Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 76 26e Jaar Zondag 12n Juni 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bareel: Dlxmadestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECL4UEIV i ti centiemen den regel. Brieven en pakken moeten yrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaar* voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Bclgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Juni 1886. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_oo 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10—6-42 Langemarck-Oostende, 7-24 42-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 —9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30—8-20 11-16 - 2-41 5-20. De beraadslagingen over de militaire wet, welke Zaterdag in de Franscbe Ka mer zijn begonnen, worden met ijver door voor- en tegenstanders van Boulanger's leger-reorganisatie voortgezet. Een der voornaamste bepalingen betreft den diens- tijd. Tegenwoordig moet elk Fransch bur ger twintig jaar lang voor den dienst van zijn land beschikbaar zijn. Yijf jaar dient hij hiervan in het actieve leger, 4 in de reserve van het actieve leger, 6 in den landweer en 5 in de reserve der landweer. Bij loting of door vrijwillige dienstneming wordt het leger aangevuld. Volgens Boulanger's wet zal diensttijd niet langer dan 3 jaar duren in het actie ve leger, daarentegen 6 jaar in de reserve. Op alle burgers berust tevens gelijke dienstplicht. Na verloop van twee jaar zal bij het lot bepaald worden, welke solda ten met onbepaald verlof naar hun haard- sleden moge terugkeeren. Het aantal wordt te voren door den minister van oorlog vastgesteld. Bovendien zullen een aantal manschap pen op het einde van hun tweede dienst jaar een verlof van 6 maanden kunnen verkrijgen, eveneens bij loting aan te wij zen, zoodat de eigenlijke diensttijd voor zeer vele manschappen geen drie jaren zal bedragen maar tot 18 maanden zal beperkt worden. De municipale raad van Parijs heeft de profekt van politie, de minister van bin- nelandsche zaken, de minister van schoo- ne kunsten en M. Carvalbo, bestuurder, gelaakt, als verantwoordelijk voor den brand van het Opera-Comique. Een voorstel is aanveerd, dat binnen de drie maanden al de schouwburgen en concertzalen met het electrisch vuur moe ten verlicht zijn. La France zegt dat het kabinet ernstig de kwestie bestudeert om te weten of er geene rede beslaat om de wereldtentoon stelling tot in 1890 uit testellen. De tweede Hollandsche Kamer heeft eene vergadering gestemd aan de Grond wet, betreffende het onderwijs. Ziehier hoe artikel 194 bestemd is aangenomen met 45 stemmen tegen 39 Het geven van onderwijs is vrij. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoo ver het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. De koning doet van den staat der hooge-, middelbare- en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Sta- ten-Generaal geven. Het gouvernement heeft zich voorbe houden te zien, wat houding het zal aan nemen. De anarchisten hebben te Armentières, op de belgische grens, plakkaten uitge hangen, de werklieden uilnoodigende het voorbeeld der socialisten van Chicago en van Decazeville na te volgen. HET VOORUITSTREVEND CONGRES. De vereeniging van al de Vooruit strevende Liberalen van bet land, de kalme beraadslagingen en de goede verstandhouding tusschen aide leden van het Congres, stellen eenen toe stand daar, grootsch, indrukwekkend, die zich opdringt,en zich doet eerbie digen."Wij begroeten met vreugde het ingangspunt van verstandhouding tusschen de Liberalen zij die gema tigde Vrijzinnigen heeten, mogen, kunnen zelfs niet anders, dan hen aansluiten bij de wijze voorstellen, die in die twee congresdagen met zooveel bedaardheid zijn aangeno men. Al wat Liberaal wil heeten, moet dit nieuw programma bijtreden, op gevaar af voor onvaderlandsche man nen, ja, voor afvallige dwarsdrijvers geboekt te staan. Aldus vereenigd, sterk,op hetzelfde doen afgaande, mogen wij den dage raad begroeten, van de zegepraal der liberalen, die niet langer kan uitblij ven, wanneer onze vrijzinnigen zich getrouw rond hun nieuw vaandel scharen. Zweep. Het Congres der Vooruitstrevende Liberalen heeft voor ons,Vlamingen, nog een zeer belovenden uitslag mee gebracht. Onder de afgevaardigden die aan het Congres deel namen en er het woord voerden, telden wij tal van moedige verdedigers onzer te lang miskende taairechten. Die wakkere voorstanders onzer beweging hebben daar ook hunneu plicht gedaan. Zij hebben den wensch door M. Pallemaerts op de voorloopige verga dering te