Gazette vaas 'I arrondissement IJ peren. ft' 97. 2(£e Jaar. Zondag 6» November 1887. Poütiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Verschil lige Tijdingen, Markten, bekendmakingen. tie kiezing van 1888. Bureel: Dixmudestraat. 1§. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLA11ESI 95 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT O. 4-09 's jnars voor de stad; fr. 4-50 vaor geheel Belgle Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. VERANDERING. Men zegt dat de heer Beernaert van meening is een anderen zijner kollega's, de heer de Moreau, te ver vangen door eenen zijner vrienden, e«n advokaat, die zeer goed met de nijverheidszaken ommespringen kan. Eene andere wijziginglnog zou aan het ministerie van Landbouw, Nij verheid en Openbare "Werken toege bracht worden. Bij het bestuur van Letteren, Wetenschappen en schoone Kunsten, zou de heer Van Brée, heden aan de rekenplichtigheid ge hecht, aan het hoofd van een nieu wen dienst geplaatst zijn, die enkel de belgische en vreemde tentoonstel lingen onder zijne bevoegdheid heb ben zal. Men verwacht zich aan eene on dervraging binst eene der eerste Ka merzittingen over de rninisteriëele wijzigingen. 't Zal er geestig toegaan KIESKRONIJK. Te naaste jare zullen wij in vijf provinciën wetgevende kiezingen lebben: in Braband, Antwerpen, Namen, Luxemburg en West-Vlaan- deren. Bijna al de zetels hooren aan de klerikale partij toe; die enkel de herkiezing van 5 liberalen zal kun nen bestrijden. Deze zijn de heeren Buis, Guillery, de Stuers, Ensch en Tesch. De liberale eendracht verwezent- lijkt zijnde, hebben wij veel kans te Brussel, te Nijvel, te Namen, te Phi- lipville, te Oostende enz. te zegepra len. Wij zullen dus die overgroote klerikale meerderheid door hare strooien beenen doen zinken en moes ten wij te Antwerpen overwinnen, het ministerie ware voor goed begra ven. Ziedaar den toestand. BURGEMEESTER EN ONDERWIJZER. De gemeente kiezingen zijn voorbij en iedereen moet bekennen dal de liberale partij in de gemeenteraden veel veld ge wonnen heeft, niet alleen in de steden maar zelfs op de kleinste dorpen. Tot voorbeeld dient voorzeker de kleine gemeente Ulrix-Cappell'e aangehaald te worden. Daar ook was de geestelijkheid opperbaas en zij was er in gelukt den ge meenteonderwijzer te doen op straat gooien. Welnu die onderwijzer, de heer Van- dervekenstelde zich als kandidaat tegen over den klerikalen burgemeester den heer De Breyne, het werktuig der haat- en wraakzuchtige priesters. En de uitslag hoor ik vragen Welja de uitslag was dat de klerikale burgemeester ig stemmen bekwam en de liberale, afgedankte, wereldlijke onder wijzer werd gemeenteraadslid uitgeroepen met 54 stemmen Te Ülrix-Cappelle moeten er waarlijk vele verstandige kiezers zijn, want zulke welverdiende les werd nog nergens aan een klerikalen burgemeester gegeven. Bravo voor de Ulrix-Cappellenaars. ARME HEER THONISSEN Ja, arme heer Thonissen Hij heeft zoo zijn best gedaan om de geestelijken en hunne knechten kontent te stellen hij heeft al hunne bevelen en zelfs al hunne wenschen slaafs ten uitvoer gebracht, en nu wordt hij zoo in eens en kort en goed over boord gesmeten, als een versleten en nutteloos werktuig. Wie zet men in zijne plaats Een liberaal, die kazak keert, niet voor bet vet, dat er aan vast is, maar uit eer zucht. Nu zoeken wij in al de klerikale bladen, (zelfs in 't Nieuwsbladjé), om een regel, een enkel woord van spijt of droefheid te vinden over de aftreding van den beer Thonissen. Nergens treffen wij er één aan Integendeel, al de klerikale bladen,(het Nieuwsbladje ook), slaan vol lof en bul- de voor den kazakkekeerder Lejeune, den opvolger van den ongelukkige, die zoo ongenadig wordt weggezonden, (gelijk hij er velen ongenadig doen wegzenden heeft). O ondankbaarheid der menschen Bewijst dan al diensten aan uwe partij; gehoorzaam dan als een slaaf aan de gril len, eisehen, bevelen en wenschen der bisschoppen Bezoedel een gansch leven ran talent en deftigheidom na drie jaren enkel stank voor dank in te oogsten Arme heer Thonissen Hoe zeer moet gij thans, in uwe aftreding, in uwe weg- kegeling, al het kwaad betreuren, welk gij zoo ongevoelig en barbaarsch hebt aangericht. En nu wordt gij vergeten, ondankbaar vergelen, en de bladen, die u vroeger op hemelden, hebben nu nog enkel hulde en lof over voor uwen opvolger, voor de op gaande zon. Ziedaar, zegt de Koophandeluwe be looning, of liever bet begin uwer straf. DE BELOVERS ZIJN DAAR Onze lezers herinneren zich nog wel de beloften door de klerikalen gedaan, toen zij zich aanboden voor de kiezing in 1884. Alles moest dan veranderen. Weg met de nieuwe belastingen door het liberaal bestuur gestemd. Weg met de militaire lasten; geen man, geen kanon meer Alles moest verminderd worden en handel en nijverheid zouden bloeien zoo als men dit nog nooit gekend had. Ehwel, wat is van dit alles geworden? Niets hoegenaamd niets Geene enkele belasting is door de kle rikalen afgeschaft; eenige zijn veranderd, maar niet verminderd. In plaats van de krijgslasten te vermin deren zijn zij