Gazette van 't arrondissement IJperen. S' 96 26« Jaar. Zondag 30° October 1887. Bareel: Dixmudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMES' 55 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-06 'a Jaar» voor de stad; fr. 4-50 vsor geheel Belgte Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. AAN DE HEEREN LIBERALE KIEZERS DER STAD YPEREN, De balloteering van Zondag is voor het Ypersch liberalism eene nederlaag geweest. In dit tweede standpunt van den kiesstrijd recht streeks betrokken, kom ik u mijnen Sevendigen dank toesturen voor de werkzaamheid en de zelf opoffering, die gij in den strijd aan den dag gelegd hebt en voor de stemmen, waarmede gij mij ver eerd hebt. De klerikalen, getrouw aan hunne leus: Het einde wettigt de middelen, zijn voor niets acïiter- uit geweken om tot hun doel te geraken. Door den leugen en de omkooping zijn zij er toe gekomen een siot van rekening op te maken, dat hun de meerderheid heeft gegeven. De betreurenswaardige uitslag van dien dag is niet onherstelbaar. Het is in den tegenspoed dat de groothertigen zich verstalen. De vrije en verlichte bevolking van Yperen zal de klerikale overheersching niet dulden willen; zij zal hare princiepen bevestigen, dat zij, alhoewel den priester in de kerk vereerende: de onafhanke lijkheid van het burgerlijk bestuur onaangeroerd, behouden wil. Aanvaardt, Mijnheeren, de uitdrukking mijner verkleefdheid. P A RSY Gepeas. Kol. STAD YPEREN. UITSLAG der balloteering van 23 October 1887. Ingeschrevene kiezers 1566 Tegenwoordige 1472 Nietige brietjes 27 Geldige briefjes 1445 M. Parsy, Leopold M. Colaert, René 696 749 ONZE NEDERLAAG. Maar eerst en vooral, is het wel eene nederlaag Ja en neen. Ja, omdat er een klerikaal, zonder princiepen, wel is waar, gekozen is en dat onze kandidaat een vijftigtal stemmen min bekwam. Neen, omdat acht dagen vroeger, toen onze scholen, onze vrije instel lingen en 's volks rechten op 't spel stonden, de liberale lijst met 57 stem men meerderheid doorging. Neen. omdat het Colaert, de Vla ming, de gekende is, die eene meer derheid van een 50 stemmen bekomt op den onbekende, op den waal Pars;;. Neen, omdat het de machtelooze klerikaal is, die tegenover 14 libera len staan zal, en die aan de kiezers schoone gesproken heeft om een Elaatske van kontroleur op ons stad- uis te mogen hebben. Neen, omdat diezelfde Colaert aan de kiezers heeft moeten luidop belo ven van niet als klerikaal, niet als bestrijder van 't liberalism naar ons stadhuis te gaan, maar wel als man met een echt liberaal programma. Om al die en nog. vele andere re dens, te lang om te melden, is het voor ons geene nederlaag. Het is zelfs het klaarste bewijs van de machteloosheid van het klerika- lism hier te Yperen; want om hun hesten kandidaat, een goeden en welgekenden advokaat, eenen volks vertegenwoordiger, eenen vlaming te kunnen doen kiezen tegenover eenen vreemdeling, eenen waal, zoo als zij den heer Parsy noemden, moeten de klerikalen al hunne prin ciepen begraven, hunne politieke kleur afleggen en zich als liberaal zelfs uitgeven; zij moeten stellig, bij hooge en bij leege beloven van aan niemand en aan niets te raken van al wat vrijzinnig en liberaal is; zij moeten, om zoo te zeggen voor de voeten kruipen van de liberale kie zers, die dan, door zooveel smeekin gen aangedaan en geroerd, toegeven om hun een klein plaatske van kon troleur op ons stadhuis toe te staan. Niet waar, lezer, de toestand van 't klerikalism te Yperen is hopeloos? 