Gazelle van '1 arrondissement 1*1 peren. POLITIEKE BERICHTEN. 100. 26e Jaar. Zondag 27n I\TovemS>er 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verse hill igc Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BEB1CHT. Bureel: Bixmudeetraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RKCL&S&KN 35 centiemen den regel. Brisven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jttars voor de stad; fr. 4-50 vaar geheel Belgta, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 eentietnen het uumaior. Men schrijft in op al de postbnreelen. De personen die een abonnement a&n de TOEKOMST nemen, voor 1888, zullen van heden tot op 31 De cember het blad kosteloos ontvan gen. ONTSLAG VAN M. GREVY. Er was Donderdag te Parijs van niets anders kwestie dan van het ontslag van den heer Grévy, als voorzitter der Republiek. De politieke personen die vroeger deel van de vertchillige ministeriën gemaakt hebben, worden beurtelings bij den beer voorzitter geroepen. Gisteren morgend begaven de beeren Jules Ferry en Raynai zich naar bet Elysée. Zij hebben langen tijd met den beer voorzitter gesproken over de toestand van bet voorzit terschap. M. Raynal beeft met veel vrijmoedigheid, als het beste middel aangeduid om uit den toestand te geraken bet ontslag van M. Grévy. De beer Jules Ferry deelt de denkwijze van zijnen collega; evenwel was bij zoo be vestigend niet. De voorzitter der Republiek beeft doen aankondigen dat bij al de politieke personen zal ontvangen die hem nuttige aanduidingen kunnen geven over de krisis. De beer Henri Maret, afgevaardigde van het departement der Cher, opsteller van de Radical, heeft zich bij M. Grévy begeven, die hem bad doen roepen. De heer Maret beeft aan den voorzitter gezegd, dat bij van degenen niet is die de tegenwoordige krisis zonden hebben uitgelokt; bij zou gewild hebben dat de persoon van den voorzitter buiten de incidenten van dezen laatsten tijd werd gehouden, maar het spijt hem te moeten zeggen dat de toestand beden veranderd is en dat bet ontslag van M. Grévy noodzakelijk is. M. Maret is van gevoelen dat M. Grévy onmiddellijk zijn ontslag moet geven, of na een ministerie te hebben gevormd, gelast met bet gezag over te leveren. De beer voorzitter Grévy beeft aan M. Maret geantwoord Ik heb bet inzicht mijn ontslag te ge ven, dit is sinds dezen morgend beslist, maar ik denk bet mijnen plicht, als bewaarder der grondwet, op eervolle wijze bet gezag te moeten verlaten en mijne verantwoordelijk- beid te vrijwaren tegen de vieemde en bin- nenlandscbe verwikkelingen die ik voorzie en welke de republiek in het verderf zouden kun nen storten. De krisis is inderdaad erg, antwoordde de heer Maret, maar nu gij beslist hebt uw ontslag te geven, moet gij u baasten. Ik kan u enkel al mijne genegenheid betuigen. Nooit ben ik u komen bezoeken in de geluk kige dagen, er moesten ongelukkige dagen komen, om mij naar bet Elysée te brengen. M. Grévy beeft daarop geantwoord Ziehier wat mijn inzicht is: Er zijn twee stelsels: of de aanveerding van bet ont slag van M Rouvier intrekken of een nieuw kabinet voor bet congres samenstellen. Het tweede stelsel komt mij verkiesbaar voor. M. Rouvier heeft het voldoende gezag niet meer, vooral indien men verwikkelingen te vreezen beeft; maar als iedereen weigert, kan ik geen nieuw kabinet samenstellen. Ik moet morgen M. Ribot zien; bet is een der laatste perBOonaadjes die ik te raadplegen heb. Indien M. Rifcot aanveerdt, zal bij een congres-ministerie vormen, zoo niet bet con gres zal door M. Rouvier worden bijeenge roepen. In alle geval zal ik niet weggaan, dan na eene boodschap, mij van mijne verant woordelijkheid ontslagende en aan bet land verklarende dat ik niet vrijwillig vertrek, maar uit hoofde der onmogelijkheid van te regeeren. Ik zou gebruik kunnen maken van de ontbinding der Kamer, maar ik wil geen toevlucht nemen tot dit uiterste