STADSNIEUWS. ressort van het Hof van Beroep van Gent betreft. Onze lezers zullen zien dat, als er een evenwicht moet her steld worden, het nietten voordeele der klerikalen, maar wel der libera len is Rechtbank. Katholieken Liberalen. De Necker De Net de SchieteredeLophem Waeibroek De Snick Fraeys De Cock Parket. Herman Du Bois, Duwelz Rechtbank. Molitor Titeca Berten Jonckheere Dujardin De Lange De Bie Van Iseghem Béthune Parket Rechtbank. De Smet Claes Van Coetsem De Grave Parket. Verdeyen Gombault Rechtbank. Van Monckhoven Schouppe De Crombrugghe Léger Parket. Declerq Hulin Rechtbank. Landuyt Blomme, président Angelet De Witte Obrie Poodts Herssens Parket. Silvercruys, Bernolet de Busschere Rechtbank. Dussillion Iweins Van Daele Ollevier Parket. Berghman, de Borman, Rechtbank. Schollaert Sautois Van Egeren Bruyneel De Smet Baertsoen Van Biervliet Penneman de la Kethulle De Bast .5 Van Wambeke de Byckman klaard. Zelfs vertelt men ook dergelijke verschijning van St-Jan van Matha, de stich ter der Drijvuldigheidsorde in de XII0 eeuw. Dat hertenverhaal is dus eene gemeene bij zonderheid bij de heiligen beschrijvingen en het ware belangwekkend te weten of het van lieidenschen of van christelijkcn oorsprong is. Het ware nochtans heel moeilijk zulks te zeggen en nog moeilijker zulks te bewijzen. Eenerziids de hert speelt eene groote rol in de christelijke zinnebeelden. Daar hij voor den vijand der serpenten doorging, was hij s het beeld van Christus, die den kop des duivels onder den vorm van eene slang verplet; de hert aan eene beek drinkende, wa» het zinnebeeld van eene dorstige ziel, die naar het doopsel verlangde, enz., enz.» Anderzijds was de hert in de oudheid het dier van Artemis (Diana), de godin der jacht en het is niet onmogelijk dat de vertelling, voor wat St-Hubrecht en St-Eustachius (Pla- cidas) betreft, enkel de weergalm zij van eene oude heidensche overlevering. Er be staat zelfs eene Deensche vertelling, die lang voor het christendom reeds bestond, welke Odijn, den god van den oorlog en de jacht, voorstelt eenen hert vervolgende, die gouden ringen in zijne hoornen draagt. Deze laatste vertelling is des te gewichtiger daar men om de groote rol uit te leggen, die St-Hubrecht als patroon der jacht en genezer der honds dolheid speelt, de heel waarschijnelijke ver onderstelling uiten kan dat die heilige, in de volksbijgeloovighcden, eene oude, jacht en Parket. Janssens, Würth de Kerchove Boland Wouters Dat maakt 34 klerikalen en 30 libera len Yperen, 12 November 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,008-13 Lijst der jaarlijksche ingeschreven 765-00 Busse van den Zalm, 29-85 Totaal, fr. 57,802-96 Uitgaven tot heden, fr. 55,171-76 Blijft in kas, fr. 2,631-20 Willems-Eonds. (aedeeling yperen.) Yperen, November '1887. Waarde Heer Het bestuur der Ypersche afdeeling van het Wiltems-Fondsheeft de eer U ter kennis te brengen dat op Zaterdag, 19 dezer, de reeks der maandelijksche vergaderingen van het winterseizoen 1887-1888 zal geopend worden met eene voordracht over Zwitser land (1° deel), met zichten bij middel vah oxyhydrisch licht, door een lid die ter plaats geweest is. Het neemt deze gelegen heid te baat om uwe aandacht te roepen ep het doel en het belang dezer bijeenkomst en U vriendelijk uit te noodigen ze zooveel mo gelijk met uwe tegenwoordigheid te vereeren. Al wie zich met de vlaamsche zaak in Yperen onledig houdt, weet genoegzaam wat op dat gebied, in de maandelijksche zittingen van het Willems-Fonds verricht wordt en welke onwaardeerbare diensten alzoo aan de geheele Beweging bewezen worden. Daarover zullen we ook niet verder uit weiden, maar deze regelmatige bijeenkomsten hebben nog een ander groot belang waaraan alle vrijzinnige,zelfszij allen die de vlaamsche zaak weinig genegen zijn, niet onverschillig mogen blijven. Dat is dat zij in Yperen het eenige middel zijn dat geschikt zij tot het wisselen der gedachten, tot het ontwikkelen van ontwerpen, tot het maken van propa ganda, tot het voorbereiden voor den grooten strijd. Het ondersteunen der volksmaatschappijen is een plicht; want dit punt, ten minste heeft het program der geheele vrijzinnige partij met dit van het Willems-Fonds gemeen, dat beide voor doel hebben het volk te onder richten en te ontvoogden, om het in staat te stellen zelve te denken, te oordeelen en te handelen. Daarom hecht het Bestuur der afdeeling zooveel prijs aan het welgelukken