BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. 1° Op het principaal der persoonlijke belasting-, fr. •15,626,000 m plaats van 14,332,174: 1,293,826 fr. 2° Op de 15 gewone op centiemen, 2,344,000 in plaats van 2,149,826 fr. tengevolge der vorige ver hooging: 194,174 l'r. 3° De 20 opcentiemen op 't principaal der belasting, (gansch nieuwe ontvangst) ten gevolge der nieuwe lasten: 1,090,000 fr. 4° Op de inkomrechlen, 25,507,100 in plaats van 21,700,000, ten gevolge der verhooging van de in komrechlen op de vreem- deslerkendrank en tabak: 3,807,100 fr. 5° De accijnsrechten op de inlandschen sterken drank, 23,076,900 fr. in plaats van 17,030,000, tengevolge der nieuwe las- tenverhooging 6,046,900 fr. 6° De accijnsrechten op den inlandschen tabak, fr. 800,000 in plaats van •160,000, tengevolge der nieuwe lasten: 640,000 fr. 7° Zegels op de verzeke- ringsbrieven, (gansch nieu we ontvangst), tengevolge der nieuwe lasten: 1,020,000 fr. Te zamen 14,092,000 fr. Ziet gij ze daar? die 14 miljoenen dooi den heer Graux verwacht. Zal men zeggen dat er van dat cijfer eene zekere verhoo ging dient afgetrokken te worden, die uit de normale verbruikingsvermeerdering en uit de basissen der rechtstreeksche be lastingen voortspruit? Welnu, nemen wij een of twee miljoenen uil dien hoofde, maar vergeten wij ook niet dat de heer Beernaert zelve, verklaart dat zijne ver wachtingen dees jaar minstens van zes of zeven miljoenen in inkomsten zullen over troffen worden. Het ware dus eerder 17 dan 14 miljoenen, die men op het tegoed van het vorig liberaal ministerie zou moe ten brengen. Maar zijn wij nog milde en verminde ren wij dat cijfer op 12 miljoenen voor 1886, op 10 miljoenen voor 1885. Het is daarom niettemin waar, zelfs in die veronderstelling, dal het dank is aan de nieuwe lasten, door de liberalen in 1883 gelegd, dat het tekort in 1885 maar van 745 duizend franks is geweest in plaats van lot bij de 11 miljoenen te beloopen en dat ei' in 1886 een overschot zijn zal van ruim 2 1/2 miljoen in plaats van een tekort van ruim 8 miljoenen. En in 1887 zelfs, met die 14 miljoenen min, men bleef nog van 4 lot 5 miljoenen onder het evenwicht, en, in 1888, ging men weder naar een tekort van meer dan 8 miljoenen, vermits het overschot in ontvangsten, heden voor het toekomende dienstjaar aangekondigd, beneden de 6 miljoenen blijft. Het is waar dat de belasting op de verzekeringsbrieven, in Juni laatst, is af geschaft geweest. Maar men heeft zorg gedragen die door de hatelijke vleeschbe- lasting te vervangen, die minstens een derde meer opbrengen zal. Het is dus maar na het leggen van eene nieuwe be lasting, door den heer Beernaert zeiven als eene verachtelijke aanzien, dal hij zich van eene der minst opbrengende ont vangstbronnen. die hij aan de liberalen te danken heeft, ontdoen kan. Zegt dat alles met duidelijk dat de groote tandenlrek... pardon, minister, met zijn eigen lof uit te spreken, dezen van zijne voorgangers de liberalen, uit gesproken heeft? Moeste men over iets verwonderd zijn, het ware dal hel over schot, met de 5 miljoenen, jaarlijks aan de gemeenten ontnomen, met de omkee ring der Slaatsrenten. met de verhoo ging der ontvangsten op de ijzerwegen, met den goedkoop van alle noodigheden bij gelijk welke onderneming, niet veel hooger beloopt. In alle geval heeft de liuidige toestand niets wonderbaars. Deze is het natuurlijk gevolg der maatregelen, welke de heer Beernaert en de rechter zijde in 1883 zouden belet hebben, had den zij gekonnen. Om er anders over te oordeelen is de gansche, onmeetbare ver waandheid van onzen eersten tanden lrek... pardon, minister noodzakelijk. Waarlijk, wij mogen zeggen dat wij onder het stelsel van zand in de oogen leven. Het is nu nog te zien of de Belgische kiezers goedzakkig genoeg zijn zullen om zich nog langer te laten bij den neus lei den en of zij niet allich te zullen