DANK! BERICHT. ALLEN TER STEMBUS. BRIEFWISSELINGEN. TENTOmTELLNIQ Leve het Liberalism Leve PARSY! BELANGRIJK Zekere klerikale kop stukken gaan bij de libe rale kiezers en zeggen dat bet niet noodig is van zich Zondag, 23n October, ter stembus te begeven. 24.1 trachten ze te huis te houden. Dat onze vrienden zich niet laten overhalen. Er zal Zondag hard gestre den worden. De klerika len spannen aiie midde len in om den h* Colaert te doen zegepralen. Opgepast dus, liberale Felix Van Merrisü! DLWIIIDE. Balloteering tusscben MM. Paternoster, burgemeester, Sainctelette, Fauconnier, Le brun. Cherbe (bij Doornijk). Zegepraal voor de liberalen. Flénu. Klerikalen gekozen. Charleroi. De lijst van de liberale kring zegepraalt met 400 stemmen meerder heid. Ath. Liberalen gekozen zonder strijd. Doornijk. Liberalen gekozen met eene meerderheid van 120 stemmen; de uitreden de klerikalen zijn niet gekozen. Binche. Klerikalen gekozen. Lobbes. Klerikale burgemeester geko zen 3 liberalen zijn gekozen balloteering. Baudour. Overwinning der liberalen. Chapelle. De liberalen zijn gekozen. Haine St-Paul.4 liberalen gekozen: 1 balloteering. St-Gislain. De liberalen zijn gekozen. Luik. Luik. MM. Hanssens, Stévart enWar- nant, kandidaten der liberale Associatie, uit tredende leden, zijn alleen gekozen in de eerste stemming. Er is balloteering tusscben twaalf libera len en twaalf independenten. Deze uitslag heeft de bevolking nog al erg ver rast; maar men moet niet vergeten dat den strijd niet is aangegaan op politiek terrein, maar op dengene der stoffelijke belangen. De luiksche liberalen zullen Zondag eene schitterende weerwraak nemen. Eene groote beweeging heerscht in de stad. Waremme en Verviers. De liberalen zijn gekozen met eene groote meerderheid. gpa. De independenten zijn herkozen. Hoei. GekozenGrégoire, burgemees ter Ed. Prud'homme, uittredende leden Carbotte en Giroul, nieuwe kandidaten. Bal loteering tusschen Lebrun, Wilmotte, Du- pont en Warnant, uittredende leden, Tehon- nar, socialist; Colson en Gathy. ProvencJe Luxemburg. Arlon. Een enkel liberaal, M. Tedlesco is gekozen. Balloteering voor al de andere kandidaten. Sint-Hubert. Twee liberalen zijn ge kozen. Balloteering tusschen 3 klerikalen en 1 liberaal. Neufchateau. De liberalen winnen zonder strijd. Florenville. De liberale lijst is geko zen. Bastogne. 3 Liberalen gekozen. Bal loteering tusschen een liberaal en een kleri kaal. Sibret. De liberalen winnen groote triomf. Etalle, Bouillon, Habay-la.Vieille, Chas- sepierre, Gérouville, Wellin, Hondelange, Durbuy, Sint-Medard, Ternes, Torgny, La- marteau. De liberalen gekozen. Virton. 4 Liberalen en I klerikaal tri omferen. Provincie Limburg. Hasselt. MM. Bamps, Raroléa,Geraerts en Hechters, liberalen, zijn gekozen bij eerste stemming Balloteering tusschen twee libera len en twee klerikalen. Tongeren. De klerikalen zijn gekozen met 40 stemmen meerderheid. Maeseyck. M. Voets, liberale kandi daat, komt in balloteering met den klerika len burgemeester. Sl-Truiden. Balloteering tusschen twee liberalen en twee klerikalen. Een libe raal mislukt. Provincie Namen. Namen. De liberalen zegepralen met eene groote meerderheid. Dinant. Liberalen gekozen zonder strijd. Heer, FlavionYvoir. Liberalen ge kozen. Rivière. Klerikalen gekozen, Cmey. De lijst der liberalen zegepraalt. Gedinne. Liberalen gekozen. Falmignoul, Année, Fesolxaux. De liberalen gekozen. Andenne. Lijst der liberalen