Gazelle van 'I arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. j*r 86. 26« Jaar. Zondag 21" August! 1887. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bureel: Dlxmudcstraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLA.MËN 24 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-99 jaitrs voor de stad; fr. 4-50 veor geheel Belgis. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen bet nnmraor. M«n schrijft in op al de [xjstburealen. Te Triberg in het Schwarzwald heerschte Dijnsdag laatst de grootste ont steltenis. Er liep een gerucht dat te Pa rijs een aanslag was gedaan op liet leven van den Duilschen gezant en een oorlog aanstaande was, waarvoor de toebereidse len reeds gemaakt werden Op de stralen zag men de mannen in groepen geschaard met ernstig gelaat en de vrouwen schrei end. Gelukkig bleef hel bericht slechts een ongepaste aardigheid te zijn. Prins van Saksen-Coburg is Donder dagavond, der verledene week, om 6 ure, te Widdin aangekomen. Zijne aankomst werd door algemeene toejuichingen be groet en 101 kanonschoten werden ge lost. De bezettingstroepen werden op de kaai bijeen geschaard. Prins Ferdinand werd door den pre- fekt, door den bevelhebber en door de geestelijkheid ontvangen. Dr Stamhouloff heeft eene redevoering uitgesproken, waarin hij den prins wel kom heette waarop den prins heeft ge antwoord. Gekozen met eenparigheid als vorst door de volksvertegenwoordigers van de bulgaarsche natie, heb ik liet als een ge- heiligden plicht aanzien mij zoo spoedig mogelijk op het grondgebied van mijn nieuw vaderland le begeven en mij toe te leggen om den bloei en de groolschbeid van mijn welbemind volk le behartigen. lk bedank hel bulgaarsche volk uit ganscher hart voor het vertrouwen dat het in mij stelt en voor de gevoelens van getrouwheid en verkleefdheid, welke het mij betoont. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg heeft Zondag, als vorst van Bulgarie, den eed van getrouwheid afgelegd. De prins is met veel geestdrift ontvan gen geworden. Rusland zegt men heeft aan zijne agen ten eene omzendbrief gezonden, waarin het zich krachtdadig .uitdrukt tegen den prins van Saksen-Coburg. Te Parijs, spot men met den duur welk het verblijf van den prins in Bulgarie zal hebben. Volgens de Tribunavan den 14 de zer, zou prins van Saksen-Coburg, door tusschenkomst van Mgr Galimberli, de pauselijke zegen gevraagd hebben, die hem terstond is gezonden er nog wat ge- lukwenschen bijvoegende. Nu, die zegen kost niet veel en de paus zal er wel wat geschenken in de plaats voor bekomen. WAT BANKROET! In ons laatste nummer hebben wij een kort overzicht gegeven van de werkzaam heden onzer .i. lerikale-Kamers TV ij heb ben moeten vaststellen dat er veel ge- scheer was en weinig wol. Doch wij hebben nog al het hatelijke der genomene maatregelen niet doen uit schijnen. Nemen wij eerst de sterkten der Maas vallei en de honderd miljoen franks uilga ven, die zij van de laslenbetaalders ver gen zullen. Niet waar dat is wat schoons vanwege de partij der Surmonts, Colaerts en ander Struye's die in 1884 vóór de kiezingen aan de kiezers zoo plechtig beloofd hebben van de soldatenuilgaven te verminderen en nimmer vermeerdering van kanonnen, mannen en paarden te zullen stemmen, verre nog van nieuwe onnuttige, misschien gevaarlijke sterkten. Zijn die klerikale beloften iels anders geweest dan boerebedrog. Voeg daarbij de grove fout, die onze klerikaaltjes begaan hebben met den per soonlijken dienstplicht te verwerpen en te schreeuwen dal alleen de kinders van de on bemiddelde burgerij en de werkmanszo nen met de verdediging van hel vader land en de goederen der rijken moeten gelast zijn. De diensttijd der lotelingen werd, onder voorwendsel vaneen noodkorps, van vier jaar verlengd en daarvoor 254 nieuwe plaatsen van kapiteins geschapen, die ook moeten betaald worden. Aanzienelijke buitengewone uilgaven heb benzij daarenboven gestemd voor de sterk ten rond Antwerpen, voor de uitrusting en de nieuwe wapens voor 'l leger. Ziedaar boe zij de krijgslasten vermin derd hebben en wal er geworden is van al dat getier van geen man, geen paard, geen kanon meer Niet waar al die verleidelijke en zeem zoete beloften zijn in evenveel leugens en bedriegerijen ontaard Spreken wij nu van de afschaffing der onnoodig- belastingen waarmede onze Surmonts en de rest, in 1884, zoo hooge opliepen. Welnu al die onnoodige, nultelooze lasten zijn behouden gebleven. En zijn er eenige onbeduidende vermin deringen, waarmede het Nieuwsbladje zoo boft, toegestaan, dal hebben de kleri kale valsche belovers bij middel der om- zelling van de Staatsschuld van 4 op 3 1/2 ten honderd en door de vermindering der kroozen op de in pand gegeven gelden der kleine ambtenaren, op de betwiste en wee- zegeldenwel tiendubbel ingewonnen, zon der nog le spreken van de nieuwe lasten op 't vleesch en de inpalming der hulp gelden aan de gemeenten verleend. Of de lasten verminderd zijn Welke fopperij Den kwijnenden landbouw ook gingen zij redden, ophelpen, rijk maken zelfs. En de landbouw kwijnt nog meer. De klerikalen hebben alleenlijk