Gazelle van 'I arrondissement IJperen. N* 91. 26e Jaar. Zondag 25« September 1887. Politiek. Stads™, flanst- en Letter nieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bureel: Diimndestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED 365 cenllciinen «icu regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad; fr. 4-50 voor gebeel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ceutlcmen bet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. SMUISTKRIJim. Het Nieuwsbladje vraagt ons of wij het niet zouden kunnen wijs ma ken hoe het komt dat de gemeente raad alzoo van meeninge veranderd is. Heel gemakkelijk, Nieuwsbladje. De gemeenteraad is in geenendeele van meeninge veranderd. Toen hij de heeren Annoot en Deceuninck voorstelde, erzetelden noch geene Sey- sen noch Begerems in het bestuur van het Leerwerkhuis.Welnu, ieder een kent de maniere van besturen van de klerikalen en die 't nog niet weet, behoeft maar eens naar Pope- ringhe, Meenen, Roeselare, Brugge of in andere klerikale steden te gaan hooren en hij zal er seffens zijnen buik vol van hebben, 't Is om te be letten dat dergelijke bestuurmaniere in het Leerwerkhuis onzer stad binnen gerakedat er een man noodig was met veel bestuurkennisse, voor uitzicht en nog meer wilskracht. En wij mogen het luidop zeggen; die hoedanigheden zijn bij uitmuntend heid in den persoon onzes heeren Burgemeesters aanwezigniemand zal dat ernstig betwisten, zelfs het N ieuwsbladje niet. De heeren liberale fabriekanten zijn heel bekwaam om lid te worden van dat bestuur, dat bekennen wij volgaarne, maar de heer Burgemees ter is er bekwamer voor en ieder ernstig burger moet met ons zeggen dat hij den man was die moest geko zen worden en die dan ook gekozen is geweest, het moge 't Nieuwsbladje wel bevallen of niet. Toen de heer Burgemeester verle den jaar sprak van het Leerwerk huis af te schaffen, het was om dat gesticht op een anderen en beteren voet in te richten. Het Nieuwsbladje weet zulks heel goed, maar het wilt zulks niet weten. De heer Vanheule, als goede waarnemer van 's stads belangen, zag dan met een slecht oog dat een gesticht, waar jongelin gen een ambacht moeten leeren en zich zoo een levensbestaan dienen aan te schaffen, in eene fabriek ont aardt, waar volwassenen in werken ten voordeele van eenige bijzonderen, die daar op 's stadskosten ruime ge bouwen, wel ingerichte en goed on- derhoudene tuigen te hunner be schikking hebben.'t Is daar misschien ook eene reden te meer, waarom de gemeenteraad den heer Vanheule hoven alle andere verkozen heeft en er zoodanig op aangedrongen heeft, dat hij niet kon wederstaan en aanvaard heeft. Begrijp je 't, Nieuwsbladje DeToekomste verdient gemakkelijk hare centen, zegt het Nieuwsbladje. En toch hield het onlangs nog staan dat wij enkel diepe in de 25 lezers telden. Dus wij, die voor een honderdtal franks een lieel jaar lang, alle weke gansch ons blad vol schrijven, dat alles moeten zetten of doen zetten, afdrukken of doen afdrukken en het papier leveren, wij winnen onze cen ten gemakkelijk Hoe knoopt ge dat aaneen En hoe veel gemakkelijker wint het Nieuwsbladje dan zijne centen niet, het bladje, dat er zoo op roemt HHsveo de duizeod lezers te tellen Antwoord daar eens op, Nieuws bladje van mijn hart Het Nieuwsbladje schreeuwt nog al luid tegen de verwereldlijking der gasthuizen. Het zegt dat de fransche wereldlijke ziekendiensters de zieken bestelen en mis handelen. Welnu, het neme het niet kwa lijk, maar wij