BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. kale provincieraad van Oostvlaande- ren zoo schandelijk verbroken werd, zijn nogeens, na eenen. hevigen strijd herkozen. Waarlijk de tijden zijn voorbij van voor de klerikalen te stemmen. WIE IS ER DE RAAS? Over eenige dagen deed de heer gouver neur van Ooslvlaanderen een officieel be zoek aan de gemeente Welle (arrondisse ment Aalst). De burgemeester een klerikaal van het zuiverste bloed wilde het onthaal den meest mogelijken luister bijzetten en verzocht daarom den pastoor van wel te willen de leden der kerkfabriek bijeen roepen en ter kerk de aankomst van den hooggeplaatsten af wachten.Maar het schijnt dat de pastoor niet al te zeer te vreden was alzoo op het achterplan ge schoven te worden, hij riep niemand bijeen en ging zich kort en goed bij den gemeenteraad vervoegen. Nauwelijks was de heer gouverneur aangekomen of menheere paster sloop ne vens hem en deed hem geleide tot aan de inhalingszaal. Elkeen neemt plaats: de heer gouverneur in den eerezetel, aan zijne rechterzijde, de heer arrondissements commissaris, aan zijne linkerzijde menheere paster, daarna de leden van den gemeenteraad. De burgemeester alleen moest in eenen hoek blijven recht staan; zijne plaats was door zijnen hierarehieken overste, men heere paster, ingenomen. De heer gouverneur nam inlichtingen over den geldelijken toestand der gemeente en des bureels van weldadigheid en de burgemeester,... pardonde paster stond recht en gaf eene menigte uitleggin gen zonder dat iemand die vrijpostige manier van zich de rol van burgemeester aan te matigen laakbaar vond. Het is waar ook dat die geestelijke beter dan wie ook in staat was te antwoorden, ver mits alles er op zijn aandringen en naar zijnen wil geschieden moet. Hij vertelde hoe hij reeds veel voor het geluk zijner dierbare parochianen gedaan had hij heeft onder andere de plaats van hulp onderwijzer aan de gemeenteschool afge schaft, terwijl hij, van den anderen kant, een klooster opgericht heeft, waar liet onderwijs aan bijna al de meisjes en aan een groot getal jongens tot op den ouder- pom van 12 jaren door nunnen gegeven wordt. Om te eindigen legde de paster aan den gouverneur de wet uit op het gemeene fonds, hij trachtte hem te bewij zen dat die wet de slechtste uitwerkselen voor de landelijke gemeenten had en dat .zij deze aanzienlijke verliezen doet onder gaan. Men ging dan een bezoek aan de ge meenteschool afleggen. De paster volgde #llijd; doch vooraleer de school binnen te gaan, kwam men er toe, volgens het schijnt, hem te doen verstaan dat hij beter iiaar zijne kerk zou gaan. En hij ging weg. De burgemeester hernam dan zijne be dieningen. Wie is er de baas? Uperen, 28 Mei 1887. Brand. Verleden Zaterdag ongeveer 4 ure *s na middags, is er brand uitgeborsten in bet buis, bevroond door Tegenthof, metser in de Mondstraat. Het vuur, dat door een hevigen wind aan gejaagd was, -woedde geweldig, dreigde ganscb bet huis en zelfs de naburige wonin gen te vernielen, toen langs alle zijden hulp opdaagde. Onze pompiers hebben ruim twee uren duchtig de handen uit de mouwen gesteken om bet vuur meester te worden en ganscb uit te dooven. De schade is nog al aanzienlijk. Al de meubelen en bet huisgerief zijn de prooi der vlammen geworden. De oorzaak van dien brand is niet gekend. '4 JSccft toeroMW. Het Nieüwsbladje voelt zijne onmensch- heid in bet vervolgen der onrechtveerdig en uit loutere wraak afgestelde onderwijzers en daarom schrijft het in zijn nummer van j.l. Zondag bet volgende Wij en zullen de geschiedenis van X.... te Z...