Kiezers, Werklieden, BEKWAAMHEIDSKIEZERS, zenden om er toezicht te houden over de liberale bestuurwijze; dat hij daar enkel eene waarborg zijn zal van het wel waarnemen uwer belangen en nog andere oogverblindende dingen meer. Doch gij die wel hunne inzich ten kent,die ze in alle omliggende ste den aan het werk ziet, en die Zondag laatst maar al te wel getoond hebt hoezeer gij voor hunne dwingelandij, voor hunnen haat en voor hunne vervolgingszucht terug schrikt, gij zult u aan dat lokaas niet laten van gen; gij zult hun nogeens te meer en op eene wijze, die hun alle lust tot herbeginnen ontnemen zal, toonen dat gij u met geen zeem laat bestrij ken om dan des te beter te kunnen opgeslokt worden. Neen, duizendmaal neen; gij zult uwe plicht doen; gij zult den vijand onzer vrijheid en onzer rechten, den vijand van onzen welstand, den vijand van al wat volksverlichting en volksontslaving is, moedigen on versaagd bevechten, overwinnen en verre van ons belfort,dat symbool van de vrijheden en rechten van het oude kloeke Yperen, verdrijven; gij zult in massa stemmen voor den bescher mer onzer vrijheden en ï'echten, voor den vriend van het volksonderwijs, voorden kloeken en dapperen soldaat van het liberalism, voor den heer Kolonel PARSY. KIEZERS, Nooit is het voor u noodiger geweest op het Stadhuis door bekwame man nen vertegenwoordigd te worden, die, met de noodige wilskracht begaafd, niets dan onze belangen behartigen en met lijf en ziel aan onze schoone vrijheden en vele rechten gehecht blijven. Nooit is het voor u noodiger geweest mannen naar het stadhuis te zenden, die zich voor al wat ons dierbaar en heilig is weten op te offeren en die in alles en overal het algemeen welzijn, den openbaren voor spoed boven het welzijn en den voorspoed van enk elen stellen en gelden doen. De geestelijken zijn meester van het Staatsbestuur zij beschikken over het provinciaal bestuur, waar 'hunne nederig ste slaven den baas spelen.Onze vrijheden, rechten en vrijzinnige instellingen zijn langs alle zijden van machtige vijanden omringd, wier heersch- en wraakzucht, wier vermetelheid alle palen te buiten gaan zou, moestet gij den beweenlijken misstap begaan van eenen der hunnen te kiezen, van te toonen dat uwe vrijzinnig heid verzwakt en dat uwe getrouwheid, uwe verkleefdheid aan de liberale vaan afneemt en verflauwt. Maar neen, dat zult gij niet gij zult allen u ter slembus spoeden om den bis schopsknecht, den vijand van al de in stellingen, waarover onze stad terecht zoo fier is, eene Jange huize te bezorgen Gij zult allen stemmen voor den volksvriend, den man van wil en karakter, aan wien gij Zondag reeds uwe stem gegeven hebt. LEVE PARSY KIEZERS, Men zal u misschien ook komen zeggen dat de heer PARSY een vreemdeling is. Daarop zult gij antwoorden dat Colaert ook een vreemdeling is, die hier gekomen is om geld te verdienen en te winnen, ter wijl de heer PARSY zich hier is komen nederzetten te midden zijne bloedverwan ten, niet om geld te komen winnen, maar om liet zijne te komen verteren, om U allen, zooveel het in zijn vermogen is,den penning Ie jonnen. Het is zijne genegen heid voor u, die hem er toe besluiten deed zich te midden zijner ijpersche vrienden te komen nederzetten, terwijl het enkel winstbejag, zucht naar geld was die Co laert naar Uperen lokte. Welnu, gij hebt le kiezen tussehen hem die zelf geld komt winnen en hem die komt om u le laten geld winnen. Uwe keus is reeds gedaan gij kent le wel uwe belangen; gij zult. Zondag stem men voor uwen ouden vriend, voor hem, die vroeger ook in uw midden leefde, VOOR DEN HEER PARSY! KIEZERS, Zult gij uwe stem geven aan eenen der mannen die het priester-gouvernement steu nen, dal gar.sch Beltjie met