VERSCH1LLIG NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. Onder deze afvaardigingen kunnen wij de volgende opnoemen De heeren Lansiaux, A., Hubert, Castel en Agapit Van Ackérie.van bet Sapeurs-Pom- pierskorps van Roubaix; Catrice van het korps van Komen (Fransch); J.Franchomme en Mullié van bet korps van Wervik; Van Eslande, Bourgois en Beun van het korps van Komen'(België); Reckem van het korps van Kortrijk; de officieren en onder-officie ren van het korps van Meesen, en de heeren VanMerris, D'Hondt en den Muziekbestuur- der der Philharmonie van Poperinghe. De hoeken van het baarkleed waren ge houden door de heeren Leopold Froidure, in naam der St-Sebastiaansgiide, waarvan dë overledene een der dignitarissen was; Fraipont, de Burgerwacht vertegenwoordi gende; Poupart, Gemeenteraadsheer en ge neesheer van het Pompiers-Korps, in naam van dit korps, en A. Hubert, Kapitein-Be velhebber der Pompiers van Roubaix, in naam der vreemde afvaardigingen. Het lijk werd door onder-officieren tot aan het kerkhof gedragen, waar de heer Kapitein Brunfaut de volgende lijkrede uitgesproken heeft Mijne Heeren, De onverbiddelijke dood schijnt er be hagen in te scheppen, herhaaldelijk in onze rangen te komen maaien. Nauwelijks eenige jaren geleden was ik geroepen om den droe- vigen plicht te vervullen van het woord te voeren op het graf van onzen waardigen en welbeminden Bevelhebber; heden in eene niet min pijnlijke omstandigheid, kom ik, in naam van het Sapeurs-Pompierskorps, eene laatste en wettige hulde brengen aan hem, die, binst een tijdverloop van 12 jaren, ons zijne medehulp verleend en onze pogingen geschraagd heeft. Lodewijk Vergracht is een kind onzer stad. Geboren te Yperen, den 18 Juli 1846, heeft hij er gansch zijne jeugd doorgebracht en, na voorbereidende studiën, die de om standigheden verplichtte te onderbreken, vooraleer het doel zijner verlangens bereikt te hebben, is hij heel jong nog teruggekomen om zich aan de zaken te wijden en om het afmattend beroep van ondernemer aan te gaan. Maar zeer vroeg had hij begrepen dat alle goed burger, boven de zorg voor zijne persoonlijke belangen en zijne beroepsplich ten, aan zijne geboortestad met de verplich ting van ze lief te hebben ten minste een deeltje van zijne krachten, zijnen tijd en zijn verstand verschuldigd is. Het is onder den drang van dat edel gevoel en niet door eer zucht, dat hij betrachtte in het Sapeurs-Pom pierskorps te treden. Een koninklijk besluit van 17 Juni 1875 benoemde hem tot Onder- Luitenant. Hij diende in die hoedanigheid tot op 26 Januari 1885, tijdstip, opwelk een nieuw koninklijk besluit hem den graad van Luitenant toestond. Die dubbele bedieningen heeft hij met eenen vlijt en eene verkleefd heid zonder weerga vervuld, toen de dood hem ons te vroeg is komen ontrooven. Veegracht was een dier mannen, die geene ijdele eeretitels nasporen, maar die hunne zending ter harte nemen. Niets kon hem tegenhouden in de vervulling zijner plichten. Binst zijne lange en pijnlijke ziekte, met eene wonderbare kalmte en onderwer ping verdragen, was zijn bijzonderste ver driet van belet te zijn de krijgs- en wapen- Oefeningen bij te wonen. In eene nog onlangs gebeurde omstan digheid, men mag het te zijner eere zeggen, in de afwezigheid van zijnen bevelhebber en toen de dood hem reeds van nabij bedreigde, bestierde hij met vernuft al de reddingsmid delen en hij verliet de laatste het brandtoo- neel, nadat alle vrees volkomen verdwenen was. Zoo was de officier. In zijne betrekkingen van het stille le ven, ontbrak het hem niet aan achtingswaar dige hoedanigheden. Hoewel zijn uiterlijke ongevoelig schijnen