der avond zittingen; daarom ook hoopt het dat allen zijne zienswijze zullen deelen en door ijverig hij wonen de moeite der inrichting beloonen. Gedurende het laatste jaar hadden die avondzittingen nog al bijval; maar ze zouden nog beter moeten gelukken; ze zouden moe- honden betreffende godheid vervangen heeft. Zekere inlichtingen geleiden er zelfs op eene onvermijdelijke wijze naartoe. Men weet vooreerst dat Gallië of oud-Bel- gië eene streek was in de oudheid voor de jachtzeervermaard; de godsdienst van Diana was er zeer verspreid en is er in gang geble ven tot in de IX" eeuw. Het was een boeren- godsdienst, die veel hardnekkiger het'hodfd bood aan de christelijke gedachten dan Se godsdiensten uit de steden en het is meer dan waarschijnelijk dat er heel laat nog sporen van bestonden in de Ardennen, eene altijd zeer wilde jachtstreek, die vele oude dingen onaangeroerd lang moet bewaard hebben, daar het enkel in de levensbeschrij vingen van St-Hubrecht is dat men voor de eerste maal spreekt van de bekeering dier volksstammen. Nog meer; eene heilige beschrijving ver openbaart ons het bestaan in Gallië van eenen god Dianns en het is waarschijnelijk dat, onder dien naam, de germaansche Wodan, god van den oorlog en van de jacht, verbor gen is, die men Dianus zal genoemd hebben overeenkomstig de gallo-romaansche godin Diana. St-Hubrecht zou dus in de volksbij- geloovigheden de opvolger geweest zijn van eenen god Dianus, eene versmelting van Wodan en Diana. Het is daarom dat hij overal de patroon der jagers is en dat hij hunne honden van de razernij geneest, gelijk Artemis (Diana) bij de Grieken. {Wordt voortgezet ten als een kern worden,waaraan alle krach ten zich zouden verhinden, waar alle werk kracht zou samenvloeien, en waaruit, op het gepaste oogenblik, eene summa overtui ging en invloed zou geboren worden, die ons het recht zou verschaffen de zachte hoop te koesteren. Gedurende dit winterseizoen zullen die avondzittingen een bijzonder belang aanbie den. Reeds hebben verscheidene heeren hun ne modewerking beloofd. Ook bij de inrichting der Concert-Voor drachten, heeft het Bestuur geene kosten gespaard. Onze muzikale feesten, zelfs buiten de stad, worden zeer hoog geschat; dit jaar zal de luister nog toenemen en aangroeien. Dit zijn echter de eenige middelen niet waardoor het Willems-Fonds wenscht propa ganda te maken. Alhoewel deze openbare feesten, reeds meer dan voldoen^ het inschrijvingsbedrag van ZES frank Wet tigen, worden nog jaarlijks boeken geschon ken, wier waarde met dit bedrag gelijkstaat, zoo werden dit jaar uitgegeven en aan de leden kosteloos gezonden Nr 115. De Hollandsche Schilder kunst, door Henry Havard, fr. 3-00 Nr 112. De Vlaamsche Schilder kunst, 2° afdeeling, door Wauters, fr. 2-00 Nr 114. Kerk en Staat, onder de Frankische koningen, door Seresia fr. 1-80 fr. 6-80 De boekerij van het Willems-Fonds tot nu toe eenigzins verwaarloosd, wordt op eenen gansch nieuwen voet ingericht. Wie zich vlaamsche, vrijzinnige boeken wil ver schaffen, wende zich des Zondags van 11 1/2 tot 12 ure tot het lokaal van het Willems- Fonds (in den Arend), ingang langs het Gouden Velenstraatje, waar een bestuurlid zich ter beschikking stelt voor het geven van boeken. Gezien de voorname plaats die het Wil lems-Fonds te Yperen inneemt en de on schatbare diensten die het kan bewijzen, drukt het Bestuur de hoop uit dat het niet te vergeefs eenen oproep doet tot allen, die de ware belangen der vlaamsche, der liberale en der Ypersche zaak ter harte nemen. Wie nog geen lid ia, rekene het zich ten plichte, het werk door zijn medelidschap te onder steunen; wie reeds lid is, trachte zooveel mogelijk de werkzaamheden te volgen. Op die wijze zal iets goeds en degelijks tot stand gebracht worden. HET BESTUUR De Schrijver, M. Gorrissen. De Voorzitter, P. Vermeulen. Yperen, November 1887. Waarde heer Gij wordt met uw huisgezin tot de maan delijksche vergadering uitgenoodigd, welke zal plaats grijpeu Zaterdag, 19 dezer, ten 8 ure 's avonds, in den Gouden Arend. De Schrijver, De Voorzitter, M. Gorrissen. F. Vermeulen. DAGORDE: 1. Lezing der verslagen. 2. Mededeelingen. 