STADSNIEUWS. vastberaden vaderlandsliefde, zoowel als van nuchtere volksgezindheid. Dat is de beteekenis der deelneming aan de Breidelfeesten van 11 nntl Zij late geen enkelen, waren Vlaming koel Ja, begrepen zelf de Walen het, zij zouden mede doen met ons! Wie brieft het hun over Wie bazuint het onder hen rond Dat ware echte verbroedering, anders dan in liederen en in woorden Wat de Vlatningen betreft, zij hegrij pen het op eene hartverheffende wijze. Reeds zijn 123 maatschappijen, waar van de twee derden buiten Brugge, voor den stoel ingeschreven, Reeds hebben 15 muziekkorpsen, waar van vier slechts pit de Breidelstad, hunne medewerking beloofd. Een reuzenorchest voor de uitvoering van de feestliederen op de Markt onder Benoits leiding, bij het vallen van een doek. Onder de muziekkorpsen noemen wij slechts de stadsmuziek van IJperen, zoo gunstig bekend, en bijna zeker ook de beroemde muziek van Poperinghe! Dat ge tuigt voor de hoedanigheid. Wat den ijver betreft,zeggen wij slechts dat behalve uit Gent, Antwerpen, Brussel, er maatschappijen en muziekkorpsen ko men tol uit Hasselt en Tienen toe, en dat zal voldoende bewijzen dat heel Ylaamsch België zijn plicht begrijpt. Uit Gent seint men ons dat ééne enkele maatschappij reeds 200 harer leden heeft zien teekenen op de lijsten om naar Brug ge te komen. Van vele kringen vernemen wij dat zij zich niet zullen vergenoegen met vaandels en kartels op te treden, maar ook nog met groote lauwerkronen, met reuzen- palm-takken, om er den voet van het Breidelmonument meê te bedekken en den Vlaamschen heldenmoed mede te huldigen! Heerlijk gedacht, dat wij aan alle maat schappijen aanbevelen. In den stoet, op de Markt zal dat strenge groen van pal men en lauweren het schilderachtigste en opwekkendsle vertoon maken Dat alles zijn teekens van ware geest drift! Brugge moet zich daar waardig van toonen Dat de Bruggelingen nu ook eens den ken op 't versieren van de Markt en de hoofdstraten daar rond Dat de winkels aldra de zwart-geel co- carden, en vlaggen, en kronen vervaar digen en ten toon leggen Dat de maatschappijen aan 't studeeren of heropfrisschen gaan van de twee liede ren Vlaanderen van R. Hol en 't lied der Vlamingen van P. Benoit. Dat is nogmaals het feestgezang. De Breidel- Commissie heeft er tien duizend gereed liggen voor allen die er willen. Er van maar te vragen In alle herbergen moeten zij binnen weinige dagen opgaan bij iedere bijeenkomst moet men ze herhalen; de klokken op den Haüetoren moeten ze spelen in de concerten van het Park moeten zij galmen uit borsten, snaren en trompetten Reeds heeft de liberale sym phonic Dinsdag begonnen Eere aan haar De maatschappijen moeten zich ook ge reed maken voor den lichtstoet van sa .SmJï, 's avonds Lichtramen, toestel len met papierlantarens, kunstwerk met vuur en kleur moet uitgedacht en uitge voerd worden En, als ze willen, hebben de Bruggelingen daar een handje van Dal de Markt, die verlichting der huizen, die lichtdragende menigte en alles over straald met het schitterende electrische jcht van op den Halletoren Aan't werk, hoofden en handen 't Is meer dan tijd De lont aan den geestdrift, Bruggelin gen, het land, de Vlamingen van overal verwachten veel van u En 't is niet te veel gevraagd dat ieder zijn best zpu doen voor de eenige en ware inhuldiging van een monument waar het geheele Vlaamsche volk in deelt! Hel mo nument zelve is zoo iets overwaardig Het is het door zijne beteekenis Het is het evenzeer door zijne uitvoe ring Het voetstuk in blauw arduin is op het Marktplein van Brugge zoo goed als opgericht Men aanschouwt het niet enkel, men bewondert het 'I ls nieuw, 't is stout, 't is levendig Het verrijst in de lucht met het ware gevoel der grootheid, rechtop en slank als een beeld van de waarheid en van den moed En het spreekt waarheid ook in zijne,, gebeitelde arduinen taalj Op de voorzijde staat Jau Breidel en Pietee De Conine. (19 Mei 1302 41 Juli 1302.) Aan de rechterzijde Opgericht door de zorgen der Brei del Commissiemet algemeene mede werking der burgers, Maatschappijen kringen en genootschappen van hei land Met tusschenkomst van den Belgi schen Staat, de Provincie van West- Vlaanderen en de stad Brugge Aan de linkerzijde De namenlijst van al de tegenwoordige leden der oude, ware Breidel-Commissie. En op de achterzijde, tot eeuwige be schaming van al wie liegen met anders te beweren Plechtig