kon, onloochenbaar ken- teeken van de kwaal, die hem heimelijk weg kwijnen deed,was Vebgeacht voor hen, die, gelijk wij, met hem bijna dagelijks in aanra king kwamen, een goed, mildadig en mede lijdend hart. Zijne betrekkingen met zijne werklieden en zijne onderhoorigen waren om zijne zachtheid gekenmerkt en hij had hunne achting en hunne genegenheid weten te winnen; met zijne gelijken, was hij altijd openhartig, rechtschapen en vol hartelijk heid. Wat zal ik ten slotte van den huisva der zeggen De diepe rouw, die in het hart zijner echtgenote heerscht, de tranen zijner kinderen, getuigt dat alles niet dat de hoeda nigheden, die hem in de maatschappij deden beminnen, ook het sieraad van zijn huiselijk leven uitmaakten en dat hij goede echtge noot, goede vader was. Ook, Lodewijk, op het uiterste oogenblik van onze scheiding, op het oogenblik, waarop voor u het onsterfelijk leven aanvangt, moogt gij de verzekering dat gij hier in het geheu gen van deze pompiers, die gij altijd bemind hebt, voortleven zult en de hoop mededragen dat uwe kinderen, de oudste vooral, het on herstelbaar verlies, dat zij komen te onder gaan, begrijpende, trachten zullen de ledige plaats aan te vullen, die uw afsterven in het huisgezin aangebracht heeft en noch de raad gevingen, noch de voorbeelden vergeten zul len, die gij niet nagelaten hebt bun to geven. Vaarwel! Lieve en betreurde Ambtsbroe der, vaarwel lieve Vriend; vaarwel. Wij stemmen volkomen en van ganscher harte in met de woorden van den heer Brun faut en bieden aan de familje van den heer Luitenant Vergracht de hulde onzer diepe deelneming. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Duprez, Eugenius, meubelmaker, en Van- holst, Leonia, kantwerkster. Sterfgevallen: Vanwalleghem, Augustus, zonder beroep, 68 jaren, ongehuwd, Groote Markt. Ma- hieu, Virginia, dienstmeid, 76 jaren, weduwe van Martinus Van Elslande, Sterrestraat. Debacker, Julianus, kuiper, 48jaren, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Lebrun, Karei, daglooner, 42 jaren, echtgenoot van Adela Descamps, Meenenstraat. Verhae- ghe, Amelia, zonder beroep, 72 jaren, onge huwd, Rozenstraat. Vergracht, Lodewijk, ondernemer, 41 jaren, echtgenoot van Ludo- vica Courtois, St-Jacobs-buiten. Minne, Sophia, zonder beroep, 73 jaren, weduwe van Ludovicus Vanborre, Meenenstraat. De Maseneir, Karei, gepensionneerde onder officier, 71 j., echtg. van Maria Bonneaü, Tegelstraat. Allemant, Maria, zonder beroep, 87 jaren, weduwe van Guillaumus Delegher, Rijselstraat.Plateau, Gregorius, landbouwers werkman, 76 j-weduwaar van Victoria Pannecoucke, St-Pieters-buiten. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1. Loterijen. Eerlang zullen in den post dienst der vlaamsche provinciën plaatsen van hulpklerk openvallen. De jongelieden, die de Waamsche taal machtig zijn en aan den kampstrijd voor het begeven dier plaatsen wenschen deel te ne men, mogen zich wenden tot de postkanto ren om des aangaande nadere inlichtingen te bekomen. De aanvragen worden ontvangen tot 15 November eerstkomend. Moordpoging te Brussel. Een schandelijke aanslag is Maandag gepleegd in een huis der Sleperstraat (Rue du Remor- queur) nabij het Park Leopold. Wed. Dethuin, oud 57 jaren, eigenares van het huis nr 13, was er Maandag namid dag heengegaan om de werken te bezichti gen welke zij er doen uitvoeren had. Nauwe lijks was zij binnen of een schildersgast sprong op haar om haar te omhelzen en toen zij weerstand bood, wierp hij haar ten gron de en trappelde op haar en greep eindelijk een mes waarmede hij haar het gelaat letter lijk doorkerfde. De woestaard nam dan de vlucht, terwijl Mev. Dethuin er in