Gazette vaa 't arrondissement IJ peren. Mr 77. 26e Jaar. Zondag 19n Juni 1887. Politiek. Stads-, knust- en Letternieuws. erschillige 'l ijdingen, Markten, Bekendmakingen. iSnreel: Bixnadcitraal. 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAMKW s eeniiemcn de» regel. Brieyen en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-80 janra vaar de stad; fr. 4-50 veer geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 3-00 4-00 6-42 9-05 - IJZEREN-WEG. 1 Juni 1886. Vertrekuren van IJperen naar -12-07 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-o012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Co men, 5-30 8-03 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— o-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag 7-45 10-45 12-20 4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -2-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30— 8-20 11-16 - 2-41 5-20. REDEVOERING DES KONINGS. De redevoering, verleden Zondag door den Koning uitgesproken, bij het over handigen van een nieuw vaandel aan de artilleristen der burgerwacht van Brus sel, heeft overal in het land grooten op hef gemaakt. Meest al de bladen des lands juichen de flinke en rondborstige taal van Z. M. toe en keuren zijne woorden onvoorwaarde lijk goed. Wij gelooven het noodig;en goed baar geheel aan onze lezers bekend te maken. Ziehier hoe Koning Leopold II zich uitdrukte Mijnheeren, lk bedank den heer Guillery voor de vriendelijke woorden, mij toegestuurd ik ben er zeer gevoelig aan. Zooals hij het herrinnerd heeft, mijnheeren, hebben de oudste leden van het korps u een vaandel geschonken, ter gelegenheid van uw 50 jarig bestaan. In overeenstemming met u hebben zij mij gevraagd u dit vaandel te overhandigen. Mijnheeren, ik juich den geest van broederlijkheid toe die tussc'nen u allen heerscht, oude en huidige leden van hel korps artillerie der burgerwacht. Ik juich het verlangen toe der artilleristen, om aan hun hoofd liet nationaal vaandel te zien wapperen, en toegevende aan hunne vader landslievende bekrachting, ben ik geluk kig hulde te kunnen brengen aan hunne schoone houding, aan den geest die hen bezielt, aan hunnen ïever voor de orde, die de grondwet is van allen voorspoed, van alie vrijheid en van alle onafhanke lijkheid. Ik weet dat de gevoelens der artille rie degene zijn van de geheele burger wacht. Met u begrijp ik, dat de bur gers verplicht zijn werkdadig het va derland te dienen. Dit is een eisch der hedendaagsche toestanden. Uw wapens zijn moeten gewijzigd worden dit ook was eene noodzakelijk heid vereischt door de omstandigheden. Wanneer een land om zich been de bewa peningen ziet veranderen, is het verplicht, op straf van zich zelf en tegen zich zelf eene ongelijkheid daar te stellen, de ver beterde wapens aan te nemen, hoe groot misschien ook zijn spijt zij, dat het de sommen, welke dit nieuw stelsel kost, niet tot ander gebruik kan aanwenden. Wat zich opdringt voor de wapens dringt zich op voor de inrichting ook deze moet hedendaagse!) worden gemaakt en in overeenkomst gebracht met de verschilli- ge eisehen van den lijd. De particuliere, die zich in een moeilijken toestand be vindt, doet om er uit te geraken, niet al leen de pogingen die hem niet vermoeien, maar al de pogingen waartoe hij in staat is. Doet hij het niet, als de loomheid zege praalt op het instinct van zelfbehoud, is hij verloren. De naties zijn groepen van burgers wat nuttig is voor elk hunner in het bij zonder, is het voor allen in het algemeen; en dit is insgelijks waar, als het de ver dediging van het land, de uitbreiding zij ner nijverheids- en handelsbetrekkingen of het welzijn der verschillige klassen van de samenleving, zonderonderscheid, geldt, allemaal belangen waaraan ik,sedert den eersten dag van mijne regeering diepe be zorgdheid heb gewijd. n Dewijl gij mij de wapens biedt, mijn heeren wil ik niet lang spreken. Veroor looft mij enkel nog u geluk te wensehen over de bereidwilligheid waarmede gij u, oproept, begeeft naar de posten waar de plicht u roept, te zeggen met hoeveel vol doening ik uwe vereenigingen voortaan zou zien gebeuren onder 's stads vaandel. Ik verhandig het u, met de overtuiging dat deze trotsche banier immer waardig zal bewaard zijn door de artilleristen der burgerwacht van Brussel. Men ziel dat de koning in deze aan spraak afgeweken is van de alledaagsche volzinnen, die gewoonlijk een officieele redevoering uitmaken, en ditmaal flink weg zijn gedacht heeft uitgedrukt. Hij moet redenen hebben, om op een schier intiemfeestje, zoo onbewimpeld aan ieder een wenken te geven en te raken aan de gewichtige zaak der landsverdedigingen er al de gebreken te doen van uitschijnen. De anti-militaristen, die