gekozen. Trazegnies. De liberalen zegepralen met 80 stemmen meerderheid. Souvret. Een katholieke herkozen. Bal loteering voor 3 zetels. Wij hebben gezegenpraaldl Onze goede scholen, onze vrijzinnige instel lingen, al wat ons heilig is en nauw aan het harte gaat is Zondag laatst gered geweest. Kioijten wij ons op onze beurt van onzen plicht. Dank daarvoor aan het gansche kiezerskorps van Yper en, dat zoo dap per, zoo moedig en zoo koen de vrij zinnige vaan weet te verdedigen. Dank aan hen allen die het hunne bijgedragen hebben om ons die schoone overwinning te doen behalen. Dank aan de kiezers, die uit alle hoeken van Belgie en uit den vreemde zelfs toegestroomd zijn om hunnen plicht te doen, om de mannen van duisternis en onwetendheid van ons Stadhuis af te houden. Dank aan de bekwaamheidskiezers die meer dan hun plicht gedaan hebben om het klerikalism den kop te verplet teren. Allen mogen fier en trotsch op die zegenpraal zijn. Aan allen eer een dankl Al aar Zondag, wederom allen ter stembus om de klerikalen de laatste klopping te geven. AUen gestemd voor den heer I'ARSY en allen zullen het vaderland, de volkszaak en het libe ralism een onschatbaren dienst bewe zen hebben. Op dus dapper ter stembus en L0W1ETJE OP ZOEK ACHTER STEMMEN. Op een der laatste dagen van verledene week was Lowietje in eene liberaal her berg met den baas aan 't praten wegens de kiezing. Beloften kreeg hij en ten volle te vreden over zijn onthaal wilde hij zijne mildheid toonen: Zoude gij wel een kap pertje drinken vroeg hij aan den baas? Twee kappers worden geschonken, men tikte... maar den ongelukkigen kandidaat ging heen zonder zijne schuld te betalen. PoFERINGIIE. Cemeente Hleziugcn. Daags vóór de kiezingen zegden wij «Hetmisnoegen vergrootvandagtot dag en vele ledan der zwarte bende bedwingen zich niet meer openbaarlijk te zeggen dat zij moede zijn nog langer het jok van den vreemdelingY AFT) YRHEYLÈ te dragen die alles te Poperinghe, wilt overheer- schen. Eh welwaren onze voorzeggingen ge grond Wat dunkt u er van MM. Vanderheyde en Vanden Berghe, gij die, wanneer gij ons schrijven las, met misprijzen de schouders ophaalde, zeggende Die dwazen kennen onze macht niet en zij weten niet hoever ons geheimen in- vloed strekt, die, ondersteunt door de gees- telijkheid, wij op het volk uitoefenen. Ditmaal zullen zij nieuws van ons ont- vangen, zij die ons niet gelooven, wij zul- len ze geheel en al verpletteren. Onze te- genstrevers gaan den strijd niet aan, het is van hunnen kant eene berekening en zij d gaan als een protestatie aanzien tegen ons Bestuur al de onthoudingen. Wij zullen dus werken net alsof er strijd ware en wij zullen de kiezers verplichten in massa naar de stembus te komen. Op onze stem en deze onzer ijvervolle geestenlijken zal geheel de bevolking als één man, ons bewijzen komen geven van bewondering en toegenegenheid, en buiten eenige slechte geuzen die te huis zullen blijven, menzal nooit grooter getal kiezers gezien hebben die zullen gaan stemmen hebben. Al onze vrienden zullen er aan houden te protesteeren tegen de onrecht- veerdige beknibbelingen, welke sedert eenigen tijd onze tegenstrevers ons te las- »ten leggen. Uwe loopingen,Mijnheer Vanderheyde van Alveringhem,hebben niet gelukt en de uitslag der stemming moet u bewezen hebben hoe moede men is van uwe koterij Wij hadden nooit durven hopen, van wege de kiezers, u zoo een welgepaste antwoord op uwe verwaandheid te zien