klaar zien in dat oorverdoovend gedjim en geboum, in dat geruchtmakend barakkenspel. Dat zullen wij ten laatste in Juni van 1888 weten. II» BELGIE EST ISI FRAIfKfelJK. De klerikale dagbladen halen hun hartje op om te tieren en te schreeu wen tegen het verrotte Frankrijk, sedert dat de fransche republiek on der den huidigen warreboel Wilson en konsoorten zooveel lijdt. De heer Wilson blijft nog Kamer lid, 't is waar, maar ook hij is nog niet veroordeeld en het is nog wel mogelijk dat de feiten, waarmede hij beticht is, in het bereik der strafwet niet vallen. En zijn schoonvader, de heer Gre- vy, heeft ook nog dezelfde genegen heid voor den heer Wilson over en dat is nog eene reden om de klerikale gazetschrijvers te doen tempeesten en van alle duivels te doen droornen in naam der openbare zedelijkheid. Ze kijken verre van hen, zonder te zien wat rondom hen gebeurt. Ze zien den splinter in het oog der fran sche republiekeinen en niet den balk in dat van hunne eigene matadors. Dat zij den toestand in Belgie na gaan en ze zullen wat anders zien. Hier bestaat er eene gansche poli tieke gezindheid, een Staatsbestuur en eene Kamer, die de zaak aantrek ken, verdedigen en verontschuldigen niet van eenvoudig beschuldigde man nen, maar van lieden, die veroordeeld geweest zijn en deze genieten op hun zeven gemakken de meest officiëele bewijzen dier sympathieke bescher ming. Is 't verschil groot en welsprekend genoeg Het is niet al te proper in Frank rijk, maar in Belgie is het nog een duivel erger DE LIBERALE EENHEID. De Etoile kondigt het volgende artikel af, welk bewijst dat de eenheid der libe rale partij zoo moeilijk niet is als sommi gen willen doen gelooven: Wat Brussel niet heeft kunnen doen, dat heeft de provintie verwezenlijkt. De een dracht in de liberale partij te Charleroi is een voltrokken feit. Dit wonder heeft plaats gehad in eene vereeniging van den Gemeente-Liberalen kring. Eene verzoening is tot stand gebracht tussehen M. Fagnart, een der kopstukken van de vooruitstrevende partij en M. Gitroul, die in de Liberale Associatie dezelfde gedach ten vertegenwoordigt als die van de Brussel- sche Ligue. Ziehier het program dat met eenparigheid is aanveerd 1° De instellingen ontwikkelen en aanmoe digen, die betrek hebben op het onderwijs, kunsten en nijverheid, welke kunnen mede helpen tot den bloei en de vergrooting van de stad Charleroi. 2° Scheiding van Kerk en Staat. Hervor ming in de wetgeving, betreffende het wereld lijke in de eerediensten. 3° Uitbreiding van het stemrecht voor de wetgevende kiezingen en wijziging aan het stelsel van kiesbaarheid voor den Senaat. Wat de herziening der artikels 47 en 56 dei- grondwet medebrengt. 4° Wereldlijk, kosteloos en verplichtend onderwijs. 5° Persoonlijke soldatendienst. 6° Evenredigheid der belastingen volgens het vermogen der belastingschuldigen. 7° Wetgevende en reglements-maatrege- len, om den toestand der werkende klas te verbeteren. Yperen, 26 November 18S7. LIBERALE VEREENIGING KI ES EX A MEN van den Aprilmaand 1888. De bestuurraad der Liberale Vereeni ging brengt iedereen ter kennis dat, na de Aprilmaand 1888, niemand meer tot het kiesexamen zal toegelaten worden, zonder van een getuigschrift van schoolb ij woning voorzien te zijn. Hij wakkert dus alle poli tieke vrienden, die geneigd zouden zijn dat examen af te leggen, ten zeerste aan zich zonder uitstel bij den Vlaamschen leergang te doen inschrijven. Een fransche leergang zal ingericht wor den als eenige jongelingen het aanvragen. De vlaamsche leergang is in de Gemeente school op al de dagen der week, den Vrijdag en den Zondag uitgezonderd, gegeven. De Bestuurraad kan zijne politieke vrien den, en voornamentlijk de oud-leerlingen der Stadsscholen, niet genoeg aanwakkeren om dien leergang neerstig te volgen. Zij, die zijnen oproep wel zullen willen beantwoorden, worden verzocht zich bij den