BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Uperen, 18 Juni 18S7. Ter herinnering Bericht. Op Zondag, den 19 dezer, om zes uren 's avonds onmiddellijk na de koersen in het Zilveren, Hoofdzijn bijeengeroepen alle liberalen die bijtreders zijn van het congres en het nieuw liberaal programma. DAGORDE 1° Verslag door de afgevaardigden van het arrondissement over het congres; 2° Het nieuw programma. N. B. Degene die begeeren deel te ne men aan deze bijeenkomst en nog hunne ge- teekende bijtreding niet gedaan hebben, worden verzocht dit aanstonds te doen en ze te behandigen aan den heer P. Vermeulen, 78, Dixmuidestraat, IJperen, Brand. Zondag morgend om 9 1/2 ure is er een begin van brand ontstaan in het huis bewoond door Mevr, de PI, in onze stad. Toen de processie daar voorbij ging deelde cene omgevallen kaars het vuur mede aan de venstergordijnen, die oogenblikkelijk in licht-laaie vlam stonden. Doch, dank aan de krachtige en spoedige hulp, was het vuur weldra uitgedoofd. De schade beloopt niet zeer hoog, Bazende handen. Zondag laatst, om 5 ure 's avonds onge veer, heeft onze politie een razenden hond gedood bij de statie, die onze stad doorloo penen menigen hond gebeten had. Een twin tigtal honden zijn reeds in ons openbaar slachthuis afgemaakt en onderzocht geweest. Men spreekt oo.k van eene vrouw, die van dien hond in den arm gebeten is, doch wij hebben daarover geene stellige inlichtingen. MIJ heeft niet gewild. Vrijdag verliet M. Thonissen, minister van binnenlandsche zaken, zijnen ministerzetel, omdat men op de banken hem beter zou hebben kunnen verstaan, waarop de beroem de IJperling Begerem, die het arrondissement Gent vertegenwoordigt zegde Maar wat doet gijM. Thonissengij verlaat de minister bank. Waarop M. Thonissen zich naar den spreker wendde en uitriep Indien gij mijne plaats wilt nemen, dan sta ik u die zeer gaarne af. Begeremken antwoordde niets daarop maar bij het verlaten van de Kamer, zegde hij aan Paulke Desmet -- M. Thonissen heeft mij daar aangebo den zijn plaats in te nemen als minister. Ik Zou wel willen, maar ik durf het niet beken- pen. En ik dan, zegde M. Paul; dat zij mij het eens vragen, zij zullen het geen tweemaal .jnoeten herhalen. Oprechte waarheid Verleden Zondag schrijft het evangelie sprekend Nieuwsbladje dat de laatste werk stakingen het werk waren van de liberalen en van niemand anders dan de liberalen. Het zegt zonder zich te schamen dat de wet Dumont volkomen vreemd is aan de werk stakingen. Hoe vindt ge zulke waarheid lezers Niet waar men moet klerikaal zijn om dat nog te durven schrijven, wanneer hot van iedereen geweten is, uit genomen van de Nieuwsbladje schrijvers dat de werkstakin gen uitbraken en voort duurden onder den kreet, van Weg- mei de uithongerings- wetWeg mei de volksuilhongeraars Zeker, Nieuwsbladjede inkomrechten op het vee en vleesch zijn volkomen vreemd aan de werkstakingen maar gij moest ge schreven hebben dat het was om die inkom rechten te krijgen dat het volk iu werksta king is gegaan. Allo 1 herinnert u dat stout gesproken half' gevochten is en rijgt maar dat leugentje op den reesem, die gij reeds op uwe collectiekamer hebben moet. 