BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. 't Is wezenlijk treurig alzoo mannen aan bet hoofd van een land te zien. De vreemde natiën zullen er mede spotten en zij zullen gelijk hebben. De heer Pirmez heeft eene goede rede voering uitgesproken en gezegd dat geheel de linkerzijde de verplichte dienst zal stemmen als eene sociale en demokrati- sche noodzakelijkheid. Verwerping. Donderdag jl. heeft de Kamer met 67 stemmen tegen 62 en 4 onthoudingen de persoonlijke soldatendienst verworpen. Woeste triomfeert dus op Beernaert, die nu nog eene neus te meer gezet is door den minister van morgen. Wij had den toch wat meer vaderlandsliefde ver wacht van onze wetgevende Kamer. Onze klerikale vertegenwoordigers hebben nog- eens bewezen dal zij de platte knechten der pastoors zijn. Enkel elf klerikale Kamerleden hebben moed genoeg gehad om naar hun geweten en niet volgens den wil der pastoors te handelen elf hebben voor den persoonlij ken dienst gestemd elf der zoogezegde independenten en 40 liberalen, dus geheel de linkerzijde hebben hunne plich ten begrepen en voor de afschaffing der plaatsvervangers gestemd. Zal die handelwijze onzer klerikale meerderheid geene Kamerontbinding ten gevolge hebben 't Kan wel gebeuren. BREIDEL EN DECONINCK. 5S5* verjaardag van den slag dep CöMcn Sporen. De dag van Maandag, 11 Juli 1887, mag in onze jaarboeken aangestipt worden als eenen allermerkweerdigsten dag,zoowel voor de t Breidel-Commissie die vermakelijk heden heeft ingericht, als voor de Brugsche, het Vlaamsche Volk, dat er aan heeft deel genomen. Men heeft den 585e verjaardag der over winning van Groeningheveldt gevierd op eene bij uitstek plechtige wijze, die diepen indruk zal te weeg gebracht hebben in de herten van al degenen die er bij tegenwoor dig waren, en dezen zijn duizenden in getal. De Breidel-Commissie had besloten van op 11 Juli 1887 eenen optocht in te richten van vlaamsche kringen en maat schappijen, die de voornaamste straten dei- stad zouden doortrekken om op de Groote Markt samen te komen en getuige te zijn van de onthulling des Gedenkstuks. Naar aanleiding van dit besluit vergader den om half twee ure op de Jan Van Eyck- plaats en in de aanpalende straten de zestig maatschappijen van Brugge. Omtrent 2 ure vertrokken deze kringen stoetsgewijze naar de Statieplaats om er de vreemde maatschappijen af te wachten en welkom te heeten. Aldus gerangschikt trok de stoet naar de Groote Markt. Achter het muziek der Burgerwacht stap ten de officieren der beide bataillons de Breidel-Commissie met haren voorzitter M. Coppieters 't Wallant, sloot den stoet. Op de Markt had men verscheidene estra den opgericht, waarvan het middenste voor behouden was aan de personen door de Breidel-Commissie uitgenoodigd, en onder dewelke men bemerkte de heer ridder Ru- zette, gouverneur van West-Vlaanderen graaf A. Visart de Bocarmé, burgemeester van Brugge M, E. Jooris, arrondissement- commissaris de generaals en kolonels der bezetting M. Herman, procureur des ko- nings; M. Sheridan, provinciale greffier, en meer andere overheden der provincie, als mede M. Goupy de Beauvolers, gouverneur van Limburg. Vergeten wij Mevr. Conscience niet, die naast den heer Burgemeester zat, en de dochter van H. Conscience, Mev. Antheunis, die zich nevens den heer gouverneur bevond. De heeren De Vigne en De la Censserie, die 't Breidelgedenkstuk gemaakt hebben, waren insgelijks aanwezig. Het was omtrent 4 ure en half toen al de maatschappijen met vaandels; heloenherden en eereteekens op de Markt vereenigd ston den, rond het gedenkstuk geschaard, en om geven door een dicht opeengedrongene me nigte, derwijze dat de ruime vlakte heel en al vervuld was met feestvierende Vlamingen; men mag het getal aanwezigen op 's