BRIEFWISSELINGEN. w VERSCHiLLIG NIEUWS. Po PERINGHE. MARKTPRIJZEN. Onze getrouwe briefwisselaar van denk.k. verzekert ons dat M. Vanderhevde zeer aangedaan is geweest van den uitslag der laatste kiezingen. De leader van de Intrasigenten gevoelt zooveel te] meer de vernedering daar bij 17 stemmen minder heeft bekomen dan een een- voudigen landbouwer, die tot alsdan, om zoo te zeggen, van zijne medeburgers niet ge kend was. Wat wilt ge er aan doen, heer doktor, gij zult u moeten getroosten, daar gij alleen de schuld zijt van de oorveeg welk gij komt te ontvangen. Want, onthoud het wel, altioewel de meerderheid der stad grondiglijk gods dienstig is, zij is niet intrasigent in politiek en zou ten geenen prtjza zich tot daar laten medeslepen, waar gij en uwe soort ze wil len brengen zou. /modus, doorluchtige Esculapus, en gij on- noozele Leuvensctie buizeman, weet bet wel, het gematigde gedeelte uwer politieke ge- loofsgezinden wilt van ul. niet weten. Zij oordeelt wijzelijk, dat in eene stad de inwo ners van politieke denkwijs kunnen verschil len, maar het daarom niet noodig is dat zij niet in rust en vrede leven. 't Is nogtans hetgeen gij zoudt willen be letten en de bewijzen welke gij er ons van gegeven hebt zijn nog versch in het geheu gen. Het is alzoo dat wanneer de Maatschap pij der Philharmonic van Beauvais terug kwam, alwaar zij zoo een schitterend sukces behaald had, gij u er tegen verzette dat de stad haar offlcieellijk ontving, en dat gij la ter M. Baeckeroot, kommandant der Pom piers. blameerde omdat hij als wel opge voed man gehandeld had met zich te gedra gen naar het geen voorgaandelijk gepleegd werd, en zonder uw oorlof, zich als ïedelman gedragen had tegenover eene liberale Maat schappij. Gij hebt de rechtveerdige straf voor uwe uitsluiting ontvangen en gij werd, den 16 Ociober laatst door het kiezerskorps veroordeeld, door aan u, M. Vanderheyde, niet tegenstaande de werkingen van de gees telijkheid, maar 416 STEMMEN te geven op... 1012 STEMMERS en aan M. Lava, uw nieuwe rekruut, die van den hemel het martelaarschap afsmeekte, nog een onbedui dender getal gegeven heeft, dit van 379 STEMMEN Maar genoeg over het verledene, en laat ons thans spreken over hetgeen drin gender is, over de benoeming van een sche- pene en deze eens officiers der Pompiers in vervanging van M. Lebbe, die de stad verla ten heeft. Zooals laatst de briefwisselaar der Toe komst het zegde, onze Staatsmannen moe ten op hun gemak niet zijn toen het schepen schap op het tapijt komt. Er moet nogtans een einde aan komen, want men vindt zelden eene stad van 11000 zielen, die een burgemeester heeft die ge noodzaakt is de drie vierden van 't jaar af wezig te zijn,en welke alsdan voor alle auto riteit maar een schepene heeft en toen nog., goede God... wat voor een schepene Nogtans wij begrijpen de moeilijkheid der omstandigheid. Men weet niet wie noemen en met rooie gelooft men een kandidaat ont dekt te hebben, of van alle kanten schupt men tegen ongemakkelijkheden. Wij oordeelen altijd M. Vandeheyde, als te veel verstand te hebben, om niet te be grijpen, dat het nu meer dan ooit onmogelijk is, niet tegenstaande zijn groot verlangen, het haandjè van 't hennehot te worden, en hij nooit den kandidaat van M. Berten zal worden. Het is hem ook niet onbekend dat zijn socius Felix, van langs om min populair is geworden, en dat zijne benoeming door het publiek met geen goed oog beschouwd zou worden en bijzonderlijk bij het gematig de gedeelte zijner partij. Wat M. Degrijse