ingehnldig den 11 JUiU 188 7. Dat is de eenvoudige waarheid in het i arduin de waarheid die altijd uitkomt, al moesten de sleenen spreken De steenen hebben gesproken Dat voetstuk zal een parel te meer zijn, aan de kunstkroon van Brugge en aan zijn bouwkunstenaar Delacenserie. Het is waardig ook van het prachtige beeld van Paul De Vigne, dat er een dezer morgenden op zal staan Eene afvaardiging der Breidel-Commis sie en der stad is dezer dagen naar;Brussel geweest en heeft met eenige onzer beste kunstenaars de gansch afgemaakte groep van Breidel en de Conine op den werf van de gieterij der Compagnie des bron zes mogen bewonderen. Bewonderen is het woord, 't Was één diepgevoelde gelukwensch voor Brugge, voor den beeldhouwer De Vigne, voor de Breidel-Commissie, die uit alle monden opging bij dat meesterwerk der boetsee ring en der gietkunst Men wenschte den schepper geluk zutk werk geleverd te hebben Men wenschte de Breidel-Commissie geluk haar zwoegen door zulken uitslag bekroond te zien Men wenschte Brugge geluk met bet vooruitzicht weldra het schoonste monu ment van 't land te zullen bezitten En die wenschen waren echt gemeend. De Brusselsche-Fransche pers, die an ders De Vigne niet zeer genegen is, kan haren lof niet temperen, hem onthouden kan ze niet. Ziehier wal Dinsdag laatst de Etoile Beige over de afgemaakte groep schreef Dans la cour de la fonderie de la Compagnie des bronzes, rue Ransfort, deux grandes pièces attendent, achevées, le moment d'etre tranportées aux en- droits voulus et hissées sur leurs pié- destaux. C'est, d'abord, le groupe de x Paul De Vigne, Breydel et de Conine, x dont l'inauguration aura lieu k Bruges le jiss12cl prochain. Ce groupe ne man- que pas de caractère: les deux hérosfou- r' x lantauxpieds letendard fleurdelisé,tien- x nent tous deux la mème arme.une immen- x se épée qui vienl d'abattre un casque de x de chevalier. Breydel élève fièrement la x banière au Lion de Flandre; satête éner- x gique, son corps d'athlète révèlent une x grande puissance physique, un courage x indomptable. L'altitude et la physiono- mie de l'autre communier dénotent plu- x tót rintelligence, la persuation, la fi- x nesse, x En hier besluiten wij! Alles wat reeds gereed is, is dus heer lijk! De grondgedachte van 't monument, de uitvoering daarvan in de eerste plaats. Wat nu ook heerlijk zijn moet is de wijze waarop de Vlamingen op ft jnli zich zullen waardig toonen zulk monu ment te bezitten. Vlamingen, het woord en de daad is aan u om de oude ware Breidel-Commis sie op tl juli met de heerlijkste bekro ning, die zij voor haar werk droomen kon, te verheugen Verzoek aan de geheele Vlaamsche pers dezen oproep over te drukken. Dank voorop. WOORDEN VAN BETEEKENIS. De redevoering, door den Koning uitgesproken bij het overhandigen van het vaandel aan de artilleristen der burgerwacht van Brussel, en die wij overgedrukt hebben, wordt als volgt uitgelegd Als M. Beernaert deze redevoering gezien heeft, voor dat ze werd uitge sproken, dan moet hij de verbintenis aangegaan hebben om den verplich ten dienst te doen stemmen. Heeft hij haar niet gezien, dan is het eene afkeuring der houding van het Ministerie, in de militaire en so ciale kwesties. De klerikale dwergen dieons thans besturen, zullen natuurlijk niet zeer tevreden zijn over de Koninklijke re devoering. Deroomsche onmachtigen, die ons land, net als een klooster besturen, mogen zich deze woorden herinneren: De naties jzijn groepen van burgers die allen dezelfde rechten en ook de zelfde plichten moeten hebben. Thans is het in België anders gele gen, want terwijl de arme drommel moet soldaat worden, kan de rijke zich vrijkoopen en moeten de klerika le Seminaristen niet epmarcheeren KIESKRONIJK. Zondag heeft er te St-Joost-ten- Noode eene kiezing plaats gehad voor een lid van den provincialen raad, waarin de liberale kandidaat een schoonen zegepraal heeft behaald. De independenten en klerikalen die daar in 1884 M. Vandersmissen hadden doen kiezen, met eene meer derheid van 295 stemmen, hebben nu eene klopping gehad met eene meer derheid van 535 stemmen. Ziehier den uitslag Stemmers 6,320. Witte en nietige briefjes 310. M. Frick, liberale kandidaat, heeft 3,360 stemmen bekomen. M. Mesens, klerikale kandidaat, bekwam 2,831 stemmen. Diensvolgens is M. Frick provin- tiaal raadslid uitgeroepen. De geestdrift was groot bij de uit roeping van den