minstens twaalf duizend schatten. Heer Coppieters 't Wallant neemt het woord en verhaalt in houdige zinsneden den heldenstrijd van 1302 hij herinnert de heu gelijke gebeurtenissen tijdens dewelke Brei del en de Conink leefden, werkten en streden voor 't behouden van eigen Taai en Bestaan; hij doet welsprekend uit schijnen welke rech ten die Volkshelden hoöben op onze eeuwig durende erkentelijkheidhij betoont dat het oprichten van een Gedenkstuk hun tot weerdige en welverdiende hulde versterkt. Ten slotte verklaart M. Coppieters de beel den plechtig] ijk door de Breidel-Commissie ingehuldigd. Het doek dat dezelve omhuilde valt, onder de luidruchtige toejuichingen van het gan- sche volk, en fanfarenspelers, op den Hal lentoren geplaatst, heffen het lied aan Vlaanderen. Meester Peter Benoit, den maatstaaf in de hand, staat gereed de muzieken en koor zangers zien aandachtig naar hem toe op het door hem gegeven teeken, spelen twaalf muzieken en zingen twaalf duizend stemmen dit schooue, beteekenisvolle lied, alsook ver volgens het Lied der Vlamingen. Deze weergalooze uitgalming is zoo in drukwekkend dat men verzaken moet dezel ve beschrijven want de pen is onmachtig om de gevoelens te vertalen welke ïn aller her ten ontstaan. De drukke menigte trok met moeite uit een, terwijl het Gedenkstuk van boven tot onder letterlijk verdween onder de massa kroonen, lauwertakken en bloemruikers waarmede men het overlaadde. Na afloop der plechtigheid op de Markt werd den heer voorzitter Coppieters met bloemtuilen en serenaden vereerd door ver- schillige vreemde muziekmaatschappijen. Ten 6 ure 's avonds waren de deelnemende kringen nogmaals vergaderd, dezen keer in de groote zaal der Stadshalle. M. Coppieters ''t Wallant bedankte de aanwezigen van zoo talrijk opgekomen te zijn om de Verjaring van den Guldensporen- zege en de Onthulling van het Breidelge- denkteeken te vieren. Vervolgens geschiedde het uitdeelen der prijzen aan de verschülige maatschappijen die 't meest hadden bijdragen tot het welge- lukken van den optocht. Het woord alsdan gegeven zijnde aan Prof. Sabbe, sprak deze eene kortbondige, kernachtige redevoering uit, menigmaal door toejuichingen onderbroken, en waarin bij de plechtige bijeenkomst herdacht over 10 jaren in deze zelfde Hallezaal gehouden, in bijzijn van den beroemden Hendrik Con science. Hij herinnerde de woorden van den vader der hedendaagsche Vlaamsche Beweging en bestatigde dat dezelve de gewenschte vruch ten hadden gedragen. Van Maerlant heeft de zegepraal niet ge zien waarvoor hij met woord en pen ge wrocht heeft; Conscience is ook niet kunnen getuige zijn der vereerlij king van de Strij ders der XIV0 eeuw, vereerlijking tot de welke hij, meer dan wie hetzij, door zijnen Leeuw van Vlaanderen aanleiding gegeven heeft. Na M. Sabbe's redevoering zingt men nogmaals de Volksliederen Vlaanderen en het Lied der Vlamingen waarna de zitting geheven wordt. Eere aan de Breidel-Commissie over de voorbeeldige inrichting van dezen merk- weerdigen dag. EEN PRIESTER BELEGERD Vrijdag avond is de stad Rome in op schudding gebracht geweest door eene oprecht schandalige gebeurtenis. Een priester dien men seffens voor een waar digheidspersoon uil het pauselijk paleis herkende, sloop in een slecht befaamd huis binnen dér via Romaselli. Oogen- blikkelijk schuifelde men hem uit. Het volkje, vernemende wat er gaande Was, stroomde toe en de beweging, hpt rumoer nam ras toe; de straten kwamen >vol nieuwsgierigen; het was eene ware betoo- ging. Intusschen vielen popolane het slecht huis aan en dreigden den prelaat een slecht kwart uurs te doen beleven;" eenige carabiniers, die tusschengekomen waren hielden vol tot daTmeerdere ma;cht opdaagde. De gebruikelijke opeischingen werden gedaan, doch