BRiEPWlBSEuiiir STADSNIEUWS. VERSCN1LLIG NIEUWS. Het kiesstelsel in 1887. Laat ons er op rekenen dat de kie zingen de eindeklok zullen, luiden van de heillooze partij, die ons land zoo diep in schande en schade brengt. OPGEPAST REIZIGERS- Het klerikaal ministerie heefd op 1 Austusii hel nieuw regiement in voegen gebracht op den overlaks voor de reizi gers, die geene spoorweg-koepons heb ben of wier reiskaarlje in regel niet is. Elke treinwachter heel'l een boekje ont vangen, tien souches bevattende met ocerlaksbiljet2 franken. Deze maatregel die met eene gelijke boet al de reizigers der drie klassen treft, wat ook den te doorioopen weg is, zal voornamelijk de arme lieden treffen die weinig of niet geleerd zijn. Twee franken boet voor eenen afstand van soms eenige kilometers, als men bij vergissing, of bij ontweiend beid in een exprestrein met een gewoon reiskaarlje plaats heeft genomen of zijn kaarlje verlo ren heeft of elk andere omstandigheid, waardoor men niet geheel in regel isdat is zeer hard en zal lot veel moeilijkheden aanleiding geven, daar liet m°er dan eens zal gebeuren, dat de persoon in kwestie, geen twee franken in zijn bezit zal tiebben. Wat zal men daarmede doen Dat zijn wezenlijke kwellings-maatre- gelen die de minister Père-Boom heeft uitgevonden en de lieden van gering con ditiën zullen treffen. VIJF MILJOEN IN DE BISSCHOP PELIJKE KAS. Men schrijft uit Brussel, dat op bevel van den rechter Duquenne, de bisschop van'- Doornijk gemachtigd is bezit te ne men van de titels en waarden vijf mil joen), in 4884, in de Nationale Bank neer gelegd, duor de heer polilie-commissaris Bourgeois en in Amerika aangeslagen, waar zij door kanunnik Bernard waren aangenomen. Zoodat de bisschop die vijfmiljoen bin- nenpalmt, waarvan hij, zooals men altijd zegde, het bewijs van eigendom niet kon leveren en volgens de wel, dat geld ran den Staat moeste overgaan. Dat is wederom vijf miljoen die tot de doode hand overgaan. TARTUFFERIJ. De Monileur behelst eencn zeer langen omzendbrief, aan den Gouverneur gericht, waarin M. Thonissen hel groot nut der adullenscliolen doet uitschijnen, die ge stichten ophemelt en verklaart, dal het oogenblik aangebroken is om de gemeen ten aan te sporen ten gunste van deze in stellingen, die machlig veel kunnen bij dragen om het zedelijk en verstandelijk peil der werkende klassen te verheffen en bij te dragen tot verbeterring van hunnen toesL-nd. Achter dezen omzendbrief volgen de voor waarden welke de gemeenten moeten nale ven, om toelagen te bekomen voor deadul tensciiolen. Hoe vindt ge die Tarlufferij Na 4884 is papa Thonissen begonnen met overal de adulb-nscholen in den grond te laten booren en nu ze allemaal vermoord zijn. looft hij premies uit aan de gemeen ten die zulke scholen inrichten Tarluffe was maar een hinderagie tegen over papa Thonissen. Een van de twee of die man moet een doortrapte jesuiet zijn of hij is kindsch. DE FORTEN VAM ANTWERPEN. Men meldt uit Berlijn, 8 Oogst: In een werk onlangs door een staf officier afgekondigd, wordt er gezegd dat de versterkingen van de Maas, aan geen aanval van het duitsche leger zouden kunnen weêrstaan. I)e beste kations der forten van Antwerpen, allen van duitsche fabri- katie, dragen twee kilometers min dan de duitsche kanons. De duitsche artillerie zou dus de Antwerpsche forten kunnen vernietigen zonder door de belgisehe artillerie bereikt te worden. Wederom al nieuwe kanonnen ge maakt nog al eene vermindering van militaire uitgaven he Europeesche Staten kunnen in vier klassen verdeeld zijn ten opzichte van het kiesrecht. 