puinhoopen heeft bezaaid, dat onze heiligste rechten en vrijheden onder de voeten heeft getrap peld, dat het volk heeft willen uithonge ren en dat ons allerlei vernedering en treurnis heeft doen beleven Ofwel zult gij door uwe eendracht,door uwe kracht dadige vrijzinnigheid en door uw onwan kelbaar liberalism den klerikalen Colaert met eene groote buize naar de mane zen den en zoo het uwe bijdragen om ons schoon en vrijzinnig landeken van het papenjuk, den klerikalen dwang en den ondergang te bevrijden? Gij zult noch kunt niet aarzelen uwe slem is voor den vriend, den beschermer, den verdediger van de volksvrijheid, de volkswelvaart en de volksrechten, voor den heer PARSY De klerikalen zelve weten dat het een geluk is voor onze stad dat gij hun eene lange buize toedientzij ook waren Zon dag over den zegepraal van het liberalism verheugd, zij ook jubbelen bij het verne men dal uwe, hunne en onze belangen op eene waarlijk goede wijze gingen blijven waargenomen worden zij ook hielden feest omdat de vijanden van al wat ons heilig en dierbaar is in het zand gebeten hadden en met eene nieuwe en lange buize voor goed naar den weerlicht gezon den waren aan hunnen kring wapperde ook de driekleurvaan, het symbool van onze vrijheden, rechten en onafhankelijk heid.Welnu, loont hun Zondag aanstaande dat gij allen ook uwe plichten en belan gen begrepen hebt, dat gij nogmaals onze vrijheden, onze rechten, onze schoone en nuttige instellingen tegen den laatsten aanval van het alles vernietigende kleri- kalism verdedigen wiltgaat en stemt allen als een man voor den liberalen kan didaat, den heer Kolonel PARSY. HERBERGIERS, Gij hebt verleden Zondag reeds uwe vervolgers, uwe broodroovers, uwe uit hongeraars een welverdiend vestje helpen aanpassen. Gij hebt bewezen dat gij, niettegenstaande het schaamtelooste aflie- gen door de klerikalen, wel weet door wie de wet tegen de herbergiers of ten minstens die artikels welke u ten onde ren brengen moeten,gestemd geweest zijn en door wie zij bestreden werden. Gij hebt Zondag laatst getoond dat gij noch geplaagd, noch vervolgd, noch gebrood roofd, noch geruïneerd wilt worden en dat zult gij Zondag nogeens en nog dui delijker toonen met allen ter stembus te komen en den verdediger uwer belangen, den heer PARSY met eene groote meer derheid te doen kiezen; want gij weet dat de klerikale Colaert juist een is dergenen die de wet tegen de herbergiers gestemd hebben en dat zulks eene reden te meer is om hem volstrekt uwe stem te weigeren. Op dus! herbergiers, allen ter stembus en LEVE DE HEER PARSY. Gij hebt Zondag laatst getoond dat gij uwe ware belangen verslaatgij hebt ge toond dat gij dankbaar zijt jegens hen, die U of uwe arbeidlooze broeders werk en dus brood verschaft hebben gij hebt getoond dat gij nog werk hebben wilt; gij hebt getoond dat gij gezonde, luchtige, nette en goed verlichte werkmanswonin gen wilt voor u en de uwengij hebt ge toond dat gij uwe vrijheid bemint, uwe rechten verdedigt en uw welvaren ter harte neemtgij hebt geloond dat gij de goede scholen, waar uwe beminde kin1 dertjes een degelijk onderwijs en eene goede opvoeding genieten, behouden wilt en niet toelaten wilt dat uw kroost ver- kwezeld en tot nederige pasloorssla- ven vervormd wordegij hebt getoond dat gij een afschuw hebt van het klerikaal dwangjuk gij hebt getoond dat gij die mannen veracht, die het stuk vleesch, dat gij misschien 's Zondags alleene in den mond steken kunt, belast hebben en u het dierder willen doen betalen. WEMLIELEM, 26 ongeldige briefjes hebben gemaakt dat een uwer beschermers, M. PARSY, de volstrekte meerderheid niet had en dat hij dus in balloteering komen moet met den lieer Coiaert, die reeds 24 stemmen