't Is oprecht spijtig dat het volk, dat kiezer is, soms begintte durven zeggen: wiemaar ééns klok hoortkent maar éénen klank dan andere bladen leest dan 't Nieuws bladje, die hetzelfde belang niet hebben om de waarheid den hals om te wringen. Die andere bladen maken het dan de waarheid in gansch hare naaktheid bekend en het volk, alzoo ingelicht, ziet en voelt dan ook wie zijne vrienden zijn en van wie het iets verwachten mag. Het ziet en voelt ook dat diezelfde mannen, die in tijd van kiezingen zijne stem komen vragen met allerlei zeem zoete beloften op de lippen, niets anders willen en beioerken 'dan den hongerdood van datzelfde volk, dat zij zoo vleiend weten te streelenin de kiezingstijden. En daarom zal datzelfde volk met October aanstaande eens toonen aan die brave heeren representanten en senateur, die zoo hartelijk de rechten op het stukje vleesch van den werkman gestemd hebben, dat zij hunne rechtzinnige!? beloften weten naar waarde te schatten en zulke vrienden!? maar kort en goed en weingepakt naar den weerlicht zenden. Zoo moet het zijn voor het heil en den welstand onzer brave werklieden. REaatscliappij der Burgerwacht vau Kperen. Schieting van Maandag, 13 Juni. Froidure Eugène, 2 4 4 4 3 17 Gelders Constant, 4 0 2 5 4 15 Dedeyne Véron, 0 4 5 3 3 15 Bogaert Alphonse, 4 2 4 4 0 14 Boedt Léon, 0 1 3 4 5 13 Vantholl Henri, 0 4 3 2 4 13 Poot Arthur, 0 2 4 4 3 13 Deweerdt Charles, 1 3 4 1 3 12 Mailliard Gustave, 3 3 1 3 2 12 Dezuttere Arthur, 1 4 3 2 2 12 Ligy Albert, 4 2 2 2 2, '12 BURGERSTAND VAN DEN 10 TOT DEN 17 JUNI 1887, Geboorten: Mannelijk geslacht, 14; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Devarver, Valerius, winkelier, en Berten, Leonia, zonder beroep. Sterfgevallen: Verlynde, Amelia, naaister, 57 jaren, weduwe van Petrus] Spriet, Meenenstraat. De Jonckheere, Begina, koopvrouw,65 jaren, ongehuwd, Dixmudestraat. Wouts, Franciscus, zonder beroep, 81 jaren, onge huwd, Goude Poortstraat. Demey, Julia nus, brouwersknecht, 33 jaren, echtgenoot van Maria Decloet, Zaalhof. Vanheule, Cecilia, winkelierster, 84 jaren, weduwe van Karei Phlypo, Sterrestraat. Vandewalle, Maria, zonder beroep, 64 jaren, weduwe van Franciscus Yandoorne, St-Jans-Hospitaal- straat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 2. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4e bladz. PoPERIMGIiE. De briefwisseling waarin wij ons geoorlofd hebben te zeggen dat, volgens ons, M. Baeckeroot, Kommandant der Pompiers, zijne aangeduide plaats had in den gemeen teraad, heeft niet wel aanveerd geweest bij sommige kalotebazen van den k.k. Een zeker personaadje, waarvan de faam onder alle opzichten reeds gemaakt is, is in eene heilige kolerie geschoten en heeft zich geoorlofd te zeggen dat wij schrikkelijke twistmakers waren en dat ons schrijven niet weerd was door eerlijke menschen gele zen te worden! Alhoewel wij weinig acht nemen op de tegenklachten van dezen stoffer die nooit in state is geweest het minste Di- ploomken te bekomen, zouden wij hem noch tans raden van eerst te leeren lezen en schrijven vóór hij het schrijven van anderen zou willen klein maxen. Dit gezegd, wij houden staan, en zonder den minsten partijgeest, dat onge gemeente raad, bij eenige zeldzame uitzonderingen na, op de ellendigste wijs is samengesteld en dat het meer dan tijd is dat er nieuwe elementen naartoe gezonden worden, mannen van on afhankelijk karakter en in bezit van een genoegzaam begrip om de financiëele tuimel- pert onzer stadskas tegen te houden. Het is met dit in het oog dat wij gezegd hebben dat de kandidatuur van het nieuw hoofd der pompiers als opgedrongen is. Maar moet men zich verwonderen dat de zoon niet van al de achting geniet op dewelke hij bij zijne partij recht heeft, wanneer men denkt dat zijn vader, die zonder onderbre king meer dan 40 jaren in den