gelooven daar niets van en zeggen kortaf dat daar laster en logen in steekt juist gelijk in al de artikels, die het Nieuwsbladje tegen de officiëele onder wijzers en scholen geschreven of overge drukt heeft. Wij vinden het nog al aardig dat het Nieuwsbladje, dat zoo zeer met de fransche zieken schijnt ingenomen te zijn, niet een woordje heeft gerept over de gasthuizen van Antwerpen. Het IVeekblad heeft verleden jaar nog- tans duidelijk genoeg uiteen gedaan wat al dwang de minnetjes op de zieken, die daar aan hunne zorgen toevertrouwd wa ren, uitoefenden en hoe ruw zij ze behan delden, om niet te zeggen dat zij ze heele- maal veronachtzaamden. Wij gelooven dat de zieken in de geestelijke hospitalen van Antwerpen veel meer te beklagen waren dan die uit de wereldlijke gasthui zen van Parijs. Meent gij het ook niet, Nieuwsbladje? Of hebt ge reeds vergeten wat verfoeie- lijke, walgelijke daden ten laste der nun- nen gelegd en bewezen zijn geweest In dat geval zouden wij wel uw geheu gen wat kunnen opfrisschen, als 't noo dig is. Laster altijd laster Het Nieuwsbladje weet van alle hout schichten te maken om het hart der onge lukkige en onrechtveerdig afgestelde on derwijzers te doorbooren om ze te be schimpen en hatelijk te maken. Verleden Zondag schrijft het dat een op wachtgeld gestelde onderwijzer in het Handelsblad van Antwerpen vraagt om een kasteel te huren om er met zijne kinderen de vakan- liën in familje over te brengen. Zeggen dat zulks laster, vuige laster is, ware over bodig. Dat het Nieuwsbladje den naam en de woonplaats van dien rijken onderwijzer opgeve en wij zullen, na genomene in lichtingen, de volledige afschaffing van dat wachtgeld helpen vragen, dat dan zeer wel zou kunnen dienen om anderen, die in de ergste ellende verkeeren, te on dersteunen. Maar het Nieuwsbladje zal dat niet doen om de goede reden. Ware ik schrijver van zulken eerloozen laster, ik stake niet alleen mijn hoofd in mijne pullemutse van schaamte en schande maar ik kapte daarbij seffens mijne hand af en wierpe het verre van mij. DSE ZACHTMOEDIGE MOTTOTJES! Drie zusters, die deel maken van het personeel van een geestelijk ge sticht te Parijs, waar men weesmeis jes opkweekt, zijn Donderdag, 45 de zer, voor de korrectionneele rechtbank verschenen, beschuldigd van slagen en gewelddaden op hunne leerlingen gepleegd te hebben. Die zachtmoedigenunnetjes had den soms de hand nogal zwaar. Zij mishandelden die arme weesmeisjes met vuistslagen en voetstampen. Eene zweep met leêren riemkens diende ook, wanneer de goelijksche nunnetjes de hand wat vermoeid hadden. Verscheidene dier ongeluk kige weesjes hadden eindelijk hare klachten aan vrienden gedaan en aanklachten werden naar het parket gezonden. De prokureur der Repu bliek stelde een onderzoek in. De betichte zusters hebben alles geloochend, waarvan men haar be schuldigde maar de getuigenissen der weesmeisjes waren verpletterend en de drie zachtmoedige zusterkens werden de eene tot 200 franks boete, de twee andere tot 100 franks boete veroordeeld. Onder de getuigenissen was er eene die vooral belangwekkend was; hetwas deze vaneeneoud-nunne, mej. Molinier, zuster Germaine, die zon derlinge bijzonderheden over de op voeding en de bedelarij in zekere kloosters aan het licht gebracht heeft. Ik ben, verklaart mej. Molinier, 17 ja- ren lang als leekezuster in het zusterschap van St-Jozef van Troost zoowel te Parijs als te Toulouze gebleven en ik ben er uit- n getreden in Oktober 1884. j) Ik ben dagelijks