KAARTSPEL, ACADEMIE VERSCHILLIG NIEUWS. MARKT PRIJZEN. schoone kunsten en professionneele school VAN 1 PEREN. OPENING DER LESSEN SAMENSPRAAK tnssclieu Iwcc WAT05JNAREN. Cies. Goeden dag, Jan, hoe gaat bet met u Jan. Goed, Cies, en met u Cies. God zij geloofd, Jan. Jan. Geen nieuws, Cies Cies. Nieuws, Jan, niets bijzonders, 'tis altijd 't zelfde liedje slechten tijd voor den landbouw, de hop, granen en beestialen, aan geringe prijzen, verhooging van pachten en lasten, geen wintervoeder voor de beestia len, de maand Oktober is nakend en nog geen gras in de weiden. Jan. 't Is waar, 't is allerslecht, maar, propos, van den maand Oktober, weet gij dat er in dien maand hier gemeente-kiezing is. Cies. Is 't nogeens al te doen Jan. Ja zeker, de helft der leden van den gemeenteraad moeten herkozen worden en een nieuw lid in plaats van den trefïelij- ken Jan, welken gij in de laatste gemeente- kiezing zooverdedigdet. Cies. Wie zou dat toch gedacht hebben, gij moogt mij hierover niet verwijten, gij kent mijne vrouw en.... Jan. Ik verwijt u niet, 't is enkel om u de oogen te doen openen en u te doen be grijpen dat gij in zaak van kiezing, uit eigene beweging moet handelen en u niet moet laten misleiden door ijdele beloften en bedreigin gen van dezen die niet het minste belang hebben in een goed bestuur, die integendeel belang hebben ongeleerde en onbekwame mannen in den gemeenteraad en elders te zien zetelen, om ze, als slaven, hunne gril len en dwangmaatregelen te doen uitvoeren. Cies.Wel, Jan, maar nu dat Jan Krack, zoo men hem met recht noemt, vertrokken is. Jan. Denkt gij omdat Jan vertrokken is dat men dan naar niets meer moet zien dat men, zoo men zegt, op de twee ooren mag slapen Geenszins, 't is eene goede les welke wij moeten te baat nemen om ons niet meer te laten teleurstellen om deftige en bekwame mannen aan het hoofd der gemeente te stel len, die onze zaken met voorzichtigheid en onpartijdigheid besturen. Cies. Ik moet u in alles gelijk geven, Jan. Jan. Laat ons nu eens overleggen, hoe pien hier bestiert sedert Jan 's vertrek Gelooft gij dat het thans beter gaat? Integen deel Hoeveel nuttelooze processen hebben wij niet gezien in hetgeen men noemt De Manifestatie en op karnaval; processen ge volgd door menigvuldige veroordeelingen tot boet en gevang; hebben wij niet een herber gier zien vervolgen en veroordeelen die ge weigerd had zijne deur voor de politie te openen, toen hij waakte bij het bed zijner stervende eenige dochter ik durf wedden, Cies, dat deze volksplagerij meer dan twee duizend franken aan onze medeburgers ge kost heeftis dit dus niet al geld dat nutte loos van de gemeente verdwenen is! hebben wij bij deze processen niet ongelooflijke cer tificaten gevoegd gezien, door onze pootspe lers opgemaakt en geteekend Cies. Ik had zoo ver niet gedacht, Jan, 't roept wraak! Jan. Laat ons nu verder zien hoe onze stadhuisslaven handelen in het verdeelen van abonnement en wekebrood. Cies. Daarin bandelen ze niet juist, ik ook heb mij hierover te beklagen: mijn gebuur gebruikt één hektare land meer dan ik, hij heeft meer fortuin en betaalt 3 franks abon nement min. Jan. Iedereen weet dat men zonder geldmiddelen niet bestieren kan, niemand betwist ook de noodzakelijkheid de armen te helpen, het is immers een allemoodigst en loffelijk werk, dochde abonnement- en wekebrood-aanslagingen moeten met de meest mogelijke juistheid en de grootste on partijdigheid geschieden en 't is 't geen onze stadhuisratten niet doen, want ieder maal dat de abonnement- en wekebrood-billetten rondgedragen worden, hoort men hier gemor getier en tegenstellingen, welke men in ander gemeenten niet hoort. Cies. Ja, ik reclameer alle jaar en be kom toch geen afslagik moet bekennen dat uw gezegde gansch gegrond is, want ik ben niet één, maar velen die min abonne ment betalen dan ik en andere van mijn ■'s gelijken en die, door hunne fortuin en landsgebruik, verdienen hooger aangeslagen té zijn. Jan. Neen, Cies, gij zijt de eenigste niet die redenen tot klagen hebt, als men de abonneinentrol naziet, vindt men de schreeuwendste onregelmatigheden in de aanslagingen en, niet moeilijk is het, te zien welke de vrienden en mouwvagers zijn onzer stadhuis- en ander bazen. Cies (nadenkend). 