uitslag. De liberalen hebben vereenigd tegen de klerikalen- independenten gestemd en bekwamen eene schoone overwinning. I ConclusieHet hangt enkel van de eendracht der liberalen af om overal te winnen. IJperen, 2 Juli 1887. Nijverheidsschool. Een hulpgeld van 1,466 fr. is aan het stadsbestuur van IJperen toegestaan als 's Staatsaandeel in de uitgaven voor 1887 der nijverheidsschool in die stad bestaande. De stad Wervik is gemachtigd eene som van 50,000 fr. te ontleenen door de tusschen komst van de maatschappij van het gemeen tekrediet, en de stad IJperen mag haar tarief-reglement van den taks voor het slachten der heesten in het openbaar slacht huis behouden. Een koninklijk besluit machtigt den ge meenteraad van Watou om, bij middel eener openbare verkooping, de gebouwen der oude gemeenteschool, alsook den in 1882 aangekochten grond voor het bouwen van nieuwe schoollokalen, te vervreemden, alles te zamen 32 aren en 30 centiaren metende en op 9000 franks geschat zijnde. Muzikale ochtend. 't Is morgen te middag stipt dat het be reidwillig muziekkorps onzer Pompiers eene muzikale ochtend geeft ten voordeele der slachtoffers van den brand van 21 Mei laatst. Het concert heeft in de groote Hallezaal plaats. Het is ook morgen dat de heeren Blieck en Wydooghe wederzijds hun 50e en 60e ver jaarfeest als leden van ons Pompierkorps vieren. Te dier gelegenheid zal er hun eene me- dalje]door den gemeenteraad behandigdjwor- den, Eere-onderscheidingen zullen ook nog aan verscheidene andere leden van dat korps gejond worden. De heeren Officieren en Onder-Officieren bieden de beide jubilarissen een banket aan. Dat feest zal in het gasthof van het Gouden Hoofd plaats hebben. Wij vernemen dat, sedert den ln Juli laatst de volgende veranderingen op den ijzerweg Oostende-Armentiers ingevoerd zijn 1° 's Morgens ten 9.39 zal een nieuwe trein uit IJperen naar Oostende vertrekken met stilstand in al de tusschenstatiën tot aan Thourout. Aankomst te Oostendeom 11.07 u. 2° De trein nr 1234, die om 8.10 ure 's avonds uit Oostende vertrekt zal tot IJperen voortkomen, waar hij om 9.47 ure binnen- stoomen zal. 3° Een reizigerswagen van 3* klas zal de Maandagen en Woensdagen bij den koopwa- rentrein, die ten 4,33 uit IJperen naar Cor- temarek vertrekt, gevoegd worden. Die veranderingen hebben wij aan bet aandringen van den Handels-en Nijverheids kring onzer stad te danken. Woorden en daden. Het Nieuwsbladje schrijft, in zijn laatste nummer, een artikel over de gehoorzaam heid en den eerbied die de kinderen aan hunne ouders verschuldigd zijn, met het doel de meestermakerijdie de kinderen tegen woordig op hunne ouders willen oefenen, tegen te werken en te doen ophouden. Het is een welgeschreven artikel, dat vele waar heden bevat, maar 't is jammer dat al die schoone dingen bij onze klerikalen maai woorden zijn en dat hunne daden gansch het tegenovergestelde uitgeven van 't gene zij 't volk aanprijzen willen, 't Gaat er van: hoor naar mijnen raad, doe niet naar mijne daad. Luitert liever Vrijdag laatst begaf eene achtbare wedu we, koopvrouw te Bordeaux (Frankrijk), zich naar het klooster der Karmelietessen, waar hare meerderjarige dochter zich in teruggetrokken had.Die arme vrouw, die sinds twee jaren wreedelijk beproefd was geweest door het afsterven van hare twee zoons, de eene 25, de andere 19 jaren oud, en zeer on langs nog door het overlijden van haren man, kan enkel nog op hare dochter steunen, een jong, geleerd meisje, die zich heel goed aan de handelszaken verstond, om haren handel voort te zetten. Zij ging deze daarom aan de kloosteroverste terugeischen. Natuurlijk, znlt gij zeggen, dat hare vraag haar seffens toegestaan werd al ware het maar om den eerbied en de gehoorzaamheid der kinderen jegens hunne ouders met daden aan te prediken, Ge zijt er wel mêe Uwe dochter is meerderjarig, antwoord de de brave overste, en is hier door roeping. Men stemde er toch in toe op 's moeders aandringen, cleze in de spreekkamer binnen te leiden. Zoohaast zij bij hare dochter was, nam zij haar in hare armen en wilde haar buiten het klooster medetrekken; maar de andere nunnetjes kwamen er tusschen en de arme moeder werd buitengezet, terwijl zij luidkeels riep: Ter hulp! men heeft mij mijne dochter ontstolen De ongelukkige moeder ging dan naar den prokureur dór Republiek en vertelde henf

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2