Gazette van 't arrondissement IJperen. 3r 90. 20e Jaar. Zondag i8n September 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BareelDixmudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEN S5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-09 's jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Man schrijft in op al de postbureelen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT. "Wij lezen in 't Nieuwsbladje van verleden Zondag een artikel, waarin de openbare liefdadigheidsgestichten die door liberalen bestuurd worden aangevallen zijn. Het Nieuwsbladje titelt dat artikel Het brood der armen. Wij kunnen aan den lust niet wederstaan dat artikel in zijn geheel over te nemen; doch wij zullen een vijftal woorden om der waarheidswille moeten ver anderen. Het Nieuwsbladje neme het niet euvel op, dat wij zeggen dat het de liberalen beoordeelt, naar 't gene de klerikalen overal doen; in een woord, dat het uit de keuken geklapt heeft en de schuldige handelwijze zijner matadors den liberalen tot zon de rekent. Dit gezegd zijnde wij drukken over: Spijtig is het dat hetpriestersge- zind gouvernement, dat dit jaar zooveel gedaan heeft voor de gees- telijke klas, niet eene wet heeft gemaakt om een einde te stellen aan den schandelijken broodroof, geplo- gen door de klerikale weldadig- heidsbureelen. "Werkbazen die hunne werklie- den iets te kort doen, zullen stren- gelijk vervolgd worden, maar de bureelen van weldadigheid zouden ongestraft arme, noodlijdende huis- gezinnen mogen vervolgen, hun allen onderstand weigeren, enkel en alleen omdat vader of moeder hunne kinderen naar geene katho- lijke scholen willen sturen Neen, dat kan niet zijn, en wij hopen stellig dat de Regeering, ge- durende den aanstaanden zittijd der Kamer, bij middel eener wet zal paal en perk weten te stellen aan die afschuwelijke klerikale dwingelandij. Niet waar, arme lieden uit de kle rikale gemeenten en steden dat is de zuivere waarheid Niet waar, gij hebt reeds duizendmaal gezegd dat gij gaarne uwe kinders zoudt ter ge- meenteschole gezonden hebben, waar zij iets goeds leeren, dat hun later in het maatschappelijk leven moet te stade komen, ware het niet dat men u dan allen onderstand van wege de openbare liefdadigheid weigeren en zelfs u alle werk, en bijgevolg al le brood, ontzeggen zou? Ja, Nieuws bladje. onze lezers, en de uwe nog be ter. weten maar al te wel wat al af schuwelijke middels gij in het werk hebt gesteld en nog stelt om het offi cieel onderwijs te vernietigen en de kinders uit de gemeentescholen te houden. Dat zijn waarlijk verachtelijke daden, die dienen door de wet streng gestraft te worden. Wij voegen onze hoop bij die van 't Nieuwsbladje om dergelijke dwingelandij te zien een einde nemen en streng straffen, over al waar zij zich voordoet. KIESKROMIJK. Reeds begint de kiesbeweging algemeen te worden voor de aanstaande oklober- kiezingen. De liberalen, die door de twee dracht, welke in hunne rangen heerscht, zoolang moedeloos, ontzenuwd en werke loos bleven, zullen bijva overal den strijd aangaan. Te Lier zullen zij met eene volledige lijst optreden en zij hebben veel kans de kleri kalen eene duchtige klopping te geven. Te Brugge waar de pastoorsknechten zoo roekeloos de belangen der stad ver onachtzaamd hebben om de geestelijkheid vet te mesten, zijn de voorloopige liberale kandidaten reeds vastgesteld. Geen twijfel of het oude vrije Brugge zal het priester juk afschudden en vrije liberale mannen naar het stadhuis zenden, die de stedelij ke belangen boven de priesterbelangen stellen zullen. Onze politieke vrienden van St-Amands- berg, bij Gent, zullen ook met eene vol ledige lijst optreden. De kansen zijn daar zeer groot voor de liberalen. Te Deynze gaan de liberalen den strijd aan en de misnoegdheid,die onder de be volking heerscht over het te partijdig kle rikaal bestuur, doet voorzien dat zij eene schitterende zegenpraal behalen zullen. Te Kortrijk zijn sinds eenige weken reeds de kandidaten aangeduid, die het liberalism in die stad zullen doen zegepra len. Het ware te wenschen dat de liberalen in alle gemeenten den strijd aangingen, want overal is men het klerikaal pastoor- bestuur zoo moede dat vele kiezers enkel naar de gelegenheid uitzien om er zich van te ontmaken. Te Bergen had den 8" dezer eene kie zing plaats voor eenen volksvertegenwoor diger. Vier lijsten stonden tegenoverel kander drie liberale en een katbolijke. Er is ballotage tusschen den heer Steurs, progressist en Corbisier, klerikaal. Had er maar eene liberale lijst geweest, zij had gezegepraald met 556 stemmen. De kleri kaal bekwam 300 stemmen min dan in de laatste kiezing. In de ballotage is de progressist geko zen met eene groote meerderheid. DE VmGER GODS. De inwoners van Reninghelst en Watou, kennen op eene bijzondere wijze zekeren heer Deseure, vroeger pastoor te Denijs bij Kortrijk. En on ze lezers zullen zich wel herinneren dat er over tal van jaren te St-Denijs, uit oorzaak van eene kerkhofkwestie, eenen hevigen twist ontstond tus schen de geestelijkheid en de plaatse lijke overheid. Kort na het ontstaan van dat onverschil braken er ver