te vergeefs; 't was de bajonnel op den geweerloop of den sabel in de vuist dat de legermacht den prelaut verlossen moest, die dan onder goed geleide weg gebracht werd. Als men nu ook de nichtjes niet eens bezoeken mag omdat men priester is O die heilige zuiverheid 1 IJperen, 16 Juli 1887. SCHOOLPENNING. Vorige listen, 56,554-95 Omhaling opgelegd aan eenen biechteling door eenen liberalen biechtvader, 3-65 Toiaal, fr. 56,558-60 Uitgaven tot heden, fr. 53,627-07 Blijft in kas, fr. 2,931-53 Prijsdeelingen. De prijs uitstrekkingen aan de leerlingen onzer verschillige onderwijsgestichten zijn als volgt vastgesteld: Stadskollegie en Staats-Middelbare School, den Maandag 8" Oogst Betalende Stadsmeisjesschool, den Don- der dag 18 Oogst Kostelooze Stadsjongensschool, den Zon dag 21 Oogst Kostelooze Stadsmeisjesschool, den Maan dag 22 Oogst. Ziehier de opbrengst der inschrijvingslijs- ten ten voordeele van de slachtoffers van den brand van 21 Mei laatst Beloop der inschrijvingen. fr. 960-84 Ingangen voor den muziekalen ochtend fr. 29-00 Te zamen fr. 989-84 Verscheidene onkosten fr. 25-00 Zuivere opbrengst fr. 964-84 Maatschappij des» Burgerwacht van ïperen. Schieting van Maandag 4 Juli 1887. Vermeulen Henri 0 4 3 5 4 16 Butaye Arthur 4 4 3 4 1 16 Swekels Léon 3 1 4 5 2 15 Ghelders Constant I 4 4 3 1 13 Froidure Eugène 3 3 0 3 3 12 Lesaffre Auguste 3 0 3 4 2 12 Dez utter Arthur 4 1 4 5 0 12 Sehieting van Maandag 11 Juli 18873 Ligy Albert 2 5 5 4 5 21 Bogaert Alphonse 4 2 5 3 4 18 Boedt Leon 1 3 4 4 4 16 Butaye Arthur 1 2 5 5 2 15 Lesaffre Auguste 4 4 3 4 0 15 Gelders Constant 2 2 4 4 2 14 Froidure Robert •5 2 3 4 0 14 Swekels Léon 4 2 0 3 4 13 Vantholl Henri 4 5 0 0 4 13 Vermeulen Henri 5 0 3 2 2 12 BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 1. Huwelijken: Vandooren, Desiderius, daglooner, en Lepercque, Emma, dienstmeid. Sterfgevallen Vernieuwe, Sophia, zonder beroep, 85 jaren, weduwe van Ignatius Allaer, Boter- straat. Gouwy, Amélia, zonder beroep, 86 jaren, weduwe van Petrus Vanuxem, Rijsselstraat. Hauspie, Clementina, scho lierster, '13 jaren, Bukkerstraat. Wolters, Karolus,zonder beroep, 75 jaren, echtgenoot van Cathariua Terrier, Weduwestraat. Kinderen beneden de 7 jaren Manmlijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0. PoPEïUNGmS. Het Journal d'Ypres, in zijn nummer van 6 Juli laatst, verwijt heviglijk het ge meentebestuur van IJperen omdat het de noodige gelden aan zijn muziek gegeven heeft, ten einde zich naar de Festivals van Oostvleteren en Roubaix te begeven, alsook naar de feesten van Brugge, ingericht ter gelegenheid der onthulling van het gedenk- teeken van Breydel en Deconinck. Het katholiek blad zegt teenemaa! het zelfde gelijk wij in 1886 en 1887 gezegd heb ben, over de verkwistingen welke onze be stierders alsdan deden voor het muziek van sieur Felix, ten nadeele van dien grooten domkop van publiekdie alhier ook schijnt te veel vergeten te zijn. Nogtans, indien het ijpersch gemeentebe stuur van tijd tot tijd eenige kleine opoffe ringen voor zijn korps pompiers dat men aanzien mag als het beste ingericht van het land, en wanneer zijn muziek nu en dan eenige welverdiende aanmoediging ontvangt, het is dat de geldmiddelen der stad het toe laten, en dat, niet tegenstaande de groote werken van algemeen nut dat zij jaarlijks doet uitvoeren, zij niet, zooals de stad Pope- ringhe, eene schuld heeft van een half miljoen. Laat ons nu eens zien, welke der twee muziekkorpsen de opofferingen het meest verdienen, welke deze steden voor hun doen. Hoeveel malen laat het muziek der pom piers van IJperen zich niet hooren in het publiek en in hoeveel weldadigheids- en andere feesten help het niet opluisteren, terwijl te Poperinghe, buiten de processiën waarin