gelukte eindelijk op straat te geraken, waar de geburen haar de eerste zorgen toedienden Zij heeft ongeveer zestig messteken beko men een oog is zeker verloren, en als zij »an hare wonden hersteld zal het niet dan na langenduur zijn. Het mes waarmede zij toegebracht wer den, is terug gevonden. Het is een gewoon tafelmes met zwart houten hecht. De steken waren met zulk geweld toegebracht dat het mes gebroken was. De baas, bij wie hij werkte, kent hem enkel onder den naam van Jan, oud ongeveer 20 jaar, en weet dat hij moet wonen in den Dui- velshoek, een slecht gekend beluik der 3" af- deeling, en het is al. Wat aan voorbedachtheid doet denken is dat Jan in het huis der Sleperstraat het werk geëindidg had en eliers moest gaan werken, waar hij niet geweest is. De dader van deze brutale moordpoging is Dinsdag, rond half drij ure 's morgens, aan gehouden. Het is de genaamde Jan Huylle- broek.oud 19 jaren, wonende bij zijne ouders, Keysersteeg (Doorgang Van den Branden). Hij kwam rond 1 uur 's nachts naar huisjbe- boedzaam rondziende, als hij bij den kraag werd gevat; hij deed geenen tegenstand. De policie-officier, die gelast werd met het onderzoek kwam weldra te weet dat de fami lienaam van den beschuldigde Huylebroeck is en dat hij met zijne ouders in den Keysers- gang, gevestigd in den Van den Branden- straat, woont. De policie-officier, vergezeld van eenen agent, zette zich in dien gang op loer te be ginnen van 10 ure 's avonds, het was ruim 2 ure 's morgens toen zij Huylebroeck zagen opdagen. Hij naderde met voorzichtigheid, in de duisternis zoekende of hij niemand ont waarde. Eensklaps werd hij door twee policieman- nen vastgegrepen. Hij bood niet den minsten tegenstand. Hij werd naar het politiebureel gevoerd, waar hij bekende zich naar het huis der rue du Remorqueur begeven te hebben hij be weerde daar gewerkt te hebben tot 21/2 ure. Bij het heengaan had hij bij onachtzaamheid den sleutel op de deur gelaten,dien hij moest bestellen in het huis n' 15, waar hij hem des morgens gehaald had. Doch hij hield bij hoog en bij laag staande dat hij geene plicht had aan de misdaad. De kleederen van Huylebroeck zijn aan een onderzoek onderworpen, doch men heeft niet duidelijk de bloedsporen kunnen vast stellen, door de vlekken verf van alle kleu ren die men er op aantreft. Die kleederen zijn thans aan een scheikundigde onderzoek onderworpen. Het parket heeft zich Woensdag, ten 4 ure namiddag, naar de rue du Remorqueur be geven. Huylebroeck volgde de magistraten in een rijtuig en onder bewaking van twee gendar men. Daar de beschuldigde niet uitstapte, had zich dadelijk eene samenscholing rond het rijtuig gevormd, Huylebroeck geeft een dom en ruw voorkomen. Weldra keeren de onderzoekende magistra ten terug uit het huis waar de misdaad ge pleegd werd en doen zich naar de rue du Vervier voeren, waar Mad. Dethuin woont. Op het oogenblik dat Huylebroeck, met de handboeien aan, uit de rijtuig stapte om binnengeleid te worden bij zijn slachtoffer, stijgen uitjouwingen uit de menigte op. De beschuldigde werd in de kamer geleid van Mad. Dethuin, die bij het zien van den beschuldigde door eenen grooten schrik be vangen werd. Dat hij heengadat hij heenga riep zij uit. De moordenaar Hij is het die mij ver moord heeft. Op het aangezicht van den beschuldigde was geene hoegenaamde ontsteltenis te be speuren. Welnu, Huylebroeck vroeg hem de on- derzoekrechter, blijft ge nu nog loochenen in tegenwoordigheid van die beschuldiging. Ja, mijnheer, ik houd staande dat ik die dame nooit gezien heb en dat ik niet plichtig ben aan de misdaad die men mij ten laste legt. Ook het kleinzoontje van