middel. Ik zal dus aftreden, de rechtzinnigste wenscben doende voor de toekomst der Republiek. Er blijkt dus uit het bovenstaande dat bet ontslag van M. Grévy gegeven is en dat de oplossing der krisis binnen eenige dagen zal plaats hebben. Heden zal het orgaan der anarchisten, de Père Duchène, welke gedurende de fran- scbe Commune voor de tweede maal ver scheen, opnieuw het daglicht zien; zulks wordt ten minste op de muren van Parijs afgekondigd door naamlooze plakkaarten. Ziehier bet programma, eenvoudig en dui delijk doch van zeer betwistbare gepastheid. Eerst en vooral, zegt bet program, Grévy aan de deur werpen en een kloek gouverne ment (a poigne) benoemen dat zich zal gelas ten, zooals bet behoort, den aanstaanden trimester met Duitscbland te regelen. Vervolgens, wanneerde oorlog metDuitsch- land zal geëindigd zijn, eene ernstige revolu tie maken en de maatschappelijke kwestie oplossen door de guillotien of door de broe derlijkheid. HET LAATSTE &.IESEXAAM. 't Is een onbetwistbaar feit dat de libe rale partij vanYperen, gelijk overal el ders, in de bekwaamheidkiezers, in de geleerdheid haren grootsten steun vindt. Het zijn die bekwame mannen niet die op Zondag 23 October uit kamaraderij of om andere alle even belachelijke redens hunne gezindheid, hunnen aard en hun karakter verloochend hebben om ons de schande te doen ondergaan zes jaren lang eene pastoorsslaaf-kontreleur op ons stad huis te moeten dulden. Dat zulke ^ontmoedigende teleurstelling ons aandeel niet meer zijDat is de vuri ge wensch van eiken goeden Yperling en opdat die wensch eene wezenlijkheid worde, is het meer dan lijd op onze hoede te zijn. Daarom herinneren wij nog eens aan al onze liberale vrienden, dat, voor velen onder hen, die nog geene kiezers zijn en die iets voor't liberalism en voor Yperen over hebben, de tijd om zich kiezer te maken, nu, of nooit meer, daar is en moet waar genomen worden. 't Komt er op aan of Yperen voor het liberalism een gewonnen en behouden oord blijven zal. De klerikalen hebben al hunne middelen uitgeput. Honderden li beralen, integendeel, zijn nog geen kiezer die er nochtans zeer wel bekwaam voor zijn- 't Ware dus een echt verraad, zoo men deze maal nog aan zijnen plicht te kort bleef en dan ware het te laat beklaagd. Talrijk zijn zij reeds, die na onze te leurstelling op 23 October laatst hunnen plicht begrepen hebben en dan zwoeren het kiesrecht te veroveren om 't liberalism over die teleurstelling te wreken. Een gul hoerah voor hen Doch nog velen bleven onverschillig en dat mag niet zijn. Allen moeten naar het exaam. In de maand April van het aanstaande jaar 1888 zal voor de laatste maal gele genheid beslaan, om bij middel van een exaam het kiesrecht te bekomen. Al wie wil kan er deel aan nemen, zonder daarvoor een getuigschrift te moe ten indienen, weik bewijst dat men deze of geene school heeft bijgewoond. De personen, die na April of in vol gende jaren een exaam willen doen, om kiesrecht voor de 'gemeente te bekomen in hoedanigheid van bekwaamheidskiezer, zullen verplicht zijn hel schriftelijk be wijs in te dienen, dat zij gedurende ten minste zes jaren eene gemeenteschool of lagere school hebben bijgewoond. Nog voor ééne enkele maal en dit in de aanstaande maand April, zal men van deze formaliteit vrij zijn, die lastiger is dan men wel denkt, want vele personen van zekeren ouderdom zouden totaal in de onmogelijkheid verkeeren om zich nog zulk een getuigschrift aan te schaffen. Wij raden dan ook de liberalen aan, de vijf maanden, die ons nog van April scheiden, te baat te nemen, om zich aan het werk te stellen voor het voorbereiden van bekwaamheidskiezers. Reeds doen de klerikale bladen een warmen oproep in dien zin tot hunne aanhangers, en er valt niet aan te twijfe len dat hij zal aanhoord worden. Onze tegenstrevers zullen tegen April met eene massa voorbereide mannen op dagen, die het