Gazelle van 't arrondissement I»lperen. POLITIEKE BERICHTEN. .V 79. Jaar. Zondag 3n Juii 1887. Politiek. Stads-, lianst- en Letternieuws. Verschillige Lijdingen, Markten, Bekendmakingen. BureelBlxinudeotraat, 1». AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RGCLA91EN ti centiemen den regel. Britven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 Jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belg'' Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centlemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Juli 1887. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 7-508-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 9-59 12-22 5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. De fransche ministerraad heeft gene raal Boulanger, gewezen minister van oorlog, bevelhebber van het 13° leger korps benoemd, te Clermont-Ferrand ver blijvende. Er wordt met plakbrieven rondgegaan om tegen die benoeming te protesteren onder ander verkoopt men een schrift on der den titel van Boulanger, de red der van Frankrijk De politie heeft de verkoopers naar het kommissariaat geleid en al de exem plaren aangeslagen Generaal Boulanger zal in het begin der aanstaande week naar Clermont-Fer rand vertrekken, om zijn bevelhebber schap uil te oefenen. Op aandringen van den keizer van Oostenrijk heeft de koning van Serbie toegestemd geen afstand van den troon te doen en zich mei koningin Nathalie te ver zoenen. INVLOED DER DRUKPERS. Het liberalism van IJperen heeft ook grootelijks ongelijk geene genoeg zame rekening te houden van den in vloed der drukpers op de gemoederen van het volk. Onze leiders zijn, wel is waar, nog al werkzaam, vooral in tijden van kiezing zij houden vergaderingen op vergaderingen, wikken en wegen alle kansen, het tegen en bet voor en vinden maar al te gemakkelijk dat er geen gevaar is, dat wij van de over winning zeker zijn. Dat gebeurt in de afdeelingen of secties der Associa tie. Men belegt dan eenige algemee- ne vergaderingen, waar het woord tot de kiezers gericht is en dat toen nog meestal in eene taal, die door heit volk in 't geheel niet of minstens maar half en half verstaan wordt. Men juicht natuurlijk de sprekers toe, want daar komen enkel de over tuigde liberalen, die hunne zienswij ze durven laten blijken. Maar zij, die, om aan hunne stoffelijke welvaart geen nadeel te doen, daar niet wil len of durven komen, moeten ook in gelicht en overtuigd worden. Zij ook moeten voor oogen gelegd zijn, wat al gevaren onze vrijzinnige instellin gen, onze verstandelijke en stoffelijke belangen loopen zouden, moeste het bij ongeluk eens gebeuren dat de platte bisschops- en pastoors-knech ten ons stadhuis beklimmen om er den baas te spelen. Aan die ook moet men zeggen dat al het geld der las- tenbetaalders, dat nu dient om open bare en nuttige werken uit te voeren en dus om voordeel en winst aan werkman en neringdoender te ver schaffen, dat al dat geld, zeggen wij, dan zou ingeslokt worden door dik buikige en kaalhoofdige drietuiten of door kloosters verzwolgen worden waar vette paters en nunnen een lui en vadsig leven slijten ten koste van Jan en alleman. Welnu om al die kiezers, en deze zijn verre het talrijkst, goed voor te lichten en op de hoogte hunner plich ten te brengen en te houden, beschik ken wij maar over een middel de drukpers, die machtige hefboom van volksontslaving en volksverlichting. Spreekt eene warme en overtuigende taal tot den kiezer en hij zal u toe juichen, met u instemmen en onge twijfeld zal dat een goeden indruk op hem teweegbrengen, maar vele er van gaat het eene oor in en het an dere uit. Het gesproken woord is zeer aan te prijzen, noodzakelijk zelfs, maar het is onvoldoende. Het is meer dan noodig dat men den kiezers dag en weekbladen in de hand geeft, die zij op hun gemak, al een pijpken rooken, kunnen lezen en ook overwe gen kuDnen wat er zoo al waar in is. Twee-driemaal en zelfs meer zullen zij datgene, wat hun 't meest treft, overlezen en met hunne vrouw of hunne andere huisgenoten bespre ken en zoo zal men veel degelijker en veel duurzamer werk verrichten want dat is blijvend. Daarbij zal men zoo rechtstreeks op het gemoed dei- vrouw werken en haar allengskens aan den invloed der kerk onttrekken. Nog vele andere gegronde redens zouden wij aanhalen kunnen om het overgroot nut der drukpers in zake van propaganda aan te wijzen en te staven, maar wij denken dat de aan gehaalde reeds voldoende zijn om on ze leiders te overtuigen dat het drin gend noodig is de lokale bladen, en vooral deze, die in 's volkstaal ge schreven zijn, te verspreiden en den kiezers te doen toezenden. Ons werk zaam en ijverig Willems-Fonds heeft dat reeds begrepen en op groote schaal toegepast. Talrijke dag- en weekbla den zijn reeds door zijn toedoen in het arrondissement rondgestuurd en menigvuldige abonnementen op de vlaamsche bladen in onze stad zijn door het Willems-Fonds