4° De landen met algemeen stemrecht. De verhouding der kiezers met het getal inwo ners veranderd van 26,5 tot cO kiezers per honderd. Het zijn Frankrijk met 26,5 Griekenland 23 Zwitserland 22,6 Duitschland 20 2° De landen met uitgebreid kiesrecht Het zijn Potugal 18 ten hond. Groot Bretagne 15 3* De landen met beperkt stemrecht waar de verhouding daalt van 8,2 per of 3,6. Het zijn Italië 8,2 Oostenrijk 7.3 Zweden 6,3 Noor*egen 6,28 Spanje 5,9 liongarië 5,6 4° Eene vierne klasse bestaat in: Holland 2,9 België 2,2 per °/0 inwoners De Hollandsche Kamers zijn bezig op het oogenblik met eene grondwetsherziening die het getal kiezers zal verdriedubbelen en die het zal brengen van acht tot tien ten hon derd van de bevolking. België is dus van gansch Europa, niette genstaande zijne bedrijvigheid en de rijkdom men zijner inwoners, bet land die liet minst kiezers telt.. Het heeft 2 1/2 maal minder kiezers dan Spanje, 4 maal minder dan Italië, 7 maal minder dan Engeland, 9 maal minder dan Duitschland, 10 en \i maal tuinder dan Zwitserland en Frankrijk. Di ze onder zijnde» toestand baart voor België groote gevaren. Het oogenblik is daar ►an dien te doen veranderen en ons land te plaatsen in den rang, dien men ons nooit hail moeten laten ontnemen. Er zijn reeds veertig jaren verloopen zonder dat men een enkelen stap op den weg van vooruitgang heeft ge daan, terwijl al de volkeren die ons omringen, herhaalde malen hunne kieswetten hebben gewijzigd, verbeterd en met den algemeenen gang des tijds volkhevender gemaakt. B lgië moet en zal zijnen rang hernemen aan het hoofd der beschaafde vrije.volkeren. AAN DE BELGISCHE BROUWERS. De vreemde bieren dringen dagelijks meer en meer in ons land. Het is heel natuurlijk dut zulks, aan den verkoop van de onze, groole schade veroorzaakt. Hoe komt zulks? Het is aan de brouwers zelfs te danken, omdat zij, in hel algemeen, maar al te dikwijls de gelegenheid laten voorbij gaan die ben de middelen ver schaft om hunne voortbrengselen met die der vreemden le laten vergelijken. Bij voorbeeld: Er wordt te Brussel in 4888 oenen groolen Internationalen prijs kamp ingericht. Van Duitschland en En geland zijn reeds door groote en kleine brouwerijen een aantal vragen van deelne ming gedaan. Waarom doen onze Belgi sche brouwers hetzelfde niet Zijn zij bang van kampen? Waarom? Zijn onze Belgisehe bieren niet zoo goed dan die der vreemde landen? Bestaal er iels sma kelijker om drinken dan een lekker glas Iambic, taro, garslen, uilzei, bruine, enz.? Is er des zomers iels verkwikkender dan een goed glas Diesters- en Leuvensbier? Hebben het Meerls en de Seef ook niet hunne aantrekkelijkheid? Ja, want de geringen prijs aan dewelke zij verkocht worden Dien den armen werkman toe zijnen dorst le lesschen anders dan met een glas water! Allen zijn dus of van den fijnsten smaak of van nut. De vreemdelingen welke Belgie bezocht hebben, bekennen zulks. Waarom dan niet kampen? Waarom dan niet ten toon stellen en aan de vreemden bewijzen dat wij in dit vak hunne meesters zijn. De brouwers moeten zich verloonen om aan onze landgenoten te doen begrijpen dal zij ongelijk hebben als zij aan de vreemde bieren zooals Paie-Ale, Slout, Mu nich, enz.,de voorkeur geven. En wal is er beier daneenen Internationalen prijskamp om zulks ten uitvoer te brengen, want daar vindt men de gelegenheid om onze bieren door alle vreemdelingen te doen proeven en aldus klanten in de andere landen te verkrijgen. Ook hopen wij,, voor den vooruitgang der Belgische brouwnijverheid, dat al onze brouwers hel zich als eene plicht zullen rekenen de eer en faam van Belgie te behouden, door talrijk en op eene schitterende wijze aan den Groolen Inter nationalen prijskamp van Weienschappen en Nijverheid te Brussel 4888, deel te nemen. IJperen, 13 Augusti 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,785-51 Bus yan de Zalm, 9-(|3 Totaal, fr. 56.794 54 Uitgaven tot lieden, fr. 53,633-17 Blijft in kas, fr. 3,161-37 Onze üerails. Van af j.l. Zaterdag avond reeds waren er tal van wandelaars naar de markt gekomen om van het concert door ons puik muziek der Pompiers gegeven, te genieten. 