betreft, die voor de alge meenheid der Poparinghenaars, dezen is die onder al de Raadsheeren, bsst geschikt ware om het ambt van schepene te vervuilen, hij zal nooit benoemd worden, zoolang de poin- tus er de overhand hebben. Ten anderen, wij weten van goede bron, dat de achtbare heer Dewulf. voor geenen prijs, de plaats zou willen hebben, en dat M. Quaghebeue te veel... MODESTIE heeft om den chapeau-KLAK op te zetten. Er blijft toen maar meer aan M. den Bur gemeester, die den Benjamin van den raad in zijn tachentig jarigen boezem draagt, M. Lava voor te dragen om dit ambt te beklee- den.... Wat de thans openstaande plaats van ofl- cier der Pompiers aangaat, alles wat wij daarop zeggen kunnen, is dat de eeuwige Fe lix er niet van wil weten. Hij heeft genoeg van de Pompiers sedert dat de meerderheid dezer stadssoldaten ver klaard heeft dat zij voor geen prijs hem voor opperhoofd wilden. Het ware al te curieus van Sire Framboisie aan de zijde van M. Baeckeroot te zien stap pen, waarvan hij met zooveel drift en zoo stoutmoedig de benoeming van kommandant bestreden heeft. Er ware misschien een middel om alles te bevredigen het ware de openstaande post te geven aan sieur-uFL/AS...!!! A.TOU den 8 November 1887. Sedert een tal dagen reeds sprak men hier van eenen artikel, in het vuilblad van Ype- reu verschenen, op de liberalen van Watou en heden slechts ben ik er in gelukt mij een nummer van dit papenblad te verschaffen en, bij gevolg, is het mij onmogelijk geweest iets vroeger over dezen onnoozelen rim-ram te schrijven. Dit meesterstuk is geteekend Een katho liek. Maar, Goede God! hoe is het mogelijk dat de dwaaskop, die zich onder dezen naam. verschuilt, bet durft wagen in dagbladen te schrijven!! moet men toch onbeschaamd zijn om zijne ezelachtigheid in het openbaar te doen uitschijnen!!! de schrijver, of om beter te zeggen de schrijvei'3 hadden voorzeker beter gedaan hunne domheid niet ruchtbaar te maken. Ik zeg schrijvers, want zoo men mij verze kert, is de bedoelde artikel opgesteld geweest in eene avondvergadering van de fine-fleur der ojspjoopS mannen van Watou, in de acbterzale van den kalote kazern, bij baas Voestervader of baron Sans Terreverga dering samengesteld als volgt: Den Ardooy- schen Gebnlden Aap't weggevlogen Tnouroulsch Studentje, Alias Wasch- steen équillbrisle, 7 i'operingsch uitge- pompt strijkijzer, de Manègebaas, Uinje prutbaron Sans Terre enMadame. De vergadering had voorzeker niet vol maakt geweest, had er niet ten minste ééne Madame aanwezig geweest, Gebrilden Aap had immers het voorzitterschap. Na eenigen tijd te vergeefs M. Achille Eendarm afgewacht te hebben, kwam ein delijk de mare dat M. Achille eene dringen de kommissie te doen had bij 't herderinnetje en de voorzitter Aap opende de zitting en gaf het woord aan 't Strijkijzer en aan den Waschsteenbeziger, dewelke lezing gaven van het ontwerp van den artikel, voor het Nieuwsblad bereid. Gedurende deze lezing grimlachte 't Aapje, de tevredenheid blonk op zijn Ezel... 