geven. Bekent dan, dat de morale nederlaag welke gij komt te ondergaan, volledig is ge weest en uwe vernedering des te harder om te verkroppen, omdat het meest u,we eigene vrienden zijn die u dezelve opgelegd hebben. Ten andere, gij hebt maar het geen gij verdient, en wij gelooven zelfs dat gij er u een beetje aan verwacht hebt, want het is de eerste maal dat de katholijke partij, zeker van den altijd aangroeienden volkshaat tegen haar, geen manifest aan de Poperinghenaars heeft durven zenden, om hun de weldaden van haar bestuur voor oogen te leggen. Eenige cijfers toonen klaarlijk aan hoe groot het affront is door het kiezerskorps ge bracht aan het gedeelte heethoofden en ge- weldigaars der katholieke partijwier eigen lijke meesters toch maar eenen hoop vreem delingen zijn. 1012 kiezers waren ingeschreven. Slechts 571 hebben maar beantwoord, op de aandringende en dreigende stem der ma tadors van den k, kring. Voor vandaag zullen wij ons te vreden houden met vast te stellen dat er 441 kiezers niet gaan stemmen zijn. In een aanstaande nummer stellen wij ons voor het getal stemmen te onderzoeken wel ke de verschillige kandidaten bekomen heb ben en door dit onderzoek vast te stellen de gevolgen die er van voortspruiten onder het oogpunt van den volkshaat tegen ieder van hnn in 't bijzonder. Wordt voortgezet.) Wat zou sieur Felix uitmeten wanneer hij met de algemeene rust zou belast zijn in de stad Poperinghe, HIJ die te Leuven zoodan g tegen de politie opstond dat hij duarvoor op tribunaal heeft moeten komen en hij een ver ooi deeling heeft ondergaan voor deze feiten. En binst dat M. Berten zich te Brussel in de Kamers bevinden zal, wanneer al de verantwoordelijkheid van het Bestuur op hem zal wegen, zal hij eensin state zijn deze gewichtige taak op zicli te nemen, HIJ, die op de armste wijze een deel zijner school wetenschappen te Doornik begonnen beeft, op eene deerlijke manier naar Leuven is gaan stranden, alwaar hij nooit in state is geweest het kleinste exaam af te leggen. Indien er eenige onzer lezers zouden geloo ven dat wij overdrijven, dat zij zich inlich ten bij degenen met wien den gebuisde zijne studie gedaan heeft, en zij zullen zien dat wij nog verre beneden het wezenlijke zijn. Zijn nieuwe stand zal hem nog in de noodzakelijk stellen koophandel en nijver heid voor te staan, en nogtans hoe dikwijls heeft men hem naar Brussel niet zien loopen om zijne jbureeleffekten te koopen, en onder den neus van M. Justin Degryse en Achille Sansen, zijne uitnoodigingskaarten te doen drukken. Heeft men hem over eenige jaren hier niet gekend als agent van brandverzekering, en in dien zin hem een onvermoeibare con currentie doen aan M. Van Wtberghe, zijn politieke geloofsgenoot Om te eindigen, ging hij over eenige jaren met zijn broeder Elias, naar het hoogzaal niet zingen voor een stuk van 5 eeanks? Wij zouden nog veel kunnen aanhalen indien wij alles wilden vertellen wat wij op de rekening van die weinig in 't oogspringen de persoonaadjes weten. y En nogtans de rokdragers nemen hem bij voorkeur aan Poperinghe, 20 October 1837. (Vervolg) Maar ten is nog niet al, gelukkige Poperin ghenaars, de koterij Vanderheyde en Vanden- berghe, uitvoerder der hooge bevelen der vreemde bende.welke onze stad op strooi helpt, bespaart u eene nieuwe verrassing welke wel haast door den Moniteur zal openbaar ge maakt worden. De inkwisiteui's die u verdrukken, vindende dat uwe vernedering