gemeenteraad gezeteld heeft, gestorven is zonder dat het eens in het gedacht gekomen is van een dei- matadors, hem met het Leopoldsorde te doen dekoreeren Het is waar dat den dag zijner begraving (o spotternij 1) een hooggeplaatste ambtenaar verklaarde dat, ware M. Baeckeroot zoo onverwacht aan zijne politieke vrienden niet ontroofd geweest, hij in het kort het kruis zou ontvangen hebben...!! Vindt gij niet, geëerde lezers, dat het hier de schaamteloosheid voegen is bij de on dankbaarheid, als men zulke praats vertelt! Zooveel te meer, daar de achtbare overle dene, in plaats van ONVERWACHT gestor ven, maar na eene smartelijke en langdurige ziekte is ontslapen Maar voor de mannen die onzen bestnur- wagen dijselen, zij zijn daaraan gewoon, en de ondankbaarheid bestaat bij hun als grond regel. Ten andere, M. Baeckeroot is de eenigste niet die slachtoffer is geweest der schuldige vergetenheid voor de mannen die onbetwistbare diensten bewezen hebben. Hebben wij de oude Muziekmeester van stadsmuziek, niet zien wegzenden, zonder hem te waarschuwen, niet tegenstaande hij meer dan dertig jaren lang al den moed en de zelfsopoffering aan den dag had gelegd welke in zijne macht waren om al de plichten zijn er moeilijke taak te vervullen Nochtans bestonden er geene redens om hem zulkdanig affront aan te doen. M. Maar ten had het eene ongelijk in de gratie niet te staan van zekeren Don Quichotte, die, met werkingen genoeg, er toe geraakt is hem uit den weg te zetten en hemte doen ver vangen door eenen vreemdeling, die, verre van beter te doen dan zijnen voorzaat, het Zondag laatst nog bewezen heeft wat hij kan als bestierder. Laatst nog, was alle eerlijke poperinghe- naar niet pijniijk aangedaan, wanneer hij de onverschilligheid onzer stadhuisheeren be merkte, toen M. Bonte, moede der verwarde bestuurlijke zottigheden, als die te Poperin- i ghe, zijn ontslag gaf van gemeente-sekreta- I ris Het stadsbestuur vond geen woord bedan king voor den beambte, die ook veertig jaar goede, getrouwe en kundige diensten telde M. Berten, burgemeester en volksverte genwoordiger, dacht dat er nooit aan hem eene eerbijbrengende onderscheiding te doen bekomen, welke hij in- zijne zoo lange wel g?rvulde loopbaan zoo goed verdiend had. Misschien wachten zij ook tot dat hij gestor ven zal zijn om alsdan hun spijt uit te druk ken hem niet gedekoreerd te hebben. Wij moeten er nogtans bijvoegen, dat, om meer of min de ondankbaarheid onzer stads overheid te herstellen en bij mangel aan eene officiëele betooging, eenige poperinghenaars Verlangende eene gelegenheid te vinden om hunne innige erkentenis te bewijzen aan M. Bonte voor de hun bewezen diensten gedu- rend 40 jaren, besloten een Banket te geven aan hem,wiens vertrek van het stadhuis zulk een oprecht leed baarde. Ongelukkiglijk dit voorstel, dat reeds zoo- keel aanhangers telde, kon niet ten uitvoer gebracht worden. De achtbare heer Bonte, verklaarde dat indien hij diensten bewezen had hij maar zijnen plicht had volbracht, en zag af voor de eer welke men hem wilde aan doen. Hij bedankte zijne vrienden voor de vleiende stappen die zij bij hem deden. Beste lezers, de stad Poperirghe en zal nog zoo gouw hare pude reputatie niet kwijt spelen...! Horkt liever Dank aan het Voorstel van Doktoor Van- derheyde, de Eerw. Deken De Boo, vreem deling aan stad, zal, uit het hoogte der he melen. zijne laaste woon, hem dankbetuigin gen toe zwaaien, voor de diensten welke hij aan stad zou bewezen hebben, had hem de dood niet