scheidene branden uit, die de eigen dommen der liberalen te St-Denijs vernietigden. De geestelijkheid, de heeren Deseu re, Van Eyck en Vanderscheuren, zegden in hunnen stoel der waar heid dat het vuur des hemels neer daalde om de goederen der geuzen te verslinden tot straf hunner zouden. Welnu wilt ge weten wat er van die brave priesters geworden is De Précurseur van Antwerpen zegt het ons. Pastoor Deseure is in een krank zinnigenhuis verpleegd de onder pastoor Van Eyck heeft het zelfde lot ondergaan en de onderpastoor Van derscheuren is kindsch geworden Is dat nu de vinger Gods niet? Zeg eens Nieuwsbladje, wat dunkt u daar van HULDE AAN JULIUS VUILSTEKE. Van Conscience heeft men gezegd dat hij zijn volk leerde lezen. Van Julius Vuylsteke, den hoofdman der vlaamschgezinde liberale beweging, mag men met reden zeggen dat hij zijn Kolk leerde denken. Op 2 October aanstaande zal er eene schitterende hulde gebracht worden aan hem, die, van zijne leedersle jeugd af, alles heeft veil gehad voor zijne politieke denkwijze; aan hem, die, door zijne warme studentenliederen en zijne geest driftige vaderlandsche zangen, het vader- landsch gevoel weer heeft doen ontwaken in het harte onzer jeugd; aan hem, die de liberale Vlaamsche Bonden heeft gesticht enfalzoo aan de Vlamingen gelegenheid heeft gegeven om hunnen invloed en hun ne macht in den kiesstrijd uit te oefenen; aan hem wien de Vlamingen grootendeels de taalwetten Coremans en Delaet ver schuldigd zijn; aan de ziel van het fVil- lems-Fonds. Deze betooging wordt ingericht bij ge legenheid van Vuylsteke's vijf-en-twintig- slen verjaardag als lid van het Algemeen Bestuur van het Willems-Fonds. Ziehier eenige inlichtingen omtrent dit vaderlandsche feest, getrokken uit het Morgenblad van Gent: Eene bijzondere commissie heeft zich aan het werk gezet, om al de verspreide geschriften van Vuylsteke op te zoeken. Zij zullen drie bundels vormen, die te zamen meer dan -1200 bladzijden druks zullen beslaan. Het eerste deel staat hoofdzakelijk in betrekking met de Vlaamsche beweging. Hel tweede deel is ook zeer belang rijk en bevat merkwaardige beschouwin gen over de Vlaamsche muziek,fde Neder- iandsche congressen, de korte statistieke beschrijving van Belgte, het onderwijs, de Vadeilandsche geschiedenis, enz., enz. Het derde deel bevat de belangrijke geschiedkundige studiën van Julius Vuyl steke. waaronder de Bijzonderheden over de Artevelden in de XiVe eeuw vooral dienen vermeld te w-~ - in deze bladzijden doet Vuylsteke zich kennen als een gewetensvolle historicus, die met ge duld en nauwgezetheid belangrijke in lichtingen wist te verzamelen, zonder zich te bezondigen aan de lichtzinnigheden, die de werken van Frans De Potter, Ker- vyn en tutti quanti kenmerken. Deze drie lijvige boekdeelen zullen met in den handel gebracht worden. Zij zijn te bekomen mits eene inschrijving van vijf franks, die daar bij recht geeft op een gesteendrukt portret van Julius Vuylsteke. Op het banket van hetWillems-Fonds dat den 2 October ter eere van Julius Vuylsteke zal plaats hebben in de groote zaal van de koninklijke Koormaatschappij, zal den held van het feest een pracht exemplaar van zijne volledige werken, benevens zijn portret aangeboden worden. Deze betooging moet en zal indruk wekkend zijn. Wij vernemen dat zij zal voorgezeten worden door M. H. Lippens, burgemeester van Gent. De heeren De Wael, burgemeester van Antwerpen, en Buis, burgemeester van Brussel, zullen ook ongetwijfeld het feest bijwonen. De voornaamste letterkundigen, rechtsgeleer den, magistraten, enz., enz., hebben reeds hunne bijl reding tot het banket laten kennen. Al de vrijgezindeVlaamsche studenten kringen zullen vertegenwoordigd zijn en den held van het feest een adres op per kament aanbieden. Noord-Nederland zal niet ten achter blijven; men meldt o. a. de aankomst eener talrijke deputatie van studenten der Hoogeschool van Leyden. Wij zouden nog andere bijzonderhe den over deze veelbelovende plechtigheid kunnen mededeelen, indien wij niet vrees den uit de kapel te klappen. Uit de voorgaande inlichtingen zullen onze lezers genoegzaam kunnen opmaken, dat de betooging van den 2 October aan staande zal lellen in de geschiedenis der Vlaamsche beweging. Voegen wij hierbij dat de betooging ter eere van V uylsleke eenen zoo grooten bijval genoten heeft, dat er op dit oogen- blik nog slechts eenige exemplaren over blijven an de Kerspreide geschriften van Julius Vuglsteke. Degenen die er aan houden de drie puike boekdeelen te bezitten waarvan hooger spraak is, moeten zich diensvol gens haasten. De heer Burgemeester van Antwerpen, Leopold De Wael, door de dood zijner achtbare echtgenote verhinderd zijnde het banket van tweeden October bij te wonen, zoo zal de schepene van openbaar onder wijs van Antwerpen, advocaat Allewaert, er in zijne plaats tegenwoordig zijn. Benevens burgemeester Buts van Brus sel wordt ook nog gerekend op de aanwe zigheid uit de hoofdstad van de heeren Vanderkindere en Couvreur. Ook de heeren Emiel De Laveleye en Rolin-Jacquemyns zullen dit betekenis volle feest bijwonen. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1