'k wil zeggen edel gelaaten de grootste stilzwij gendheid heerschte onder de toehoorders. Op deze lezing volgde een hevig handge klap, dat nogthans niet algemeen was, want een lid waagde de bemerking te maken dat de voorbereide artikel veel meer aan de ka- loten dan aan de liberalen toepasselijk was. Op deze aanmerking schoot Gebrilden Aap in eene heilige en hevige gramschap, sloeg zoo geweldig met zijnen evangelieslok op de tafel, dat de stok in den tafel was geprint en dat de aanwezigen dachten dat den top af kraakte. Door het geweldig slaan en rondspringen van den Voorzitter, was het licht uitgedoofd, de leden der vergadering waren allen met angst bevangen en trachtten te vluchten, 't Weggevlogen Studentje t'quilibreerde op den Waschsteen, de Manègebaas zocht hoppe- persen, hooi, [nieuwe patatten, enz., enz., enz.,tJinje viel in d' armen van 't Strijkijzer, baas Sans Terre zocht in allerhaast naar zijn wijf, dewelke hij in onmacht vond in d'armen van den lawijtmaker. (om haar fatsoen te beseffen a. u. b.) Eindelijk was alles een weinig bedaard en allen gingen op hunne plaats; dan nam 't gebrild Aapje nog zeer opgewonden, het woord en zegde: Ik wil dat de artikel, zonder de minste verandering, verschijne...., de liberalen moeten en zullen verpletterd zijn, ik verbied, aan wie het zijn moge, mij op merkingen te maken... Schrijft, wrijft en liegt maar altijd (vermits het tegen die ver vloekte liberalen zij) en alles is u op voor hand vergeven: Deus Aap.... ZolfO al de aanwezigen vielen op de kriën, ant woorden Amen en maakten een groot kruis. Dan verklaarde Aap voorzitter de zitting gesloten en zegde dat den artikel naar het Vuilblik van Yperen zou gezondeu zijn en dat al de kosten ten laste van St-Pieters penning waren, niettegenstaande de manège baas zich met bet betalen der kosten belaste (zooals vroeger???) Na teerdere en wederzijdsche omhelzin gen, ging de vergadering uiteen: 't Gebrild aapje ging nog een pintje pakken en eene lange pijp rooken bij cisje Liere, de wasch steen équilibriste ging bet nieuws aan zijne madaam vertellen, manege baas, eenen grooten bergennaar onder den arm, trok in allerhaast de Poperinghe straat in en stapte, zonder vertoeven en zonder omzien tot aan 't Hooge, tJinje en 't Strijkijzer deden hun gewoon avondwandelingje!? en M. en Mdme. Sans Terre zegden: etjsjch etjsjchü etjschü! Goeden avond e... e... e... etjschü!!... Geen wonder dus dat de liberalen verplet terd zijn door het schrijven van zulke napnï;saaA en uapioepqSooq, want hoe wa re het anders mogelijk als men ziet dat de liberalen, den i dag der kiezing, water in plaats van bier hebben moeten in de darmen gieten, maar, ik denk er aan, zouden de rimram uitkramers niet van adres gemist zijn?... Zouden het de kalote kopstukken en k rotte-en andere bussen niet zijn die, sedert het vertrek van hunnen treffelijken opper- baas Jan, verplicht zijn water door de dar men te jagen, bij gebrek aan Bordeau, Bour gogne en Champagne, welke hun zoo goed smaakte in noen- en avond-maaltjes???.. Ook spreken de Watousche papier beklad- ders van leugens door de liberalen bij de kie zers verteld; nog eens gemist van adres,ezel- ooren, zijn het niet de papen van alle ge stalte en kleur die de kiezers wijsmaakten dat de liberalen de lasten van allen aard gingen doen verhoogen, door het bouwen van scholen en het benamen van nieuwe onder wijzers en onderwijzeressen! De schooipater en menschen hater van den abeele heeft zijne broeders in christo in leugens,valscbheid en bedrog overtroffen! Jammer is bet dat die vogel zulke parten in zijn eigenland niet speelt, maar hij zal zich daarvan onthouden, daar zijn mannen die zijne ezel ooren nog wat langer zouden uitrekken. (Wordt voorige/.et.) P. S. Men is nieuwsgierig te weteu van waar de manége baas kwam, toen hij den Maandag 24 October laatst op den weg van Poperinghe, om 5 ure 's morgens ontwaard was: de eene zeggen dat hij den fameuzen artikel van 't Nieuwsblad naar Yper gedra gen had, anderen zeggen dat hij, met