„ in 't Antwerpsche, aan onze lezers s niet meêdeelen. (Wij gelooven 't welWij houden ons te vreden met te antwoorden: Toekomste, kunt gij ons de bewijzen leve- ren en 't mag vertrouwelijk zijn, dat die X... te Z... inderdaad armoe lijdt, wij be- loven stellig al onzen invloed te zullen ge- bruiken om zijnen ongelukkigen toestand te doen verbeteren. Eerstens, Nieüwsbladje, wij spraken van geen X... te Z..., maar wij noemden de dor pen met vollen naam, waar die ongehoorde klerikale wreedheden gepleegd worden. Dus bet is u gemakkelijk u over de echtheid van het feit in te lichten. Tweeds, wij denken niet dat het noodig is verdere bewijzen van bet armoe lijden diens onderwijzers te leveren, als men weet dat bij voor het voeden en kleeden zijns huisgezins maar over 21 centiemen pee dag en pee peesoon beschikken mag. Tracht eens daarmee te leven, Nieuws- &?ac2/escbrijver en gij zult ondervinden hoe veel vet dat ge van uwe twijfelachtige knevels zult af te vagen hebben. Voelt ge 't, menscblievend ventje Wat uwe belofte betreft, daarmee kan die ongelukkige en laffelijk vervolgde onderwij zer zijne hongerige maag niet stillen, noch die van zijne vrouw en zijne vijf kinderen, niet meer dan met de boopen beloften van welwillendheid waarmede de beer minister Thonissen hem telkenmale wist de deur uit te leiden. Rechther stelling, dat moet er zijn, zooniet het uur der weerwraak, en dat uur nadert met rasse schreden, zou kunnen verschrikke lijk zijn. Dat men het zich voor gezegd houde. Wie voor den werkman iets doet. In het nr 1116, l9 blad, 49 kolom, van het Nieüwsbladje lezen wij over de heeren pro gressisten het volgende Met hun algemeen stemrecht hopen zij van aan het roer, of beter gezegd, aan de Staatskas te geraken,» (als ge dat aan uwe elleboog voelt, Nieüwsbladje, proficiat, jongen maar wat zou de arme werkman er meê winnen, indien het bestuur van bet land in handen kwam van zulke mannen, die voor hem niets, volstrekt niets over hebben Niemendalle 't Is mogelijk, Nieüwsbladje. Maar ze zouden er ook weinig bij verliezen. Eerstens bet klerikaal gouvernement doet veel, zeer veel voor de... rijke grondeigenaars, maar voor de werkersklasse, allo da! want meent ge wel? Die is geen kiezer en kan geen in vloed op den uitslag der kiezingen oefenen en van dan af voor baar al de lasten en geene voordeelen. Men mag op zijn gemak bet voedsel belasten en den werkman in deze droevige tijden uithongeren tot eene graat, als men daardoor aan de rijke kasteelhëeren maar hooge pachtprijzen van hunne hofste den verzekeren kan. De beroerige tijden, die wij wederom bele ven en die onder het geroep van: Weg met de uithongeringswetontstaan zijn, bewij zen genoegzaam hoezeer de werklieden zich over het klerikaal bestuur te beloven hebben. Oprecht gesproken, Nieuivsbladje, 't was nu toch het oogenblik niet om op de welda den!? van bet priesterbestuur voor den werk man te zinspelen. Nooit kwam eene zinsnede meer ten onpasse en nooit ook liept gij meer in uw eigen licht, braaf bladje. Moesten uwe lezers eens de daden der liberale besturen met die der klerikale ver gelijken, zij zouden wel tot bet besluit kun nen komen dat, deden de liberalen maar een klein voor den werkman en weinig voor kerk en kloosters, de klerikalen integendeel niets anders voor den werkman doen dan het stukje vleesch, dat bij nog van tijd tot tijd kan eten, belasten en alle minsten, al bet geld der Staatskasse met volle banden naar de schatrijke kerken en de alles verzwelgen de kloosters toewerpen. Of zij dan voor de klerikalen gunstig ge stemd zijn zouden, valt nog al te betwijfelen. Gij hebt daar met vuur gespeeld, heilig papierke. Wel moge bet u bekomen ©f "4 afslaan zal Het katholiek orgaantje uit nr 66 der Boterstraat, neemt deze week nogeens een artikel over uit den Duinengalm van Oos tende. 