enkel en al leen uit partij- en kiesbelang zelfs de vei- ligheiden het voortbestaan des lands zou den in gevaar brengen, zullen erg den neus opsteken tegen deze redevoering. BETQOGING TEGEN DE VÏ.EESOHWET. Zaterdag laatst had er te Gent eene be tooging plaats tegen de schandelijke wet, welke onwedersprekeliik eenen opslag van het vleesch moet te weeg brengen. De klerikalen hadden langs alle kanten van de stad plakbrieven doen uithangen, om de onnoozele lieden die nog naar hun willen luisteren te zeggen dat ondanks de groote rechten op het vee en vleesch ge legd, het vleesch zal niet opslagen. Die volksbedriegers, ondanks de logenstraf fingen die zij krijgen, daar het vleesch reeds in verscheidene gemeenten is opge slagen,willen de menschen doen gelooven dat de prijs van het vleesch niet zal ver- hoogen. Als bot vleesch te St-Nikolaas is opge slagen, zengende klerikale uithongeraars, is dit omdat het daargoedkooper was dan elders Eene schoone reden als gij bijvoor beeld gewoon zijt uw vleesch fr. 1.60 te betalen en men doet u fr. 1,80 geven, dan is dat bij de volgelingen der jesuiten geen opslag, omdat gij het goedkooper had dan elders. De burgers van St-Nikolaas zijn hoegenaamd van dat gevoelen niet en p^ot^steeren luider tegen, De stoet die zich vereenigde op de Vrijdagmarkt had van wege het opper hoofd der policie bericht gekregen, dat hij maar mocht uitgaan nadat de proces sie de Hoogpoort was opgegaan en hij langs deLangemunt, Koornmarkt, gedeel te der Veldstraat, Volderstraat en alzoo langs den Oranjeberg zich naar het gou- vernemenlshotel moest begeven. Te middag begaf de stoet zich op weg, voorafgegaan door een muziekkorps en bestond uit al de Liberale Kringen en af vaardigingen van verschillige maatschap pijen der stad met vaandels, kaartels en opschriften. Ziehier de verschillige op schriften die in den stoet werden gedra gen Wilt gij den landbouw redden Vermindert de pachten (Stuers, Oostende.) Leve de Koning Weg met het Jesuïten-Ministerie Weg met de Valsche Belovers Weg met de Uithongeringswei Ontbinding. Onze zoogenoemde Gentsche rtegenwoordigers hebben toch belasting op het vee gestemd. Maar.... Onze Koning is wijs genoeg om de Vleeschwet niet te bekrachtigen. Het vleesch zal niet opslaan. (P. de Smet de Naeyer.) Weg met de belasting op het bloed, de spieren en den geest van den Werker (A. Couvreur.) Paapsche menschendlievendheid Aan mij het vleesch aan u de beenen. (Dit laatste was opgeluisterd met eene teekening een dikken vetten pastoor voor stellende, die een armen man een been toewerpt, terwijl achter hem een rijkop- gediende tafel staat te wachten.) De stoet is in de beste orde naar het gouvernementshotel gegaan maar de heer gouverneur was mei te huis hij moest bij de processie zijn en had zijnen poortier gelast de commissiën, welke zouden gebracht worden, te aanveerden. Men moet weten dat het komiteit van de Vrijdagmarkt, de heer gouverneur Ray mond de Kerchove had verwittigd, dat zij hem een rekwest zouden brengen, om te vragen het aan den koning te overhandi gen, ten einde Z, M. te verzoeken het wetsontwerp op het vleesch niet te be krachtigen. En de heer gouverneur geeft geant- woord, dat er gene reden bestond, om die deputatie te ontvangen en zij hun rekwest aan den portier konden afgeven. Dat is heel proper van wege den heer gouverneur, die daardoor toont dat hij de gouverneur, niet van de inwoners der provintie Oost-Vlaanderen, maar de gou verneur eener partij, de gouverneur der jesuïten partij is. Hij had geene reden om de deputatie te weigeren, vermits het hoofd van het kabinet, M. Beernaert en een ander minister tegen het ontwerp hebben gestemd daarbij vraagt men al gemeen dat het niet zou bekrachtigd wor den. Men zal er nota van houden en den klerikalen gouverneur dat op tijd en stond herinneren. In het rekwest voor den koning be stemd, vragen de liberalen het ontwerp- Dumont niet te bekrachtigen en herinne ren dat de werk-commissie vastgesteld heeft wat ellende er onder de werkers heerscht dat de wanorders onlangs uit gebroken veroorzaakt werden uithoofde van den ongelukkigen toestand en on danks dat, de meerderheid der Kamer en Senaat maatregelen neemt welke de alge- meene armoede nog vermeerderen. De stoet is zonder eenig incident, voor bij het gouvernemenls-hote! gedefileerd en is alsdan n deeltelijk uiteen gegaan. De leden van den Liberalen Kring der Vrij dagmarkt, zijn naar hun lokaal terug ge keerd. Men heeft opgemerkt dat het vaandel, welk aan het gouvernements-botel uitstak, toen de liberale stoet aankwam werd in getrokken Hoe kleingeestig van wege dien volksgezind en gouverneur Zijn gedrag werd hevig gelaakt. BE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1