Con ducteur Ivrootooge van Poperinghe, reeds een bezoek had afgelegd bij Beddegoed. Den 12 dezer, om 1 ure 's morgens, heeft eene bende van vijf booswichten het met visch beladen rijtuig aangerand van den genaamden Alfons Vallaeys, voerman te Po peringhe, op den steenweg tusscben Pope ringhe en Steenvoorde op de fransche grens. De gendarmerij van Poperinghe, gewaar schuwd dat dergelijke feiten reeds gebeurd waren, had zich verdoken en is er in gelukt eenen der bende, Hooyaert, smokkelaar, wonende te Boescliepe, aan te houden. Die kerels, met stokken gewapend, hebben een hardnekkigen weêrstand geboden, maar na twee geweerschoten, door de gendarmen gelost, hebben zij de vlucht genomen. De aangehoudene kerel is ter beschikking van het parket van Veurne gesteld. Brand in 't ministerie van Land bouw te Brussel. Een geweldige brand is Maandag nacht, rond 2 ure, uitgebroken in de bureelen van 't ministerie van Land bouw. Het alarm werd gegeven door Mej. Marie de Moreau, een der dochters van den minis ter. De apartementen door de acht kinderen van M. de Moreau bewoond, geven uit op den koer. Mej. de Moreau werd gewekt door het gerucht van de ruiten welke door het geweld van de hitte in stukken sprongen. Op het zicht der vlammen gaf zij seffens bet alarm. De minister, zijne dame, hunne kinderen en de zes dienstboden vluchtten oogenblik- kelijk, terwijl een knecht de concierge en minister Beernaert ging verwittigen, wiens hotel vlak bij het brandend ministerie is ge legen. Op denzelfden oogenblik kwam de wacht, aan Wauxhall geplaatst, aan het ministerie bellen. De telefoon werd onmiddellijk in alle richtingen te werk gesteld en weldra kwam er hulp opdagen. Op weinige oogenblikken was gansch het gebouw door de vlamtnen omringd. In de kazerne der grenadiers werd aanstonds alarm geblazen. De pompiers kwamen spoedig toegesneld en vielen het vernielend element op ver scheidene punten tegelijk aan. Middelerwijl kwamen de grenadiers aan, die de plaats der ramp afsloten. Eene groote menigte kwam weldra van alle kanten aangeloopen. Hét vuur breidde zich altijd uit; de vlam men verhieven zich hemelhoog, terwijl de vuursprankels langs alle kanten door den wind werden verspreid. Bijna al do ministers en vele overheden waren op de plaats der ramp. Om 4 ure seinde men om de pompiers der voorgeborchten, die weldra in stormpas kwamen aangesneld en den brand, welke thans ook de Senaat bedreigde, met veree- nigde krachten bestreden. Het schouwspel dat de brand opleverde was dat van een groot vuurwerk. Het bluschmateriëel werd onmiddellijk in werking gesteld. Hoe spoedig de hulp ook opgedaagd is, hadden de vlammen, voor de aankomst der pompiers, het tweede verdiep bereikt. Veertien spuiten werkten tegelijkertijd. Om te beletten dat de vlammen het botel van M. Beernaert (ministerie van finantiën) zouden aantasten, hebben de pompiers van Brussel het dak van het gebouw rnet hunne bijlen gedeeltelijk moeten afkappen. Ongelukkiglijk waren de twee spuiten der stad Brussel weldra buiten staat dienst te doen, hetgeen de uitdooving van het vuur aanzienlijk vertraagde. Rond drie ure meende men het vuur mees ter te zijn, toen eensklaps de vlammen door de noorderwind aangeblazen, zich met eene nieuwe hevigheid verspreidden. De brand nam alsdan eene aanzienlijke uitbreiding en maakte zich spoedig van geheel de eerste verdieping meester. Er viel aan niets anders meer te denken dan aan de beperking van het vuur. De pompiers moesten de krachtigste po gingen aanwenden om te