's Anderdaags morgens, heel vroeg, waren een zestigtal vinken op het Minneplein volop aan't festivSÏ houden op hunne manier. Daar ook waren nogal nieuwsgierigen die zich van 5 ure 's morgens uit de armen van Morpheus gerukt hadden om den prijskamp in vinkengezang bij te wonen. Doch Weldra zou er meer beweging en leven in stad zijn. Van af half voormiddag reeds schitterden de blinkende kasken en de sierlijke kleedsels der gewapende korpsen in de straten onzer stad. Langs alle zijden 'krioelde het weldra van wandelaars. 's Middags kwamen al die maatschappijën op het Kazerne-plein bijeen om zich in stoet te vormen en zich langs de Tempel- enBoter- straten naar het stadhuis te hegeven, waar de eere-wijn den overheden aangeboden werd. Wat mooie,schitterende, prachtige, groot- sche stoet Aan het hoofd ons uitgelezen Pompiers muziek; daarna ons talrijk Pompiers-korps in hun beste gewaad en dan volgden die 621 schotters in wel afgerichte gelederen met hunne glimmende wapens en hunne mooie kleedsels. Die lange en indrukwekkende stoet trok tussc'nen twee hagen opeengeperste nieuws gierigen door. Dan zag men hoeveel volk er door dat feest stodewaarts gelokt was. 's Namiddags om 3 ure begon de prijs- schietiug aan de dertien persen, die in aide voorname wijken der stad geplaatst waren. En overal was er volk en nering. De Zondag was een goede dag voor de Ypersche neringdoenders. Gedurende de vier eerste dagen der week hadden wij nog de volksvermakelijkheden op de Beestenmarkt, de Boomgaardplaats en het Zaalhof, die alle veel nieuwsgierigen en wandelaars uitlokten In een woord, hoewel de buitenlieden volop in den oogst zijn en gezien de groote vermindering, die men op allkermissen bestatigt, dank aan den onafgebroken slech ten tijd, mogen wij toch zeggen dat onze Tuindag zeer wel was. Ér heerschte.be weging en leven in onze straten en in de koffiehui zen, zangzalen en herbergen was er overal volk. Eu, 't spreekwoord zegt het, waar er volk is, is er nering Hopen wij dat het festival en de overige volksfeesten op de verschillige wijkeu der stad ook zoowel lukken en den gewenschten bijval genieten zullen. Wij wenschen dat iedereen een rond stui verken moge verdienen. Kier en daar. Wanneer 't Nieuwsbladje eene dwaas heid schrijft als zijn artikel over het redden van de boerderij door het weren der distels langst de openbare wegen dan mag men niet gebaren dat men die dwaasheid be merkt of het gewijd papierke schiet in eene kattekolerie. En zoo men stout genoeg is om met, zijn eigene volzinnen al het onnoozele van dat geschrijf te doen uitschijnen, zooals wij het deden dan is het nog razender en het noemt u dan maar kortweg en zonder omwe gen oneerlijk Dat noemen w j vischwijvengepraat. Oneerlijk en waarom? H wel, omdat men leest wat er staat! 