het medegaat en de inhalingen van pastoors, waarin het blinkt (mits 2 fr. per hoofd), ziet men de muziekanten van onzen k. k. nieverst elders. Waar heeft toch dien domkop van publiek waaraan het katholiek orgaan van IJperen, zooveel schijnt te houden, de gelegenheid' om de zoete tonen van adjudant Felix muziek te kunnen smaken, die waarlijk zooveel geld kosten?..Is het'in den katholieken kring waar het des winters eenige concerts geeft of in den hof van het Bisschoppelijk Kollegie, waar het eens 's jaars voor zijne politieke vrienden laat hooren En wanneer men vergelijkt hoeveel deze twee muziekkorpsen kosten, hebben de Po- peringhenaars geen gelijk toen zij zich bekla gen over het weinige dat zij maar voor hun geld hebben Inderdaad het talent der ijpersche muzie kanten is gekend en toegejuicht overal waar zij zich laten hooren, terwijl de Tuiters van onzen k.k. zeer straf zijn in Kattenmuziek en zij overal er tot over de ooren in steken. Indien de opsteller van het Journal d' Ypres meent dat wij overdrijven, dat hij zich de. moeite geve in persone over de kunstkracht van onze triestige muziekan ten te komen oordeelen, en hij zal zien dat de vergelijkenis onmogelijk is. Zeer hartelijke dank aan het Journal d' Ypres voor zijnen artikel. o Toen wij onze laatste briefwisseling vast stelden dat de stad geen rooden duit gegeven had ten einde de Poperingsche Maatschap pijen in state te stellen feesten in te richten, die volk naar zich hadden getroken en het 's avonds had in stad gehouden, wij waren beneden de waarheid gebleven. Inderdaad, onze stadhuis heeren hebben tot het kleinste verzet weggenomen dat men gewoon was te genieten, 't Is alzoo dat onze korps Pompiers zijne aloude schieting niet heeft gehad, en dat de prijsdeeling aan de leerlingen onzer teekenakademie, in plaats, gelijk voortijds, eene plechtigheid ware ge weest aangekondigd door het geluid der klokken en opgeluisterd door het muziek, men het zoodanig geschikt heeft, dat, buiten de professors en de leerlingen, er niemand gene kennis van gehad heeft, Maar ziehier waar onze meesters alle maat zijn te buiten gegaan. Wanneer, Donderdag laatst, de Philhar- monie het kwartier der statie verlevendigde met aldaar eene groote schieting gevolgd van een volksconcert te geven, waren "er eenige personen, die in het voordeel der nee- ringdoeners van den hoek, die van hunnent wege eenige volksspelen in de Ixasselstraat hadden in gericht. De achtbaren heer Vanden Berghe be- vondt zich aan het hoofd der feest commis sie. Hij was er wel mê, want hij had nog maar het ongeluk gehad eenige arme vuurpijl- kens te doen afgaan, om het volk te doen vergeestigen, of de oud-luitenant der pom piers, zag een stadsagent in alle haast ko men aangeloopen, die hem geboodt, van we- ge hooger overheid, met deze farcen te ein digen Ah ware het eene andere geweest, een die in den rechten arm.xler geestelijkheid ligt, onze Meier, of beter degenen die dezen eerbiedweerdigen ouderling, alle slach van aardigheden doen uitmeten, hadden geen woord gesproken Maar, jt was M. Vanden Berghe, die reeds van ten tijde hij ofiicier van het muziek was, de zwarte heeste was van Felix en zijn ge sleep die tegenwoordig op het stadhuis zete len. Iedereen heeft nog de plagingen in het ge heugen, waaraan die achtbaren officier bloot gesteld was, tijdens hij het bevel over het muziek voerde. Het was daardoor, dat, moe de der kleingeestige kwellingen die men hem aandeed, geheel den k.k. winkel naar den bliksem schepte, om een ONAFHANKE LIJK te worden. Wij zijn gelukkig te vernemen dnt hij zich, in de aanstaande kiezingen, als zóó zal laten op rang stellen aan.dan keus zijner mede burgers. VAN DEN 8 TOT DEN 15 JüLI '1887.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2