heer Verduyn, Bestuurder der Gemeente school, te doen inschrijven. Yperen22 November 1887. Vr Den Sekretaris, De Voorzitter, Emiel Verschaeve. Th. Cornetle. Willcins-Ioads, «LI. Zaterdagavond had in onze Willems- Fonds-Afdeeling de eerste maandelijksche avondvergadering van het wintergetij de plaats. Eene groote menigte woonde die vergade ring bij. Vele leden hadden er hunne dames naartoe geleid en tal van leden van onzen Bekwaamheidskiezersbond waren ook daar. De zaal was schoone vol. Na de gewone werkzaamheden der verga dering: lezing van 't verslag der vorige ver gadering; kiezing voor vier nieuwe leden; bespreking van 't nieuw reglement voor de volksboekerij mededeelingen, enz., enz.; gaf een heer spreker eene beschrijving zijner reis door Duitschland, Zwitserland en Italië (l6 deel), met zichten bij middel van oxyhy- drisch licht. Die reis deed hij in gezelschap van vier andere leden onzer Willems-Fonds- Afdeeling. In bijzonderheden treden over die mooie voordracht en die nog mooiere zichten, al de merkwaardigheden aanhalen, die wij daar te zien kregen en duidelijk en klaar hoorden uitleggen en beschrijven, dat zou ons veel te verre leiden. Zeggen wij enkel dat de heer spreker ons eenige genoeglijke en leerrijke stonden heeft doen beleven, die veel te gauw heengevlogen zijn. De grootsche gedenkstuk ken en kunstwerken van Stratsburg, de prachtige, ruime en weergalooze badinrich tingen van Baden, de duizenden van natuur schoonheden, die jaarlijks miljoenen reizi- fers naar Zwitserland lokken, die lieve erggezichten, die mooie panorama's, die lachende meren, enz., enz., dat alles was ons daar voor het oog getooverd. Het afgrijselijk ongeluk, dat een deel van het dorp Zug, op het meer van denzelfden naam, in puinen legde en door eene aardinstorting veroor zaakt werd, zagen wij, zooals ooggetuigen het gezien hebben. En dan die vele watervallen, scheen het niet dat wij het water bruischen hoorden. Waarlijk men heeft daar genoten, volop ge noten van al wat het wonderschoone Zwit serland voor het oog aanbieden kan. Ook volgden al de aanwezigen met de meeste belangstellingen de schoone zichten en de kla re uitlegging. Toen de spreker ons de rotsen van den Treiberg zien liet waarop onze vijf reizigers zich onder zonneschermen tegen de brandende zonnestralen beschermden, dan onthaalde de gansche zaal dat groepje vrien denwezens op het luidruchtigste en harte lijkste handgeklap. Het was een lief en genotvol feestje. Allen die er geweest zijn, gingen tevreden en ver genoegd henen, met het vast voornemen in de aanstaande vergadering tegenwoordig te zijn om nogeens van al die wondere dingen te genieten. Een gul dankwoord voor den heer spreker, die ons met zoo veel bereidwilligheid als ta lent door die verre streken rondgeleid heeft. Aan het bestuur onze ijverige Willems- Fonds-Afdeeling zeggen wij ook hartelijk dank, voor ai de moeite, die het zich ge troost, om ons op dergelijke wijze én te ver maken én te onderrichten. G. Werkerslier. "Wij laten hier liet programma volgen van het concert, onder het bestuur van den heer J. Eeckhout, welke de maatschappij Wer kerslier aanbiedt aan hare eere-leden, in het lokaal den Zwarten Leeuwop Zondag, 27 November 1887, om 6 ure 's avonds: 4. Flandre au Lion, koor, DeBuebuke. 2. Air varié voor viool, uit te voeren door M. Tasseel. 3. Sifétais Roi, romance, Adam. te zingen door M. Duflou. 4. Kluchtlied door M. A. Bayen. 5. Hymme a la paixkoor, Gounion. 6. Air varié voor klarinet, uit te voeren door M. Eugeen Degroote. 7. Les Puritains d'Ècosse, tweezang, te zingen door MM. Coffyn en Wouts. 