weggehaald Men verzekert ons, dat op het oogenblik deze regelen zullen verschijnen, de muzie kanten van den K. K. in volle amuzement zullen zijn te Brugge en te Blankenberghe, ten laste der contributiebetalers van Pope- ringhe. Wij gelooven het zeer igemakkelijk, want ware het anders, waartoe zouden de groofe sommen dienen die voor hun op het Budjet van 1887 gebracht zijn? Wij lezen in de Denderbode van Aalst: HOPHAMDEL- Heden moeten wij bekennen dat de wer kingen der maatschappij St.Rochus, reeds uitmuntende uitslagen voor landbouw en hophandel hebben opgeleverd. De pluk is over 't algemeen zeer ver beterd maar hoe bijzonder en wonder schoon is toch die hop van het nieuw certificaat, in andere woorden, geplukt bel voor bel zonder stelen of bladers Oordeelt en ziet, Stadsgenooten, wat dit heeft te weeg gebracht, en hoe deze bewerking en verbetering reeds met goede vruchten is be kroond geweest. In vroegere jaren, werd de Poperingsche stad-hop tien franks per 50 kilos hooger in prijs verkocht dan de Aalstersche hop, maar wat zagen wij dees jaar De Aalstersche hop van 't nieuw certificaat, dit bewijs des voor- uitgangs, neemt do plaats der Poperingsche stadshop in en wordt het gansche jaar door vijftien franks per 50 kilos duurde verkocht dan deze laatste. De Poperingsche hop bekend in den han del als parochie-hopwerd vroeger tegen ge lijken prijs verkocht als de Aalstersche, zoo als deze laatste vroeger gewoonlijk geplukt werd, 'en nu is hier den prijs der hop voor zien van het gewoon certificaat, sedert nu de pluk veel verbeterd is, vijftien franks per 50 kilos hooger geweest bijna het geheel jaar door. Dit maakt, alleenlijk jop de zes-en- twintig duizend balen (volgens ordenummer heden bereikt) van den oogst 1886 die aan Stadswaag on Keur onderworpeu geweest zijn, eene meerdere opbrengst van ongeveer een milliocn frank voor onze landbou wers. vermeerdering, bijgebracht door de vermeerdering van den pluk ten gevolge der bemoeiingen van de maatschappij St-Ro- chus. Dit cijfer bevat nog niet eenige duizende balen, die zoo als altijd voorvalt, door de kooplieden of de planters rechtstreeks aan den verbruiker geleverd worden en voor de welke deze leste geen getuigschrift verlangt, als dezelve goed bevindende en ze betalende tegen den hoogsten prijs van den dag. De meerdere waarde onzer hop heeft dus verre boven het millioen bedragen dank aan de maat schappij St-Rochus en al de geene welke haar in haar sterven hebben onder steund. Ziehier de naamlijst der burgers, die 40 jaar oud zijnde, minstens 2.116-40 frs, (1000 gulden) rechtstreeksche belastingen, patenten inbegrepen, betalen en dus voor het Senaat kiesbaar zijn in onze provencie voor het jaar 1887-1888 De h.h. Capron J. Danneel, J. De Bie, J. De Bie, L, Baron de Coninck, K. Baron de Coninck, G. Baron de Crombrugghe, G.— Baron de Crombrugghe, E. De Ketelaere, B. Ridder de Knuyt, TL De la Croix, P. Baron del Fosse d'Espierres, A. de Man, A. Markgraaf' d'Ennetières, V. de Schietere de Lophem, K. de Stuers, F. Ridder de Stuers, G, de Thibault de Boesinghe, A. de Thi- bault de Boesinghe, J. de Thibault de Boesinghe, LDuparc, P. Baron Gil les de Pélichy, A. Huyghebaert, G. Jean, E. Jooris, E. Jooris, J. Baron Kervyn, J. Baron Lebailly de Tilleghern, E. Merghelynck, F. Otto de Nieulant,. A. Baron Pecsteen, G. Peers, Edouard, Baron Peers, Ernest. Peers, I. Baron Peers, L. Pycke P. Baron Rot- sart d'Hertaing, C. Baron Surmont de

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2