bekostigd. Dat is goed werk, dat wij volop toejuichen en dat door alle ware libe ralen van harte moet goedgekeurd en aangemoedigd worden. Waarom zou onze Associatie datook niet eens beproeven? De kosten daar van zouden in 'tgeheel niet hoog be- loopen in vergelijking van al het goede, dat er door zou tot stand ge bracht worden. Ook hoeven wij niet verre om les te gaan. Onze tegenstrevers hebben dat reeds volop begrepen en ook op groote schaal toegepast. Wilt ge er het bewijs van hebben, gaat. maar den Zaterdag avond in gelijk welke kleine, zelfs weinig bezochte herberg en gij zult er het Nieuwsblad je vin den liggen, dat daar een uur of twee vroeger gratis binnen geworpen werd. Waarom de klerikalen dat doen, weten zij maar al te wel. Zij zijn vos sen in al die dingen, laten wij hun dat recht wedervaren. Dus, liberalen, wilt gij uwe zaak meer en meer bij het volk doen door dringen en al het verhevene enschoo- ne uwer princiepen door het volk doen kennen en naar waarde schat ten, wilt gij, in een woord, goede, degelijke propaganda maken, ver spreid met volle handen de liberale, vooral vlaamsche dag- en weekbla den, den machtigsten hefboom van volksontvoogding en volksverlich ting DE II JULI TE BRUGGE. Oproep aan alle Vlamingen. Men schrijft ons uit Brugge Den ia .soli aanstaande wordt, op de Groote Markt te Brugge, hel gedenkleeken ter eere der volkshelden Breidel en De Conine plechtig ingehuldigd. Dat is een vaderlandsche feest, waar van de vreugdemare over 't geheele land moet klinken, waar geen Vlaming, die hel hart op de rechte plaats draagt, bij ont breken mag. Twintig jaren gespannen verwachting van den vaderlandschen zin, door geheel Vlaanderen aangekweekt en onderhouden; twintig jaren lobben en moedig strijden door de oude, eenige, ware Breidel-Com- i missieworden iiier bekroond. De Breidel-Commissie alleen kon en mocht met de inhuldiging van haar van ons gedenkteeken gelast zijn. Daarom zijn de feesten van n juut ook de eenige ware, vaderlandsche Brei delfeesten, zoo grootsch m hunne betee- kenis dat men van haar alleen zeggen mag dat zij boven alle kleine politiek verheven zijn, al zullen de deelnemers, uit heel hel land geestdriftig toegestroomd, in groote meerderheid, ja, bijna voor de algemeen heid, liberalen zijn. Dat hebben de clericalen, de Leliaerts van het Brugsche Stadhuis zoo gewild met de feestinrichting aan de Breidel-Com missie te ontnemen en die naar Augustus te verplaatsen, zoo dich mogelijk bij de gemeente kiezing, en dit alles uit kort zichtig partijbelang. De Auguslusfeesten, hoe officieel ook, hoe kostelijk voor de stadskas, hoe luid rondgebazuind zij wezen mogen, zullen onder de leiding der clericalen en edellie den anders niets zijn dan Leliaertsfeesten, dan eene politieke kramerij. Des te beter, volgens ons Zoo heeft nu de echte Vlaamsche vader landsliefde, de vrijzinnige burgergeest eene prachtige gelegenheid om zich eenvoudig en grootsch te doen gelden zonder inmen ging eener ongezonde nieuwsgierigheid naar cavalcadenblaai en processiegewemel Door hun getal en hun geestdrift; door de schilderachtige talrijkheid en kleuren pracht hunner vlaggen, kartels, palmen en lauwerkronen door de eindelooze volgreeks der kringen en maatschappijen, echte regimenten van liet leger der heil- lige volkszaak door dat alles moeten de Vlamingen op tl JUill te Brugge komen bewijzen dat zij wel de verhevene en ver- beffende beteekenis kennen van den dag. Wat beteekenl inderdaad het feest van II .Rmli? Ziehier Op 11 Juli 1302, werd de wereldbe roemde slag van Kortrijk geleverd. 60.000 Fransehen waren Vlaanderen binnengerukt,bereid liet land te verwoe sten en daarna in te palmen. Doch, zij vonden deViamingen in dichtegelegeren op den Groeningkouter geschaard. De slag was verschrikkelijk. 20.000 Franschen dolven het spit de overigen reddeden zich door eene ijle vlucht. Vlaanderen was gered, vrijheid was gered, boer en burger voor eeuwig mis- schien bevrijd van de dwingelandij der ridders en deredelen. Ook, geheel Europa sidderde bij het vernemen der groote gebeurtenis de ongelukkigen, van hoop en van geluk, de andere van woede en van vrees. Dat was de vroege zegepraal der echte en gezonde democratie! Wie, in onze dagen, zal die liooge be teekenis onverschillig kunnen voorbij zien! Nu, vooral dal de strijd voor ware vrij heid en ontvoogding meer dan ooit aan den gang is in deze !9e eeuw, die de eeuw der volkeren en der volksbewegin gen zal heeten nu is de beteekenis der Guldensporenzege van diepgrijpender toe passing dan ooit Ook voor al wie de gevaren ziet en ducht, die uit het zelfde Zuiden ons volks bestaan bedreigen, zal de herinnering en herdenking eener roem- en gevolgrijke ze gepraal op den erfvijand, die ons, de eeuwen door, zoo veel kwaad deed, eene prachtige gelegenheid zijn om voor allen het bewijs af te leggen van trouwe eq 4 DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1