Mad. Dethuin, waaruit men nog niets had kunnen krijgen, herkende den moordenaar. Hij is de stoute man, zegde het kind, die grootmoeder heeft willen dooden. Dit bezoek heeft een uur geduurd. De moordenaar werd terug gevoerd naar de ge vangenis van St-Gillis. De toestand van Mad. Dethuin wordt nog altijd door de geneesheeren voor hopeloos gehouden. De vereenigde der Kunstenaars te W ee nen, zal, ter gelegenheid der 40" verjaardag der troonbeklimming van keizer Frans-Jo zefl, te rekenen van 1" Maart tot 31° Mei 1888, eene internationale tentoonstelling openen van Schoone Kunsten, onder voor zitterschap van Aartshertog Karel-Lodewijk. Deze tentoonstelling zal, in haar geheel, eene keuze aanbieden van de beste heden- daagsche Kunstvoortbrengselen. Een artikel uit Watou, ons te laat toegekomen,- kan maar binnen acht dagen overgenomen wor den. In een kleine restaurant komt er een heer binnen. Mijnheer, vraagt de garqon, wilt gij dineren aan een frank vijftig of aan tweo franken Wat is het verschil Vijftig centiemen, mijnheer. Dat is toch een schoon bedrijf aTokaat Ja maar 'k zou nog liever een predi kant wezen. En waarom Omdat men hem niet mag antwoorden. Eene der genoodigden spreekt van een liedje waarop eene vlieg zit en dat veel bij val heeft. Oh, zing het ons eeDS, vraagt een jon ge dame. Dat is onmogelijk, 't is te vet. Ehwel, zegde ons de dame, zegt ons dan alleenlijk de woorden. Een kleine jongen en een klein meisje die gewoonlijk te samen spelen en goed over een komen, worden verrast terwijl zij elkan der klappen geven en zich de meest kwet sende woorden zeggen. Een der mamas komt er tusschen. Wat is dat, wat doet gij daar ongeluk- kigen. Zij scheiden er uit, lachen hartelijk en antwoorden zeer naïef. Wij spelen mamatje en papatje. LE GLOBE ILLUSTRÉ, paraisaant chaque Dimanche, en 16 pages, avec 7 ou 8 gravures. Prix d'abonnement, Belgique: 4 an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50. 3 mois franco, fr. 3. Le volume d'une année renferme 800 pages et plus de 350 gravures. Le numéro qui vient de paraïtre donne le portrait de M. Grévy, Président de la Répu- blique franqaise. Le dessin du projet de chemin de fer métropolitain aérien k Paris. Des vues des quais et des bassins d'Anvers en double pages.Le portrait du Président de ja République Argentine. Une scène d'audiencen d'après le tableau de feu M.Emi- le Sacré, et une page faisant suite h la Revue comique du salon de peinture par M. Bodart. On sabonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, Nr 7. 2 jaar. Zaterdag 12" Nov. INHOUD. Platen: M. Janssens, Landvoogd van den Congo. De beukeboo. men van het Soniën-bosch. DeffiOostewind wachtende. Eene natuurlijke brug in het Ertsgebergte. Tekst: Onze platen. Vondel in zijne jeugd. De Leprozenkus. Een regen van spinnewebben. De verloofde van den vrek. Heldenmoed van een'jogen Romein. De Heldin van het kwaad. Raadselop lossing Nr I. Bericht wegens de gratis-pre mie. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. JONGELING, GOEDEN HUIZE, vraagt bediening, gelijk welken KOST EN SLAPING. Voor inlichtingen bij Karei Deweerdt, Rijselstraat. IJPEREN 5 November 12 November. Tarwe 42,600, 48-00 8,800 18-50 Rogge 2,5001 14-62 2,100 14-87 Haver 300, 14-00 4,300 15-00 Erweten 600, 18-50 800 18-50 Boontjes 400) 00-00 800 49-00 Aardap. 6,000' 6-50 10,160j 310-00 6,000 6-50 Boter 10,045 300-00 Eiers,26 1 3-00 3-38 VAN DEN 4 TOT DEN 11 NOVEMBEK 4887. Wnton. zijn. JOURNAL DE LA FAMILLE, SLcCFCl GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenpri js| verkochtte p. 100kilo. kwantiteit middenprils p. 109 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3