't Is waar ook, 't Nieuwsblad je is sinds lang gewoon van heel an :ere dingen te lezen in zijne tegenstrevers, telkens deze iets schrijven wat hem in den weg komt en het is reeds zoowel da iraan gewoon en het vindt er zich zoowe'. hij dut het die doenwijze aan iedereen op dringen wil. Wie niet doet als hij in de gevallen,die zich tegen hem keeren, wie niet het omgekeerde leest van water staat, welnu die is oneerlijk. Hoe vindt ge 't, lieve lezer? Niet waar, 't zijn helden Het Nieuwsbladje schrijft verder nog een fameuze eerlijkheid Het zegt dat de geu zen niets heviger wenschen dan den prijs van het vleesch te zien opslaan, hoe meer hoe liever, en dat enkel om de gelegenheid te hebben tegen het ministerie en tegen de. katholieken te bulderen. Eu het roept juichend uit dat. sinds de uithongeringswet gestemd is, het vleesch eerder afslaat dan in prijs te rijzen. Maar waar blijft de redding van den land- Jj bouw dan Het Nieuwsbladje heeft zorgvuldig ver geten daar iets over te zeggen. Het heeft nog vergeten dat, zoo er op eene markt te Brus sel, vau de eene week. tot de andere, 1400 beesten meer waren, zulks enkel en alleene aan de overgroote en aanhoudende droogte- te wijten is, die alle houders en vetlcggers dwingt, hunne beesten te verkoopën bij foute van voedsel. En 't Nieuiüsbladje en zegt ook niet wat er te winter zal gebeuren, wanneer 'al de overtollige beesten zullen verkocht zijn en wanneer niemand voedsel hebben zal om er te vetten. Hoevele zullen er dan nog op de Brusselsche markt te koop aangeboden wor den En hoeveel zal het vleesch dan wel af slaan of... rijzen? Wat is wel uw gedacht daarover,Nieuws bladje En wat zoudt ge meenen dat de boeren, die nu verplicht zijn hun vee te verkoopën aan eenen nietigen prijs,over de wet Dumont zullen denken, wanneer zij na den winter, de vreemde beesten zullen moeten aanknopen om hunne stallen te vullen of hunne weiden te beleggen? Zullen zij dan niet gewaar worden hoe men hen bij den neus geleid heeft en hoe zij de eerste slachtoffers dier uithongerings wet zij®. Wij vreezen 't maar al te zeer. - ■'tis toch stellig zeker dat, zijnffe gevolgen van die ongehoorde wet tijdelijk uit den weg geruimd, men ze later des te harder zal moe ten gevoelen en dat het vleesch in 1 korte tiendubbel opslaan zal 't gene het hu in prijs verminderd is ten gevolge der te groote droogte. Is 't zoo niet, Nieuwsbladje? BURGERSTAND van den 29 Juli tot den 12 Augusii 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 10; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Lamaire, Honoratus, daglooner, en Vieren, Maria, dagloonster. - Beun, Luclovicul' alsijlegger, en Verheyde, Celina, kantwerk ster. - Witterbecq, Augustus, dakwerker, en Carnier, Octavia, kantwerkster. Devos, Julianus, dakwerker, en Coffyn, Eudoxia! kantwerkster Gadeyne, Emilius, dak werker, en Knockaert, Maria, naaister. Declercq, Alpho'nsiüs, metser, en Lebon Florentine, kantwerkster. Dauchy, He.n- ricus, dienstknecht, en Gadeyne, Eugenia kantwerkster. Dolaeghe. Caroliis, schil der, en Tourlouse, Louisa, kantwerkster. Vermast, Arthur, onderwijzer, en Dondeyne, Maria, onderwijzeres. - Vanraes, Carolus' geneesheer, en Liogeois, Hermina, modiste. Sterfgevallen Philippaert, Ludovicus, brouwersgast, 5l jaren, echtgenoot van Justine Philips, Mos- coustraat. Gouwy, Virginia, naaister, «7 jaren, echt genotevan PietërVermeulen, Meenenstraat. -- Bekaert, Maria, zonder beroep, 60 jaren ongehuwd. Bollingstraat. Kiiidirrn broeden de 7 j ip, n Mann. lijk ge?|»ehi, 2. Vrouwelijk id.. 3. Pop liimGiiE. De briefwisseling van Poperinghe is ons te laat gezonden om te kennen m het nummer van heden overgenomen werden. De Minister van oorlog heeft hePttëlsel gewijzigd, waardoor er prijsvermtad&ling woidt toegestaan aan 'de officieren vau "'t le» gerdie op reis gaan.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2