min bekwam dan de heer PARSY. De heer Colaert is een dergenen die belastingen op uw noodigste voedsel heb ben gelegd, zult gij voor dien kerel gaan stemmen? Zult gij eenen uwer uithonge raars gaan ondersteunen Zult gij uwe stem geven aan hem, die nooit iets ten voordeele der werkende klas deed, noch doen zal NEEN! duizend maal NEEN Gij zult allen in geslotene drommen ter stembus trekken om aan den hr PARSY, den vriend van alwie werkman is, eene verpletterende meerderheid te geven. Evenals Zondag laatst, gij zult u noch door het goud der klerikalen, noch door hunne zeemzoete beloften, noch door hunne bedreigingen, noch door geenen dwang laten misleiden gij zult allen, gelijk Zondag laatst, bewijzen dat een gansch leven van vooruitzicht, werk- en spaarzaamheid, zakenkennisse en onder vinding bij u veel hooger in aanzien komen dan gelijk welken ijdelen titel,dan gelijk welke verwaandheid. Bij uwe vrienden, die reeds gekozen zijn zult gij nog een nieuwen, talentvollen en kracht- dadigen verdediger uwer belangen voegen; gij zult, in een woord, allen zonder on derscheid, uwe stem geven aan den be schermer van den werkman, aan den volksvriend, den heer Kolonel PARSY. Op duswerklieden, allen ter stembus en LEVE PARSY Verleden Zondag bebt gij hen met ver achting verstooten en verfoeid, die u had den willen omkoopen, die u wilden van de stembus afhouden bij middel van een stuk van 20, 30, 40 of 50 franks. Omdat zij wel wisten dat gij veel te veel gezond verstand bezit om uwe stem aan mannen te geven, die uwe dwingelanden, uwe vervolgers zijn zouden, moesten zij hier eens de meesters kunnen spelen; omdat zij te zeer overtuigd waren dat gij nooit voor hen zoudt kunnen stemmen, daarom kwamen zij uwe slem niet koopen, daar om vroegen zij u niet voor hen te kiezen en daarom boden zij u geld om u van de stembus af te houden. Zondag zullen zij misschien nogeens met zulke eerlooze daden, met zulke schandige omkoopingen voor den dag ko men; hun goud zullen zij misschien we derom voor uwe oogen doen glinsteren; maar gij ook zult u dan, gelijk Zondag, in uwe eerlijkheid gekwetst gevoelen; uw eerlijk en rondborstig gemoed zal we derom door zulke lage en laffe daden ver ontwaardigd zijn en die vuige omkoopers loon naar werken geven; gij zult liever een droog stuk brood eten dan op zulke wijze goud en zilver te verdienen, uwe deftigheid en uwe eerlijkheid staan daar volkomen borg voor. Allen zult gij ter stembus gaan om PARSY eene groote meerderheid te geven; gij zult allen roe pen: Weg met de eerlooze omkoopers en LEVE PARSY DE GEMEENTEK3EZÏHGEN. De gemeentekiezingen van 16 October zijn eene nederlaag voor de klerikale poliiek geweest. De liberale meerderheid heeft aan de kle rikalen bewezen, dat alle hoop om in het strijdperk te treden voor hen verloren is in vele plaatsen. Vooral in de groote steden is het bewezen, dat de klerikale politiek bui tengewoon laag gedaald is. De uitslag der kiezingen is een groote ze delijke nederlaag voor het ministerie, dat alles in het werk heeft gesteld, bij middel harer agenten, om op de kiezers te drukken ten voordeele van de klerikalen. Van den inkt gesproken, waarmede men moest stempelen, moeten wij zeggen dat men algemeen er over geklaagd heeft en men her haalde malen op hetzelfde wit puntje, moest stempelen alvorens het voldoende zwart was. Het is te hopen dat er daarin voor het toekomende zal voorzien worden. Men heeft ons doen opmerken dat er bu- reelen zijn geweest waar de plaats waarop men hetstembrieje moet neêrleggen om het te stempelen, geheel met inkt bemorst was, waardoor het briefje bevlekt en bijgevolg vernietigd moest worden. Is dat een truk geweest om stemmen te doen vernietigen of wel een toeval, die