't Is immers altijd kolomvulling, zegt het en 't heeft daarin gelijk. Welnu de feniks, die den Duinengalm opstelt schrijft over de inkomrechten op bet vleesch het volgende Zullen wij minder betalen voor het in- landscb vleesch Ja zekerlijk Ziehier waarom Indien bij veronderstelling wij meer moeten betalen voor bet fijn vleesch, zullen de menscben der burgersklasse dit vleesch niet meer koopen: bet vleesch der Oostendscbe beenhouwers zal zich diens- volgens rapper kunnen verkoopen j) En met onze voorkeur aan bet inlandscb vleesch te geven, zullen wij onze landbou- wers bevoordeeligen. Dus bet vleesch der inlandscbe beenhou wers zal, volgens dien feniks in landhuis houdkunde, afslaan, omdat hetMEER gevraagd is!!! Wij hebben van bevoegde ekonomisten altijd gehoord dat de prijzen rezen met de vraag; doch volgens de landhuishoudkundi gen van Duinengalm en Nieüwsbladje, en, tusschen haakjes gezegd, dat zijn mannen met haar op hunne tanden, is het tegenover gestelde waar. Hoe meer vleesch er gevraagd wordt, zeggen zijhoe goedkooper het wordt. Wat dunkt u van zulke leeuwhes En wat waarlijk hoven zijn hout gaat, 't is dat de landbouw door dien afslag zal be- voordeeligd worden. Ziet ge wel, boertjes, dat ge er niets van kent. Gij houdt staan dat ge het niet meer volhouden kunt als ge uwe vette beesten niet dierder verkoopen kunt en 't is juist het averechtsche dat waar is, wel te verstaan, altijd volgens de feniksen van hooger gemelde papierkes. Dat het vleesch, en dus eerst en vooral de vette beesten, wat afslaan en gij zult opgeholpen, wat zeg ik, rijk gemaakt zijn in weinige jaren!!! Wat al domheden men toch al uitkraamt, wanneer men een onverdedigbaar stelsel verdedigen moet, niet waar, Duinengalm en Nieüwsbladje En zeggen dat ai uw inktverspillen nog niet baten kan Dat gevloekte onderwijs, dat de menschen heeft doen leeren met gezond oordeel denken! Men kan het volk nu geen het minste lolle- ke meer wijs maken en dat is toch zoo noo dig voor de klerikale overheersching. Arme klerikaaltjes f OFFICIEELS AK.TEW. veeaetsen-dienst. De heer De Cae- stecker is voorloopig, voor een tijdsverloop van drie jaren, veearts-geneesheer van het Staatsbestuur voor de afdeeling Langemarck benoemd met woonplaats in de gemeente van dien naam. BURGERSTAND VAN DEN 20 TOT DEN 27 Mm 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 3; Vrouwelijk id. 4. Sterfgevallen Clement, Philomena, zonder beroep, 50 jaren, echtgenote van Augustus Vonck, Ster restraat.Baratto, Virginia, kantwerkster, 42 jaren, weduwe van Jules Demey, Lange Thouroutstraat. Barbier, Marfinus, zon der beroep, 70 jaren, echtgenoot van Rosalia Muiier, Vleeschhouwerstraat. Philips, Joannes, daglooner, 52 jaren, echtgenoot van Emerencia Stekelorum, Bukkerstraat.— Debuigne, Karei, meubelmaker, 54 jaren, echtgenoot van Adeiaida Deloffer, Hond- straat- Cheysens, Jozef, meubelmaker, 67 jaren, weduwaar van Joanna Mattbieu, Lange Thouroutstraat. Segers, Elodia, 8 jaren, Doorgangstraat. Kinderen beneder) de 7 jaren Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1. Maandag, 30 Mei, zullen de bureelen van het Stadhuis open zijn van 10 tot 11 ure 's morgens. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadnle- gen te UPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te UPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. PoPEMNGHE. DE HOPPE, GERED DOOR MIJNHEER BERTEN Onze eerbiedwaardige Meier, eindelijk begrijpende dat hij niet langer meer de ver antwoordelijkheid op zich mocht nemen van den val der hoppekweekerij en niet willende zekere landbouwers misdoen, die maar zoe ken om de hoeveelheid te verkrijgen ten na- deele der hoedanigheid, beeft zich tot den minister van Landbouw gewend, hem ver zoekende de mannekensplanten op denzelf den voet te willen stellen der aan den land- bouw nadeelige planten. Mijnheer Ridder de Moreau heeft zich verhaast aan het verlangen van M. Berten te voldoen met bij bet koninklijk besluit van 2 Mei laatst op de vernieling der ongedierten en der nadeelige planten, een eindje regle ment te voegen, aldus luidende Gezien bet Veldwetboek, enz., enz. Gezien bet kon. besl. van 2 Mei 1887, enz» Besluit Art. 1. In de plaatsen waar de hoppe- kweek bestaat, is bet verboden in de lioppe- hoven de mannekensplanten to behouden of te planten. Art. 2.In de bebosebte of nietbeboschte landen, in den omtrek van 100 meters der hommelboven zijn de eigenaars of pachters' dezer landen verplicht de mannekensplanten der hoppe te vernietigen. Na art. 2 van dit Besluit gelezen té heb ben,zou men zich niet mogen afvragen indien de minister die dit reglement heeft ondertee kend en de burgemeester van Poperinghe, die er hem het gedacht van heeft ingeblazen, beiden tot de kleinste logiek en goed oordeel verloren hebben. Van den eenen kant M. de Moreau verbied den kweek der mannekensplanten in de bom melhoven, terwijl van den anderen kant hij dien toelaat op eenen afstand van meer dan 100 meters eens hoppevelds, als de vrucht- baarmakende kracht der manplant juist op dien afstand zou ophouden, 't Is doodeen voudig belachelijk. En nog, zie hier wat er gaat gebeuren de koppigaard van landbouwer (en er zijn er ongelukkiglijk veel van deze soort) dan zelfs wanneer het hem klaarlijk zal bewezen ge weest zijn dat de mannekensplant aan de hoedanigheid der hoppe veel schade veroor zaakt, zal niet verlegen zijn de wet te verij delen. Hij zal op zijne landen een hoeksken voorbehouden die meer dan 100 meters afge legen van een hoppeveld is en zal daar op zijn gemak en zonder dat het iemand hem kan beletten mannekensplanten kweeken. En dan, wanneer gezegde planten, die door den minister als NADEELIG aan den landbouw aanzien zijn, rijp zullen geworden zijn, de landbouwer zal die afsnijden en die schuddende zal hij er mede in zijne hommei- hoven gaan wandelen en den toer zal ge speeld zijn voor den neus van M. den Volks vertegenwoordiger Berten, die in deze om standigheid Mijnheer de Moreau zeer slecht heeft aangeraden En zeggen dat dit de eenigste oplossing is tot waar de studiën onzer schrandere stadhuisbazen geleid hebben! Zij moet den landbouw uit den nood helpen en de hoppe- handel doen herleven Dus, alle onpartijdig man, hij behoore aan de katholieke of aan de liberale partij, zal met ons moeten bekennen dat dit maar een zeer arme uitslag is. De zaak was nogtans zeer eenvoudig, en volgens ons kléin advies zoude minister alle misverstaan vermeden hebben, hadde hij zijn besluit doen luiden als volgt Eenig artikel.—Aangezien dat de manne kensplanten der hoppe moeten aanzien zijn als nadeelige planten, is er de kweek van strengelijk verboden in al de deelen de$ Rijks waar de hoppe gekweekt wordt.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2