't ls schreeuwend 't is schreeuwend! Jan. Gij schijnt in diepe gedachten te zijn? Cies (gram). Ja, Jan, uw gezegde maakt mij woedend en overtuigt mij dat er een eind aanzulken staat van zaken moet gesteld worden, dat het tijd is dat er maatregelen genemen worden om onze strooien en dweep zuchtige mannen naar de weerlicht te zenden en door personen te vervangen die onze ge meentemet recht en onpartijdigheid besturen eu het openbaar belang alleen voor doel hebben het is toch zeker niet onmogelijk, Jan, hier mannen te vinden die zich voor het openbaar welzijn willen opofferen Jan. Neen, vriend, onmogelijk is het niet, maar het is voor ons een plicht pogin gen aan te wenden bij bekwame en deftige burgers, hun te smeeken onze intresten in handen te nemen, hun in de aanstaande kie zing, door het geven onzer stemmen, blijken van vertrouwen te geven,in deze omstandig heid vrouwen-raad van kant stellen en alles aanwenden om onze vrienden en kennissen te overtuigen; alzoo, alzoo alleen kunnen wij tot een goed en onpartijdig bestuur geraken en voor altijd verlost worden der jaknikkers die verslaafd de bevelen uitvoeren van Jan en andere mannen die beter zich met andere zaken zouden bemoeien. Cies. "Wees verzekerd, Jan, dat ik naar mijne vrouw niet meer luisteren zal, maar, staken wij ons gesprek tot bij acht dagen, Karei komt daar, ik heb geen trouw in hem. Jan. Goeden avond, Cies, slaap wel. Cies. Goeden avond, vriend, de goede rust. Zondag morgend had eene brusselsche dame in of in den omtrek der St-Baafskerk te Gent eene gouden broche, met rijke diamanten bezet van eene groote waarde verloren. Deze werd gevonden door zekeren Beeckman, een arme werkman op Terplaten wonende, die zich verhaast heeft het kostbaar voorwerp bij den policie-commissaris van de 5e wijk te dragen. De dame is 's anderdaags 's morgens in het middenbureel van policie in bezit van het ver loren voorwerp gesteld en heeft zich verhaast den eerlijken vinder te gaan opzoeken, om hem eene belooning ter hand te stellen. Men schrijft uit Oostende: <x De genaamde Jan Dewaey, alhier geboren den 23 Septem ber 1860, visscher, is den 9 dezer, gekwetst in de onlusten van 23 Oogst, in het hospitaal over leden. Hij laat eene weduwe met een kind achter, hetwelk geboren is den 10 februari 1887; daarenboven is zijne vrouw ingezegenden toestand. Dewaey is den 8 dezer op zijn sterfbed ge trouwd met Mathilde Bruneel. Dat is nu het 5" slachtoffer der beroerten. De genaamde Rosa Chapel, gehecht aan den dienst voor het kuischen der badwagens te Oostende heeft verleden week in eene kabien eene brieventesch gevonden, inhoudende 6,200 frank in banknoten. Zij heeft zich verhaast de vondst aan Noë- Pede, bestuurder der baden, te bestellen. Des avonds is de portefeuille door den eigenaar teruggeëischt, die 100 fr. belooning aan Rosa heeft gegeven. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an.) Le numéro qui vient de parailre donne la gravure de la garde civique d'Ostende tirant sur les émeutiers pour empêcher l'atlaque d'un navire anglais. Le poli tique de la porte de Namur élevé a l'occa- sion de l'exposition artistique et indus- trielle d'Ixelles, accompagné d'un compte rendu très-complet. Deux dessins rela- tifs a la catastrophe de l'incendie du théè- tre d'Exeter. Une page de vues de Laeken. Des croquis pris sur la grève d'Ostende. La revue comique de la quinzaine par Bodart. On sabonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, Nr 50. 1® jaar. Zaterdag 10 Sept. INHOUD. Plalen. In het Oud mannenhuis.Terug van de Valkenjacht. De musschen, naar Giacomelli. Avonturen eens onbedreven lichtteeke- naars. Tekst. Onze platen. Markiezin en Schoenmaker. Vlaamsche kronijk. De spin en haar draad. Slot. leder voor zich. Excelsior, naar Longfellow. Merkwaardige testamenten.De twee kruideniers. Zedenroman. IJPEREN 10 September 17 September. Tarwe 7,200 19-00 9,000 19-00 Rogge 6,500 14-37 4,100 14-75 Haver 4,000 13-50 3,500 13-30 Erweten 200 19-50. 