onwetenswille is gebeurd? Wij kunnen het niet zeggen. In alle geval is het niet overbodig dit feit bekend te maken voor het toekomende. Wat men uit de uitslagen der kiezingen van Zondag kan afleiden is, dat de kiezers in geheel het land hunnen afkeer voor de klerikale politiek hebben bewezen en er, zoo als men gewoonlijk zegt, eene berechting klept voor de klerikalen die aan het bewind zijn. UITSLAGEN DER GEMEENTEKIEZINGEN VAN 16 OCTOBER 1887. Provincie West-VIaanderen. Brugge. De klerikalen zijn gekozen met 300 stemmen meerderheid. De liberalen hebben sederi drie jaren meer dan 350 stem men gewonnen. Oostende. Da liberale lijst wint me» eene meerderheid van 150 stemmen. M. Maryssael, schepen, uitredend lid, is uitge- schrabt. Blankenberghe. De liberale lijst gaat door met 100 stemmen meerderheid. Groote geestdrift. Dixmude. De liberalen bekwamen eene meerderheid van 45 stemmen. Kortrijk. Klerikale meerderheid; even als te Harlebeke, Sweveghem, Avelghem en Meenen. Veurne Een klerikaal gekozen. Ballo teering tussehen 4 liberalen en 4 klerikalen. Mariakerke en Middelkerke. Libe ralen gekozen. Swevezeele. Liberale meerderheid, Oost-VIaanderen Gent. De liberale lijst is gekozen met 4000 stemmen meerderheid tegen de socia listen. Ledeberg. De kandidaten der Liberale Associatie zijn gekozen met 40 stemmen meerderheid. St-Amandsberg. De katholieken heb ben eene meerderheid van 100 stemmen. Zij hadden vroeger 250 stemmen meerderheid. 's Ayonds zijn katholieken en liberalen handgemeen geworden. Zele. De kathelieken zijn gekozen met 300 stemmen meerderheid. Saffelaere. Liberalen gekozen. Selzaele en Moerbehe. Liberalen ge kozen zonder strijd. Deynze. De liberalen zijn gekozen met eene meerderheid van 45 stemmen. Groot» geestdrift. Dendermonde. De katholieken winnen met 217 stemmen meerderheid. Loksren. Twee liberalen zijn gekozen balloteering voor de vijf andere kandidaten. De twee liberalen zijn gekozen met 32 stemmen meerderheid. Ronse. Een liberaal, M. Dekeyser, oud burgemeester, met 3 stemmen meerderheid gekozen. Balloteering tussehen 5 liberalen en 5 kle rikalen. De liberalen hebben 30 stemmen vooruit. Audenaarde. De katholieken hebben de meerderheid met 90 stemmen. Synghem. De katholieken zijn geko zen. Berg hem-bij- Audenaarde. Liberalen gekozen. Ninove. Katholieken gekozen. Overboclare. Liberalen zegepralen. Provincie Antwerpen. Antwerpen. De liberalen zegepralen met eene meerderheid van 1731 stemmen. Boom. De liberalen zijn gekozsn. D» katholieken zijn afgekozen. Berchem. De klerikalen zijn gekozen.. Ouden-God. 2 Liberalen gekozen bij de 1" stemming. Balloteering voor de andere zetels. 2 katholieken gebuist. Ilemixem. De liberalen zijn gekozen. Mechelen. De katholieken zijn gekozen, met 50 stemmen meerderheid. Proveucie Ëratnant. Brussel. Lijst der Ligue gekozen bui ten eene balloteering tussehen Begmann en De Mot tegen Finet en Guillery. Schaerbrek. Balloteering tussehen de twee lijsten der liberalen en 12 independen- ten. Elzene. Geheel de liberale lijst werd gekozen met eene groote meerderheid. Laelien. Liberalen gekozen. Sl-GHhs. De lijst der liberale Associa tie is gekozen met uitzondering van M. Mori- char die in balloteering komt. Leuven. 260 Stemmen meerderheid voor de liberalen. De stad is in feest. Biest. Liberalen gekozen220 stemmen meerderheid. Thienen. Liberalen gekozen. Vilvoorde. De liberalen winnen met 82 stemmen meerderheid. De liberalen hebben ook den zegenpraal behaald te Cureghem, Hoevlaert, Léau. Vil- lsrs-la-Ville, Auderghero," Lebecq Rognon, Waver, Boitsfort, en Assche. Provincie Henegouwen: Bergen. Gekozen: 3 progressisten, 5 klerikalen en 1 liberaal.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2