3. Nieuwe leden, 4. Voordracht: Een reisje door Duitsch- en Zwitserland en Italië (1° deel) met zichten, bij middel van oxyhydrisch licht. Aanbeveling. Ten einde met vrucht deze voordracht bij te wonen, bidden wij den leden in al de maandelijksche vergaderin gen tegenwoordig te zijn, daar eene reeks voordrachten over hetzelfde onderwerp worden gegeven. Liberalen, allen naar 't Examen Het laatste kiesexamen, toegankelijk voor hen allen, wier iager onderwijs hun toelaat het kiesrecht voor de provincie en de ge meente te betrachten, zal in April eerstko mende plaats hebben. Het is de laatste maal dat al de burgers zich vrijelijk zullen mogen aanbieden, zonder toelating, noch machti ging, noch getuigschrift, van welken aard ook, noodig te hebben. In eenige maanden zullen de jonge Belgen, die den cijns niet betalen, of waren zij wonderwel voorbereid, zich niet meer voor het kiesexaam mogen aanbieden, zoo zij niet voorafgaandelijk een getuigschrift afleveren, vaststellende dat zij, gedurende zes jaren, regelmatig de leergan gen yan eene lagere school gevolgd hebben. Des te slechter voor hen, wier ouders de opvoeding verwaarloosd hebben. Van nu af is gansch de machtige klerikale machiene aan het werk om in het kiezers korps gansche henden verkwezelde en aan de geestelijke bevelen verslaafde jongelingen binnen te foefelen. Wee de liberale partij, zoo zij haar onbe kwaam toondet om hare plichten jegens haar zelve na te komon. Dat onze vrienden overal de handen uit de mouw steken. Men moet handelen, seffens handelen en den tijd benuttigen, die ons nog overblijft. Dat de liberale Vereenigingen, de jonge wachten en de bekwaamheidskie- zerskringen kiesleergangcn inrichten en er de menigte uitgestotenen uit het kiesrecht naartoe tokken en wij zullen, in April toeko mende, aan den inval der klerikale be kwaamheidskiezers kunnen het hoofd bieden met veto jongelingen tot de overwinning van het kiesrecht aan te sporen. - 1 Schoone Kansten. Het is altoos met de grootste voldoening dat wij het snkces aanstippen van de Yper- lingen die door hunne werkingen in alle standen en vakken der samenleving, niet op houden nieuwe paarlen aan de kunstkroon hunner geboortestad te hechten. Het is heden nogeens het geval met den heer Polydoor Comein, beeldhouwer, die, alhoewel te Brussel gevestigd zijnde, de eere, hem ten deele vallende in den vreemde, op zijne moederstad doet wederkaatsen. Een eere-diploma komt hem in den Haver opgedragen te worden; en te Buenos-Aires, alwaar hij insgelijks aan de Tentoonstelling deel heeft genomen met drie zijner lieve kunstgewrochten, verwierf hij ook veel bijval, daar hij aan geheel voordeelige prijzen zijn8 drie merkwaardige figuren verkocht heeft! Eere dan aan den kunstenaar M. Polydoor Comein Eere aan Yperen, zijne geboortestad!! Brandeis. Dinsdag morgend, om 10 ure, brak er eene brand uit in de stallingen van L. Missiaen, op St-Jakobskerkhof. Hel vuur nam zoo hevig toe dat, hoewel onze dap pere Pompiers ras ter plaats waren, alles toch de prooi der vlammen werd. Dria koeien zijn in het vuur omgekomen. Alles was verzekerd. Vrijdag morgend, ten 6 uren, ging de brandklok weder aan 't kleppen. Deze maal was het buiten de Meenenpoort op den kant van Zillebeke. Twee koornscbel- ven, op de hofstede Battez, stonden in laaie vlam. tOnze moedige Pompiers van Ype ren hebben veel moeite gehad om do twee andere schelven, alsook de hoeve, tegen het vernielend element te bevrijden. Drie volle uren hebben zij onverpoosd gebluscht en het is nog dank aan het stil le weer dat het onheil geene verdere uit breiding genomen heeft. Het schijnt dat kwaadwilligheid de oorzaak van dien brand is. Men zegt dat de schade beloopt tot od 2,600 fr. Burgerkruis, Het burgerkruis van 1° klas is aan den heer Camerlynck, burgemeester van Renin- ghelst, toegestaan, in betooning der diensten die hij aan de openbare zaak bewezen heeft binst den duur van meer dan 55 jaren. Sterfgeval. Zondag laatst is in onze stad de heer Bo dewijk Vergracht, ondernemer en Luitenant van het Pompierskorps, in den bloei des le vens overleden. Zijne begraving hadj.I. Woensdag te mid den den toeloop van eene groote menigte volk plaats. De aanwezigheid van het gansche korps Pompiers maakte die droevige plechtigheid nog indrukwekkender. Tal van afvaardigingen der Sapeurs-Pom. pierskorpsen uit de omliggende steden, zoo wel van Belgie als van het Noorden van Frankrijk, waren bij de lijkplechtigbeden tegenwoordig. RECHTBANK VAN BRUGGE. RECHTBANK VAN KORTRIJK. RECHTBANK VAN VEURNE. RECHTBANK VAN OUDENAERDE. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. RECHTBANK VAN IJPEREN. RECHTBANK VAN GENT. ".-'af-: 0

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2