken lang het onderwerp van alle gesprekken nadat men elkaar den goeden dag gewenscht had was de eerste vraag Wat nieuws van de merrie Verleden week werd het paard, op bevel der rechtbank onderzocht door veeartsen en experten,die verklaarden dat bet niet vol was. 's Anderdaags morgends werd het proces gewezen... door het paard dat een frisch en gezond veulen in de wereld zond Beide partijen hebben inderhaast hunne advokaten verwittigd van het gebeurde. Voortaan zal deze historie deel maken van de legende van Knesselare. DE WERKSTAKINGEN. De tijdingen uit de koolstreken zijn niet zeer geruststellend; de werkstakingen breken uit en ophitsers trachten ze zoo veel mogelijk uit te breiden. Het lignie-bataillon, hier te IJperen in garnizoen zijnde, is Donderdag,om 5 1/2 ure 's morgends, vertrokken naar Doornijk, om het regiment 4e lanciers te vervangen die naar Charleroi en voorgeborchten is vertrok ken. Men heeft gedurende verleden Zondag nacht overal aangeplaktZwarte werksta king, de algemeene werkstaking. Wij weten niet of er vele werklieden daar aan zullen gehoor geven. Evenwel hooren en lezen wij overal van werkstaking, maar men zegt niet wat de werkstakers vragen. De gouverneur der provintie Henegouwen heeft de volgende proklamatie doen aanplak ken: Nu dat er eenige herneming te lespeu- ren is in de nijverheidsbeweging en er geen werkgebrek is, trachten de leiders zonder VAN DEN 13 TOT DEN 20 Mei 1887. AAN HE webklieden!

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2