beletten dat de aanpalendeministeriëele holelsdoorde vlam men werden aangetast.De brandende stofTcn, welke op de lokalen van de Kamer der Volks vertegenwoordigers en van den Senaat vie len, werden onmiddellijk met stroomen water overgoten. Op de verdieping die door het vuur is ver nield, bevonden zich de bureelen der reken schap; er blijlt niets meer van over. Behalve eenige verwondingen, zonder erg, zijn er geene ongelukken van personen te betreuren. De troepen zijn na 6 ure 's morgends naar hunne kazerne mogen terugkeeren. Om 6 1/2 ure was alle gevaar geweken. De stoomspuit der stad Brussel heeft vele dien sten gedaan en het vuur belet de Kamer te bereiken. De ministers Beernaert en de Moreau wa ren gestadig ter plaats; zij hebben de gas meters doen toedraaien en de bureelen, die vol papieren lagen, doen ontruimen; waar voor 200 soldaten werden gebruikt. Na het blusschen van den brand heeft men kunnen bemerken dat het in het bijzonder bureel van M. Van Mons is, sekretaris van den minister, dat de brand begonnen is. Er blijft niets van over, alles is verbrand. Nevens het bureel van M. Van Mons, is het werk-kabinet van M. de Moreau; daar heeft het vuur niet aangeroerd, maar het water heeft er zijn uitwerksel gehad. Het kabinet is geheel overstroomd. De lessenaar van den heer minister de Moreau is opengebroken geworden en de pa pieren zijn in verzekerende bewaring gesteld. De slotmakers breken de sloten open en ge ven de papieren over aan de deurwaarders, die ze op eene andere plaats brengen. Op de eerste verdieping, nevens het kabi net van M. Van Mons, was het kabinet van M. Dulieu, algemeene bestuurder. Daar is ook alles verdwenen; er blijft bijna niets meer over van den plankenvloer en het plafond. De schade is aanzienlijk. LE GLOBE 1LLUSTRÉ, Prix d'abonnementBelgique 1 an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50. 3 mois franco, fr. 3. Le volume d'une aunée renferme 800 pages et plus de 350 gravures. Lo dernier numéro donne le portrait de M. Daniel Wilson, dont il esttant question a l'keure actuelle. La reproduction de la scène de Paccident arrivé il y a quelques jours a la gare de Schaerbeek. Le dessin de la scène la plus intéressante de Martyre» en représentation au Theatre Molière.Le portrait de M. Henry "Warnots, pour conser- ver le souvenir de la fête qu'on lui a consa- crée a la salie de la grande Harmonie et enfin un dessin de double page l'ouverture de la Foire d'Anvers au moyen-age, d'après le tableau de M. Vanderauwera. On sabonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, Nr 8. 2 jaar. Zalerdag 19a Nov. INHOUD. Platen: Terechtstel ling van Lord Strafford. Moederlijk geluk. Het David-gedenkteeken te Verviers. Polydoor De Keyzer, lord-meier van Londen. Wijlen D. Delcroix, lid der Vlaamsche Taaikamer. Tekst: Onze platen. De Leprozen- kus. Vlaamsche kronijk. De verloofde van den vrek. Dushmanta. Indische ver telling. De Heldin van het kwaad. Links en rechts. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREN 19 November 12 November. Tarwe 16,200 18-50 8,800 18-50 Rogge 3,100j 14-75 2,100 14-87 Haver 3,000 14-25 1,300 15-00 Erweten 200i 19-00 800 .8-50 Boontjes 90018-87 800 i 9-00 Aardap. 6,()00 6-50 6,000 6-50 Boter 9,017, 300-00 10,045 300-00 Eiers,26 3-40 5-38 y JOUEN AL DE LA FAMILLE, paraissant chaque Dimanche, en 16 pages, avec 7 ou 8 gravures. GRANEN vervochtte enz. kwantiteit iniddenprijsj verkochlte p. 100kilo. {kwantiteit middcnpriJs p.iCO kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3