Antwerpen uitgedrukt,her haald en krachtdadig van de Walen geëischt, dat deze hunne domme en beleedigende aanvallen tegen de Vla mingen zouden staken zij hebben hun wel op het hart gedrukt dat de Vlaamscbe propaganda voor de een heid en de redding van het liberalism in Vlaanderen zoo noodig is als de herziening der Grondwet voor de Vooruitstrevende Liberalen.Wij kun nen niet dikwijls genoeg zeggen en herhalen dat het liberalism in Vlaan deren zal Vlaamsch worden of dat het niet zijn zal. Met zeer veel genoegen hebben wij dan ook gezien dat er toch bij de Walen nog verstandige mannen te vinden zijn, die eene betere taal voe ren in hunne bladen dan die waar aan de meeste trottoirbladjes ons ge woon gemaakt hebben. Zoo lazen we in lOrgane du Tour- naisis van 8 Mei jl. een flink artikel voor onze Vlaamsche strijders, naar aanleiding van het voorstel Palle maerts. Die wensch, zegt het blad, is vol- komen geicettigd. Zij die het bestuur der liberale gezindheid in handen hadden, hebben voor de Vlamingen niet al het noodige weten te doen; de propaganda is in de Vlaanderen nul geweest. En verder: De Walen hebben beter o werk te verrichten dan het Vlaam- sche volk aan te vallen zij moeten de vooruitstrevers, die het goede woord zullen gaan ver kondigen, aan- moedigen. Het is de weg, welken de liberale partij, die zich herinrichten gaat, zonder aarzelen moet inslaan te lang reeds waren de zeldzame libe - raten der Vlaanderen aan hun zel- ven overgelaten. Mochten alle Walen en meer nog alleFranschdollen die wijze woorden begrijpen en den Vlamingen broeder lijk de hand reiken, het zou er wat beter uitzien voor de toekomst onzer partij, ja, voor de toekomst van Bel gië. M. BEERNAERT WIL WEG. De Journal de Bruxelles zegt dat M. Beernaert, de gr...oote minister, niets zoo zeer wenscht als het bewind te verlaten en dat de tegenwoordigen toestand daar door veel lijdt. Maar M. Beernaert, als gij dat ernstig meent, niets belet u heden dat plan nog uit te voeren, Niemand zal u betreuren. Er zijn vele fanatieke klerikalen, die den dag van uw vertrek, een kaars ken zullen aansteken voor den H. Anto- nius, omdat zij van u ontslagen zijn en de heeren Woeste en Jacobs, die aan de mi- nisterieële deur staan te wachten, om binnen te komen, zullen een flikker geven van blijdschap. Dus vertrekt maar gerust, men zal u niet tegenhouden- Maar het officieus blad zegt niet wat M. Beernaert noopt om te vertrekken Ziet bij misschien niet klaar meer in den toestand vreest hij dat zijne bonis op het papier, wederom in rook zullen vergaan en hij zich nogmaals voor een tekort zal bevinden Wat er van zij, het is gekend dat M. Beernaert een grooten... neus heeft, hij riekt mogelijks iets voor de toekomende kiezingen en vindt het beter zelf weg te gaan, dan weg gezonden te worden. IO P. H. OPSLAG. Minister de Moreau heeft in den Senaat gezegd, als het vleesch 10 p. h. zou op slaan, het gouvernement de wet zal in trekken. De Journal de Bruxelles, tolk van het gouvernement, meldt zelf dat het vleesch te St-Nikolaas verleden week 20 centiemen per kilo is vermeerderd in prijs. Zal M. de Moreau de wet, die nog altijd niet goedgekeurd is door den koning, nu niet laten verschijnen Gelooft daar niets van lezers, want de minister zal altijd zeggen 't zijn afzon derlijke gevallen en de opslag zal voort duren. DE UITONGERINGSWET. De wet waarbij hel vleesch belast wordt, noemt men algemeen de uithonge- ringswel en niet zonder reden. Maar men heeft haar ook de baronnen- wet geheeten en ook niet zonder reden, want tusschen de 38 senateurs, die deze hatelijke wet gestemd hebben, bevinden zich niet minder dan 23 barons, graven, markgraven en ridders. Tusschen de 25 senateurs, die er zich tegen hebben verklaard, telt men slechts 3 graven en 1 markgraaf. Is 't welspre kend genoeg Die nobele heeren zullen door die wet geenen honger lijden wel in tegendeel en zij begrepen dan ook niet, dat men haar eene uithongeringswet durft noemen. IJperen, 11 Juni 1887. Bericht, Op Zondag, den 19 dezer, om zes uren 's. avonds onmiddellijk na de koersen in het Zilveren Hoofd, zijn bijeengeroepen alle liberalen die bijtreders zijn van het, congres en het nieuw liberaal programma. DAGORDE 1° Verslag door de afgevaardigden van het, arrondissement over het congres- 2° Het nieuw programma. N. B. Degene die begeeren deel te ne men aan deze bijeenkomst en nog hunne ge- teekende bijtreding niet gedaan hebben, worden verzocht dit aanstonds te doen en ze te behandigen aan den heer P. Vermeulen, 78, Dixmuidestraat, IJperen. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1