8. Kluchtlied door M. A. Bayen. Het BAL zal onmiddellijk na het concert beginnen. Vlaamsche Ster, J.l. Zondag woonden wij de tweede ver tooning bij der tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster. Daar werden opgevoerd: Adam en Eva,blijspel met zang; In de Val, blijspel met zang, en Ogarita, blijspel met zang. De tooneelzaal was, gelijk wij het aange kondigd hadden, proppensvol. Sapristij! men heeft daar gelachen, herte- lijk gelachen. De tooneelstukjes waren goed gekozen; het was eene heel puike vertooning, die on der geene opzichten te wenschen liet. De tooneelspelers der Vlaamsche Ster die met eene hoofdrol gelast waren, hebben die meesterlijk weten te vertolken. Ook zijn velen onder hen, om zoo te zeggen, meesters in 't vak, die genoeg gekend zijn. Hun lof toezwaaien ware overbodig. Zeggen wij toch dat zij in hunne gebaren, in hunne houding, in hun spel natuurlijk, los en ongedwongen waren. Alle gemaaktheid weten zij zorgvul dig te vermijden. Hunne uitspraak is ook nog al verzorgd; zij spraken een beschaafde taal en waren allen goed rolvast. En dat is veel. Onze beste geluk wenschen aan hen allen! Wat de vrouwenrol in elk stukje betreft, Mev. Devestel heeft die vervuld op eene wij ze, waarop niets af te dingen valt. Zij is eene zeer goede speelster. Een hartelijk proficiat voor haar. Wat de muziekstukken aangaat die zijn ook meesterlijk uitgevoerd en zij genoten den meesten bijval. De heer Balmaekers en zijne muziekanten halen eere van hun werk. Gelijk die tallooze menigte aanwezigen, juichen wij hen ook van harte toe. Het was een genotvolle en daarbij blijgees tige avond, waarvoor wij den Ster relingen een gul en hartelijk dankwoord toeroepen. Wij komen met genoegen te vernemen dat M. Boudry kunstschilder te Antwerpen, oud-leeraar onzer Academie met de opening der tentoonstelling van Buenos Ayres. zijne groote schilderij verkocht heeft, hebbende voor onderwerp: Biddende visschers, ge durende het onweder, waarover de Ame- rikaansche dagbladen veel goeds hebben gezegd. Bcciitcs'lijtie Hrouijk, Botervervalsching. De boetstraffelijke Rechtbank dezer stad heeft, in zijne zitting van 22 dezer, eene boterkoopvrouw, die ver- valschte boter op de Markt te koop gesteld had, tot 2 maanden gevang en 50 fr. boete veroordeeld. Hij heeft terzelfdertijd bevolen dat het vonnis op de Markt zal aangeplakt en in twee dagbladen der stad op de kosten der veroordeelde ingelijfd zijn. Hopen wij dat die rechtveerdige strengheid van het gerecht de aftroggelaars, die niet vreezen de openbare gezondheid te benadee- ligen en de koopers te bespelen, zal tot be denking brengen. BURGERSTAND VAN DEN 18 TOT DEN 25 NOVEMBER 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken:. Craye, Prosper, bediende van het gemeen tebestuur, en Caen, Lucia,koopvrouw.—Du- rein, Franciscus, bestuurder van het oude- mannengesticht, en Vande Walle, Maria, zonder beroep. Sterfgevallen: Andries, Theodoras, tegeldekker, 48 jaren, echtgenoot van Maria Schoonheere, Meenen- straat. Windels, Henricus, scholier, 10 j., Meenenstraat. Maes, Ursula, kantwerk ster, 72 jaren, weduwe van Petrus Caes, Rijke Klaarhof. - Vandromme, Barbara, kloosterlinge, 81 jaren,Rijselstraat.Ooghe, Ludovicusdaglooner, 80 jaren, weduwaar van Amelia Beun, Lange Thouroutstraat. POPERIJSGH®. Groote vreugde Zondag laatst bij de Philharmonie. De maatschappij vierde den feestdag van hare patrones. Reeds's avonds te voren hadden de verlichting met Bengaal- sche vuur der hovingen en een fakkeltocht deze plechtigheid aangekondigd. Des anderendaags, ging het muziek MM. de Voorzitter en Onder-Voorzitter naar hun ne woonsten halen en men doorkruiste de voornaamste straten der stad, onder het spelen harer geestigste pas redoublés. Men hield stil op de Groote Markt, alwaar een schoon concert gegeven werd. Ten een ure namiddag had een groot ban ket plaats aan hetwelk meer dan 200 leden deel namen. De gulhartigste vriendschap en de grootste begeestering heerschten gedurende dit feest. De eeredronk.voorgedragen door den Onder- Voorzitter aan M. Van Merris, de verkleefde VAN HET ABEONDISSEMENT XPEEEN.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2