geen woordje gerept om de te groote grondlas ten op de landerijen le verminderen. Zij stemmen, wel is waar, eene onbeduiden de vermindering op de tabak planten, maar van vermindering op de onbetaalba re grondlasten daarvan kan geen spraak zijn. Want er moeten 100 miljoenen ge vonden worden voor het bouwen van de sterkten met ijzeren koepels, uitrusting en wapening. Die zotte geldverkwisting hebben onze Surmonts en Cle helpen stem men en men moet dus de geldmiddelen behouden om die verwaande krijgsuit- gaven le dekken. Van een anderen kant moeten voor de klerikale volksvertegenwoordigers van 't Antwerpsche gezorgd worden. Daarvoor hebben onze klerikale bazen de toelaag van 250 dnSzeud fruaks 's jaars en dan nog voor 5 jaren, dus ®en miljoen *350 dnizrnd franks toelaag doen stemmen ten behoeve der vreemde reeders van de Amerikaansche Red star line, die het meeste graan to Antwerpen invoert. Dus in plaats van onzen landbouw en tevens onze nationale reederij te bescher men, geven onze klerikaaltjes eene echte premie van een miljoen 250 duizend franks voor den invoer van vreemd graan aan eene vreemde maatschappij. Kunt gij u nu overtuigen, landbouwers, dat ook gij door de klerikale valsche be lovers zijt misleid en bedrogen geweest Ziedaar eene flauwe schets der klerika le valsche beloften en bedriegerijen. Wat ongehoorde bankroet Wij zijn nieuwsgierig te welen hoe het Nieuwsbladje die rneineedige klerikale belovers bij zijne lezers verdedigen zal en wal het zoo al inbrengen zal om die handelwijze le verred)tveerdigen. Het woord is aan ons heilig papierke. ALLEN GEWAPEND De Réforme is eene van die dagbladen, welke het nauw zien om eens van denk wijze te veranderen, volgens de omstan digheden waarin hel blad zich bevindt. Vroeger was de Réforme tevreden met den persoonlijken dienstplicht, die alge meen gevraagd werd en waartegen het klerikaal ministerie, het ongelukkig ge dacht heeft gehad zich le verzetten, met het op zulke erbarmiijke wijze te verde digen, dat het aan een aanval geleek. Sinds de redevoering des Konings, beeft de Réforme zijne eischen vermeerderd, en volgens het radikaal blad, is er maar eene oplossing meer mogelijk, dat is de gewapende natie aan iedereen wapens Geene kazernen meer, aan iedereen wapens en rechten, is nu liet wacht woord. Men ziet, het radikaal blad zou aan iedereen wapens geven, natuurlijk om zij ne bazen de meesters van het land le ma ken. DE ARME KLOOSTERLINGEN. Ziehier eenige inlichtingen over de goe deren welke die arme kloosterlingen be zitten, die nog alle daag met de schaal rond gaan, want het spreekwoord zegt duivels zakken zijn nooit gevuld. De paters-jesuiten bezitten te Genten in den omtrek voor fr. 1,442,000 on roerende goederen. Het klooster van Dooreseele, nabij de kerk van H. Kerst, wordt bewoond door de Damen van het christelijk onderwijs. De eigendom van dit klooster staat inge schreven op het kadaster, op naam van 21 kloosterlingen, bij akte in 1841 voor den notaris Vandenpoele gepasseerd, met een belastbaar inkomen van fr. 5,916-09. Het is samengesteld uit verscheidene gebouwen, die le zamen het laagste geno men, 720,000 fr. waard zijn. Dat is maar liet moederhuis hetzelfde klooster bevat nog 1° Een huis en kapel te Brugge, in de klarenslraal 2° Een huis, kapel en grond, te Ronse; 3° Een huis, kapel en grond, te Aude- naarde, verhuurd aan 200 fr. aan de car- m el ie ten. 4° Een huis, kapel, grond en meersch, te Luik 5° Een huis en kapel, le Antwerpen 6° Een huis en kapel, te Vracene. Alles moet eene waarde hebben van 2 miljoen 500,000 fr. Dat is nu maar van twee kloosters. Wat moet de rest zijn IJperen, 20 Augusti 1887. Bericht. Ter gelegenheid van het festival van 28 Augustus, zal er een bijzondere trein uit Kortrijk naar Yper vertrekken, ten 1 ure des namiddags. De reizigers voor Comen, Wervick, Mee- nen, Wevelghem en Kortrijk zullen uit Yper kunnen vertrekken 's avonds ten 11 uren. De verkooping der Okkernoten, groeiende langs Stadswandelingen, zal plaats hebben in het Stadhuis, Donderdag, 25 dezer, ten 9 ure 's xn irgens. Veesten. De prijskamp in het bolsoe!,j.l. Zondag in de herberg den Voerman, door die maat schappij met de welwillende medewerking van het stedelijk bestuur, gegeven, heeft vol komen wel gelukt en ruim 30O liefhebbers vereenigd. De twee eermetalen zijn behaald geweest door de maatschappij De Ware Vrienden, die haren zetel heeft A la Station, en die er door 24 leden vertegenwoordigd was. Maandag 1.1. krioelde het van volk buiten de Rijselpoort, ter gelegenheid der openbare feesten en vermakelijkheden door den kring La Fraternettegegeven. De geuzen zon heeft zich de zaak aangetrokken en op eene schitterende wijze medogeholpen aan het well ukken dier mooie feestelijkheden. De prijskamp in het kegelspel had meer dan 100 liefhebbers uitgelokt en de ringste- king heeft insgelijks een groot getal mede dingers doen opkomen. Men verzekert ons reeds dat de feesten aan de Kruisstraat morgen, Zondag, niet min bijval zullen genieten. Wij wenschen dat het weder gunstig moge zijn DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1