exaam zullen ondergaan om bekwaamheidskiezers te worden. Wij, liberalen, mogen ons niet door hen laten verrassen, en nog veel min la ten overtreffen. Op onze beurt doen wij een niet min der dringenden oproep, en zeggen dat men zich overal en neerstig aan het werk moet stellen. Evenals de vorige jaren zijn de onder wijzers der gemeentescholen en zelfs an dere bevoegde personen gereed, om zich met dit onderwijs te gelasten; zij zijn be reid zich op te offeren gedurende den ganschen winter tot in April. Anderen moeten dan ook op zich de taak nemen, om degenen op te zoeken die zouden noodig hebben deze lessen te volgen en hen daartoe aan te sporen. Aan het werk dus, liberalen! laat u door de klerikalen den loef niet afsteken, en toont hun, in April, dat de liberale partij wezontlijk de partij der geleerdheid is. DJJM! BOUM! Allen naar hierkomt hem hooren Het is van den heer Lejeune niet, zegt de Flandre, dat wij spreken willen. Het is van den grooten tandenlrek Pardon! Het is van den grooten minis ter rond wien al de groote trommels en al de paljassen der klerikale pers veel ge rucht maken om het volk bij te lokken en de straatgapers wat zand in de oogeii te strooien En hij vertoont zich, de groote tanden- trek... pardon, de groote minister! en hij spreidt zijne vederen open als een pauw, glimlachende tot de menigte te midden al dat getier. Hij komt zijn eigen geldmans vernuft op te hemelen, de groote tandentrek... pardon, de groote minister. Hij heeft wonderen tot stand gebracht, waartoe hij alleen in staat is; hij zal nog grootere wonderen tot stand brengen; hij belooft het, hij zweert het Dat is toch wel eenige trommelslagen waard, niet waar Zeker, moesten alle verwachtingen zich verwezentlijken, gelijk wij het ver hopen, zal het gansche land zich er orer verheugen. Maar wat uitermate kluchtig is, het is van te zien dat de ministers, de klerikale Kamerleden en de katholieke drukperse dien uitslag te baat nemen om rond hun eigen hoofd bloemkranzen te vlechten en te beweren dat, zoo de inkomsten heden groot genoeg zijn om de uitgaven te dek ken, alle eere er van aan hen toekomt, die, over vier jaren, uit al hunne krach ten de belastingen, in dat doel door de liberalen voorgesteld, bestreden en zich met die bestrijding wapenden om de libe rale meerderheid omverre te werpen. Nemen wij nu eens de gegevens van den grooten tandentrek... pardon, minis ter, zooals zij zijn en stellen wij ze recht over de hulpbronnen in 188.3 door het liberaal ministerie tot stand gebracht, te gen wil en dank des heeren Beernaert en zijner vrienden. Hoe hoog zouden de ontvangsten wel beloopen, die niet beslaan zouden, hadde het liberaal ministerie, in 1883, den moed niet gehad ze voor te stellen en te doen stemmen. Volgens de verwachtingen van den heer Graux moesten die ontvangsten tot onge veer 14 miljoenen beloopen en de kleri kalen vonden dan, met een kiesdoel, dat die verwachtingen eerder onder dan boven de waarheid waren, dus dat die ontvang sten veel hooger gingen beloopen. Doch de heer Graux, altijd openhartig en loiaal, schatte die nieuwe ontvangsten voor 1884 maar 7 1/2 miljoenen. Daarna zouden ze alle jare aangroeien tot zij de aangekon digde 14 miljoenen zouden bereikt hebben, 't Is 't gene, dat gebeurd is; wij vinden het door de cijfers van den heer Beernaert zelve bewezen. Nemen wij de begrooting der inkom sten van het huidige dienstjaar 1887, zooals zij door de wet van 27 December 1886 bepaald werd en vergelijken wij haar met de laatste begrooting voor de afkondiging der nieuwe lasten in 1883, 't is te zeggen, de begrooting der inkom sten voor 1883, vastgesteld door de wet van 30 December 1882. Wij vinden er de volgende verhoogingen op de artikelen, die de nieuwe lasten, door de liberalen gestemd, moesten opbrengen; DE TOEKOMST, HEBVEESCHEINING VAN PÈBE DUCHÈNE.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1