getuige geweest van de mishandelingen, door de zusters op de weeskinderen gepleegd en bestaande in n voetstampen en vuistslagen... Men stelde si de weesjes op droog brood gedurende gan- )i sche weken. Men beroofde ze voor de eene of andere reden van hare viereboterham... Die arme kinderen waren mishandeld en kregen geen eten en waren, daarenboven van het ongedierte opgeëten. li Men deed haar ook de armen kruiswijs ii opsteken gedurende gansche uren... Men i) sloot ze nu eens in het kot dan eens in de water-closets op. Men deea de kinderen waken om te werken tot middernacht en ii een uur 's nachts. Het huis der zusters van St-Jozef van ii Troost leeft enkel en alleen van bedelarij, ii die het overal uitoefent bij middel der ii oudste weesmeisjes, in nunnetjes verkleed. De kinderen, die in mijn bijwezen mis- 'i handeld werden zijn: Elisa Fabre, Luciana Tardieu, Camilla Grasse, Elisa Fabre en -I Camilla Grasse waren het meest mishan- deld, vooral de laatste, die in een zeer ii vochtig kot, gedurende gansche weken, ii met droog brood en water opgesloten werd. Nog waren zeer mishandeld de gezusters ii Milard, waarvan eene van eene longont- i! steking in het St-Eugenia's gasthuis dood ii is... it Margarieta Simonni, Emilia Simoni en Maria Valette zijn gansch zwart van slagen ii en opgeëten van ongedierte uitgegaan. ii Het huis had geen bestuur; 't is te zeggen ii dat de prieure Pentons, algemeene be- ii stuurster, nooit hare kamer verliet. Zij hield zich enkel bezig met de ontvangst van de omhalingen, die dienden om op ha- ren naam onroerende goederen aan te koo- ji pen; want het huis is niet erkend... De ii omhalingen zijn niets dan gemaskerde be- delarij. Wij waren met twintig ombaal- sters, waarvan twee voor Parijs. Mijne ii gezellen en ik wij haalden van 2,400 fr. tot 3,000 fr. te maande om. Wat zegt ge daarvan, Nieuivsbladje gij, die zoo zeer en zoo hevig tegen'de verwereldlijking opkomt Niet waar, de slechtste, de driftig- ste, de gevoelioosste der wereldlijke mamezellen zou meer hart hebben voor die ongelukkige weesmeisjes, dan uwe zachtmoedigehooggepreze- ne!? liefdezustertjes Wedden wij dat het Nieuwsbladje daar over zwijgen zal als een visch. 't Nieuwsbladje heeft waarlijk geen kans met zijn geschreeuw tegen de verwereldlijking. Hadden wij tijd, wij zouden 't beklagen. DE HEEBEEGIEB.S. Hoe de klerikalen de herbergiers in hun hart dragen, zullen wij doen zien, door eenige voorstellen aan te halen, op het katholiek congres te Luik door M. Petithan gedaan, en door die heilige pa penvergadering aangenomen. M. Petithan stelde voor, het patent recht van alle drankslijters te verhoogen, om het getal der herbergen te verminde ren, en dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, met de vaste over tuiging dat het getal der herbergen hier door niet zal afnemen. Men ziet, dat het er bij die heeren eigenlijk niet op aankomt dat er meer of minder herbergen zijn. Geld is het, welk zij moeten hebben; geld! allijd geld! En in hunne oogen is de herbergier, hoe hatelijk en verachtelijk zij hem ook afschilderen, toch altijd goed genoeg om.te betalen, Uit de voorstellen, door een ander heerschap, M. Solvyns, op gemeld con gres gedaan, blijkt dit nog meer. Ziehier wat dit heerschap voorstelde: 1° Het getal der drinkhuizen zal vast gesteld worden volgens eene schaaldoor de wet te bepalenen volgens het cijfer der bevolking. DEZE DRINKHUIZEN ZUL LEN WORDEN AANBESTEED. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1