niet groot genoeg was en het niet genoeg was voor de Poperinghenaars zich in het Gemeentebestuur te zien vertegen woordigen door eenen individu van het slach van schaapboer Quaghebeur, hebben in de plaats voor schepene onzer stad voorgesteld in afwachting men hem als Burgemeester voor stelt en daarna als Provinciaal Raadslid aan biedt, zelfs nog Volksvertegenwoordiger van het arrondissement Yperen, Men zal misschien zeggen dat zulks onmoge lijk is, maar dit zegt men en, als men nagaat wat er dagelijks voorvalt, moet men zich aan alles verwachten, bijzonderlijk in Poperinchina. In afwachting zullen de menschen met be grip en verstand, niet weinig staan kijken,wan neer zij den naam van M. BENOIT DEGRYSE, voorname negociant, die sedert lange jaren op het stadhuis zetelt en bekent is met de algemeene belangen der stad en hare inwoners, in den Moniteur niet zullen aantreffen. Wat ons aangaat, wij hebben altoos M. DE GRYSE aanzien, onder al de Raadsleden als den bekwaamsten om het ambt van schepene te bekleeden... verstandig, volkslievend, gematigd en inschikkelijk, wat hoeft men meer? Maar Quaghebeur ware kwaad geweest, en men zal het zien, moest Felix Burgemeester benoemt worden, Quaghebeur eerste schepene worden zou: asinus asinum fricat. Laat ons nu eeus de titels onderzoeken die ten voordeele der benaming van sieur Felix spreken als eerste schepene, gelost, in geval van afwezigheid, den heer Burgemeester te vervan gen. Niets kan deze alleraardigste benoeming ko men verrechtveerdigen, en hoemeer wij de ge voeglijkheid derzelve van nabij zien, hoe meer wij 'ze niet kunnen aanschouwen dan eene onbeschaamde uitdaging in hei aan gezicht der Poperinghenaars geworpen! Vooreest is ds volksliefde van Neuseghem veel te betwisten. Hebben de pompiers hem niet schandig aan de deur gezet, toen hij zich w ilde opdringen als hoofd van dit korps M. BENOIT DEGRYSE. X. GEMEENTEKIEZINGEN. Katholieken. Liberalen. MM. Baert 198 MM. Feys-Kesteloot 243 Degroote 198 Karei Van Hille 243 Quatannens 184 Doolaeghe 239 Valcke 195 Vanduyfhuys 237 Vandelanoittel94 Van HÓutte" 237 Vermeersch 195 Felix Van Hille 241 M. N APOLEON-J AN-B APTISTE FEYS, Geboren te Dixmude den 30 Septem ber 1807 Beambte op het stadhuis van Dixmude, van 5 Oogst 1819 tot 5 Januari 1822; Lid en voorzitter van het Bureel van Weldaad, van 26 December 1839 tot 24 Juli 1854; Lid van openbare Gezondheidsbesturen op verscheidene tijdstippen, toen besmet telijke ziekten veel kwaad verrichten in Dixmude Een der stichters van de Spaarmaat- schappij ten voordeele der werklieden in 4850; Lid van den Gemeenteraad, van 7 Fe bruari 4847 tot 31 December 1863 Dienstdoende schepen, van 11 Juli 1863, tot 31 December 1863 Gebuisd in October 1863; Herkozen als Gemeenleraadslid in Oc tober 1860 Schepenen van 1 Januari 1870 tot he den; Bidder der Leopoldsorde sedert 2 Fe bruari 1881 Herkozen als Gemeenteraad den 16 October 1887 HOFBOUWMAATSCHAPPIJ van't arrondissement Yperen. EERSTE GEDEELTELIJKE van SSofBjesswvffios'SSjs'eweiselen ffrutSeu co Graeoscï», in het lokaal der Maatschappij Getemde LeeuwenBotermarkt, Yperen, otZondag 23 Maandag 24 Octobee 1887. Zondag 23 October, om 11 ure 's morgens, Openbare Vergadering met Voordracht door J.-B. CARLIER gediplomee de-hovenier van de boomteelt-school van Vilvoorde. Maandag 24 October, Groote Tombola, aan 20 centiemen het lot. Ingang 10 centiemen.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3