't Is jammer dat onze Blauwe Zaal op 't stadhuis zes jaren lang met eene roode vlek, hoe verdoken die vlek ook zijn moge, moet ontsierd blijven, 't Is jammer, zeggen wij, maar het is maar dat. KONTROLE. op ons stadhuis eene Er zal dus kontroie zijn. •Het was de groote grief der kleri- ka^m, die, teYperen, aanhangers zijn der v&H(^jg#woordigft!2 van de min derheid, omdat het ten nunnen voor- deele is. Bij drie jaar zal die grief geen re den vau bestaan meer hebben, en als menheere de kontroleur ondervraagd zijn zal over het punt om te weten wat de vrucht van zijne kontroie ge weest is, en dat hij, volgens ziel en geweten verplicht zijn zal, te beken nen dat al de gemeentezaken regel matig, billijk en verstandig gedaan worden, welke andere grieven zal men dan inbrengen AFWEZIGHEID VAN NIJVERHEID? De Raad zal meer dan gelukkig zijn, als de nieuwe Raadsheer hem de middelen zal kunnen aanwijzen om in de krisis te verhelpen. Hij is gehouden ze aan te wijzen. Wij wachten hem aan 't werk, zooniet binnen 3 jaar zal men antwoorden kunnen, als men met dat verwijtsel voor den dag komt Poetsenbakkers Scholen. De nieuwe Raadsheer zal ze mogen zien; de rekeningen nazien en de valschheid vaststellen van al de cijfers, die men ruchtbaar gemaakt heeft en van al de beschul digingen, waarvan zij het voorwerp geweest zijn, en is hij rechtschapen en rechtzinnig, hij zal aan zijne vrienden moeten zeggen: spreekt van geene scholen meer, zij zijn onder alle opzichten waardig van het ver trouwen der huisgezinnen. Eene nederlaag is toch altoos tot iets goed OVERLAST. De heer volksvertegenwoordiger Colaert is dus gemeenteraadsheer van Yperen. En om het te worden heeft hij van alle hout pii-len moeten maken. Nog nooit heeft men eenen kandi daat, een politiek mandaat begeeren- de, gevonden, die zooveel belangen ter harte nemen ging. Hij protesteerde, om te beginnen, in naam der vlamingen, daarna in dien der bakkers, verder in dien der statiemannen, der godsdienstige lie den, zelfs der ongodsdienstige lieden, vervolgens in naam der niet politieke lieden, der verdrukte!? vrijheid en wat weet ik nog al. Om kort te maken, die wonderbare mensch had enkel princiepen, die aan niemand wantrouwen inboeze men konden. Hij was alles, uitge nomen de onderdanige dienaar der eerw. heeren pastoors. Wij durven hopen dat de heer Co laert een man van eer en woord is en dat hij de verbintenissen door hem of in zijnen naam aangegaan, nale ven zal. En het zal de minst wonder bare zaak dier wonderbare kiezing niet zijn van een klerikalen volks vertegenwoordiger den strijd tegen het liberalism te zien daarlaten en zoo den eersten plicht van eenen we- zentlijk onderdanigen zoon aan onze Moeder de H. Kerk te zien verzui men. De heer Colaert weze overtuigd dat wij hem op tijd en stond zijne verbintenissen onder den neus wrij ven zuilen. dank: Het groot getal kiezers, die naar de vleiende en gemaskerde taal van de klerikalen niet geluisterd hebben en die hunne stem aan den heer Parsy gaven, ontvangen onzen har- telijksten dank Zij alien zijn ook gedankt, die zoo ievervol medegewerkt hebben om dén liberalen kandidaat te doen zegepra len Dank dus aan de vrijheidsminnen- de cijnskiezers, die zich door geene zeemzoete beloften van eenen Colaert hebben laten bedriegen. Dank aan de nooit vermoeide en onomkoopbare bekwaamheidskiezers die zoo moedig en zoo dapper de libe rale vaan verdedigd hebben Aan allen dank, in een woord, die in 1887 het liberalism, de vrije in stellingen van Yperen, onze goede scholen, zoo kloek ondersteunden in stand gehouden hebben Aan allen den hartelijksten en op rechtsten dank IN VLAANDEREN. De kiezingen van Zondag bevatten, vooral wie zich met politiek in Vlaande ren bezighoudt, eene aanmoediging en eene les. Alle uitslagen zijn gekend nu reeds kan men bestatigen dat het in Vlaanderen veel, ongelooflijk veel gewonnen is. Het is waar, in vele gemeenten, waar de pastoor en de kasteelheer nog almach tig en dc onderwijzer machteloos is, heeft niemand er durven aandenken om de strijd aan te vangen en benevens het ge- DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1