500 20-00 Boontjes 400 •18-50 200 18-00 Aardap. 7,000 8-50 5,000 8-00 Beter 10,654 350-00 13,138 325-00 ROUSSELAERE. Zaaitarwe fr. Rogge Haver Boonen Aardap. 100 k. Boter per kilo Koolz.-olie 100 Lijnz.-olie Tarwe Ir. Rogge Haver Boter per kilo Eieren de 23 7 Sept. h1—,00 15,00 13,50 15,00 15,00 16,00,15,30 19,00 20,00 19,00 14 Sept. k —.00 15,50 IC»,00 20,00 7,00 x 7,50 2,70 3,50 47,50 48,00 k.50,00 51,50151,50 52,00 KORTRIJK. 6 Sept. 13 Sep. 15,50 k 16,00,15,50 k 16,00 14,00 15,00 6,00 7,00 2,80 3,00 k.45,00 59,00 14,00 x '15,00 11,00 11,25 3,00 3,50 1,80» 1,90 11,00 11,50 3,00 3,30 1,80» 1,95 Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten fr. VEURNE. 8 Sept. 15 Sept. 21,00 k 22,50 20,00 k 21,50 00 x —,00 - - STAD IJPEREN. LUISTERLIJKE PRIJSKAMPEN met het gegeven door de VEREENIGDE KAARTSPELERS met medehulp van het Stadsbestuur, aangeboden aan alle Maatschappijen en Liefhebbers. o PRIJZEN: In iedere herberg worden de volgende prijzen uitgeloofd 1® Prijs 6 Franken. 2® id. 4 id. 3® id. 3 id. 4® id. 2 id. Zondag, 18 September, in de herberg Ville d'Armentières, Rijsel- straat, bewoond door Bakeland. Zondag, 25 September, in de herberg BalanceBeeste Markt, be woond door Ghesquiere. Zondag, 2 October, in de Doorgangstraat, bij Landerwyn. Zondag, 9 October, in de herberg Sans Souci, Beeste Markt, bewoond door L. Goethals. Zondag, 16 October, op de Nieuwe Houtmarkt, bij Jolyt. Zondag, 23 October, in de herberg A, B, C, bewoond door De! fosse. Zondag, 30 October, in de herberg St-Maartens Nieuioioeg, bewoond door Ch. Boutens. Een Eermetaal zal gegeven zijn aan de Maatschappij welke het grootste getal leden zal aanbieden en die zullen tegenwoordig zijn in de speling. FOORfFAARDEN Art. 1. De inschrijving begint ten 2 uren en wordt gesloten ten 4 uren, achter dezen tijd kunnen de Maatschappijen voor het eermetaal niet meer mededingen. Art. 2. Het is allen liefhebber toege laten zich te laten inschrijven zoolang de eerste ronde niet voorbij is; nogtans, de lo ting eens begonnen, kunnen de ingeschre venen niet mededingen voor het eermetaal. Art. 3. Het is verboden welkdanige teekens te geven noch te ontvangen, welke zouden kunnen het minste bedrog daarstel- len, de overtreders zullen uit den prijskamp gebannen worden en al hunne i'echten tot denzelven verliezen. Art. 4. Het spel is de jongman met 6 kaarten en bestaat uit 15 schreven. Art. 5. De volgende orde voor het spel is genomenmariage, hoogen, leegen, zot en spel. Art. 6. De maatpaaier is altijd de eerste aanblijver. Art. 7. De inleg is bepaald op 15 cent. Art. 8. Elke speler op zijne naamaf- roeping afwezig, is verbeurd verklaard en kan in den prijskamp geen deel meer nemen. Art. 9. Alle geschillen welke zouden kunnen plaats hebben zullen onwederroepe- lijk door de commissie beslist worden. De Eere-Voorzitter, SERVAISOTE. De Algemeene Secretaris, JULES ROT1ERS. De Algemeene Commissaris, ARTHUR GRYFFON. van VAN HET SCHOOLJAAR 1887-1888. ZONDAG, 25 SEPTEMBER, juist ten 11 ure 's morgens, zal de inschrijving der nieuwe leer lingen plaats hebben. Om aangenomen te worden, moet men kunnen goed lezen en schrijven en de kennis der vier hoofregels der rekenkunde bezitten. Degene die zich zullen aanbieden zijn verzocht mede te brengen een schrift dat getuigt van hunne be kwaamheid en afgeleverd door eenen onderwijzer; daarenboven zullen zij een examen moeten ondergaan ge lijkvormig art. 4 van het reglement. De oude leerlingen zullen zich in den Academie hegeven Zaterdag1 Octoberten zes ure, om op nieuw ingeschreven en in de verscheidene klassen verdeeld te worden. De nieuwe leerlingen zullen zich Maandag, 3 October, om zes ure des avonds, aanbieden. Om na dien datum aangenomen te worden, zullen de jongelingen: 1° eene gegronde verontschuldiging bij brengen; 2° op gestelde dag en uur een bijzonder examen ondergaan. J. IWEINS. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. 00,00 00,00 —,00 -,00 —,00 x —00 00.00 00,00 ,00— X 00,00 —,00 ,00 ccO DE VOORZITTER,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3