vermeerderd. De diensttijd is met drie jaren verlengd en om te be ginnen heeft het klerikaal bestuur voor 60 miljoen vestingen gestemd, waarvoor meer kanonnen en mannen noodig zijn. Wat de herleving van nijverheid en handel betreft, zoo slecht heeft men het nog niet geweten sinds de Tjeefkens aan bet bewind zijn. Ziedaar hoe de klerikalen hunne belof ten hebben gehouden. Het ministerie welk zich herrinnert dat er toekomende jaar kiezingen plaats heb ben, dopt door zijne bladen aankondigen dat Ivl. Beernaert, minister van finantiën, bezig is met ontwerpen gereed te maken om de belastingen le verminderen. De kiezers kennen die beloften en zul len zich geen tweede maal laten beet ne men, dat M. Beernaert en zijne heilige apostels er op rekenen. De bedrogenen zijn talrijk en genoeg geleerd. EENE NIEUWE KIESWET. De gemeentekiezingen zijn niet voordee- lig afgeloopen voor de klerikalen en daar om spreken zij steeds van veranderingen aan de kieswet te brengen, natuurlijk ten .voordeele der zwarte partij. Volgens een blad uit Brussel meldt, zou die hervorming bestaan in de ver mindering van den kiescijns voor de pro- vintie en de gemeente, respeklievelijk ge bracht op 10 en 5 franken, en men zou het princiep van het toeëigenen van het derde der grondbelasting aan de pachters voor de kiezingen der Kamers in de wet brengen, met de vertegenwoordiging der minderheden, in al de graden van hel kiesstelsel, er bijgevoegd. Wat er waar van is dat zal men moge lijks bij de opening der Kamers weten, als M. Beernaert uillegging zal geven over zijne ontwerpen. Ofschoon wij nog ongeveer zeven maanden van de wetgevende kiezingen van 1888 zijn verwijderd, houden de dag bladen er zich reeds eenigzins mede bezig. In eene correspondentie uit Brussel aan een blad van Antwerpen,wordt gezegd dat de twee ministers, de heeren Lejeune en De Volder, kandidaten zullen zijn te Brussel en aan bet hoofd der indepen- denten, alias klerikale lijst, zuilen slaan. Dit nieuws welk wij in een liberaal dagblad vinden, komt ons toch niet on waarschijnlijk voor, want men moet er niet aan twijfelen, of de klerikalen zullen in 1888 eene uiterste poging te Brussel doen, om er eene independenten deputa tie te doen kiezen. De liberalen zuilen al hunne krachten moeten inspannen om die mannen het on derspit te doen delven, want van den uil- slag dier kiezing hangt stellig den val van hel klerikaal ministerie, en om beter te zeggen de verlossing van het land af. Dus gewerkt van heden af, want men ziet bet, men heeft met mannen te doen die in schijn gematig willen zijn, maar die van eene meerderheid afhangen, die onverdraagzaam en dweepzuchtig is en lot het uiterste zou gaan. KIEZING TE ZOETENAEYE. Zoelenaeye is een der belangrijkste ge meenten van het land, iedereen weet dat, want zij telt wel 24 inwoners en 4 kiezers beslissen over bare lotbestemming. Gelijk alle gemeenten heeft zij over drie weken hare kiezing gehad. Het garnizoen was afwezig; in den per soon des veldwachters was het naar Ave- cappelle getrokken, waar het de handha ving der openbare orde te bewaken had. De interim der politie was aan de vrouw van den te duchten magistraat toever trouwd geweest. Een wantrouwende kiezer, een prak tische herbergier, allemans vriend, dacht dat het hem voördeelig was, zich te ont houden, en de uitslag der kiezing is, eenige minuten na den middag, in de groote zaal van het stadhuis van Eggewaerts- Capelle, afgekondigd geweestwant de verschillige stadsbesturen, die over Zoe- tenaeye geregeerd hebben, verzuimden tot op heden een stadhuis in hunne stad te doen bouwen. De heer Van Beveren, pijkeman der kerk van Avecappelle, schoenmaker, put- temaker, klokluider, gezworen uilroeper en trommelaar, heeft de eenparige stem men bekomen: drie. De heer David heeft dezelfde luisterlijke overwinning behaald. Een bekwaamheidskiezer, de heer Van Put, is door twee stemmen gekozen ge weest. 's Avonds was alles kalm; de burger wacht is niet bijeengeroepen geweest, hoewel eene groep der bewaarderspartij vele slappen gezet en nog meer pogingen, bij den achtbaren heer Lodewijk Titeca, burgemeester, aangewend had. EEN GOED SERMOEN. Indien onze dwingelandjes van onder pastoors, in plaats van gedurig in den po- blieken hutsepot te roeren, onder voor wendsels van religie, sermoenen uitspra ken als het volgende van een protestant, dan zouden veel mannen er wel eens op nadenken, of er geene redens zijn, om,nu en dan eens, naar de kerk te gaan en er hunne dochters naartoe te brengen, liever dan naar de comedie. Zeker Engelsch predikant gaf in eene preek aan de jonge dames van zijne ge meente den volgenden raad: Eene flinke, vroolijke jonge deern, met heldere oogen en roode wangen, die kous- sen kan stoppen en hare japonnen maken, die het commando kan voeren over potten i) en pannen, die de varkens kan voeren, houtklo»en, de koeien melken en met de kinderen stoeien, en toch eene dame in ge- zeischap kan zijn; dat is juist zulk een meis- je als ik en ieder rechtgeaard man tot vrouw zou wenschen te hebben. Haar gij, DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1